Jump to content

Κοινωνικο Tanganyika


tropheus3

Recommended Posts

Στο ενυδρείο συνυπάρχουν τα εξής είδη χωρίς συγκρούσεις και ιδιαίτερα επιθετική συμπεριφορά. Frontaza Burundi ,Calvus , Brichardi daffodil.

20201213_190925.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα φίλε μου . 

Πολύ ωραίο scape ... μια προσωπική διόρθωση και μην παρεξηγήσεις , εδώ έχουμε να κάνουμε με ψάρια που ζουν στον ίδιο βιότοπο (δηλαδή στην λίμνη Tanganiyka) και αυτόματα το ενυδρείο σου είναι βιοτοπικό και όχι κοινωνικό. 

Κάνε μας αν θέλεις μια κανονική παρουσίαση στην κατηγορία Ενυδρεία μελών

και αν γίνεται να φαίνινται στην φωτογραφία και τα άλλα ψαράκια .

Link to comment
Share on other sites

Πως μου ξέφυγε έμενα αυτό το θέμα??:bigemo_harabe_net-58:

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

 

Πολύ ωραίο scape ... μια προσωπική διόρθωση και μην παρεξηγήσεις , εδώ έχουμε να κάνουμε με ψάρια που ζουν στον ίδιο βιότοπο (δηλαδή στην λίμνη Tanganiyka) και αυτόματα το ενυδρείο σου είναι βιοτοπικό και όχι κοινωνικό.

Οσοι ασχολουμαστε με την λιμνη Τανγκανικα,  οταν λεμε για  ''Κοινωνικό ''  εννοουμε συνηθως μεγαλο ενυδρειο ανω του 1.50 μηκος και το λιγοτερο με   4  ειδη κιχλιδων, αντε 3. Το ενυδρειο του @tropheus3 ειναι βιοτοπικης προσέγγισης  ''Κοινωνικό '' Τανγκανίκα για μενα και με πολυ ενδιαφερον  ψαροσυνθεση!

Φιλε @tropheus3 θα ηθελα να ρωτησω για τα Brichardi πως συμπεριφερονται, υπαρχει ζευγαρι?

Ο  ενας Καλβος ξεπερασε τα ''ψυχολογικα'' του ή ακομα?.....οι αλλοι δυο εγιναν ζευγαρι τελικα?

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο έτυχε να το δω από κοντά... @corto maltese

@tropheus3και έχω να πω ότι είναι είναι από τα ποιο όμορφα πού έχω δει !!! Από ότι θυμάμαι το παλικάρι που το έχει μου πει ότι δεν υπάρχει κανένα προβλήμα και ότι τά ψάρια του συμβαίνουν μία χαρά και με μια σχετική ηρεμία

 

 

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά από εμένα. Μέχρι στιγμής δεν έχω καμία διαμάχη στο ενυδρείο. Παρά το γεγονός οτι τα brichardi daffodil φαίνεται να είναι ζευγάρι δεν έχουν δώσει γέννα οπότε δεν έχουν καμία επιθετικότητα πέρα από το γεγονός ότι κάποιες φορές απομακρύνουν τις φροντόζες (ατρόμητα τα brichardi) που παρά το μέγεθος του δεν έχουν καμία εχθρική διάθεση. Δυστυχώς ένας κάλβος από αυτούς που μου έδωσες δεν τα κατάφερε και οι άλλοι δύο σίγουρα δεν είναι ζευγάρι.

Εγώ με την έννοια κοινωνικό ήθελα να τονίσω ότι παρά το γεγονός ότι το ενυδρείο φιλοξενεί κιχλίδες δεν έχει μετατραπεί σε αρένα παρά τα διαφορετικά είδη,

Σε αντίθεση με την λίμνη malawi. Τα μεταφέρω εξ ιδίας εμπειρίας καθώς έχω φιλοξενήσει στο παρελθόν (όχι ταυτόχρονα) σε 500αρι τόσο malawi όσο και tropheus  που επίσης είναι εξαιρετικά αλλά μόνο υπό προυποθέσεις.

Πάντως για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν ο συνδυασμός Frontoza -Calvus είναι σχεδόν ιδανικός.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον συνδυασμός από τη μια οι κάλβοι (μικροθηρευτές) και από την άλλη oi  brichardi, ατρόμητοι τύποι.Οι φροντόζες πόσες σε αριθμό και διαστάσεις γιατί κάποτε οι φωτό δεν με βοηθούν ,το ενυδρείο είναι 150χ60χ50 ;που αναφέρεται στο προφίλ; Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο με αυτούς τους φιλοξενούμενους;

 

Ωραίο πραματικά ενδιαφέρον ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Το ενυδρειο ειναι 1,8χ0,6χ0,6 το αλλαξα και στο προφιλ μου τρέχει εδω και ενα  χρόνο στην ψαροσυνθεση περιλαμβανεται και ενας synodontis lucipinis (dwarf)

Είναι 7 φροντοζες 5 burunbi και δυο red.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

άλλαξα και λιγο το scape εβαλα ολες τις anunies σε πετρες. θα δειτε και ενα ξυλο απλα γιατι ηθελα να συγκρατησω το κερατοφυλλο και την φακη σε μια πλευρα.

επισης και κδυο φωτο απο τους calvus.

20210108_191951.jpg

20201214_173741.jpg

20201214_173733.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα φιλε μου, οι ανουμπιες φαινονται καλυτερα ετσι που τις εβαλες.....οι Αltos στις φωτο ειναι οι ''gold head''?

Για τα brichardi που ελεγε και ο κυριος Σωκρατης, μηπως παιζει ρολο που ειναι με τις Φροντοζες και δεν εχουν αρχισει τους γνωστούς τους ''τραμπουκισμους''?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...