Jump to content

Τι ενυδρεία έχετε ;


Τι ενυδρεία έχετε;  

190 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.
  • Open Poll
  • Poll closed on 30/01/2021 at 10:00 μμ

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά  από έναν Αφρικανό ,Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η Αφρική δεν συγκεντρώνει μετριοπαθή άτομα, θα έχει φανατικούς εχθρούς ή φανατικούς φίλους ?? Υ.Γ : ζήτω για Αφρική

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Πάντως αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η Αφρική δεν συγκεντρώνει μετριοπαθή άτομα, θα έχει φανατικούς εχθρούς ή φανατικούς φίλους

Ακριβως οπσ το λες.....αλλά εμεις δεν εχουμε θεμα με αλλες ''κατηγοριες'' ενυδρείων, το αντιθετο θα ελεγα ........άλλο να μην αρεσει σε καποιον και αλλο να βγαζει ''σπυριά'' με το που ακουει για Αφρικη, αυτο δεν το καταλαβαινω,!!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω για τους άλλους αλλά οι χρυσοψαραδες σας στηρίζουμε. Ξεραιλα και σεις και εμείς με πολλά χρώματα όμως από τα ψάρια μας?. Ωωωωω βλέπω το κρύο νερό ανεβαίνει....

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ακριβως οπσ το λες.....αλλά εμεις δεν εχουμε θεμα με αλλες ''κατηγοριες'' ενυδρείων, το αντιθετο θα ελεγα ........άλλο να μην αρεσει σε καποιον και αλλο να βγαζει ''σπυριά'' με το που ακουει για Αφρικη, αυτο δεν το καταλαβαινω,!!!

Όντως... Εγώ πάντως τους φυτεμένους τούς θαυμάζω και ενώ δεν είχα ποτέ μου φυτεμένο είμαι μεγάλος φάν του Takashi Amano

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θααζω του θαλασσινούς. Τόσο για την υπομονή τους όσο και για το υπέροχο αποτέλεσμα που βγάζουν. Αλήθεια δεν βάλαμε τους θαλασσινούς στη δημοσκόπηση?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ πάλι θααζω του θαλασσινούς. Τόσο για την υπομονή τους όσο και για το υπέροχο αποτέλεσμα που βγάζουν. Αλήθεια δεν βάλαμε τους θαλασσινούς στη δημοσκόπηση?

Προφανώς δεν τους βλέπεις γιατί είναι πολύ λίγοι...  Λόγο της δυσκολίας και του υψηλού κόστους που έχουν τά θαλασσινά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ένα ενυδρείο γλυκου νερου 200 λίτρων με χελώνα 2 ετών (Νόελ) αντλία    fluval 307     και θερμομετρο αυτό που βλεπετε στη φωτο αν θυμάμαι καλά και αυτό fluval  το γεμιζω μέχρι τα 110 περιπου για να βγαίνει να λιαζεται!! 

 

 

IMG_20210105_205659.jpg

Έγινε επεξεργασία - Georgia Terzaki
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εγώ πάλι θααζω του θαλασσινούς. Τόσο για την υπομονή τους όσο και για το υπέροχο αποτέλεσμα που βγάζουν. Αλήθεια δεν βάλαμε τους θαλασσινούς στη δημοσκόπηση?

Στην κατηγόρια του γλυκού γίνεται η δημοσκόπηση Χρήστο .

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο έχεις απόλυτο δίκιο. Πω πω μιλάμε έχω κάνει τελείως. Πάντως δε θα ήταν κακή ιδέα να επεκτεινόταν και στο θαλασσινό η δημοσκόπηση. Έχουμε δυνατά μέλη στην κατηγορία αυτή

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Να κάνουν φίλε μου και να βάλουν τις κατηγορίες που ξέρουν αυτοί Fihs only reef mini κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια παιδιά άλλοι δισκαδες δεν υπάρχουν πλέον στο φόρουμ? Είναι και αυτοί είδος υπό εξαφάνιση λόγω του υψηλού κόστους συντήρησης του εν λόγω ψαριού. Κρίμα γιατί οι δίσκοι είναι πανεμορφα ψάρια.....

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Παιδιά δεν ξέρω για τους άλλους αλλά οι χρυσοψαραδες σας στηρίζουμε. Ξεραιλα και σεις και εμείς με πολλά χρώματα όμως από τα ψάρια μας?. Ωωωωω βλέπω το κρύο νερό ανεβαίνει....

αν δεν εκανες ''καλεσμα'' στους συντροφους σου,  πισω απο τις νεροχελωνες θα σουν ακομα:hehe: ......μπηκαν μετα απο ενα μηνα και σε 3 μερες ειχαν περασει τις μισες κατηγοριες...τωρα εχουμε ''ντερμπυ'' με τους ΓλΥφτες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άρη εγώ απλά μια ώθηση έδωσα........?? Σας βλέπω να τους περνάτε στις τέλος τους δυσμοιρους τους πλεκο. Α να ξέρεις γυαλες και μίνι χελωνιερες δε μετράνε οχαχαχαχα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Άρη εγώ απλά μια ώθηση έδωσα........?? Σας βλέπω να τους περνάτε στις τέλος τους δυσμοιρους τους πλεκο. Α να ξέρεις γυαλες και μίνι χελωνιερες δε μετράνε οχαχαχαχα?

Την δικια μου παντως ''χελωνιερα'' δεν την λες, οπως βλεπεις και στη φωτο....

IMG_20180219_200006.thumb.jpg.8b9eed76d579fa8b3f1e9f3e83219cf6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εσύ Άρη έχεις πάει σε άλλα επίπεδα με τις χελώνες άστο. Να πάμε μια μέρα εθνικό κήπο να δεις εκεί χαμουλη από παρατημένες από τα αφεντικά τους χελώνες, επειδή κατάλαβαν ότι μεγαλώνουν τελικά

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μεγάλη  μάχη για την δεύτερη θέση με την έκπληξη εως τώρα με τα ενυδρεία της Αμερικής να κατέχουν την θέση,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος αν και τρέχω το Rio 125 μου από το 2008. Κοινωνικό φυτεμένο συνήθως ενώ τον τελευταίο καιρό φιλοξενεί 11 Tiger Barbs, 4 Corydoras Aeneus, μερικά Ramshorn και Nerite snails. Λογικα σε μερικές μέρες θα προσθέσω και 4-5 Otocinclus Affinis, προς το παρόν όμως απολαμβάνω τα παραπάνω μέσα στον κήπο μου με τις Ανουμπιες, τις Κρυπτοκορινες, Βαλισνεριες, Bacopa, Sagittarius στο μεγαλύτερο μέρος του βυθού κλπ..

Καλώς σας βρήκα.!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου έκπληξη η 2η θέση της Αμερικής. Apistogramma και Ramirezi είναι πολύ διαδεδομένα, και το κυριότερο, μπαίνουν και σε μικρά ενυδρεία, κάτι που στην Αφρική οι επιλογές είναι περιορισμένες.

 

Συν ότι είναι λίγο απατεωνιά ο διαχωρισμός Αμερικής- δίσκων.:D

Συν ότι οι δισκαδες δεν τα δείχνουν, γιατί φοβούνται το ματιασμα :D:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το μάτιασμα πάλι έλεος.......??. Απλά τα ψάρια αυτά είναι πολύ ευαίσθητα τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν διάβασες την πρόβλεψη μου  για την πρωτιά ... σίγουρα δεν μίλησα για την Αφρική. 

Χαρακτήρισα έκπληξη την κατηγορία της Αμερικής γιατί περίμενα πολύ μεγαλύτερα νούμερα απο τα ζωοτόκα και τα λαβυρινθόψαρα άλλα έχω την εντύπωση πως τα βάζουν στην κατηγόρια του φυτεμένου .(γιατί άπαξ και έχεις φυτά μέσα το βάζεις στα φυτεμένα?   )

Α και για να μην ξεχνιόμαστε οι της Αφρικής εδώ μέσα είμαστε 43 (πρόσφατα μετρηθήκαμε ) ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καθόλου έκπληξη η 2η θέση της Αμερικής. Apistogramma και Ramirezi είναι πολύ διαδεδομένα, και το κυριότερο, μπαίνουν και σε μικρά ενυδρεία, κάτι που στην Αφρική οι επιλογές είναι περιορισμένες.

 

Συν ότι είναι λίγο απατεωνιά ο διαχωρισμός Αμερικής- δίσκων.:D

Συν ότι οι δισκαδες δεν τα δείχνουν, γιατί φοβούνται το ματιασμα :D:P

Αντώνη επίτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου στο αν εδώ μέσα υπάρχουν πάνω 5 μέλη με δίσκους . 

Και το λέω αυτό με αφορμή αυτό Έγκαυμα από θερμαντήρα το θέμα . Μόνο ένας με δίσκους του απάντησε .

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε ενα γρήγορο υπολογισμό  για να δούμε που είμαστε 18 μέρες πριν τη λήξη της δημοσκόπησης .

Έχουν ψηφίσει ως τώρα 212 μέλη και η κατάταξη έχει ως έξης :

 

Θέση     Ενυδρείο                                 ψήφοι 

1 Φυτεμένο  60
2 Ζωοτόκα  23
3 Αμερικής  22
4 Γαριδάδικο  20
5 Αφρικής  19
6 Κρύου νερού  18
7 Λαβυρινθόψαρα  17
8 ψάρια βυθού  11
9 Νεροχελώνες 10
10 θηρευτές  5
11 Killifish  4
12 Δίσκους  3
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω να περνάμε την Αφρική στη τελευταία στροφή. Τρέμετε Μαρινο και Άρη ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια σου ξεφεύγει η λεπτομέρεια ότι εμείς μετρηθήκαμε πρόσφατα και βγήκαμε 43. Δεν έχω την απαίτηση να ξαναψηφίσουν ?

Και για του λόγου το αληθές μπορείς να το δεις εδώ 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τπτ....ότι βλέπω εδώ μετράω οχαχαχαχα (ότι με συμφέρει δλδ ?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...