Jump to content

Νέο ενυδρείο Malawi


Kostas Pontikos

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Οχι φιλε ακομα....Θέλω να σιγουρευτώ οτι στρωθηκε το ενυδρειο και μετα...μην τρέχω τελευταία στιγμή!!

Σωστό σε βρίσκω!! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Οχι φιλε ακομα....Θέλω να σιγουρευτώ οτι στρωθηκε το ενυδρειο και μετα...μην τρέχω τελευταία στιγμή!!

Πολύ σωστά, βήμα βήμα. Ασφάλεια πρωτίστως για τα ψάρια, αλλά και η αναμονή έχει την χάρη της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε αυτά λέω αν σου αρέσουν πες μου για να κλείσεις ενα χαρέμι όσο ακόμα υπάρχουν .

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113578-paralabidochromis-sauvagei mwanza-gulf-yellow-rock-kribensis-lake-victoria-προφίλ/

 

Αν επιμένεις στα labido ψάξε μόνο για θηλυκά . Αρσενικά έχω δυο να σου χαρίσω . Ο ένας είναι λίγο φονιάς άλλα φαντάζομαι θα τον στρώσεις ?

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μείνω στα ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ φιλε μου..ωραια τα ψαρακια δεν λεω....

Σήμερα εβαλα και τον κυκλοφορητη-wave maker.Κανει σκιές ο φωτισμός πανω στις πετρες από την ροή και φαίνεται απίστευτα!!Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω βιντεο λογο ογκου

1611154318167177942235883544522.jpg

16111543361563020424084072355312.jpg

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο, ωραία ανατάραξη επιφάνειας,πας να φτιάξεις κάτι πολύ καλό με σωστές βάσεις!

Ψάξε να βρεις και ένα το κατά δυνατόν καθαρό ψάρι ( σε ιδιο ψάρι θεωρητικά μπορείς να δεις μεγάλες διαφορές στο χρώμα του ) και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει.

Περιμένουμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Θα μείνω στα ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ φιλε μου..ωραια τα ψαρακια δεν λεω....

Σήμερα εβαλα και τον κυκλοφορητη-wave maker.Κανει σκιές ο φωτισμός πανω στις πετρες από την ροή και φαίνεται απίστευτα!!Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω βιντεο λογο ογκου

1611154318167177942235883544522.jpg

16111543361563020424084072355312.jpg

Για video ανεβάζεις πρώτα στο youtube και μετά το link εδώ . 

ΑΑΑΑΑΑ και 2-0 για τους μυημένους  θα σου δώσω ένα που φωνάζω  Μαντσίνι και ένα Μπερτόγλιο και έτοιμος από αρσενικά.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2021 at 11:58 ΠΜ, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Χαχαχα εχεις δικιο @corto maltese συγγνώμη....εχει γεμησει το ενυδρείο και όντως ξεκίνησα στρώσιμο με υγρή αμμωνία...Την θερμοκρασία την εχω στους 29 βαθμους γιατι βοηθάει να ειναι ψηλά...Αμμωνία εχω βαλει 5 ml , βακτηρια εχω ρίξει της seachem και αντιχλωριο παλι της ίδιας εταιρίας.Ισως μεσα στην εβδομάδα ριξω και αμπούλα τις prodibio...Τωρα ξεκινάμε σε 2 μερες να κανουμε μετρησεις και ανάλογος πράττουμε..Θέλω να παρω και έναν κυκλοφορητή ή wave maker για να βοηθήσει στην κυκλοφορία του νερού αλλα και στην ανατάραξη της επιφάνειας όπως επισεις και στην οξυγόνωση του.

@ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έριξα δυο τσουβαλακια αμμο γιατι το ενυδρειο εχει κοντρες κατω και οι μεγάλες οι πετρες πατάνε πανω σε άλλες ίσιες για να είναι σταθερές και να μην εχω θεμα όταν θα σκάβουν τα ψαρακια...οποτε θεωρώ ότι σαν υψος η άμμος ειναι καλα...σε ευχαριστώ πάντως 

received_845144519382633.jpeg

received_1290902247957462.jpeg

Πολυ όμορφο το ενυδρείο σου,με το καλό να βάλεις και τα ψαράκια μέσα ?

Πως λέγετε το είδος της συγκεκριμένης πέτρας ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Πολυ όμορφο το ενυδρείο σου,με το καλό να βάλεις και τα ψαράκια μέσα ?

Πως λέγετε το είδος της συγκεκριμένης πέτρας ?

Σε ευχαριστώ φιλε μου....Τις έχω ακούσει σαν Άτλας και σαν πράσινες τωρα ακριβώς δεν ξερω να σε πω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Σε ευχαριστώ φιλε μου....Τις έχω ακούσει σαν Άτλας και σαν πράσινες τωρα ακριβώς δεν ξερω να σε πω...

Από πετ σοπ τις πήρες ?

θελω και εγώ να στήσω ένα ενυδρείο σιγά σιγά και ψάχνομαι για πέτρες τωρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Από πετ σοπ τις πήρες ?

θελω και εγώ να στήσω ένα ενυδρείο σιγά σιγά και ψάχνομαι για πέτρες τωρα 

Οχι φιλε μου από ένα μαγαζί εδω πανω Θεσσαλονίκη το οποίο λέγεται Pangea....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

https://pangea.gr/enydreia/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το φυτεμένο κυλάει μεσα μου συνεχεια ??? σκέφτομαι να βάλω και λιγο πράσινο μεσα στο ενυδρείο....Τι άποψη έχετε πανω σε αυτο το θεμα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Επειδή το φυτεμένο κυλάει μεσα μου συνεχεια ??? σκέφτομαι να βάλω και λιγο πράσινο μεσα στο ενυδρείο....Τι άποψη έχετε πανω σε αυτο το θεμα;;;;;

Βάλε καμία βαλισηνερια στις γωνιές

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε βίντεο, Καλογέμιστο. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2021 at 4:57 ΜΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Πολύ ωραίο στήσιμο, ωραία ανατάραξη επιφάνειας,πας να φτιάξεις κάτι πολύ καλό με σωστές βάσεις!

Ψάξε να βρεις και ένα το κατά δυνατόν καθαρό ψάρι ( σε ιδιο ψάρι θεωρητικά μπορείς να δεις μεγάλες διαφορές στο χρώμα του ) και το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει.

Περιμένουμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό

 

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αναμένουμε βίντεο, Καλογέμιστο. 

Καλα που υπηρχε ενας μουρλός (μη σας πω βλαμμένος) πριν κανα 2μηνο να μιλησει του Κώστα ........ γιατι τωρα θα περιμενατε φωτο & βιντεο απο χρυσοψαρα αντι απο Labidochromis:hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Καλα που υπηρχε ενας μουρλός (μη σας πω βλαμμένος) πριν κανα 2μηνο να μιλησει του Κώστα ........ γιατι τωρα θα περιμενατε φωτο & βιντεο απο χρυσοψαρα αντι απο Labidochromis:hehe:

Στην καλύτερη περίπτωση, γιατί τα χρυσόψαρα λόγου μέσου πολύ χαμηλού κόστους αγοράς,τα προτείνουν αβερτα χωρίς καμία προσοχή, όποτε παίζει όπως πολλοί να τα έχανε γρήγορα!

Όπως και να έχει, ήρθε στο σωστό δρόμο ?

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Παιδια ψαχνω valisneria ξερει κανένας κάποιον να εχει μερικές ρίζες;;;Από Θεσσαλονίκη είμαι εγώ....???

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον  Κώστα, αλλά καλυτερα θέσε το ερωτημα σου στην κατηγορια των αγγελιων γιατι θα ''χαθει'' εδω.......επισης αν μπορεσεις ''φυτεψε'' τις πριν μπουν τα ψαρια, ποιες valisneria σκέφτεσαι να βάλεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Παιδια ψαχνω valisneria ξερει κανένας κάποιον να εχει μερικές ρίζες;;;Από Θεσσαλονίκη είμαι εγώ....???

Μαζί με τα δύο αρσενικά θα σου δώσω και 2 vallisneria giga Εσύ βρες θηλυκά και στρώσε επιτέλους το ενυδρείο . Εκτός αν θέλεις και μπόλι .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Μαρίνος, μας γκάστρωσες :hehe:.....ήδη εχεις έτοιμα 2 αρσενικά και 2 vallisneria χωρίς ''λαθρεπιβάτες'', ένα ''βηματάκι'' σου έμεινε και θα ειναι έτοιμη η θύρα 3, αντε μην ανεβώ πάνω και...:ballistic:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 4:28 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον  Κώστα, αλλά καλυτερα θέσε το ερωτημα σου στην κατηγορια των αγγελιων γιατι θα ''χαθει'' εδω.......επισης αν μπορεσεις ''φυτεψε'' τις πριν μπουν τα ψαρια, ποιες valisneria σκέφτεσαι να βάλεις?

Σκέφτομαι να βάλω gigantea φιλε..

 

On 23/1/2021 at 7:39 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Μαζί με τα δύο αρσενικά θα σου δώσω και 2 vallisneria giga Εσύ βρες θηλυκά και στρώσε επιτέλους το ενυδρείο . Εκτός αν θέλεις και μπόλι .

Θα κανω μετρήσεις φιλε και αν δω ότι ειμαι καλα θα ψάξω ψαράκια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Kostas Pontikos έγραψε:

Σκέφτομαι να βάλω gigantea φιλε..

 

Θα κανω μετρήσεις φιλε και αν δω ότι ειμαι καλα θα ψάξω ψαράκια 

Κωνσταντίνε μην μου το πεις τελευταία στιγμή . Για να πιάσω τα αρσενικά θα ξεστήσω ενυδρείο .?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Κωνσταντίνε μην μου το πεις τελευταία στιγμή . Για να πιάσω τα αρσενικά θα ξεστήσω ενυδρείο .?

Μαρινο καλημερα, δεν μπορεις να τα στριμωξεις καπως βαζοντας κατι σαν διαχωριστικο για να μην ξεστησεις ολο το ενυδρειο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...