Jump to content

Αλλαγή νερού


Recommended Posts

Καλημέρα! Εγώ κάνω αλλαγή νερού 1  φορά την εβδομάδα το 20% του νερού του ενυδρείου. Το νερό που χρησιμοποιώ προέρχεται από βρυσάκι που περνάει από φίλτρο ενεργού άνθρακα 5 micro που έχω στο νεροχύτη, το αφήνω όσες ώρες χρειάζεται μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία του ενυδρείου και βάζω αντιχλωριο της sera 5ml ανά 20 λίτρα και το ανακατεύω.Επίσης όταν χρειάζεται  συμπλήρωμα νερού πού προέρχεται από την εξάτμιση βάζω απιονισμένο.

 

Αυτές οι διαδικασίες που κάνω είναι σωστές ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αν περναει απο φιλτρο ενεργου ανθρακα, δεν χρειαζεται αντιχλωριο! Τζαμπα ριχνεις.

Το πόσο νερο πρεπει να αλλαζεις και πόσο συχνα, εξαρταται απο τις μετρησεις νερου. Αν το ενυδρειο ειναι στρωμενω, μετραμε μονο τα νιτρικα, που πρεπει να ειναι απο 5 μεχρι το πολυ 40 ppm (mg/l).

Εχεις κάνει τεστ νερου; και πότε τελευταια φορα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Θερμή  παράκληση μην ανοίγεις καινούργια θέματα γιατι για να σου απαντησουμε  χανουμε χρόνο στο πως και γιατί. 

1 φορα την εβομάδα το 30 της ακατο ειναι το σωστό.

Αλλά η εκπληκτικη η μια η ανεπανάληπτη Ναταλια σου εκάνε μια ερωτηση και δεν απάντησες . Το ενυδρείο είναι στρωμένο ;

Link to comment
Share on other sites

 8 λεπτά πέρασα απο την ερώτηση.. έκανα τσιγάρο... Το ενυδρείο μου το χω δυόμισι μήνες μόνο με τιγράκια για το στρώσιμο χρησιμοποίησα μπόλι από ενυδρείο 10 χρονών με τέσσερα μόλυ χρυσόψαρα. Μετά από δύο εβδομάδες είχε πάρει ο πατέρας μου μία ποσότητα νερού από το ενυδρείο και είχε πάει σε ένα φίλο μας petshopa για τις μετρήσεις και του είπε ότι είναι έτοιμο. Μετρήσεις πρόσφατα δεν έχω κάνει, αλλά είδα κάτι υγρά τεστ που πουλάνε και θα πάω να πάρω για να κάνω μόνος μου ανά διαστήματα. Όσο για το καινούργιο θέμα,ήμουν σε δίλημμα να το γράψω στο παλιό με τη σύνδεση ψαριών ή σε ένα καινούργιο... Μπορώ να σβήνω τα παλιά θέματα να μην υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις. Αρα ειμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...