Jump to content

Παράσιτα Εσωτερικη ή Εξωτερικά


Recommended Posts

Φίλοι μου,ολοφρεσκο μελος εδω,εχω ενα 60χ30χ30 54λ ενυδρειο αρκετα φυτεμένο με ξυλα μαλεσιας και ενα τοτεμ χωρις χρώματα....
Το προβλημα μου ειναι οτι απο την αρχη που αρχισα να βαζω στο στρωμενο 2 μηνων και ελεγμενο απο τεστ κιτ νερο ψαρακια οπως πλατι και γκαπι αυτα φαινοντουσαν να εχουν βακτηρια.Δηλαδη σε 2-3 βδομαδες πεθαιναν ολα,αλλα με κοκκινες κηλιδες στη κοιλια τους αλλα με τραβματα εμφανές πανω τους σαν πληγες αλλα οχι απο δαγκωματα αλλα σαν παρασιτων.
Ειχα ριξει sera costapur με μια μικρη βελτιωση αλλα τελικα πεθαναν στη πρωτη παρτιδα
Στη δευτερη παρτιδα ψαριων μετα απο λιγο καιρο δοκιμασα να ριξω MELA FIX  της API  αλλα παλι χωρις κανενα αποτελεσμα παρα μονο να διαταραξω το κυκλοο του ενυδρειου αφου φαινονται σαν bacterial blooming στο νερο.Εκει μπορει να φταιω και εγω γιατι την μερα που εριξα την πρωτη δοση του ενυδρειου εκανα μια γενικη το φιλτρο (μεσα στο ιδιο το νερο του ενυδρειου βεβαια αλλα και παλι λογικα χαντακωσα τα βακτηρια με καποιο τροπο).Τελικα τα ψαρακια πεθαναν με εξισου το ιδιο τροπο ρουφηγμενες κοιλιες κοκκινα στιγματα και μολωπες γενικοτερα (ασχημο θεαμα).
Ευτυχως γεννησαν πριν πεθανουν και εχω 9 πανεμορφα γκουπακια εδω και 3-4 βδοαμδες ειναι ααρκετα μεγαλα κλπ.
Εκει που πιστευα οτι το προβλημα λυθηκε βλεπω λοιπον οτι τα γκουπι κολυμπανε πανω στα φυλλα των φυτων και στην αμμο σαν να ξυνονται.
Δεν δειχνουν κανενα συμπτωμα βακτηριων ειναι απολυτως υγιη και δραστηρια αλλα φοβαμαι.
Εχω μεσα στο ενυδρειο 3kuhli 2corry albino 1 pleco 2cherry shrimps απο την πρωτη στιγμη που μπηκαν στο ενυδρειο δεν εχουν κανενα απολυτως σημαδι βακτηριου και αδιαθεσιας.
αλλα τα ψαρακια μεσα σε 4-5 μερες αρχισαν να δειχνουν τα συμπτωματα τους.Υποψιαζομαι οτι το πετσοπ που ψωνιζω ειχουν μολυνθει τα ενυδρεια του γιατι βλεποντας και παρατειροντας τα ψαρακια  που πουλαει μερικα εχουν συμπτωματα βακτηριων αλλα τωρα γιατι τα δικα μου μωρα μετα απο τοσο καιρο να ξυνονται πανω στις επιφανειες των φυλλων και της αμμου?? Υπαρχει περιπτωση να φταιει το PH? ειναι το μονο που δεν εχω μετρησει, τοσο καιρο εχω μετρησει Ammonia και νυτριτη ηταν στο μηδεν σε ισορροπία.
καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Μετράς με στικάκια η υγρά τεστ? Ο πλεκο όλο αυτό ήταν οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις;;;  Μετα απο τόσες εισαγωγες, μαλλον ασθενια ειναι. Φωτο βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις έγιναν με κιτ υγρών κάθε βδομάδα τα μετρούσα για τις πρώτες 4-5 βδομάδας περίπου μετά από εκει όταν μηδενίσαν όλα άρχιζα να βάζω ψάρια.
τα γατόψαρα ειναι όλα καλα μόνο τα γκαπι το παθαίνουν για κάποιο λόγο
πεχα δεν εχω μετρήσει όχι.Υπαρχει πιθανότητα να φταίει το πεχα για τυχόν ασθενιες όμως; να πάω αυριο να πάρω πεχαμετρο ;κάνει η θέλω κάτι πιο ειδικό ;
το φίλτρο μου ειναι ντοφιν και έχω βάλει άνθρακα σφουγγαρι υαλοβαμβακα και μιντια της εχειμ αν παίζει ρόλο
εικόνες του ενυδρείου η των ψαριών παιδιά ; γιατί τα ψάρια πλέον δεν ζουν και τα μικρά που λεω δεν έχουν σημάδια απλά μερικές φορές αδρά ξύνονται σε επιφάνειες όπως είπα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Σιγουρα για να χάνεις ψαρια  εχεις ασθένια  είτε στο ενυδρείο σου (για μενα το ποιο πιθανό ) είτε απο το πετσοπ. 

Στο διατάυτα για να μπορέσουμε να βοηθησουμε θέλουμε οπωσδήποτε φώτο απο το ενυδρειο άλλα και απο τα ψαρακια όσο ποιο καθαρες γίνεται και να μας δώσεις τις μετρήσεις σου. 

Τωρα αν δεν βαριέσε και νομίζεις οτι θα μας βοηθήσεις συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα (ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΦΗΝΗΣ ΚΕΝΑ) με αντιγραφή επικόλληση καλό θα ήταν.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Adam Gryazin έγραψε:

Υπαρχει πιθανότητα να φταίει το πεχα για τυχόν ασθενιες όμως; να πάω αυριο να πάρω πεχαμετρο ;κάνει η θέλω κάτι πιο ειδικό ;

Δεν χρειαζεται να παρεις πεχαμετρο. Και χωρις αυτο θα σου πω, οτι εχετε σκληρο νερο. Για τα γκαπυ μια χαρα ειναι. Μπορει να ξυνονται και απο πολλα νιτρικα στο νερο.

Τις μετρησεις δεν κάνουμε μονο κατα την διαδικασια στρωσιματος, αλλά και μετα για να δουμε πόσα νιτρικα μαζευει το νερο και πόσο συχνα  πρεπει να κάνουμε τη αλλαγή νερου.

Στα γατόψαρα (ειδος;) και στα γκαπυ δες, αν εχουν πανω στο δερμα καποια σημαδακια (σαν ασπρη σκονη, τελιτσες ασπρες;)

βγαλε φωτο και κάνε τεστ νερου για ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3.

Απο μαντεια εγω δεν ....... , δυστυχως.... Ριξε μια ματια εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

μηπως με φωτο θα καταλαβεις τι εχουν τα ψαρια....

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να παρεις πεχαμετρο. Και χωρις αυτο θα σου πω, οτι εχετε σκληρο νερο. Για τα γκαπυ μια χαρα ειναι. Μπορει να ξυνονται και απο πολλα νιτρικα στο νερο.
Τις μετρησεις δεν κάνουμε μονο κατα την διαδικασια στρωσιματος, αλλά και μετα για να δουμε πόσα νιτρικα μαζευει το νερο και πόσο συχνα  πρεπει να κάνουμε τη αλλαγή νερου.
Στα γατόψαρα (ειδοςdefault_wink.png και στα γκαπυ δες, αν εχουν πανω στο δερμα καποια σημαδακια (σαν ασπρη σκονη, τελιτσες ασπρεςdefault_wink.png
βγαλε φωτο και κάνε τεστ νερου για ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3.
Απο μαντεια εγω δεν ....... , δυστυχως.... Ριξε μια ματια εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf
μηπως με φωτο θα καταλαβεις τι εχουν τα ψαρια....
 

λεμφοκυστη κολουμβαρι και μάλλον την ασθένεια με τα μικρά σκουλίκια αλλά ποτέ δεν είδα σκουλικακια μικρά πάνω τπυς απλά συμφωνούν τα συμπτώματα θα συμπληρώσω τη φόρμα του φίλου αργότερα θα κάνω μετρήσεις θα βγάλω φωτογραφιες,να δωσω πλήρη εικόνα.αλλα είδες τις ασθενιες εκει όλες που είχαν αυτές που σας ονόματα στην αρχη. πολυ βοηθητικό βιβλίο δεν ήξερα ότι υπάρχει πολλά ευχαριστώ από τωρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, marinos said:

Καλησπέρα . 

Σιγουρα για να χάνεις ψαρια  εχεις ασθένια  είτε στο ενυδρείο σου (για μενα το ποιο πιθανό ) είτε απο το πετσοπ. 

Στο διατάυτα για να μπορέσουμε να βοηθησουμε θέλουμε οπωσδήποτε φώτο απο το ενυδρειο άλλα και απο τα ψαρακια όσο ποιο καθαρες γίνεται και να μας δώσεις τις μετρήσεις σου. 

Τωρα αν δεν βαριέσε και νομίζεις οτι θα μας βοηθήσεις συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα (ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΦΗΝΗΣ ΚΕΝΑ) με αντιγραφή επικόλληση καλό θα ήταν.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 54

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): elite crystal flo 20 ροη 360l/h  μεγεθος 2.7l απο κατω προς τα πανω σφουγγαρι ανθρακας μιντια εχειμ γυαλοβαμβακας

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 albino corry ,1 pleco(κλασσικο), 9 guppy μωρα(λιγοτερο 6 βδομαδων) ,1 πλατι (ξεμεινε και επεζησε απο την καταστροφη που προανεφερα ειναι απολυτα υγιες) 2 cherry shrimp , 3 kuhli loaches , αρκετα σαλιγκαρια (Melanoides turbeculata)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 3φορες την μερα νηφαδες για τα γκαπι ανα δυο μερες τροφη αλγης για τα γατακια και τις γαριδες, αλλαγη νερου καθε 6-7 μερες 25% καμια προετοιμασια αλλαγης νερου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:(νερο κρητης παιδια οτι ξερετε ξερω)

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία:26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:guppy

- Ιστορικό Ψαριού:αγορασμενο απο πετ σοπ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): ξινεται σε αμμο και φυλλα φυτων

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:πιθανες ασθενειες στο παρελθον(βαση συμπτωματων πιθανον) Λεμφοκύστη Ασθένεια Columnaris Piscinoodinium,velvet disease

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:API MELAFIX (απολυτη καταστροφη) COSTAPUR

-Δοσολογία: την συνηστομενη στο καθε φαρμακο

-Χρόνος Χρήσης: μια βδομαδα στο καθε ενα

-Αναλυτική περιγραφή: το μελαφιξ μου τα εκανε ολα μανταρα δεν βοηθησε πουθενα το κοσταπουρ ηταν σαν να τους εδινα ντεπον για το πονοκεφαλο περνουσε για λιγο τα συμπτωματα και μετα ξεκινουσαν παλι

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:(παρακατω)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τα γατομπαρα και οι γαριδες ειναι εντελως υγιης ειδκα τα γατοψαρα ταεχω ενω η ασθενια ηταν στα πρωτα σταδια,απο την πρωτη ψαρια.Οι ασθενειες προσβαλουν μονο τα γκαπι και τα πλατι (εκτος απο αυτο που σας εδειξα που ειναι απο την πρωτη ψαρια και ζει κανονικα)
Σας κανω αυτο το ποστ για να μου πειτε εαν πρεπει να ανησυχω που τα μικρα μου ψαρακια ξινονται μην εχουμε τα ιδια δραματα.Εχει περασει καιρος 3-4 βδομαδες απο τοτε που πεθανε και το τελευταιο γκαπι και μολις τωρα αρχισα να βλεπω συμπτωματα, στα μικρα παντα μιλαμε για ενα μονο, το ξυσημο περα απο αυτο καμια αλλη ανωμαλια δεν βλεπω πανω τους ουτε στο κολυμπι τους ουτε στα περιττωματα τους.Καθαρα για προλυπτικους λογους ρωταω.

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Με την έννοια ιστορικό εννοούμε την όποια πληροφορία μπορεί να γνωρίζουμε για το ψάρι ή το ενυδρείο, αφού τα αποκτήσαμε αλλά πιθανόν και πριν από αυτό!

Επίσης προσπαθήστε να είστε όσο το δυνατό πιο αναλυτικοί και περιγραφικοί στο πρόβλημα. Προσπαθήστε να θυμηθείτε πως και πότε παρατηρήσατε τα πρώτα συμπτώματα (πιθανόν μετά από κάποια αλλαγή στις στάνταρ διαδικασίες).

Να έχετε εις γνώση σας πως καμία ασθένεια δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί χωρίς πρώτα να γίνει η διάγνωσή της. Πραγματική διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν εργαστηριακού ελέγχου. Η διάγνωση μέσω φόρουμ είναι μόνο εμπειρική. Οπότε πρέπει να δίνονται όσο το δυνατό περισσότερα στοιχεία.

Η χρήση καλής φωτογραφίας του ασθενή και του συνόλου του ενυδρείου είναι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις απαραίτητη !

 

φιλτρο.png

εξωτερικο.png

canvas.png

Link to comment
Share on other sites

εχω απαντηση στου μαρινου το ποστ και εχω συμπληρωση τι φορμα σαν κουοτ με εικονες (δεν εχω ξαναδουλεψει φορουμ μαθαινω δειξτε κατανοηση.) ?

Link to comment
Share on other sites

Adam δεν είμαι και ο ποιο ειδικός στις ασθένειες των ψαριών (να φανταστείς όταν παθαίνουν τα δικά μου κάτι, βάζω την μάνα μου και τα ξεματιάζει  )  

 

 

άλλα κάτι μου λέει οτι εδώ έχουμε οσμωτικό σοκ . Βεβαία θα μπορούσε να μας το επιβεβαιώσει αυτό η μια, η ανεπανάληπτη, η τιμωρός των ασθενιών @natateo κατά κόσμο Ναταλία .

Αν μπορείς πάρε ενα δείγμα νερού απο το ενυδρείο σου και πήγαινε το στο πετσοπ να στο μετρήσει και να σου πει και αυτός το ph που εχει στο ενυδρείο του

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, marinos said:

Adam δεν είμαι και ο ποιο ειδικός στις ασθένειες των ψαριών (να φανταστείς όταν παθαίνουν τα δικά μου κάτι, βάζω την μάνα μου και τα ξεματιάζει  )  

 

 

άλλα κάτι μου λέει οτι εδώ έχουμε οσμωτικό σοκ . Βεβαία θα μπορούσε να μας το επιβεβαιώσει αυτό η μια, η ανεπανάληπτη, η τιμωρός των ασθενιών @natateo κατά κόσμο Ναταλία .

Αν μπορείς πάρε ενα δείγμα νερού απο το ενυδρείο σου και πήγαινε το στο πετσοπ να στο μετρήσει και να σου πει και αυτός το ph που εχει στο ενυδρείο του

 

Θα παω να παρω κανενα πεχαμετρικο χαρτι καλυτερα ? να το ξεκαρω απο μονος μου το δικο μου νερο??

το νερο του πετσοπ ειχε μεσα νεκρα ψαρακια κλπ οχι πολλα 1-2 τρωνε γενικα δεν ειναι και το τελειο υποδειγμα κιολας αυτο λεω οτι σιγουρα την ασθενεια την κουβαλησαν τα ψαρια απο το πετσοπ...αν και ψωνιζω απο αυτον χρονια τωρα δεν ξερω τι επαθε και δεν προσεχει τα ψαρια...φαντασου οτι του το ειπε σε μια δωση με ενα πλατι που πηρα και μου λεει αντε μωρε οχι σιγα (ενω δεν ειναι φιλοχρηματος να πω οτι θελει να το πουλησει να τελειωνει) εχουμε πολυ καλη σχεση με ξερει δεκα χρονια τωρα

Link to comment
Share on other sites

Παρε υγρα τεστ τα χαρτακια ελιναι αανξιοπιστά,

Link to comment
Share on other sites

Θα το εχεις πεντε χρόνια όμως και πίστεψε με θα σου γλιτώσει χρήμα στο τέλος. 

Είναι απο αυτες τις ακριβες αγορες που στο τέλος είναι φθηνες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αφου είναι γνωστος σου αυτός στο πετσοπ δεν του λες να μετρησει τα δικα του νερα για να δολυμε μήπως εχει πρόβλημα . Παντα ανώνυμα θα του γλιτώσεις και χρήμα ετσι. 

Σου τις δινει γραπτά με υγρα τεστ σ;iγουρα για NH3/NH4 NO2 NO3 PH  τωρα σκληροιητες κτλ αν θέλει καλό ειναι κακό δεν είναι .

Link to comment
Share on other sites

Και αφου είναι γνωστος σου αυτός στο πετσοπ δεν του λες να μετρησει τα δικα του νερα για να δολυμε μήπως εχει πρόβλημα . Παντα ανώνυμα θα του γλιτώσεις και χρήμα ετσι. 
Σου τις δινει γραπτά με υγρα τεστ σ;iγουρα για NH3/NH4 NO2 NO3 PH  τωρα σκληροιητες κτλ αν θέλει καλό ειναι κακό δεν είναι .

θα του το πω, μου είπε επίσης να χρησιμοποιήσω το esha της gdex
στην αρχή είπε για κοστάπουρ αλλά του είπα. ότι το εδώ δοκιμάσει,
πως σας φαίνεται έχετε δοκιμάσει το προϊόν ; για το esha λεω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε δεν ξέρουμε τι αρρώστια  είναι δεν έχουμε μετρήσεις  και μίλάμε για φάρμακα . Δεν το βρίσκεις λίγο ανάποδα.

Ειναι σαν να πηγαίνεις εσύ σε ένα γιατρό και να του λες οτι δεν νιώθεις καλα και αυτος σου δίνει αμέσως ένα υπόθετο.

Πες μου εσύ θα βοηθήσει 

https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φάρμακα-γλυκού-νερού/esha-gdexd.html

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε δεν ξέρουμε τι αρρώστια  είναι δεν έχουμε μετρήσεις  και μίλάμε για φάρμακα . Δεν το βρίσκεις λίγο ανάποδα.
Ειναι σαν να πηγαίνεις εσύ σε ένα γιατρό και να του λες οτι δεν νιώθεις καλα και αυτος σου δίνει αμέσως ένα υπόθετο.
Πες μου εσύ θα βοηθήσει 
https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φάρμακα-γλυκού-νερού/esha-gdexd.html
 

εχεις δίκιο, πάω να δω αυριο μπας και βρω να μετρήσω το πεχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι συνεργάσιμος αυτός πάνε σε κάποιον άλλο . Θυμάμαι μια φόρα που θα γυρνούσα βράδυ στην Θεσσαλονίκη απο Χανια και δεν είχα τροφη για τα ψάρια είχα αγοράσει απο ενα καταστημα  κοντα στα κτελ και ηταν πολυ  ευγενικός . Την οδο δεν την θυμαμαι αλλα δεν πιστευω να εχει και πολλά εκει

Link to comment
Share on other sites

Ελα το βρηκα . να είναι καλα το google Βενετακης λεγεται και βλέπω τωρα εχει και κτηνίατρο που ισωσ σε βοηθήσει Κυδωνίας 85.

@Σπύρος Χαλκιδική   Πωλητές VS ταξιτζήδων σημειώσατε 1

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Adam Gryazin έγραψε:

το κοσταπουρ ηταν σαν να τους εδινα ντεπον για το πονοκεφαλο περνουσε για λιγο τα συμπτωματα και μετα ξεκινουσαν παλι

Το costapur μερικες φορες χρειαζεται και 2 και 3-ς κυκλυς θεραπειας. Αν λες, οτι περνουσε η ασθενεια, τοτε απλα δεν ειχες ολοκληρώσει την θεραπεια. Απο την άλλη, ναι τα συμπτωματα μοιαζουν με βραγχιοσκωληκες και τότε esha gdex θα βοηθουσε. Δοκιμασε, δεν χανεις τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ελα το βρηκα . να είναι καλα το google Βενετακης λεγεται και βλέπω τωρα εχει και κτηνίατρο που ισωσ σε βοηθήσει Κυδωνίας 85.
[mention=67288]Σπύρος Χαλκιδική[/mention]   Πωλητές VS ταξιτζήδων σημειώσατε 1

αυτός ειναι που πάω εδώ και δέκα χρόνια που σου λεω.χαχα



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το costapur μερικες φορες χρειαζεται και 2 και 3-ς κυκλυς θεραπειας. Αν λες, οτι περνουσε η ασθενεια, τοτε απλα δεν ειχες ολοκληρωση την θεραπεια. Απο την άλλη, ναι τα συμπτωματα μοιαζουν με βραγχιοσκωληκες και τότε esha gdex θα βοηθουσε. Δοκιμασε, δεν χανεις τιποτα.

και εγώ αυτο πιστεύω τα συμπτώματα όλα οδηγούν εκει και τα βλέπω ότι προσπαθούν να ξύσουν πιο πολυ το μπροστά μέρος του σώματος του και όχι την κοιλιά η κάτι τέτοιο πιο πολυ πάνε στα βράγχια


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update

μετα απο δυο φορες που εκανα την θεραπεια τα συμπτωματα εχουν μειωθεί αλλα υπαρχει ακομα οποτε πολυ πιθανον να εχω προβλημα στο νερο με το νεο ετος θα παραγγειλω τεστ api να δω τι φταιει στους παραμετρους του νερου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...