Jump to content

Κυκλοφοριτης


giwrgosrott

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω την βοήθεια σας. Έχω έναν κυκλοφοριτη ο οποίος είναι πολύ δυνατός. Έχει απόδοση 1800 λίτρα.

Το ενυδρείο μου είναι 200 λίτρα καθαρά. Τον δοκίμασα και είναι πάρα πολύ δυνατός, σε σημείο να λυγίζει τα φυτά. Είναι με έξοδο λάστιχο φ20 και πετάει το νερό 1 μέτρο μακριά.Δεν είναι ρυθμιζόμενος. Μπορώ να κάτω κάτι να του χαμηλώσω λίγο την ροή? Πχ. Να ταπωσω με κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος giwrgosrott έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω την βοήθεια σας. Έχω έναν κυκλοφοριτη ο οποίος είναι πολύ δυνατός. Έχει απόδοση 1800 λίτρα.

Το ενυδρείο μου είναι 200 λίτρα καθαρά. Τον δοκίμασα και είναι πάρα πολύ δυνατός, σε σημείο να λυγίζει τα φυτά. Είναι με έξοδο λάστιχο φ20 και πετάει το νερό 1 μέτρο μακριά.Δεν είναι ρυθμιζόμενος. Μπορώ να κάτω κάτι να του χαμηλώσω λίγο την ροή? Πχ. Να ταπωσω με κάτι? 

Καλησπέρα.

Καταρχάς τον κυκλοφορητή για τι χρήση τον έχεις;

Και ανατάραξη;

Για επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Καταρχάς τον κυκλοφορητή για τι χρήση τον έχεις;

Και ανατάραξη;

Για επιστροφή;

Καλησπέρα.

Είναι για επιστροφή. Να δουλέψει σε diy φίλτρο. Ξέρω ότι μπορώ να δουλέψω το θέμα ροής και με τα βανακια, αλλά είναι ασφαλές? 

Link to comment
Share on other sites

Χρήση spray bar και μείωση της παροχής απο τα βανακια. Απολύτως ασφαλές.

 

'Η αγορά ενός μικρότερου κυκλοφοριτη. Μακροπροθεσμα θα κάνεις απόσβεση το ποσό από τη διάφορα στην κατανάλωση ρεύματος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Χρήση spray bar και μείωση της παροχής απο τα βανακια. Απολύτως ασφαλές.

 

'Η αγορά ενός μικρότερου κυκλοφοριτη. Μακροπροθεσμα θα κάνεις απόσβεση το ποσό από τη διάφορα στην κατανάλωση ρεύματος.

Spray bar δεν θα κάνει τα πράγματα χειρότερα? Μπορεί η ροή κάπως να πέσει αλλά από τις ποιο μικρές τρύπες δεν θα έχει μεγαλύτερη πίεση? 

 

Το ξέρω ότι ένας πιο μικρός κυκλοφοριτης είναι το καλύτερο, αλλά αυτός που πείρα είναι ολοκαίνουργιος. Και η αλήθεια είναι όταν τον αγόρασα δεν περίμενα να έχει τόση διαφορά με αυτόν που δούλευα και τελικά δουλεύω ακόμα... 800  λίτρα με 1800 ήταν όντως πολύ μεγάλη η διαφορά, την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Η αλλαγή κυκλοφοριτή είναι η καλύτερη λύση. 

Τώρα αν θες να μειώσεις την ρόη μπορεις να καλύψεις εν μέρη την είσοδο του νερού του κυκλοφορίτη με μεμβράνη φαγητού. 

Δεν είναι και το καλύτερο άλλα σε εμένα δούλεψε .

Βέβαια  τα WAΤ δεβ μειώνονται μόνο η απόδοσή του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος giwrgosrott έγραψε:

Spray bar δεν θα κάνει τα πράγματα χειρότερα? Μπορεί η ροή κάπως να πέσει αλλά από τις ποιο μικρές τρύπες δεν θα έχει μεγαλύτερη πίεση? 

Η συνολικη ροή δε θα πέσει, αλλά θα "σπασει"  σε μικρότερες ροές, (όσες οι τρυπες). Και αν δεν μειώσεις τη διατομή της εξόδου, δηλαδή το spray bar έχει αρκετές τρύπες, η πιεση δε θα ανέβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...