Jump to content

καλησπερα και απο εμενα


Eut.Ast

Recommended Posts

Νεος εδω και να χαιρετισω ολους τους χρηστες και να ζητησω την πολυτιμη βοηθεια τους 

 

Μου δωσανε ενα ενυδρειο 20L και το οποιο δεχτηκα . Θελω να το αξιοποιησω - εξοπλισω αλλα δεν θελω να κανω πολυ επαγγελματικη - ακριβη δουλεια . Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης 

 

  • τι να προσεξω στο φιλτρο που θα βαλω για το νερο και καθε πότε θελει το φιλτρο καθαρισμα;
  • μου ειπανε οτι ανα μια εβδομαδα πρεπει να βγαζω το 1/3 του νερου κ να βαζω αλλο . Ισχυει η πρεπει να κανω κατι αλλο ;
  • πιο ειναι το μεγιστο - σωστο σε αριθμο ψαριων και σε ποσα εκατοστα ; θα προτιμουσα με χρωματα διαφορα 
  • πρεπει να ριχνω μεσα στο νερο κατι αλλο και ανα ποσο διαστημα ; μου ειπανε για κατι σταγονες 
  • απο φωτισμο τι προτεινετε σε κατι απλο να βαλω ; εσωτερικο επισης η εξωτερικο ; τι χρωμα ;
  • απο διακοσμηση τι προτεινετε ; 
  • τι αλλα απαραιτητα θα χρειαστω ετσι ωστε να το κανω απλο κ ομορφο ; πχ θερμοστατη ; ταιστρα ;
  • τι αλλο πρεπει να προσεχω ;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και κουραγιο κ δυναμη σε αυτες τις δυσκολες ωρες που περναμε με την καραντινα 

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλώς ορίσω στο χόμπι και στο φόρουμ.

Με χαροποιεί αφάνταστα το γεγονός ότι πρώτα ρωτάς και μετά θα περάσεις στην πράξη ,

Δυστυχώς το ενυδρείο στα λίτρα αυτά είναι σχεδόν μονόδρομος για ψάρια  (ουσιαστικά ένας μονομάχος ) .

Για αρχή όμως θέλω να διαβάσεις αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες! Απο ψαράκια θα πάς σε μονομάχο ή έχεις δεί κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας:welcome:

Αφού διαβάσεις αυτό που σου πρότεινε ο marinos θα σου πω και εγώ όπως προείπαν τα παιδιά, πως δυστυχώς στα λίτρα αυτά μόνο μονομάχο μπορείς να βάλεις ή να φτιάξεις ένα όμορφο φυτεμένο ενυδρειάκι με γαρίδες! 

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2020 at 1:47 ΠΜ, το μέλος Eut.Ast έγραψε:

Νεος εδω και να χαιρετισω ολους τους χρηστες και να ζητησω την πολυτιμη βοηθεια τους 

 

Μου δωσανε ενα ενυδρειο 20L και το οποιο δεχτηκα . Θελω να το αξιοποιησω - εξοπλισω αλλα δεν θελω να κανω πολυ επαγγελματικη - ακριβη δουλεια . Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης 

 

  • τι να προσεξω στο φιλτρο που θα βαλω για το νερο και καθε πότε θελει το φιλτρο καθαρισμα; Έχει φίλτρο ; Αν ναι ποιο είναι ; Ανάλογα τι θα έχει το ενυδρείο απο κάθε 15 μέρες εώς μία φορά το μήνα. 
  • μου ειπανε οτι ανα μια εβδομαδα πρεπει να βγαζω το 1/3 του νερου κ να βαζω αλλο . Ισχυει η πρεπει να κανω κατι αλλο ; Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτο που σου είπανε με προσθέτεις ειδικό υγρό για να μηδενίζετε το χλώριο. 
  • πιο ειναι το μεγιστο - σωστο σε αριθμο ψαριων και σε ποσα εκατοστα ; θα προτιμουσα με χρωματα διαφορα Μπορείς να βάλεις έναν μονομάχο ή  γαρίδες.
  • πρεπει να ριχνω μεσα στο νερο κατι αλλο και ανα ποσο διαστημα ; μου ειπανε για κατι σταγονες Θα πρέπει να διαβάσεις για τον κύκλο του αζώτου
  • απο φωτισμο τι προτεινετε σε κατι απλο να βαλω ; εσωτερικο επισης η εξωτερικο ; τι χρωμα ; Δεν έχεις βάλει φωτό απο το ενυδρειο και ειναι δύσκολο να σου πει κάποιος , έχει καπάκι ; δεν έχει καπάκι ; έχει τώρα κάποιο φως; εγώ γενικά θα πρότεινα ένα φωτιστικο led low budget. 
  • απο διακοσμηση τι προτεινετε ; Ξύλα , πέτρες και εύκολα αληθινά φυτά.
  • τι αλλα απαραιτητα θα χρειαστω ετσι ωστε να το κανω απλο κ ομορφο ; πχ θερμοστατη ; ταιστρα ;
  • τι αλλο πρεπει να προσεχω ; Να το παρατηρείς, να διαβάζεις και να του δίνεις το χρόνο σου. 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και κουραγιο κ δυναμη σε αυτες τις δυσκολες ωρες που περναμε με την καραντινα 

 

INLINE Οι απαντήσεις μου. 

Έγινε επεξεργασία - dartman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...