Jump to content

Έγκαυμα από θερμαντήρα


Spartiatis7

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Χθες το βράδυ όταν έσβησαν τα φώτα ένας δίσκος φοβήθηκε κ στον πανικό του σφηνώσε στον θερμαντήρα για 5-10 δευτερόλεπτα. Αποτέλεσμα να πάθει έγκαυμα και να έχει το πρωί ένα μαύρο στίγμα στο σώμα του.. Τι πρέπει να κάνω να το βοηθήσω να επουλωθεί η πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες προληπτικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να το αφήσεις έτσι, ή να χρησιμοποιήσεις κάποιο ελαφρύ αντιβακτηριακό για να μήν επιμολυνθεί η πληγή  μέχρι να επουλωθεί (πχ esha 2000)

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις μπορεί να αργήσει. Εγώ προσωπικά μπορεί να τον έβαζα καραντίνα με λίγο αλάτι για να επουλωθούν πιο γρήγορα οι πλήρες και να αποφύγεις τυχόν βακτηριακές μολύνσεις από την πληγή. Την ποσότητα καλύτερα να στην πουν οι δισκαδες εκτός και αν ισχύει ότι και για τα άλλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος πως είναι αυτήν την στιγμή;

Αν σου φαίνεται κάτι ελαφρύ, μπορείς να βάλεις διπλή δοσολογία αντιχλωριου εφόσον έχει αλόη.

Αν είναι πιο σημαντικό τραύμα, ίσως κάποια από τις θεραπείες που σου προτάθηκαν ήδη.

Κάποια φωτογραφία;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια όντως μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ. Σε πόσα λίτρα έχεις τους δίσκους και πόσοι είναι? Κάθε πότε κάνεις αλλαγές και σε τι θερμοκρασία τους έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Αλήθεια όντως μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ. Σε πόσα λίτρα έχεις τους δίσκους και πόσοι είναι? Κάθε πότε κάνεις αλλαγές και σε τι θερμοκρασία τους έχεις?

Φωτό δεν ξέρω γιατί δεν ανεβάζει στους 32 τους έχω τώρα γιατί ένας δεν έτρωγε 240 λίτρα αλλαγή κάθε δύο ημέρες 40% 6 δίσκοι

 

Έγινε επεξεργασία - Spartiatis7
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα γενικά του ψαριού είναι καλή,δεν δείχνει σημάδια στρες.

Οι αλλαγές νερού κάθε δεύτερη μέρα είναι εξαιρετικές, λίγοι τις κάνουν.

Ίσως προσωρινά και κάθε μέρα, έστω και λίγο μικρότερες;

Στην φωτογραφία φαίνεται καθαρά ο μαύρος"λεκές" στο ψάρι, αλλά δεν φαίνεται καθόλου πως είναι η πληγή.

Το Esha είναι μια επιλογή,σε ανάλογες περιπτώσεις στο εξωτερικό έχω διαβάσει μάλιστα για απευθείας χρήση πάνω στο ψάρι αλοιφή ριβανολης, πράγμα το οποίο προσωπικά δεν έχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...