Jump to content

Γέννα Πλάτυ & βίντεο


kataigida21

Recommended Posts

Πρώτη γέννα του ζευγαριού coral platy σε κοινωνικό ενυδρείο. 

Το χορτάρι 3cm είναι η κύρια κρυψώνα τους. Πέρασε μια εβδομάδα και είναι ακόμα 10+. Κάποια που έκοβαν βόλτες αντί να κρυφτούν, έγιναν σνακ.

Έχουν αρχίσει να παίρνουν χρώμα και η κίνησή τους να γίνεται πιο αρμονική.

Δυστυχώς το βίντεο δεν έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα. Λίγο τα όχι καθαρά τζάμια, λίγο ο φωτισμός, πολύ το μικροσκοπικό μέγεθος των μικρών δεν έχει την καλύτερη εστίαση!

Το link: https://youtu.be/5zg2hEf3azg 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Ένα like θα το δώσω για τα μικρά . Κατα τα άλλα όχι σκουπίδια όχι πλαστικά σε θάλασσες ακτές και ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γνωρίζω ότι το ιδανικό είναι ένας ολοκληρωμένος βιότοπος. Αλλά διαβάζοντας στα forum (είναι μεγάλο σχολείο) παρατήρησα ότι οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές. Η προσθήκη λιπασμάτων και διάφορων χημικών, διοξειδίου του άνθρακα, σάπια φύλλα κλπ. μπορεί να διαταράξουν εύκολα την ισορροπία και υγεία των ψαριών, πόσο μάλλον σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο (60lt). Δεν ξέρω πόσα ψάρια θα σκοτώσω μέχρι να μάθω να κρατάω αυτήν την ισορροπία η οποία μπορεί να ξαναδιαταραχθεί εύκολα. Δεν θέλω να θυσιάσω ούτε ένα. Εδώ και αρκετούς μήνες που τρέχει το ενυδρείο, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μέχρι και ένα νέον το οποίο όταν το πήρα ήταν σχεδόν διαφανές, του λείπει το δεξί του μάτι και τα αριστερά πτερύγια (έτσι ήταν), είναι ζωηρό, έγινε κόκκινο, τρώει και κατά τα άλλα χαίρει άκρας υγείας (χαχαχα)! 

Τα δείγματα που παίρνω λοιπόν (πέρα από τις μετρήσεις που είναι πάντα καλές) μου δείχνουν ότι είναι ένα καλό περιβάλλον, παρ' όλη την πλαστικούρα. 

Κρίμα που δεν έχω χώρο για περισσότερα λίτρα..

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο μόνο με φυτά και αν τα πάω καλά, βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Οι γέννες στα ενυδρεία μας είναι πάντα κάτι το ξεχωριστό!

Όσο για την διακόσμιση θα μπορούσες να βάλεις ποιό φυσικά υλικά χωρίς να πάς στο άλλο άκρο...Λίγα ξύλα και εύκολα φυτάκια θα αλλάξουν τελείως το ενυδρείο σου!Είμαστε εδώ για να βοηθάμε πάνω απο όλα!Άντε και στην επόμενη γέννα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα!Οι γέννες στα ενυδρεία μας είναι πάντα κάτι το ξεχωριστό!

Όσο για την διακόσμιση θα μπορούσες να βάλεις ποιό φυσικά υλικά χωρίς να πάς στο άλλο άκρο...Λίγα ξύλα και εύκολα φυτάκια θα αλλάξουν τελείως το ενυδρείο σου!Είμαστε εδώ για να βοηθάμε πάνω απο όλα!Άντε και στην επόμενη γέννα!

Σε ευχαριστώ πολύ!  Έχω ενθουσιαστεί με τα μικρά! Σήμερα μέτρησα 15! Όταν έρθει η ώρα θα ζητήσω τις συμβουλές σας, αφού μπορεί να γίνει κάτι πιο φυσικό χωρίς να χρειάζονται λιπάσματα και διοξείδια!

Όσο για την επόμενη γέννα, την βλέπω λίγο φουσκωμένη, οπότε έρχεται σιγά σιγά! Καλή συνέχεια και καλές γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος kataigida21 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ!  Έχω ενθουσιαστεί με τα μικρά! Σήμερα μέτρησα 15! Όταν έρθει η ώρα θα ζητήσω τις συμβουλές σας, αφού μπορεί να γίνει κάτι πιο φυσικό χωρίς να χρειάζονται λιπάσματα και διοξείδια!

Όσο για την επόμενη γέννα, την βλέπω λίγο φουσκωμένη, οπότε έρχεται σιγά σιγά! Καλή συνέχεια και καλές γιορτές!

Δες λίγο το δικό μου πόσα φυτά έχω και με πόσο λίγο λίπασμα ρίχνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 1 Anubia Barteri, 1 Echinodorus Vesuvius και 2 species stem plants in 1 shell (δεν ξέρω ποια φυτά είναι σε κοχύλι). Όμορφο φαίνεται!

Θα τα έχω λογικά  αύριο και θα κάνω τις αλλαγές. Ας ελπίσουμε να πάει καλά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kataigida21 έγραψε:

Παρήγγειλα 1 Anubia Barteri, 1 Echinodorus Vesuvius και 2 species stem plants in 1 shell (δεν ξέρω ποια φυτά είναι σε κοχύλι). Όμορφο φαίνεται!

Θα τα έχω λογικά  αύριο και θα κάνω τις αλλαγές. Ας ελπίσουμε να πάει καλά. 

:bigemo_harabe_net-117::wootwoot:Και αν θέλεις πάρε και μια να δώσεις χρώμα στο ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

@marinos

Το 2 species stem plants in 1 shell έχει ένα πράσινο φυτό και ένα κόκκινο. Δεν έχω ιδέα ποια είναι. Πολύ ωραίο φυτό το Ludwigia Repens 'rubin' θα το έχω υπ 'οψιν.

μήπως ξέρεις ποια φυτά είναι στο κοχύλι; Η φώτο είναι αυτή:

 

Shell_-_2_species_stem_plants_in_1_shell_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kataigida21 έγραψε:

@marinos

Το 2 species stem plants in 1 shell έχει ένα πράσινο φυτό και ένα κόκκινο. Δεν έχω ιδέα ποια είναι. Πολύ ωραίο φυτό το Ludwigia Repens 'rubin' θα το έχω υπ 'οψιν.

μήπως ξέρεις ποια φυτά είναι στο κοχύλι; Η φώτο είναι αυτή:

 

Shell_-_2_species_stem_plants_in_1_shell_1.jpg

Ludwigia sp. Super red

 
ludwigia-sp-super-red.jpg
Description
  • Ανάπτυξη: μεσαία
  • Ύψος: 10-30cm
  • Απαιτήσεις φωτισμού: μεσαίες
  • Απαιτήσεις CO2: Εύκολες
  • Συντήρηση: Εύκολη
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bacopa Caroliniana

 
No image set
Description
  • Ανάπτυξη: Γρήγορη
  • Ύψος: 10-15cm
  • Απαιτήσεις φωτισμού: Μεσαίες
  • Απαιτήσεις CO2: Μεσαίας δυσκολίας
  • Συντήρηση: Μεσαίας δυσκολίας
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ludwigia sp. Super red

 
ludwigia-sp-super-red.jpg
Description
  • Ανάπτυξη: μεσαία
  • Ύψος: 10-30cm
  • Απαιτήσεις φωτισμού: μεσαίες
  • Απαιτήσεις CO2: Εύκολες
  • Συντήρηση: Εύκολη

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Bacopa Caroliniana

 
No image set
Description
  • Ανάπτυξη: Γρήγορη
  • Ύψος: 10-15cm
  • Απαιτήσεις φωτισμού: Μεσαίες
  • Απαιτήσεις CO2: Μεσαίας δυσκολίας
  • Συντήρηση: Μεσαίας δυσκολίας

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Να ξέρω τί θα έχω μέσα! :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...