Jump to content

Tanganyika 180 L


Oresths_S

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Αφρικη, Λιμνη Τανγκανικα


Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 101x41x50
Συνολικά Λίτρα: 180 (150 με πετρες, αμμο, κτλ)
Sump (λίτρα): 

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια: 3x Lamprologus stappersi (πρωην meleagris), 6x Neolamprologus leleupi, 1x Ancistrus spp.
Άλλα είδη: Physa snails, αγνωστος πληθυσμος

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαυρη βαμμενη με πλαστικο χρωμα εξωτερικα πλατη
Πέτρες: Μικρες και μεγαλες, μαζεμενες απο δασος. Επισης εχω και κατι μικρες πρασινες απο petshop
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά : Κοχυλια Hexaplex trunculus. Ειναι μαζεμενα απο θαλασσα, ολοι σιγουρα τα εχουμε δει, πολυ κοινο γαστεροποδο
Υπόστρωμα: DOW φελιζολ για να ακουμπανε οι πετρες
Βυθός: Μπεζ αμμος ενυδρειακη, 20 κιλα

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 Τ5 6500Κ, 24W 
Διάρκεια φωτισμού: 6 ωρες, 18:00-24:00

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Fluval 306
Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim Jager 150W
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Μια παρεμβαση που με εχει βοηθησει πολυ, κυριως για τις αλγες, ειναι οτι εχω τυλιξει στην μπροστα λαμπα μια παλια καλτσα, ωστε να μειωνει                                                                                       λιγο το φως που φτανει στον βυθο, καθως αναπτυσσοταν αλγη στην αμμο.
 

Διατροφή: Ξηρες: Hikari Vibra Bites, Tropical Tanganyika flakes, Fluval Bug Bites cichlid granules

                    Κατεψυγμενες: Ocean Nutrition white mosquito larvae, black mosquito larvae, mysis, super shrimp, brine shrimp plus formula

                    Ζωντανες: Δαφνια οποτε βρισκω, Grindal προσεχως

                   
Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3): 5ppm
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25°C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25% καθε δυο εβδομαδες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Νερο βρυσης απο φιλτρο για ποσιμο νερο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθαρισμα φιλτρου ανα 4-5 μηνες. Στο φιλτρο εχω μονο βιολογικο υλικο και σφουγγαρια. Αλλαγη λαμπας μολις δω οτι αρχιζουν και τα φτηνουν, στον 1+ χρονο

 

Η πρωτη φαση του ενυδρειου ειναι παρακατω, καθως εχει ξαναστηθει. Το μονο που αλλαξα στη διακοσμηση ειναι η αμμος, ειχα ασπρη και εβαλα μπεζ.

 

 

 

 

 

 

 


Φωτογραφίες:

 

tng.thumb.jpg.237652ee100ce8a5cf202f4c7815a1dd.jpg

 

tng-3.thumb.jpg.d8ada6f3e01288d4d18f96cf2b04128e.jpg

 

 



 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και χθες βρήκα τον αντικαταστάτη μου :hysterical: τέτοια αντανακλαστικά ομολογώ δεν το περίμενα .

Είσαι ακόμα ποιο γρήγορος ,

Διάλεξες Tanganyika άρα θα είσαι ποιο κοντά με το αχώνευτο τον @corto maltese κοίτα να τον αφήσεις να σε κάνει σαν τα μούτρα του.:rasp:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και λίγα λόγια για το ενυδρείο .

Φανταστική δουλειά που θα λειτουργήσει σαν πρότυπο για αυτούς που θέλουν να κάνουν ένα μίκρο Αφρικανικό.

Πέρασε τις φωτογραφίες στα ανάλογα θέματα 

 Φωτογραφίες κιχλίδων Αφρικής 

 Set Up(Ιδέες Στησίματος) Αφρικάνικων Ενυδρείων 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ τις πρασινάδες αλλά είναι εντυπωσιακό το setup σου και φαίνονται πολύ όμορφα τα κατακίτρινα ψαράκια στο "ήσυχο" χρωματικά τοπίο.

Επίσης όπως βλέπω τα έχεις σε δίαιτα ε;

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ όμορφο, και μου αρέσουν πάρα πολύ οι επιλογές σου σε ψάρια!

πριν 10 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

φαίνονται πολύ όμορφα τα κατακίτρινα ψαράκια στο "ήσυχο" χρωματικά τοπίο.

+1000

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Εγώ προτιμώ τις πρασινάδες αλλά είναι εντυπωσιακό το setup σου και φαίνονται πολύ όμορφα τα κατακίτρινα ψαράκια στο "ήσυχο" χρωματικά τοπίο.

Επίσης όπως βλέπω τα έχεις σε δίαιτα ε;

Σε ευχαριστω πολυ! Τωρα για την διαιτα δεν ξερω αν αστειευσαι αλλα ταιζω αρκετα, μια φορα την εβδομαδα μενουν νηστικα. Δεν ξερω ισως τα leleupi φαινονται λεπτα  γιατι δεν εχουν φτασει τελικο μεγεθος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

Εγώ προτιμώ τις πρασινάδες αλλά είναι εντυπωσιακό το setup σου και φαίνονται πολύ όμορφα τα κατακίτρινα ψαράκια στο "ήσυχο" χρωματικά τοπίο.

Επίσης όπως βλέπω τα έχεις σε δίαιτα ε;

Αν και για δέκα λεπτά το έχασα Χρόνια σου πολλά να είσαι πάντα ήρεμη και ευτυχισμένη 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια που πιάσαμε τις λεπτομέρειες θα ήθελα και μια μπλέ λάμπα ίσα ίσα να σου δίνει την ψευδαίσθηση του θαλασσινού .

Επίσης και σε αυτό πιστεύω θα συμφωνήσει η @gixxer θα μπορούσες στην δεύτερη πέτρα απο αριστερά να είχες βάλει αυτην την μινιατούρα 

Childrens 1:18 scales mini Welly SUZUKI GSX R750 Gixxer 750 sport moto bike  models Diecasts & Toy Vehicles motorcycle Replicas|Diecasts & Toy Vehicles|  - AliExpress:hysterical:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@marinosσε ευχαριστώ πολύ! Οτι επιθυμείς και εσύ και οι δικοί σου, να είστε πάντα καλά και χαρούμενοι! Ενα gixxer πάει παντού αλλά πιο πολύ στο γκαράζ μου, άντε επειδή δεν έχω, στο σαλόνι μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Oresths_S said:

Σε ευχαριστω πολυ! Τωρα για την διαιτα δεν ξερω αν αστειευσαι αλλα ταιζω αρκετα, μια φορα την εβδομαδα μενουν νηστικα. Δεν ξερω ισως τα leleupi φαινονται λεπτα  γιατι δεν εχουν φτασει τελικο μεγεθος. 

Αστειεύομαι!:D

Κοιτούσα τις κατεψυγμένες που τα ταίζεις και γελούσα σκεπτόμενη ότι καλοτρώνε και τους έχεις και ποικιλία. Αμφιβάλλω αν για την δική μας διατροφή φροντίζουμε τόσο πολύ!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, πανέμορφο στήσιμο :thumbup: και επιλογή ψαριών,

με μόνη ένσταση τον ancistrus όπου δεν ταιριάζει και πρέπει να φύγει.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα!!!!   Πανέμορφο ενυδρείο και το hardscape που έχεις φτιάξει είναι φανταστικό. Επίσης εχω την εντυπωση οτι το μαύρο χρώμα στη πλάτη αναδεικνύει ακομα περισσότερο τα χρώματα των Λελεουπι....

Έχω αρκετές ερωτήσεις να σου κάνω, αλλά για να μην σε πρήξω θα το πάω σιγα-σιγα για να μην με βρίζεις στο τέλος?

1)Τα Λελεουπι έχουν αρχίσει μεταξύ τους τον ανταγωνισμό για την καλύτερη ΄΄καβατζα''?

2) Δώσε αν μπορείς λεπτομέρειες για την πατέντα σου στον φωτισμό και καμιά φώτο.

Αυτά προς το παρόν.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Διάλεξες Tanganyika άρα θα είσαι ποιο κοντά με το αχώνευτο τον @corto maltese κοίτα να τον αφήσεις να σε κάνει σαν τα μούτρα του.:rasp:

Ο Ορεστης ηταν απο πριν στην Tanganyika..... επισης  ειχε ανεβασει και ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο για την λιμνη Βικτορια..... 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρονια πολλά! Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου μου αρέσουν οι πέτρες και το στήσιμο που έχεις κάνει. τα ψαρια πανέμορφα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Αστειεύομαι!:D

Κοιτούσα τις κατεψυγμένες που τα ταίζεις και γελούσα σκεπτόμενη ότι καλοτρώνε και τους έχεις και ποικιλία. Αμφιβάλλω αν για την δική μας διατροφή φροντίζουμε τόσο πολύ!

 

 

@gixxer Εχω παρει διαφορες κατεψυγμενες οπως ειπες για ποικιλια, ετσι και αλλιως φθηνες μου βγηκαν, εκμεταλλευομενος την black friday?. Τωρα απο θεμα διατροφικης αξιας δεν ξερω αν ειναι καλυτερες απο τις ξηρες, εγω παντως ειμαι πιο ησυχος με το να υπαρχει ποικιλια στη διατροφη τους!

 

 

@Νικόλαξ @marinos @tkalamat Ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε καλα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος south έγραψε:

Συγχαρητήρια, πανέμορφο στήσιμο :thumbup: και επιλογή ψαριών,

με μόνη ένσταση τον ancistrus όπου δεν ταιριάζει και πρέπει να φύγει.

 

 

@southΣε ευχαριστω πολυ

Ναι το ανστιστρους το εβαλα στην αρχη γιατι ειχα αρκτετη αλγη, τωρα ομως εχουν κανει τον κυκλο τους οι περισσοτερες, εχω βρει την χρυση τομη με τον φωτισμο και οι αλγες εχουν υποχωρησει αρκετα, οποτε συντομως θα το βαλω στο 60αρι με τα kribensis μου

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Χρόνια Πολλά και καλά Χριστούγεννα!!!!   Πανέμορφο ενυδρείο και το hardscape που έχεις φτιάξει είναι φανταστικό. Επίσης εχω την εντυπωση οτι το μαύρο χρώμα στη πλάτη αναδεικνύει ακομα περισσότερο τα χρώματα των Λελεουπι....

Έχω αρκετές ερωτήσεις να σου κάνω, αλλά για να μην σε πρήξω θα το πάω σιγα-σιγα για να μην με βρίζεις στο τέλος?

1)Τα Λελεουπι έχουν αρχίσει μεταξύ τους τον ανταγωνισμό για την καλύτερη ΄΄καβατζα''?

2) Δώσε αν μπορείς λεπτομέρειες για την πατέντα σου στον φωτισμό και καμιά φώτο.

Αυτά προς το παρόν.

 

 

Χρονια πολλα και σε ευχαριστω πολυ!! Ναι πραγματικα με το που μπηκαν τα leleupi το ενυδρειο εδειξε τρομερα, κανουν φοβερη αντιθεση με τα χρωματα τους και τραβανε την προσοχη σου κατευθειαν ?. Κανε οσες ερωτησεις θες, για αυτο ειμαστε στο φορουμ?.

1) Αν εξαιρεσεις ενα μεγαλο που μαλλον ειναι αρσενικο, πολλες φορες τα βλεπω και λειτουργουνε σαν κοπαδι, λες και ειναι τετρα. Θυμιζω δεν εχουν φτασει τελικο μεγεθος αλλα δεν ειναι και γονος, εχω ψαρακια απο 4 εως 7 εκατοστα. Εχουν καβατζες αλλα γενικα ειναι πολυ ανοιχτα στην συμπεριφορα τους και παντα καθονται σε εμφανη σημεια, κοντα σε πετρες εννοειται. Επισης, καθε φορα που καποιος στο σπιτι παει κοντα μαζευονται ολα στην κορυφη γιατι νομιζουν οτι θα πεσει τροφη και περιμενουν σαν κοπαδι παρεα, και τα stappersi Και τα leleupi.

 

2) ειναι πραγματικα πολυ απλο, εγω κοψει την μια ακρη απο μια παλια καλτσα ωστε να την περασω απο την λαμπα. Την εχω τυλιξει και σφυξει καταλληλα, κολλοντας την με μαυρη ταινια, αυτην που χρησιμοποιουν οι ηλεκτρολογοι. Το αποτελεσμα ειναι, εκτως οτι πεφτει λιγοτερο φως στο μπροστα μερος, οπου εβγαινε αλγη στο βυθο, δημιουργουνται και διαφορες σκιες και δειχνει αρκετα ωραια οπτικα, σαν να ντιμαρα το φωτιστικο. Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα μακροχρονια.

 

 

 

 

tng-7.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινο ταισμα brine shrimp κατεψυγμενη, μουλιασμενη σε σκορδοζουμο,  μετα απο καιρο. Το εκανε πεντακαθαρο το νερο ?

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 25/12/2020 at 3:44 ΜΜ, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

2) ειναι πραγματικα πολυ απλο, εγω κοψει την μια ακρη απο μια παλια καλτσα ωστε να την περασω απο την λαμπα. Την εχω τυλιξει και σφυξει καταλληλα, κολλοντας την με μαυρη ταινια, αυτην που χρησιμοποιουν οι ηλεκτρολογοι. Το αποτελεσμα ειναι, εκτως οτι πεφτει λιγοτερο φως στο μπροστα μερος, οπου εβγαινε αλγη στο βυθο, δημιουργουνται και διαφορες σκιες και δειχνει αρκετα ωραια οπτικα, σαν να ντιμαρα το φωτιστικο. Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα μακροχρονια.

tng-7.jpg

Υπαρχουν κατι σαν μεμβρανες που βαζεις για αυτο το λογο στις λαμπες απο οτι εχω δει οτι κανουν αρκετοι...

 

On 24/12/2020 at 5:38 ΜΜ, το μέλος Oresths_S έγραψε:


Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25% καθε δυο εβδομαδες
 

Απο νιτρικα με αλλαγες καθε δυο εβδομαδες, πως εισαι  ?.....θα μου πεις με λιγα ψαρια και σε καλα λιτρα τι νιτρικα να ανεβασω , αλλα ρωταω απο τη στιγμη που ταΙζεις  συχνα κατεψυγμενη.

Υ.Γ εχω στα ''σκαριά'' προφιλ για τα Λελεουπι, οπως καταλαβαινεις η γνωμη σου θα ''μετρησει'' πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Υπαρχουν κατι σαν μεμβρανες που βαζεις για αυτο το λογο στις λαμπες απο οτι εχω δει οτι κανουν αρκετοι...

 

Απο νιτρικα με αλλαγες καθε δυο εβδομαδες, πως εισαι  ?.....θα μου πεις με λιγα ψαρια και σε καλα λιτρα τι νιτρικα να ανεβασω , αλλα ρωταω απο τη στιγμη που ταΙζεις  συχνα κατεψυγμενη.

Υ.Γ εχω στα ''σκαριά'' προφιλ για τα Λελεουπι, οπως καταλαβαινεις η γνωμη σου θα ''μετρησει'' πολυ.

Καλησπερα φιλε. Λιγα νιτρικα εχω, εκανα τεστ μερικες φορες για να δω ποτε ειναι καλυτερα η αλλαγη νερου. Στη μια εβδομαδα δεν ειχα σχεδον καθολου και στην δευτερη εβδομαδα εχω γυρω στα 5ppm. Γενικα θεωρω οτι ειναι καλυτερα ανα δυο εβδομαδες, και απο αποψη ρυπων αλλα και απο αποψη αχρειαστου στρες στα ψαρακια, μιας και μετα απο την αλλαγη για καμια ωρα καθονται σαν κατσουφιδες στις κρυψωνες τους και δεν βγαινουν εξω?. Πλεον το ενυδρειο εχει ερθει σε ισορροπια, οι αλγες ειναι μηδαμινες και το υποστρωμα ειναι σχεδον εξ' ολοκληρου καθαρο.

 

Τα λελεουπι ειναι αρκετα φιλησυχα προς το παρων. Εχω διαβασει οτι σε περιοδο αναπαραγωγης ειναι μαχητες, αλλα για την ωρα δεν μπορω να πω οτι πεφτει ξυλο, ισως φταιει και οτι η επιθετικοτητα μοιραζεται μιας και εχω 6 στο ενυδρειο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστο σε βρισκω.... το ιδιο το ενυδρειο μας δειχνει ποτε και τι συντηρηση χρειαζεται να κανουμε, και γνωμη μου ειναι οτι τεστ για ΝΟ3  καλο ειναι παντα να εχουμε.

Για τα λελεουπι  το ιδιο εχω διαβασει και εγω, οπως επισης οτι παιζει ρολο και ο ''χαρακτηρας'' ειδικα του Κυριαρχου.

Αυτο με την μεμβρανη για τις λαμπες που εγραψα παραπανω το εχεις τσεκαρει καθολου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σωστο σε βρισκω.... το ιδιο το ενυδρειο μας δειχνει ποτε και τι συντηρηση χρειαζεται να κανουμε, και γνωμη μου ειναι οτι τεστ για ΝΟ3  καλο ειναι παντα να εχουμε.

Για τα λελεουπι  το ιδιο εχω διαβασει και εγω, οπως επισης οτι παιζει ρολο και ο ''χαρακτηρας'' ειδικα του Κυριαρχου.

Αυτο με την μεμβρανη για τις λαμπες που εγραψα παραπανω το εχεις τσεκαρει καθολου?

Δεν μπορω να γραψω ποσο συμφωνουμε με αυτο. Νομιζουμε οτι επειδη ειναι ψαρια θα ειναι ολα ιδια, σαν ρομποτ, πραγμα που δεν ισχυει. Σιγουρα υπαρχει ενα μοτιβο, αλλα μονο αβουλα δεν ειναι ....

 

Για την μεμβρανη δεν το εχω ψαξει. Η λυση που βρηκα με την καλτσα ηταν αυθορμητη, πραγματικα της στιγμης και απλα δουλεψε οποτε δεν το εψαξα παραπανω. Μηπως ειναι μεμβρανη που βαζουν στα τζαμια των αυτοκινητων? Σκεφτομουν να βαλω και κολλητικη ταινια μαυρη, που χρησιμοποιουν οι ηλεκτρολογοι, αλλα θα ηταν σχεδον αδυνατον να την βγαλω απο την λαμπα αν δεν μου αρεσε το αποτελεσμα η εκανα καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη αν δεν θέλεις τόσο έντονο φωτισμό προσάρμοσε στο καπάκι 'η στο φωτιστίκο σου μια απο αυτές τις led αδιάβροχες μπάρες

https://www.bluefishaquariums.gr/φωτισμος-ενυδρειου/led-lighting/λάμπα-led-αδιάβροχη-60cm-4χρωμάτωνd.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

 Μηπως ειναι μεμβρανη που βαζουν στα τζαμια των αυτοκινητων?

Ετσι ακριβως:thumbup:...... , μεμβρανη για τζαμια των αυτοκινητων, αυτό είχα διαβάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Καλτσουλα και παλι καλτσουλα λοιπον :lolu:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...