Jump to content

Δωροοοο!!! ????


Σπύρος Χαλκιδική

Recommended Posts

Καλησπέρα! Λοιπόν παιδιά η γυναίκα μου με τον γιό μου, μου έκαναν ένα δώρο, κοιτάξτε τι βρήκα κάτω από το δέντρο!!! 

IMG_20201222_172727.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δυνατοοό!

Θα το ανοίξεις την πρωτοχρονιά φαντάζομαι....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Δυνατοοό!

Θα το ανοίξεις την πρωτοχρονιά φαντάζομαι....

 

Δεν άντεξα το άνοιξα! Θα το στήσω μάλλον αύριο με την βοήθεια σας!!! ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

oxaxaxaa λιώνω......οχαχαχα??. Σπύρο σ επήραν χαμπάρι μου φαίνεται??

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

oxaxaxaa λιώνω......οχαχαχα??. Σπύρο σ επήραν χαμπάρι μου φαίνεται??

Τι εννοείς δεν κατάλαβα? ?

Link to comment
Share on other sites

Ότι είσαι κολλημένος με τα ενυδρεία λέω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο πέρα από την πλάκα επειδή χρησιμοποιώ πολύ αυτά τα φίλτρα να ξέρεις για μένα είναι τα καλύτερα. Εξαιρετικά και ποιοτικά, τα δουλεύεις για πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός μόνο από τις βάνες που ανά διαστήματα χρειάζονται αντικατάσταση

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Σπύρο πέρα από την πλάκα επειδή χρησιμοποιώ πολύ αυτά τα φίλτρα να ξέρεις για μένα είναι τα καλύτερα. Εξαιρετικά και ποιοτικά, τα δουλεύεις για πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός μόνο από τις βάνες που ανά διαστήματα χρειάζονται αντικατάσταση

Να βάλω κάτω σφουγγάρι μετά μακαρόνι και πάνω βαμβάκι? Θα βάλω όλο το στρωμένο υλικό που εχω και θα συμπληρώσω και καινούργιο σωστά?

Και πως θα το γεμίσω νερό όταν το συνδέσω?

Link to comment
Share on other sites

Άκου με Σπύρο. Βάζεις το βιολογικό σε σακουλάκια (και το νέο και το παλιό ώστε το παλιό να λειτουργήσει ως μπόλι. Μετά βάζεις τα σφουγγάρια όπως δείχνει και στις οδηγίες. Τον άνθρακα (μαύρο δεν τον χρησιμοποιείς, ενώ εγώ πχ δε βάζω βαμβάκι (άσπρο) αλλά βάζω ένα σφουγγάρι (μπλε) παραπάνω. Αν θυμάμαι έχει τρία τουλάχιστον σωστά? Στη συνέχεια γεμίζει το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο και το κλείνεις. Γεμίζεις με νερό και τους σωλήνες όσο μπορείς και μετά το βάζεις μπροστά.  Ότι είναι γράφε μου να σε βοηθάω με μέχρι να ξεκινήσει κανονικά η λειτουργία του.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Άκου με Σπύρο. Βάζεις το βιολογικό σε σακουλάκια (και το νέο και το παλιό ώστε το παλιό να λειτουργήσει ως μπόλι. Μετά βάζεις τα σφουγγάρια όπως δείχνει και στις οδηγίες. Τον άνθρακα (μαύρο δεν τον χρησιμοποιείς, ενώ εγώ πχ δε βάζω βαμβάκι (άσπρο) αλλά βάζω ένα σφουγγάρι (μπλε) παραπάνω. Αν θυμάμαι έχει τρία τουλάχιστον σωστά? Στη συνέχεια γεμίζει το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο και το κλείνεις. Γεμίζεις με νερό και τους σωλήνες όσο μπορείς και μετά το βάζεις μπροστά.  Ότι είναι γράφε μου να σε βοηθάω με μέχρι να ξεκινήσει κανονικά η λειτουργία του.

5 σφουγγάρια έχει μπλέ ένα άσπρο σαν βαμβάκι και το μαύρο. Αν μπει πρότο το βιολογικό ολη η βρομια δεν θα θα κάθεται στο βιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα να βάλω κάτω σφουγγάρι να κρατάει τα χοντρά μετά βιολογικό και μετά σφουγγάρι βαμβάκι

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο εφόσον η εταιρία λέει το βιολογικό κάτω, καλό είναι να πάμε με τις οδηγίες. Αν θες κάνε αυτό που δείχνει, δλδ βάζει μια στρώση βιολογικού υλικού στη συνέχεια ένα σφουγγάρι και μετά το υπόλοιπο βιολογικό υλικό πριν βάλει τα υπόλοιπα σφουγγάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

Α ρε eheim τα καλύτερα φίλτρα έχεις ??. Σπύρο να πω και γω στη γυναίκα να μου πάρει για δώρο αυτό?

 

https://www.skroutz.gr/s/15767566/ΦΙΛΤΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ-EHEIM-EXTERNAL-FILTER-CLASSIC-1500XL-2260-WITHOUT-FILTER-MEDIA-2400-L-H.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Σπύρο! Εγώ βάζω πρώτα σφουγγαρακι μπλε μετά βιολογικό υλικό και μετά αντί για το ενυδρειακα βαμβάκι βάζω πάλι σφουγγαρακι μπλε πιο πυκνό από το πρώτο. Πόσο "πυκνό" είναι το σφουγγάρι, το μετράνε σε ppi αν βάλεις στο ίντερνετ σφουγγάρι ενυδρείου ppi θα δεις τις διαφορές. Μερικές εταιρίες δεν το γράφουν σε ppi αλλά με ονόματα που δεν θυμάμαι τι είναι τι (fine, coarse κ.α). Το κάνω έτσι για να μην μαζεύει πολύ βρωμιά το βιολογικό και δεν βάζω το ενυδρειακο βαμβάκι για να μην το ανοίγω κάθε βδομάδα για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δες τις οδηγίες στο βίντεο. το φιλαράκι μια χαρά τα λέει και τα δειχνει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Σπύρο με αυτό το φίλτρο το φυτεμένο σου θα είναι σαν να έχει ηλεκτρική σκούπα. Θα τα ρουφάει όλα ??

Link to comment
Share on other sites

ΧΑχα! Κάτω που ρουφάει να βάλω τούλι μην με ρουφήξει τα μωρά ψαράκια η πηράζει?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πούμε λίγο αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε τούλι. κακό δεν θα κάνει. Γιατί όντως αν έχεις γόνους μέσα τους ρουφάει άνετα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

ΧΑχα! Κάτω που ρουφάει να βάλω τούλι μην με ρουφήξει τα μωρά ψαράκια η πηράζει?

Κάτω εννοείς στην είσοδο του μπαστουνιού αναρρόφησης;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Δεν άντεξα το άνοιξα! Θα το στήσω μάλλον αύριο με την βοήθεια σας!!! ?

 

Εγώ θα σου απαντήσω την ημέρα που θα έπρεπε να ανοιχτή το δώρο έτσι για να κρατάμε τα έθιμα. :bigemo_harabe_net-169:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

axaxaxa κλαίω δε μπορώ....???

Link to comment
Share on other sites

Άλλες λύσεις είναι να βάλεις στην είσοδο σφουγγάρι τέτοιας μορφής : https://www.skroutz.gr/s/24696910/Eheim-Σετ-2-Σφουγγάρια-για-Εσωτερικά-Φίλτρα-2208-12.html

ή και την έτοιμη λύση αλλά πιο ακριβή:

https://www.skroutz.gr/s/15785805/ΠΡΟΦΙΛΤΡΟΥ-ΑΝΤ-ΚΟ-ΕΞΑΡΤΗΜΑ-EHEIM-PREFILTER-COVER-4004320-FOR-POTFILTERS-END-POWERHEAD-AQUABALL.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...