Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείο 100λιτ


koronis.v

Recommended Posts


Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80χ40χ30
Συνολικά Λίτρα:100
Sump (λίτρα):
 
Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:πλατι,μόλι, ξιφοφορους,
Άλλα είδη:
 
Διακοσμητικά υλικά
Πέτρες
Ξύλα
Υπόστρωμα:Dennerle DeponitMix Professional 9in1,Aqua Della Aquarium gravel black 1-3mm
 
 
Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2χ28 τ5
Grolux SYLVANIA
Και
Aqua Star SYLVANIA
 
 
 
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
 
Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Aquael turbo filter 1000 εσωτερικό φίλτρο
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης 100 w
Λίπανση:
Παροχή CO2: υγρή μορφή
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: φλειξ
 
 
Παράμετροι
pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):27
 
Συντήρηση
Αλλαγές νερού:μια φορά την εβδομάδα 25%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:σε βαρέλι χρίση αντιχλωριου και βακτηρίων
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:
 
Φωτογραφίες:
 
 
Βίντεο:bdf7d4571d94330b3e4da26a74744660.jpg
 
Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Γράψε σε παρακαλώ πόσα ψάρια είναι από το κάθε είδος και την αναλογία τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 
Γράψε σε παρακαλώ πόσα ψάρια είναι από το κάθε είδος και την αναλογία τους.
3 ξιφοφορος
4 πλατι τα 2 είναι μωρά
8 μόλι τα 6 είναι μωρά
Είχα 3 κοπαδοψαρα και ένα πλακο αλλά τα έδωσα..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η άκρη του ενυδρείου δεν πατάει στο έπιπλο;
Πατάει ακριβός απλά έτσι φενετε στις άκρες γτ η βάσει είναι λίγο μικρότερη στο κάτω μέρος..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις συμβουλές ; 

Αν ναι ο μαθητευόμενος μου @Σπύρος Χαλκιδική είναι πρόθυμος να σου τις δώσει . 

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις συμβουλές ; 
Αν ναι ο μαθητευόμενος μου [mention=67288]Σπύρος Χαλκιδική[/mention] είναι πρόθυμος να σου τις δώσει . 
Ναι γτ όχι αν αν υπάρχει κάτι που βλέπετε πώς είναι λάθος και μπορεί να επηρεάσει το σύστημα χαρά μου

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε koronis.v

Και εγώ νέος στο χόμπι αλλά μπορώ να σε πω κάποια πράγματα που έμαθα και αν κάνουμε κάτι λάθος μας διορθώνουν οι ποίο έμπειροι η ζητάμε την βοήθεια τους αν δεν γνωρίζουμε κάτι.

Το ενυδρείο σου είναι ωραίο αλλά μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερο, εγώ στην θέση σου θα έβγαζα τις ψεύτικες γυάλινες? (Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι) πέτρες και θα έβγαινα να μαζέψω για να βάλω μερικές από την φύση, βρές κάποιες μικρές άλλες λίγο μεγαλύτερες και βάλτες, και έτσι θα δείξει πολύ ποιο φυσικό το ενυδρείο σου και ποιο όμορφο,

αυτές που θα βρεις δες να μην είναι ασβεστολιθικές κάνε το τεστ με ξίδι, να τις πλύνεις καλά και να της βάλεις σε βραστό νερό.

Τα ψαράκια σου καλό είναι να κρατήσεις ένα είδος για να έχουν τον χόρο τους, εγώ στα 135L έχω 4 ξιφοφορους 1 αρσενικό 3 θηλυκά, 1 αγκιστρους, και όταν μεγαλώσουν τα μωρά που έχω θα τα χαρίσω. Τα συγκεκριμένα γεννάνε σαν κουνέλια κάθε 30 μέρες περίπου και σε λίγο καιρό θα γεμίσει το ενυδρείο σου ψαράκια, όταν μεγαλώσουν θα υπάρχει υπερπληθυσμός.

Μπορείς να βάλεις και κάποια φυτά επιφανείας για να κρύβονται τα μωρά ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μου το χαλούσες με τις ασβετολιθηκές δεν θα συμπλήρωνα τίποτα. Η ασβεστοληθηκες πετρες ανεβαζουν το ph. Εδω εχουμε ph 7,2  δες στο προφιλ των ψαριων τι νερο θελουν αυτα τα ψαράκια. Τα κυριότερα που προσεχουμε στα προφιλ των ψαριων ειναι ph ελαχιστα λιτρα και ελαχιστο μηκος αν το αναφερει. Επισης εγω θα εβαζα και καποια ευκολα φυτα ακομα. Επειδη εισαι Καρδιτσα κανεις πσραγγελια απο νετ. Εγω αγόρασα απο εδώ https://www.bluefishaquariums.gr/ψαρια-ενυδρειου/fyta-enydreioy-glykou-nerou.html άλλα και στην σελίδα του φορουμ κατω κάτω θα βρεις συνεργαζόμενα καταστήματα που μπορεις να δεις τι να αγοράσεις .

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια τής πέτρες και εγώ θέλω να της βγάλω και έχω τώρα 2 μέρες ψάχνω να βρω ωραία φυτά να βάλω για να το κάνω ζούγκλα εσυς τη λέτε μπορώ να να το κάνω έτσι και θα αποφασίσω τι θα κρατήσω από ψάρια

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος koronis.v έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια τής πέτρες και εγώ θέλω να της βγάλω και έχω τώρα 2 μέρες ψάχνω να βρω ωραία φυτά να βάλω για να το κάνω ζούγκλα εσυς τη λέτε μπορώ να να το κάνω έτσι και θα αποφασίσω τι θα κρατήσω από ψάρια

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να πάρεις εύκολα φυτά που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις, δες στο προφίλ των φυτών τον βαθμό δυσκολίας και αποφάσισε ποιά σου αρέσουν για να πάρεις.

Και όπως λέει και ο δάσκαλος που με διόρθωσε @marinos επειδή έχεις χαμηλό ph δεν πειράζει αν η πέτρες που θα βρείς είναι ασβεστολιθικές.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Να πάρεις εύκολα φυτά που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις, δες στο προφίλ των φυτών τον βαθμό δυσκολίας και αποφάσισε ποιά σου αρέσουν για να πάρεις.

Και όπως λέει και ο δάσκαλος που με διόρθωσε @marinos επειδή έχεις χαμηλό ph δεν πειράζει αν η πέτρες που θα βρείς είναι ασβεστολιθικές.

 

Σπύρο μην θεωρείς πότε δεδομένο ότι ο άλλος καταλαβαίνει αυτά που λες . Αν δεν ξέρει που είναι τα προφίλ των φυτων στο φορουμ θα του φανουν περίεργα.

Για αυτό είναι καλύτερα να βάζεις εσύ που ξέρεις το συνδέσμο με copy paste.  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Να πάρεις εύκολα φυτά που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις, δες στο προφίλ των φυτών τον βαθμό δυσκολίας και αποφάσισε ποιά σου αρέσουν για να πάρεις.

Και όπως λέει και ο δάσκαλος που με διόρθωσε @marinos επειδή έχεις χαμηλό ph δεν πειράζει αν η πέτρες που θα βρείς είναι ασβεστολιθικές.

 

Δεν σε διορθώνω σε εκπαιδεύω ............

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσω του φόρουμ τα ψάχνω και εγώ έχω καταλήξει σε κάποια τώρα θα δω από που θα τα παραγγείλω γτ τώρα με τα κούριερ δεν είναι εύκολο..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μαγαζιά στελνουν με ΚΤΕΛ . Αυτά να προτιμήσεις (ρωτάς πριν παραγγείλεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστούμε πολύ το Blue Fish.
Για την απίστευτη αμεσότητα τους...το πρωί έκανα την παραγγελία και το απόγευμα παραλάβαμε στην πόλη μας το δέμα.
Ήταν όλα προσεγμένα και τα φυτά σε πολύ καλή κατάσταση.
Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά με υγεία. 3a4eb486c16e78304a6a62c822516520.jpg4fe5ade03edd06bc9ce0c962180c1146.jpgd8d21846babd9400856ded701cb7ccf5.jpg

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τής γιαλινες Πέτρουλες δεν κατάφερα να την βγάλω έχει παντόφλα από την γυναίκα μου..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο όμορφο!

Το βλέπεις και το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο όμορφο!
Το βλέπεις και το χαίρεσαι!
Ευχαριστώ πολύ το ίδιο πάθαμε και εμείς δεν σταματάμε να το παρατηρούμε..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα μετά από σχεδόν 4 μήνες που τρέχει το ενυδρείο θέλω να δείξω το πώς ήταν και πώς έγινε με πολύ από την βοήθεια σάς αλλά και την βοήθεια του @marinos και της @natateo που με βάλανε στην διαδικασία να ψάξω να μάθω και να διαβάσω για να προσφέρω την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής στα ζωντανά μου..

Ευχαριστώ πολύ όλους!!!!

 

 

IMG_20201026_185445.jpg

IMG_20210124_202453.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα μετά από σχεδόν 4 μήνες που τρέχει το ενυδρείο θέλω να δείξω το πώς ήταν και πώς έγινε με πολύ από την βοήθεια σάς αλλά και την βοήθεια του @marinos και της @natateo που με βάλανε στην διαδικασία να ψάξω να μάθω και να διαβάσω για να προσφέρω την καλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής στα ζωντανά μου..

Ευχαριστώ πολύ όλους!!!!

 

 

IMG_20201026_185445.jpg

IMG_20210124_202453.jpg

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΩΚαλησπέρα στην ομάδα έκανα μία μεγάλη αλλαγή στο ενυδρείο και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας .. νομίζω πώς έγινε ένα καλό στήσιμο .. 

IMG_20210423_113239.jpg

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Κρύψε το κομμενο ξυλαρακι (την ακρη του), που εχεις μπροστα. Βαλε εκει ή μια πετρα ή καποιο φυτο (microsorum πχ).

Θα γινει πιο ομορφο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...