Jump to content

Sera Flore Reactor θεμα!


Eos

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! 

 

Λοιπον οπως κ ο τιτλος αναφερει, εχω ενα θεματακι με το συγκεκριμενο reactor!

 

Αν δεν βαλω μεσα καποιο βιολογικο υλικο ή σφουγγαρια δεν διαλυεται το Co2 και περναει στο ενυδρειο ως μικρες φυσσαλιδες που χανονται! Το Co2 checker παραμενει μπλε κ εχω θεμα με αλγη (threat algae).

 

Αν βαλω υλικο μεσα, το Co2 διαλυεται, το drop checker παει πρασινο ανοιχτο (οχι πολυ) ΑΛΛΑ, πεφτει η ροη δραματικα! Δε γυρναει αλλο η φτερωτη στον reactor και γενικα η ροη ειναι σχεδον ανυπαρκτη! Θα ελεγα οτι εχει πεσει πανω απο 50%!

 

Το ενυδειο ειναι 60Μχ30Πχ45Υ (80 λιτρα περιπου) και τρεχει με εξωτερικο φιλτρο Eheim professional 3 (1200L) στο φουλ! 

 

Εχετε μηπως καμια ιδεα πως θα το φερω ωστε να εχει παραπανω ροη αλλα και να λειτουργει σωστα αυτο το πραμα?! 

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς το έχεις συνδέσει?Και ποιό μοντέλο είναι?

 

Μπορείς να βγάλεις κανά βιντεάκι?

 

 

Sera.jpg

Link to comment
Share on other sites

threat algae δεν ειναι θεμα μονο ελλειψεις CO2, πιο πολυ δες υπερβολικο φωτισμο και ελλειψη μακρο στοιχειων - ΝΡΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σορυ αργισα λιγο να απαντησω παιδια! τελικα το βρηκα νομιζω.....


Αρχικα εμπαιναν 90bpm και η αντλια ηταν στο 100%. Το αποτελεσμα ηταν οτι με τη δυνατη ροη εβγαινε το CΟ2 απο τον ρεακτορα στο ενυδρειο οπου μετα χανοταν. 

Επειτα, ειχα βαλει αρκετα σφουγγαρια και βιολογικο υλικο ωστε να διασπατε το διοξειδιο αλλα η κυκλοφορια του νερου επεσε δραματικα οσπου 2 μερες μετα σταματησε σχεδον τελειως. 

 

Εκει το ξανα-επιασα και εβαλα ενα λεπτο σφουγγαρι μοναχα...το εκοψα και αυτο γυρω γυρω για να περναει αρκετα ευκολα το νερο. Μειωσα και την αντλια στο 70% οπως και το CO2 στα 60bpm.

 

Πλεον εχει καλη ροη ολο το συστημα και γινεται και η διασπαση CO2. Ευχομαι να κρατησει ετσι :P 

 

Η ερωτηση τωρα! Φτασω στη παρουσα φαση εχω αφησει το CO2 να τρεχει 24/7. Καποτε το ειχα με χρονοδιακοπτη, αλλα επειδη με ταλαιπωρησε μεχρι τωρα να το βρω, τον εβγαλα. Τωρα τι να κανω? Να βαλω παλι τον χρονοδιακοπτη να ανοιγει καμια ωρα νωριτερα απο το φως? Η να το αφησω 24/7? 

Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2020 at 9:42 PM, Husky_Jim said:

Πώς το έχεις συνδέσει?Και ποιό μοντέλο είναι?

 

Μπορείς να βγάλεις κανά βιντεάκι?

 

 

Sera.jpg

 

Αυτο που εστειλες ειναι! το 500αρι ομως οχι το μεγαλυτερο. Ειναι συνδεμενο ακριβως οπως το δειχνει η φωτο αλλα μετα το νερο μπαινει σε inline θερμαντηρα και μετα βγαινει στο ενυδρειο. 

 

Οπως ανεφερα πιο πανω, εκει που που ειναι τα δειχτακια που περιστρεφονται προς τα κατω, σε αυτο το υψος εχω βαλει ενα κομματι σφουγγαρι περιπου 1cm παχος μετριας πυκνοτητας. Στις ακρες γυρω γυρω παραμενει ανοιχτο.....Το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει καποια μικρη απωλεια αλλα εφοσον γινεται διασπαση ειμαι αρκετα χαρουμενος! :P 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σχεδον ολοι εχουμε χρονοδιακοπτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...