Jump to content

Νέο ενυδρειο


Martheo

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι..Έφτιαξα ένα καινούριο ενυδρείο κι έχω μέσα 2 αρσενικά γκαμπι και 4 θύλακα, 2 μολυ και πλάτι. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο κι έχει ξύλα και πετρες.  έχω λάμπα και 2 φίλτρα. Το έχω φτιάξει βιολογικό όπως πρέπει. Δεν ξέρω και πολλά από αυτά, μου το έφτιαξε ένας φίλος του αδερφού μου που ασχολείται χρόνια με το είδος. Προχτές γέννησε ένα ψάρι και ενώ έβλεπα 5-6 ψαράκια, σήμερα δεν βλέπω ούτε ένα! Παίζει να τα έφαγαν ή κρύβονται;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο . Φαντάζομαι στο έδωσε με στρωμένα τα φίλτρα .  Θα μας δώσεις λίγο τις διαστάσεις ; Μήκος Χ Πλάτος Χ Υψος. 

Μάλλον τα φάγανε . Και τωρά η ώρα του διαβάσματος 

Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Martheo βαλε κερατοφυλλο αν υποψιαζεσαι οτι σου φαγανε τα μικρα, ωστε να εχουν καπου να κρυφοτυν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι   80Χ30Χ40 . Όχι δεν μου το έδωσαν στρωμένο. Εμείς το φτιαξαμε. Πρέπει να βάλω κερατοφυλλο;; Τα φυτά που κάνουν μέσα δεν κάνουν;; Έχει και κάποιες κρυψώνες στις πέτρες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Martheo έγραψε:

Το ενυδρείο είναι   80Χ30Χ40 . Όχι δεν μου το έδωσαν στρωμένο. Εμείς το φτιαξαμε. Πρέπει να βάλω κερατοφυλλο;; Τα φυτά που κάνουν μέσα δεν κάνουν;; Έχει και κάποιες κρυψώνες στις πέτρες. 

Μια μια οι ερωτήσεις .

Πρώτον το έστρωσες ; έκανες δηλαδή το κύκλο του αζώτου

Δεύτερον το κερατοφυλλο θα βοηθούσε 

Τρίτον μια χαρα είναι τα φυτα΄

ΤΕΤΑΡΤΟΝ κάτσε και διάβασε αυτα που σου έστειλα και Πέμπτο αυτός είναι ξιφοφόρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα το κυκλο του αζώτου όχι?. Το στήσαμε, μου έβαλε στο εσωτερικό φίλτρο κάτι σαν πέτρες σε ένα διχτάκι και μέσα στο φίλτρο έχω κι ένα σφουγγάρι άσπρο που το κόβω κομμάτι και το πετάω σε κάθε αλλαγή νερού και βάζω άλλο. Έχουμε βάλει αμπούλα για βακτηρίδια και κάνω αλλαγή στη βδομάδα επάνω. 
Πρεπει να ξανακάνω στη βδομάδα ή πιο συχνά; Η θερμοκρασία είναι στους 25-25.5 βαθμούς. Τα μωράκια τελικά τα έφαγαν;;;?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας?

Θα διαβασω το άρθρο τώρα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζεις τώρα το άρθρο εχεις ήδη καταλάβει ποσο μεγάλο λάθος εχεις κάνει, Το ενυδρελιο τωρα θα στρώσει με τον δυσκόλο τροπο.

Ξεχνα τα ψαρακια εδω πρέπει να σωσουμε τα ψάρια . Λοιπον αν σε βαστά η τσέπη σου πανε αυριο τσε πάρε τεστ νερου υγρα NH3NH4 NO2 NO3 και PH. 

Διαφορετικά δεν θα πάμε καλά και όχι δεν θα έχεις γέννες δεν θα έχεις πράμα.  Κάνε αλλαγλη νερου 10% κάθε μέρα  και εχει ενα μαγαζί Μυσιρλής τον λένε και πουλάει ενυδρειακά, Τωρα παίρνεις λιγο νερο του ενυδρειου σου και του λες να στο μετρήσει. Πες του να σου  γράψει τσι μετρήσεις να τις θωρούμε .

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα πάω αύριο να πάρω τα τεστ. Να του πάω δηλαδή και νερό από το ενυδρείο μου να μου το μετρήσει; Η να κάνω εγώ τα τεστ; Από του Μυσιρλή αγοράζω τα πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μισο λεπτο, ηρεμια.

@Martheo Ποσο καιρο εχεις ψαρακια στο ενυδρειο? Στειλε μια φωτογραφια το σφουγγαρι που εχεις στο φιλτρο, ισως δεν χρειαζεται τοσο συχνα αλλαγη. Επισης τι μαρκα βακτηρια εριξες? Οταν εννουμε αν στο εδωσε στρωμενο σημαινει αν σου εβαλε καποια ποσοτητα απο τα δικα του υλικα στο φιλτρο σου ο φιλος σου. Αν ασχοληται χρονια το πιθανοτερο ειναι να σου εδωσε στρωμενα υλικα απο το ενυδρειο του, αλλιως τα ψαρακια οχι δεν θα γεννουσαν, δεν θα επιβιωναν κιολας

@marinos Γιατι να κανει αλλαγη νερου καθε μερα? 

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S δεν θέλω να παρεξηγηθείς και χαίρομαι αφάνταστα που με αμφισβητείς .Θα το πάμε πάλι εκπαιδευτικά .

Έχουμε εδώ μια  αρχάρια χομπίστα με ένα καινούργιο ενυδρείο, 

Και τι μας λέει, ότι το έδωσε ένας φίλος που ασχολείται χρόνια με αυτό χόμπι. Όπως και εσύ έτσι και εγώ καταλαβαίνουμε ότι το έδωσε στρωμένο.

Και τώρα πάμε: απο την στιγμή που δεν γνωρίζει αν είναι στρωμένο ή όχι πρέπει να φύγουν τα μπορεί και πάμε στα πράττω και για εσένα το ενυδρείο είναι πλέον άστρωτο. Κίνηση πρώτη, θέλουμε ασφαλείς μετρήσεις άλλα δεν ξέρουμε τα οικονομικά του . Τον στέλνουμε να τις πάρει από το πετ σοπ . Αν μπορεί να αγοράσει αγοράζει και βλέπουμε πως πάει όταν κάνουμε τις μετρήσεις του νερού . 

Αν έχει αμμωνία γέννες θα δει γιατί το ενυδρείο είναι καινούργιο και προφανώς τα ψάρια  τα πήρε γκαστρωμένα, άλλα οι πρώτοι θάνατοι θα έρθουν από τους ποιο αδύνατους οργανισμούς . Νερό θέλω να αλλάξει 10% για να ρίξω λίγο την αμμωνία (γιατί μέχρι να δω μετρήσεις εγώ σου ξαναλέω  ότι θεωρώ το ενυδρείο άστρωτο) . Και τέλος φίλε Ορέστη αν αποδειχτεί ότι έκανα λάθος στην διάγνωση μου /μας  το μόνο που θα χρεώσουμε την χομπίστρια είναι με τα τεστάκια που έτσι κι αλλιώς θα έπρεπε να είχε πάρει άλλα ο γνώστης φίλος αμέλησε ή δεν θεώρησε σωστό να τις πει να πάρει .

@Martheo  Το πρώι κάνεις μια μικρή αλλαγή νερού 10% αγοράζεις υγρα τεστ NH3/ΝΗ4, ΝΟ2 ,ΝΟ3  και ενδεχομένως αν θέλεις και ph άλλα το νερο σου είναι στο Ηράκλειο σίγουρα σκληρό και περιμένουμε να μας πεις τις μετρήσεις .

 

Υγ,  @Oresths_SΕίδα για λίγο το προφίλ σου και διέκρινα ενα ενδιαφέρον για Victoria Tanganyika και που να δεις και την Malawi . Δεν ετοιμάζεσαι σίγα σίγα για την Αφρική ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρα πολλές δουλειές σήμερα και δεν προλάβαινα να πάω τώρα το πρωί, μίλησα και με το φίλο στο τηλ. Μου πρότεινε να μην πάρω υγρά και να αλλάζω το νερό 2 φορές τη βδομάδα. Τη μια 20-30% και την άλλη 50% μαζι με τον υαλοβάμβακα και δεν θα έχω κανένα θέμα αν το κάνω έτσι μέχρι να στρώσει καλά το ενυδρείο μου είπε. Σκέφτομαι να το κάνω έτσι και βλέπουμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Τα παιδιά πιο πάνω σου εχουν παραθεσει 2-3 αρθρα πολυ αξιολογα απο τα οποια μπορεις να παρεις πληροφοριες και να κατανοησεις πως ακριβως λειτουργει το ενυδρειο σου σαν οικοσυστημα. Αν εκανες τον κοπο να τα διαβασεις θα καταλαβαινες οτι ειδικα στην φαση που βρισκεσαι τωρα και μη εχωντας εμπειρια, τα υγρα τεστ ειναι απολυτως απαραιτητα. Απο οτι μπορω να καταλαβω ο φιλος σου, σε καθοδηγησε να στρωσεις το ενυδρειο σου με τον πιο αθεμιτο τροπο, ταλαιπωρωντας τα ψαρακια. Κατα την γνωμη μου θα πρεπει να αποφασισεις αν θελεις να ακολουθησεις τους εμπειρους του φορουμ ( δεν ειμαι ενας απο αυτους ) ή αν θελεις να ακολουθησεις τις συμβουλες του φιλου σου (που απο οτι βλεπω ισως εχουν δημιουργησει καποια προβληματα). Να ξεκαθαρισω (επειδη ο γραπτος λογος ευκολα παρεξηγειται) πως μιλαω πολυ φιλικα, επειδη και εγω την εχω πατησει με παρομοιο τροπο. Σου ευχομαι οτι καλυτερο για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους από καρδιας πάρα πολύ για τις συμβουλές σας! Ναι προφανως και θα κάνω τα τεστ να δω σε τι στάδιο βρίσκομαι. Απλά δεν ξέρω αν προλάβω σήμερα. Ίσως πάω αύριο αλλιώς μετά τα Χριστούγεννα. Παρεπιπτόντως καλές γιορτές σε όλους εύχομαι και Καλά Χριστούγεννα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλές γιορτές και σε εσένα . 

Μην τυχόν και κάνεις δυο φόρες τη  εβδομάδα αλλαγή αν δεν θέλεις να ακουσεις που δεν θέλεις  διαβασε στο αρθρο που σου έστειλα το στρώσιμο με ψάρια .

Εγω να ξέρεις Θεού θέλοντος εδω θα είμαι και στην επόμενη φάση και μην ντραπής να επικοινωνήσεις . (προσωπικά το έργο το έχω ξαναδεί)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Martheo έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλους από καρδιας πάρα πολύ για τις συμβουλές σας! Ναι προφανως και θα κάνω τα τεστ να δω σε τι στάδιο βρίσκομαι. Απλά δεν ξέρω αν προλάβω σήμερα. Ίσως πάω αύριο αλλιώς μετά τα Χριστούγεννα. Παρεπιπτόντως καλές γιορτές σε όλους εύχομαι και Καλά Χριστούγεννα!!! 

@Martheo

Ρωτα τον φιλο που σου εφτιαξε το ενυδρειο μια καιρια ερωτηση, εβαλε κατι στο φιλτρο σου απο το δικο του ενυδρειο, δηλαδη βιολογικο υλικο (μπολι)? Αν ναι, τοτε ολα καλα. Τα τεστακια αν θες παρτα, να δεις που εισαι, κατα προτιμηση αν το σηκωνει η τσεπη σου υγρα test πχ API, sera. Τον υαλοβαμβακα δεν τον χρειαζεσαι, πεταμενα λεφτα, βαλε αν δεν εχεις ηδη βαλει μονο κανα σφουγγαρακι στο φιλτρο. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο με ψαρια μεσα?

 

Φιλε Μαρινο (φανταζομαι αυτο ειναι το ονομα σου), το λεω ολο αυτο γιατι τα τεστακια μονο φθηνα δεν ειναι οπως και εσυ ειπες. Η λυση μπορει να δωθει με μια απλη ερωτηση σε αυτον που εστησε το ενυδρειο, χωρις να μπει η φιλη συνχομπιστρια σε εξοδα, με τα οποια θα μπορουσε πχ να αγορασει αν θελει αλλα φυτα η τροφες η οτιδηποτε αλλο. 

 

Υγ. τωρα οσον αφορα την Αφρικη μερια, δεν μπορω να ταχθω υπερ μιας ηπειρου. Ειμαι παιδι αυτης της Γης, μαρεσουν ολοι οι βιοτοποι ειτε λεγεται Victoria, ειτε Rio Xingu ειτε λιμνη Μαραθωνα που λεει ο λογος. Διχασμενη προσωπικοτητα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

@Martheo

Ρωτα τον φιλο που σου εφτιαξε το ενυδρειο μια καιρια ερωτηση, εβαλε κατι στο φιλτρο σου απο το δικο του ενυδρειο, δηλαδη βιολογικο υλικο (μπολι)? Αν ναι, τοτε ολα καλα. Τα τεστακια αν θες παρτα, να δεις που εισαι, κατα προτιμηση αν το σηκωνει η τσεπη σου υγρα test πχ API, sera. Τον υαλοβαμβακα δεν τον χρειαζεσαι, πεταμενα λεφτα, βαλε αν δεν εχεις ηδη βαλει μονο κανα σφουγγαρακι στο φιλτρο. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο με ψαρια μεσα?

 

Φιλε Μαρινο (φανταζομαι αυτο ειναι το ονομα σου), το λεω ολο αυτο γιατι τα τεστακια μονο φθηνα δεν ειναι οπως και εσυ ειπες. Η λυση μπορει να δωθει με μια απλη ερωτηση σε αυτον που εστησε το ενυδρειο, χωρις να μπει η φιλη συνχομπιστρια σε εξοδα, με τα οποια θα μπορουσε πχ να αγορασει αν θελει αλλα φυτα η τροφες η οτιδηποτε αλλο. 

 

Υγ. τωρα οσον αφορα την Αφρικη μερια, δεν μπορω να ταχθω υπερ μιας ηπειρου. Ειμαι παιδι αυτης της Γης, μαρεσουν ολοι οι βιοτοποι ειτε λεγεται Victoria, ειτε Rio Xingu ειτε λιμνη Μαραθωνα που λεει ο λογος. Διχασμενη προσωπικοτητα ?

΅Επειδή το πάω σιγά σιγά να σε κάνω αντικαταστάτη μου στα Αφρικανικά θα σε μάθω να σκέφτεσαι γρήγορα για να δίνεις συμβουλές 

Α) Όταν κάποιος δεν ξέρει αν έχει στρωμένο ενυδρείο η όλη συμπεριφορά στις απαντήσεις σου θα είναι σαν να είναι σίγουρα άστρωτο ενυδρείο.

Β) Τα τέστ κοστιζουν αλλα χωρις αυτα ενας αρχάριος δεν θα μπορεί να διαγνώσει τιποτα σχετικα με ασθενιες θανατους φυτα κτλ΄

Το έχω ξαναγράψει είναι μια πανάκριβη φθηνη σε βάθος χρονου αγορα

γ) για να δώσεις συμβουλή πρέπει να έχεις μετρήσεις άρα στελνεις να μετρήσουν το νερο του ενυδρείου στο πετσοπ .

δ) ο φίλος στο τηλέφωνο μας εβγαλέ πιθανον παντελός άσχετους .ηκαι κοπέλα θα ξαναγυρίσει εδω,  γιατι δεν ξέρω αν το κατάλαβες μας αποχαιρέτησε . μόλις θα αρχίσει να χάνει ψαρια και αφου δεν καταφέρουν να την πείσουν οτι είναι κάτι φυσιολογικό .

Διάβασε την απάντηση του έμπειρου φίλου και θα καταλάβεις πολλά <<Επειδή έχω πάρα πολλές δουλειές σήμερα και δεν προλάβαινα να πάω τώρα το πρωί, μίλησα και με το φίλο στο τηλ. Μου πρότεινε να μην πάρω υγρά   (έλα ρε πεταμένα λεφτά τι ξερουν αυτοί) και να αλλάζω το νερό 2 φορές τη βδομάδα (εγω θα έλεγα γιατί όχι και καθημερινα). Τη μια 20-30% και την άλλη 50% μαζι με τον υαλοβάμβακα (ότι βιολογια  εχουμε μαζεψεί πέτα την) και δεν θα έχω κανένα θέμα αν το κάνω έτσι μέχρι να στρώσει καλά το ενυδρείο μου είπε. Επειδή έχω πάρα πολλές δουλειές σήμερα και δεν προλάβαινα να πάω τώρα το πρωί, μίλησα και με το φίλο στο τηλ. Μου πρότεινε να μην πάρω υγρά και να αλλάζω το νερό 2 φορές τη βδομάδα. Τη μια 20-30% και την άλλη 50% μαζι με τον υαλοβάμβακα και δεν θα έχω κανένα θέμα αν το κάνω έτσι μέχρι να στρώσει καλά το ενυδρείο μου είπε. >>

 

@Oresths_S   Ελπίζω να σε  έκανα λίγο ποιο σοφό.

Καλή μου κοπέλα  @Martheo απο την λεβεντογέννα Κρήτη εφόσον θελήσεις κάποια στιγμή στο μέλλον την βοήθεια του φόρουμ να είσαι αποφασισμένη . Ο άνθρωπος που σου γράφει αυτήν τι στιγμή εχει διάφορα ενυδρεία εδώ και δέκα τέσσερα χρόνια . Τα περισσότερα λάθη που είναι να κάνεις τα έχω ήδη κάνει και ο σκοπός μου είναι να μην τα επαναλάβει άλλος . Εμείς με την βοήθεια του Θέου εδώ θα είμαστε  και προσωπικά δεν είμαιαπο τους ανθρώπους που λένε εγω στα έλεγα.(γιατι αν δεν παρεις μια λάθος απόφαση πως θα εκτιμήσεις την σωστή ;) )

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι παιδιά, καλησπέρα! Ομολογώ πως έχω μπερδευτεί παρά πολύ. Κι αυτός που μου έστησε το ενυδρείο έχει μούρλα με το χόμπι και έχει σπίτι του ένα θαλασσινό κι ένα γλυκού. Ασχολείται παρά πολλά χρόνια με το είδος και μου έχει πει πως στην αρχή πέταξε πολλά λεφτά μέχρι να μάθει. Από το τι λαμπα χρειάζεται ανάλογα τα φυτά κτλ μέχρι το νερό, μέχρι δε ξέρω τι. Δεν ξέρω αν μου είχε βάλει κάτι στο φίλτρο, δεν θέλω να τον ενοχλώ συνέχεια γιατί είναι φίλος του αδερφού μου και δεν θέλω να γίνομαι κουραστική και για αυτό πήρα την απόφαση να ρωτήσω εδώ στο φόρουμ, τα νεογέννητα ψαράκια που πήγαν; Αλλά μετά αναπτύξαμε την συζήτηση του στρωμένου ενυδρείου και πανικοβλήθηκα. Θα ήθελα να μιλάω από εδώ μαζί σας γιατί σας θεωρώ έμπειρους και να παίρνω από εδώ τις συμβουλές μου. Δεν είπα καν στο φίλο ότι τα παιδιά από ένα φόρουμ μου είπαν να κάνω τα τεστ. Είπα απλά ότι μου έχει μπει η ιδέα να κάνω αυτά τα τεστ που λένε για να τσεκάρω το νερό του ενυδρείου. Έχω προβληματιστεί και προφανως θα πεταχτώ να τα πάρω και θα σας ενημερώσω για το τι έδειξαν. Δεν πιστεύω ούτε εγώ πως είναι στρωμένο γιατί μου έχει επιμείνει ο φίλος να μην βάλω αλλα ψάρια και πως ήδη έχω βάλει αρκετα για αρχή. Μου έχει επισημάνει να ταΐζω λίγο. Επίσης στην ερώτηση ποσό καιρό δουλεύει με ψάρια, το ενυδρείο δουλεύει τώρα 13 μέρες με ψάρια. Με 2 αλλαγές νερού τη μια 50% και την άλλη γύρω στο 20%. Τον υαλοβαμβακα τον έχω αλλάξει 2 φορές. Μου έχει πει μόνο όταν είναι πάρα πολύ βρώμεσμενος να τον αλλάζω. Όσο για το εξωτερικό φίλτρο μου είπε να μην το πειράξω καθόλου. Ακόμα τουλάχιστον. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις συμβουλές σας !

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις  σε παρακάλω να πας νερο απο το ενυδειο σου στον μισηρλη και να σου δώσει γραμμένες τις μετρήσεις 

Μιλάω προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι μουρλοί. Δεν μπορεις να περνεις συμβουλές και απο εδω και απο εκει . Και επειδη στο εσωσε αυτο το ενυδρείο να ακουσεις αυτόν Για ςμένα τέλος  εφόσον υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις , Καλο βράδι,

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο. Αλλά πως θα πάω νερό να μου δώσει μετρήσεις. Δεν θα πει γιατί δεν παίρνεις τα τεστ να το κανεις; Θα πάρω τα τεστ αν είναι και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι! Καλό βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Martheo έγραψε:

Έχετε δίκιο. Αλλά πως θα πάω νερό να μου δώσει μετρήσεις. Δεν θα πει γιατί δεν παίρνεις τα τεστ να το κανεις; Θα πάρω τα τεστ αν είναι και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι! Καλό βράδυ 

Αν του ζητησεις, θα κανει. Σε πολλα πετ σοπ κανουν μετρησεις νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Martheo έγραψε:

Έχετε δίκιο. Αλλά πως θα πάω νερό να μου δώσει μετρήσεις. Δεν θα πει γιατί δεν παίρνεις τα τεστ να το κανεις; Θα πάρω τα τεστ αν είναι και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι! Καλό βράδυ 

Καλημερα . ο Μισυρλης το κάνει π;eστου μου το ζητήσανε απο το aquazone

Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2020 at 12:14 AM, Martheo said:

Έχετε δίκιο. Αλλά πως θα πάω νερό να μου δώσει μετρήσεις. Δεν θα πει γιατί δεν παίρνεις τα τεστ να το κανεις; Θα πάρω τα τεστ αν είναι και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι! Καλό βράδυ 

Μην ντρέπεσαι, να ξέρεις σε κάποια petshop ζητούν και ένα συμβολικό ποσό πχ 1 ευρώ για την μέτρηση.

Το να μην μετρας 1 χρόνο μετά το στρώσιμο είναι αποδεκτό γιατί θα έχεις μάθει να βλέπεις πότε κάτι δεν πάει καλά αν έχεις ασχοληθεί. Θα "διαβάζεις" το ενυδρείο σου.

Τώρα που είσαι στην αρχή χωρίς μετρήσεις πας στα τυφλά. Αν δεν ξέρεις αν έχεις ανεβασμένη αμμωνία ή νιτρώδη πώς θα ξέρεις σε τί στάδιο είσαι και τί θα κάνεις; Υπάρχουν σκευάσματα που σε βοηθούν να αντιμετωπίσεις προβλήματα τέτοιου είδους και να σώσεις τις ζωές των ψαριών σου αλλά αν δεν ξέρεις τί έχεις στο ενυδρείο δεν θα ξέρεις και τί πρέπει να ρίξεις.

Εχω την εντύπωση οτι ο χομπίστας που σε βοήθησε επειδή έχει εμπειρία θεωρεί κάποια πράγματα αυτονόητα - για αυτόν είναι, για εσένα όχι.

Ειναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και είναι κρίμα να μην το χαρείς.

:)Καλά Χριστούγεννα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά!Δεν έκανα μετρήσεις τελικά τότε. Πήγα νερό να μου κάνει μέτρηση αλλά είπαν δε γίνεται να βγάζω το νερό και μετά από 20 λεπτά που λέει ο λόγος να κάνουμε μέτρηση. Εδώ και εναμησι μηνα άλλαζα το νερό περίπου μέχρι τη μέση δυο φορές την εβδομάδα. Το ενυδρείο τελικά έστρωσε. Πλέον αλλάζω το νερό 1 φορά την εβδομάδα.  Δεν είχα καμία απώλεια σε ψαράκια και τώρα γεννάνε συνέχεια και όλα καλά μέχρι στιγμής!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...