Jump to content

Νέο ενυδρείο Malawi


Kostas Pontikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολο το aquazone παιδιά!!!Πρώτη φορά στην ζωη μου γράφω σε φόρουμ οπότε θελω να είσαστε επιεικείς μαζι μου.Ειμαι νέος στο χόμπι (1 χρονο) και εχω στο μαγαζι ενα ενυδρειο 350 λίτρων με διαστάσεις 1.30x40x70 υψος και σκέφτομαι να κάνω Malawi με ένα είδος μεσα που με αρεσει και αυτο ειναι τα Lubido.Φιλτρανση εχω ενα εξωτερικό φίλτρο sunsun που γυρναει 1000 λιτρα την ωρα...Λιγο που διάβασα ειδα ότι κατω βάζουμε αμμο και το scape μας είναι πετρες και ισως κάποιοι βάζουν και φυτά.Οι ερωτήσεις μου είναι λίγες όπως τι βαζουμε κατω απο την αμμο να πατάνε οι πετρες για σταθερότητα και ασφάλεια;;Wave maker ενδείκνυται για ενα τέτοιο scape γιατι διαβασα ότι ζουν σε μεγάλο βάθος και δεν ξερω αν χρειάζεται μεγάλη ροή μεσα;;Τελος από θεμα φωτισμού δεν χρειαζόμαστε κάτι δυνατό για να μην γεμίσουμε φουλ αλγες ετσι δεν ειναι;;;Γενικα ότι tips και κόλπα έχετε να μου προτείνεται ειναι ολα ευπρόσδεκτα!!!Συγγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι μου???

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυρδειοπαρέα μας!

Συνήθως βάζουμε πρώτα τις πέτρες (κατά προτίμηση φεγγαρόπετρες) τις σταθεροποιούμε καλά και μετά βάζουμε την άμμο. Τα ψάρια σίγουρα θα σκάψουν μέχρι το γυαλί, όποτε αν έχουμε βάλει μετά τις πέτρες θα χάσουν την σταθερότητα τους και θα πέσουν...δημιουργόντας προβλήματα! Από φυτά αν αντέξει καμία ανούμπια, συνήθως δεν βάζουμε! Οι Μαλάουι χρειάζονται ροή μέσα στη στήλη νερού για να αυξήσεις την κυκλοφορία βάλε ένα κυκλοφορητή. Απο ψάρια οι Labidochromis είναι πανέμορφα :

  Καλή συνέχεια ?

 

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Καλώς ήρθες στην ενυρδειοπαρέα μας!

Συνήθως βάζουμε πρώτα τις πέτρες (κατά προτίμηση φεγγαρόπετρες) τις σταθεροποιούμε καλά και μετά βάζουμε την άμμο. Τα ψάρια σίγουρα θα σκάψουν μέχρι το γυαλί, όποτε αν έχουμε βάλει μετά τις πέτρες θα χάσουν την σταθερότητα τους και θα πέσουν...δημιουργόντας προβλήματα! Από φυτά αν αντέξει καμία ανούμπια, συνήθως δεν βάζουμε! Οι Μαλάουι χρειάζονται ροή μέσα στη στήλη νερού για να αυξήσεις την κυκλοφορία βάλε ένα κυκλοφορητή. Απο ψάρια οι Labidochromis είναι πανέμορφα :

  Καλή συνέχεια ?

 

Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου για τις απαντήσεις σου...Να φανταστώ φεγγαροπετρα λογο του ότι θέλουμε κρυψωνες αν καταλαβα καλα.Δεν νομίζω να έχουμε θέμα με αλλο είδος πέτρες αν κανουμε κάποιες κρυψώνες.Οποτε εσυ λες να βάλω τις πετρες κατευθειαν κατω στο τζάμι και μετα την αμμο...Καταλαβα....Ωραια θα βαλω και έναν κυκλοφορητή μεσα...Μήπως γνωρίζεις ποσα λίτρα κυκλοφορητή να παρω;;;Εξαρτάται από κάποια παράμετρο;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Σε ευχαριστω πολύ φιλε μου για τις απαντήσεις σου...Να φανταστώ φεγγαροπετρα λογο του ότι θέλουμε κρυψωνες αν καταλαβα καλα.Δεν νομίζω να έχουμε θέμα με αλλο είδος πέτρες αν κανουμε κάποιες κρυψώνες.Οποτε εσυ λες να βάλω τις πετρες κατευθειαν κατω στο τζάμι και μετα την αμμο...Καταλαβα....Ωραια θα βαλω και έναν κυκλοφορητή μεσα...Μήπως γνωρίζεις ποσα λίτρα κυκλοφορητή να παρω;;;Εξαρτάται από κάποια παράμετρο;;

Καλησπερα & καλως ηρθες στην Αφρικη! Συμφωνω και εγω στα παραπανω που ανεφερε ο @south , αλλά επειδή βλέπω το 70εκ. ύψος και ειναι η πρωτη φορα που στήνεις Αφρικη θελει πολυ προσοχη με τις πετρες (βρες και κανα βοηθό), ειδικα με τις μεγαλες που εχουν βαρος.

Πέτρες εχεις πάρει ήδη ή θα παρεις?...αν οχι, κοιτα να παρεις αρκετες και απο ολα τα μεγεθη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο φιλε μου και ναι θα εχω βοηθώ σιγουρα δεν θα το ρισκάρω για κανενα λογο....Ναι εχω παρει πετρες (πιστευω ειναι αρκετες) που θα σπάσω κιολας μερικές και 3 τσουβαλια άμμο 

20201217_111345.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε  καλώς όρισες στο φορουμ .

Στο είπα και θα το κάνω από εδώ θα φύγεις με πτυχίο. 

Βασική διαφορά με το FB είναι ότι εδώ οι απαντήσεις δεν θα σου έρχονται βροχή άλλα και θελω να το βάλεις μεσα σε εισαγωγικά θα είναι τεκμηριομένες.

Ξεκινάμε λοιπόν με την παραδοχή ότι ακόμα εκτός από το ενυδρείο δεν έχεις αγοράσει τίποτα ή αν έχεις αγοράσει κάτι σταματάς εκεί . 

Οι βιαστικές κινήσεις στο χόμπι συνήθως καταλήγουν σε ανώφελη  σπατάλη.

Τώρα εγώ ο Άρης και τα υπόλοιπα παιδιά της Αφρικής θα είμαστε εδώ να σε κατευθύνουμε για να κάνεις ένα ενυδρείο όπως  αρέσει σε εσένα και εντυπωσιακό για τους πελάτες σου.

Και τα δύο είδη που θα βάλεις Labidochromis Caeruleus  & Cyrtocara moorii  είναι σκαπανείς και τους αρέσει η άμμο .

Ναι και τα δυο θέλουν πέτρες και περισσότερο τα Labitochromis . 

Το νερό της Θεσσαλονίκης που είναι σκληρό είναι ιδανικό για αυτά τα ψάρια .

Την άμμο μπορείς να την πάρεις είτε από μαγαζί ή πας Καλλικράτεια ή Ηράκλεια και μαζεύεις απο την θάλασσα  ακριβώς εκει που σκάει το κύμα . 

Σε κάθε περίπτωση η άμμος θέλει καλό πλύσιμο . Πέτρες θα μαζέψεις από την ίδια περιοχή οι καλύτερες είναι κοντά στο κάμπινκ της Καλλικράτειας.

Τα σχήματα και τα μεγέθη να ποικίλουν άλλα προσοχή να μην είναι αιχμηρές και το μέγεθος να είναι απο μια μπουνιά σου εως και τρεις . Μάζεψε περίπου τρεις κουβάδες . Για να βοηθηθείς δες τις πέτρες από το ενυδρείο μου που σου έδειξα χθες στο FB απο εκεί τις μάζεψα . Και αυτές θέλουν καλό πλυσομο και αν γίνεται βράσιμο.  Φυτά μπορείς να βάλεις αυτά 

και αυτά

 

για να δώσεις και λίγο ακόμα χρώμα στο ενυδρείο.

Τώρα πως ετοιμάζουμε τον διάκοσμο του ενυδρείου .

Βάζουμε πρώτα της πέτρες και για νοιώσεις καλά αφου πειραματιστείς με διαφόρους σχεδιασμούς έξω απο το ενυδρείο ιδέες θα πάρεις και από εδώ 

θα στρώσεις στον πάτο σιλικόνη ενυδρείου και θα την απλώσεις με μια καθαρή σπάτουλα θα περιμένεις να στεγνώσει και μετά θα βάλεις τις πέτρες και στο τέλος την άμμο. 

Έπειτα θα ξεκινησουμε τον κυκλό του αζώτου εκτος αν έχεις στρωμένο ενυδρείο και πάρεις μπόλι απο εκεί.

Ειπες κάτι για σεντόνι ; Και μόλις ξεκινήσαμε ..........:hysterical::hysterical:

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Ναι εχεις δικιο φιλε μου και ναι θα εχω βοηθώ σιγουρα δεν θα το ρισκάρω για κανενα λογο....Ναι εχω παρει πετρες (πιστευω ειναι αρκετες) που θα σπάσω κιολας μερικές και 3 τσουβαλια άμμο 

20201217_111345.jpg

Μόλις πεταξες χρημάτα . Βαριοπούλα και σπας πέτρες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Μόλις πεταξες χρημάτα . Βαριοπούλα και σπας πέτρες.

Αυτο ετοιμαζομουν να γραψω μολις τωρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

 Κώστα θελω να δεις αν αυτές οι πετρες περιεχουν σιδηρο αν ναι τις πας πισω και του ζητας ασβεστολιθηκες. Τα μεγεθη στα εγραψα παραπάνω . Μην στεναχωριέσαι και εγω που στο παιζω τωρα εξυπνος μη σου πω τι αγορες εχω κανει . Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι να εχεις υπομονη. Πολλες φορες που θα ρωτησεις κατι μπορει να μην το ξερουμε και να ψαχνουμε σε διαφορες πηγες για να σου απαντήσουμε. Απο περιεργια και μονο ειναι ενα εισητηριο στην 7 οι πέτρες;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια....Ευχαριστω για όλες τις πληροφορίες που με δώσατε!!Τώρα οσο αφορά τις πετρες ειναι μερικος ασβεστολιθηκες εννοώντας οτι τα ασπρα νερα που έχουν πανω ειναι ασβεστολιθηκα οποτε ναι λεμε οτι ειναι ασβεστολιθηκες.Σιδηρο πως βλεπουμε αν έχουν οι πετρες δεν γνωρίζω;;;Οσο αφορά τα χρήματα δεν εχω δωσει τπτ από λεφτα σε οτι εχω παρει η βλέπετε στην φωτο εκτός από το εξωτερικό φίλτρο που το είχα πάρει για αλλο ενυδρειο και απλα το είχα...Θέλω να μελετήσω το στήσιμο γιατι εχω κατι επιβλητικό στο μυαλο μου και θελω να φαίνεται και από τις δυο μεριες του ενυδρείου...Εντύπωση με έκανε το να στρώσω σιλικόνη στον πάτο του ενυδρείου.Θα προστατέψει αλλα και δεν θα επιτρέψει τις πετρες να γλυστρισουν!!Καλή επιλογή!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  Κώστα .

Άμα δεν πλήρωσες τίποτα είμαστε οκ .

Αν θέλεις να δεις αν έχουν σίδηρο θα το καταλάβεις από τα καφέ στίγματα άλλα και οταν τις σπάσεις αν βγάλουν σπίθες.

Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ μεγάλες και δεν θα μπορέσεις να κάνεις ούτε φωλιές ούτε περάσματα. Εχουν  σημασία τα μεγέθη που σου είπα. Αν δε βάλεις αφίσα ότι και να κάνεις θα φαίνεται και από τις δυο πλευρές .  Και κοίτα τώρα την μαγεία του να είσαι μέλος του φόρουμ . Αν βάλεις @ μπροστά απο το nickname αυτού που θέλεις να επικοινωνήσεις σε ένα θέμα αυτός ή αυτή το καταλαβαίνουν γιατί τους έρχεται ειδοποίηση αν είναι ενεργεί . Έτσι και εμεις θα χρειαστούμε βοήθεια απο κάποιον να μας βρει και να μας φέρει πέτρες ασβεστολιθηκές από την Καλλικρατεία @Σπύρος Χαλκιδική   . Ο Σπύρος Κωνσταντίνε εχει ταξί και έτσι όποτε έχει δρομολόγιο για Θεσσαλονίκη ενδεχομένως λέω εγώ τώρα να μπορέσει να σε βοηθήσει .Να μάθει έτσι σιγά σιγα να διαλέγει και αυτός πέτρες για το Malawi που θα κάνει ; Σπύρο για τις άλγες ρώτα την Ναταλία .Εσύ Κώστα τι μαγαζί έχεις ; Επισήμανση θα χρειαστείς ενδεχομένως και ένα δεύτερο φίλτρο εξωτέρικο ή εσωτερικό θα το δούμε . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα θα τις σπάσω αλλα οχι όλες θα σκεφτώ καλα το scape να εισαι σίγουρος για αυτό!!Εγώ έχω συνεργειο αυτοκινήτων..Για φιλτρανση ελεγα να κρατήσω αυτό και να παίξω και με κυκλοφορητή...πιστεύω για τα 8 ψαρακια που θα βαλω να είναι αρκετό....Δεν ξέρω πόσο ρυπογόνα ειναι τα Lubido ομως.........

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Ναι σιγουρα θα τις σπάσω αλλα οχι όλες θα σκεφτώ καλα το scape να εισαι σίγουρος για αυτό!!Εγώ έχω συνεργειο αυτοκινήτων..Για φιλτρανση ελεγα να κρατήσω αυτό και να παίξω και με κυκλοφορητή...πιστεύω για τα 8 ψαρακια που θα βαλω να είναι αρκετό....Δεν ξέρω πόσο ρυπογόνα ειναι τα Lubido ομως.........

Δεν είναι ιδιαίτερα  ρυπογόνα  . Κάνεις όμως ενα μικρό λαθάκι .. αν εξασφαλίσεις σε αυτά τα ψάρια  κάλες κρυψώνες και φωλιες τα 8 θα γίνουν πολλαπλάσια πριν καν το καταλάβεις . Κοίτα εγω δεν είμαι φιλτρομάνης άλλα διαβάζει και ο Αρης και είπα να το παίξω καλός.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα πραγματικά ότι είναι τεράστιες . Κώστα το ενυδρείο ειναι δικό σου και στο τελος εσυ θα πάρεις τις αποφάσεις άλλα προσωπικά και επειδή σχεδον κατάλαβα τι στήσιμο θα κάνεις σου λέω οτι είναι επικίνδυνεςκαι θα σου κάνουν μέγαλη ζημιά.

Συμβουλή .

Κάνε μια μακέτα του ενυδρείου σου με χαρτόνια απο χαρτόκουτα σε ακριβείς διαστάσεις. Στησε τις πέτρες όπως τις φαντάζεσαι στο ενυδρείο και δες αν σου αρεσει το αποτέλεσμα και αν είναι ασφαλές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μεσα στο μυαλο μου είσαι!!Έτσι ακριβώς θα κανω με την ησυχία μου!!!Ναι δεν το συζηταω θα τις σπάσω μερικές ειναι και ίσιες από μια μεριά οποτε μπορει να το παίξω ετσι....Εχω μια σχετική εμπειρία με τα scape......!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Χαχαχα μεσα στο μυαλο μου είσαι!!Έτσι ακριβώς θα κανω με την ησυχία μου!!!Ναι δεν το συζηταω θα τις σπάσω μερικές ειναι και ίσιες από μια μεριά οποτε μπορει να το παίξω ετσι....Εχω μια σχετική εμπειρία με τα scape......!!

Είδες ο καλός μου φίλος Σπύρος πήρε το μήνυμα. Σπύρο εσυ μάζεψε πετρες και άμμο γιατι είπαμε θα στήσεις Αφρικανικό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Είδες ο καλός μου φίλος Σπύρος πήρε το μήνυμα. Σπύρο εσυ μάζεψε πετρες και άμμο γιατι είπαμε θα στήσεις Αφρικανικό.

Πέτρες και άμμο έχουμε τόνους δίπλα στο σπίτι είναι, χόρο δεν έχω..

Να σε πω άρχισα και το σκέφτομαι να χαρίσω τους ξιφοφορους και να το κάνω αφρικάνικο από την αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Πέτρες και άμμο έχουμε τόνους δίπλα στο σπίτι είναι, χόρο δεν έχω..

Να σε πω άρχισα και το σκέφτομαι να χαρίσω τους ξιφοφορους και να το κάνω αφρικάνικο από την αρχή ?

Σε αυτό το σημείο θα σου πω όχι . Απλός μπορείς να μετακομίσεις όπως είναι το ενυδρείο σου στο μικρό και να γίνει πυκνοφυτεμένο . και τότε το άλλο θα το κάνεις μικρό Malawi και σκέψου οτι τα πμ θα πάρουν φωτιά :hysterical: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σε αυτό το σημείο θα σου πω όχι . Απλός μπορείς να μετακομίσεις όπως είναι το ενυδρείο σου στο μικρό και να γίνει πυκνοφυτεμένο . και τότε το άλλο θα το κάνεις μικρό Malawi και σκέψου οτι τα πμ θα πάρουν φωτιά :hysterical: 

Πώς καταφέρνεις και με ανάβεις φωτιές συνέχεια δεν μπορώ να καταλάβω! ??

Δεν κάνω τίποτα τώρα καλά είμαι, θα αποκτήσω εμπειρία θα περάσει ο εφιάλτης που ζούμε και μετά θα κάνουμε ένα 300L να το βάλω εκεί που έχω τώρα αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Πέτρες και άμμο έχουμε τόνους δίπλα στο σπίτι είναι, χόρο δεν έχω..

Να σε πω άρχισα και το σκέφτομαι να χαρίσω τους ξιφοφορους και να το κάνω αφρικάνικο από την αρχή ?

Στείλε φωτο με τον διαθεσιμο χωρο και τα δυο ενυδρεια και θα δουμε  τι μπορούμε να κάνουμε .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Καταλαβα....οποτε θα έχουμε και δεν θα έχουμε καλές και πολλές κρυψώνες ??..Ωχ ναι ξέχασα ότι διαβαζει και ο Άρης!!???

Πες στον ομοϊδεάτη σου το oldworm τι προτεινα περί ''ενίσχυσης'' σε φιλτρανση.......σου ειπα να βαλεις 2ρο φιλτρο? 'η αν σε καλυπτει το ενα σε βιολογικο υλικο να βαλεις κυκλοφορητη/wave maker?

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν είναι ιδιαίτερα  ρυπογόνα  . Κάνεις όμως ενα μικρό λαθάκι .. αν εξασφαλίσεις σε αυτά τα ψάρια  κάλες κρυψώνες και φωλιες τα 8 θα γίνουν πολλαπλάσια πριν καν το καταλάβεις . Κοίτα εγω δεν είμαι φιλτρομάνης άλλα διαβάζει και ο Αρης και είπα να το παίξω καλός.

Μου αρέσει που ομολογείς χωρίς ''ξύλο'' .......και να ξερεις εχω πει στον Κωστα οτι οντως ειμαι φιλτρομάνης.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο φιλε μου δεν με ειπες τπτ ούτε για δεύτερο φιλτρο ουτε τπτ άσχετα αν έχεις τρελα με την φιλτρανση...εγω πιστευω από βιολογικό υλικο ειμαι καλα αλλα έναν κυκλοφορητη θα βαλω μεσα....θα βγαλω την έξοδο του φίλτρου κατω και απο πανω θα βαλω τον κυκλοφορητή για να έχω αναταραξη αλλα και κυκλοφορία σε ολο το ύψος του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

.θα βγαλω την έξοδο του φίλτρου κατω και απο πανω θα βαλω τον κυκλοφορητή για να έχω αναταραξη αλλα και κυκλοφορία σε ολο το ύψος του ενυδρείου 

Αυτο θα το δεις εσυ και αναλογως θα πραξεις, ειτε αυτο που ειπες ή για το αντιστροφο .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Χαχαχα μεσα στο μυαλο μου είσαι!!Έτσι ακριβώς θα κανω με την ησυχία μου!!!Ναι δεν το συζηταω θα τις σπάσω μερικές ειναι και ίσιες από μια μεριά οποτε μπορει να το παίξω ετσι....Εχω μια σχετική εμπειρία με τα scape......!!

Δες τα παρακατω βιοτοπικα scape Αφρικης απο τον φετινο Biotope  Design Contest 2020 (το λινκ στο τελος),

Μαλαουι: (θεσεις καταταξης) 71, 72, 106,

Τανγκανικα: (............) 10, 13,  15, 22, 32, 34, 66, 67, 68, 87, 105

http://biotope-aquarium.info/badc-2020/aquaria/?fbclid=IwAR0EPNbj1CMhqazRejCwvZHudqLzyStYsp9rEx_xKvPqUZcdzZbRhWyImYs

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...