Jump to content

Tanganyika 180 L


Oresths_S

Recommended Posts

    Γεια σας συμφορουμιτες/σες. Ενα update, με φωτογραφιες περισσοτερο, μιας και δεν εχουν αλλαξει και πολλα στο ενυδρειο. Τα stappersi κλασσικα εχουν τις δικες τους περιοχες και αρχιζω να πιστευω οτι εχω 3 αρσενικα. Τα λελεουπι εχουν αρχισει και αυτα να δειχνουν σημαδια επιθετικοτητας και ιεραρχιων. Εχω ενα κυριαρχο ψαρι, πιθανον αρσενικο, το οποιο ειναι το μεγαλυτερο και τους βαζει ολους στην θεση τους. Απο εκει και περα τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα, κανα κυνηγι που και που μεταξυ των υπολοιπων 5 ψαριων αλλα λιγα πραγματα. Οπως θα δειτε επισης, το ενυδρειο ειναι πιο καθαρο απο ποτε και οι αλγες εχουν φυγει απο το βυθο και τις πετρες. Εχω μονο λιγη πρασινη στα τζαμια προς το παρον

 

     Δυο αστειες αλλα παραλληλα τρομακτικες στιγμες για μενα: 

    1) Πριν δυο εβδομαδες, καθως ανοιγα το καπακι να ταισω, ενα πεταχτηκε και επεσε στο πατωμα. Το εβαλα μεσα, ηταν για λιγα δευτερα με βαριες ανασες και ψιλοαναποδα. Λεω παει για καλο παραδεισο... Μετα απο 5 λεπτα πηγαινε πυραυλος να προλαβει την τροφη.....:wub:

    2)  Προχθες νομιζα οτι ενα απο τα μικροτερα ηταν νεκρο, καθως ηταν καθετα ακριβως στην εισοδο του φιλτρου. Οχι ρε π@#%σ# λεω, το εχασα το ψαρακι. Τελικα απλα καθοταν στην κλασσικη ορθια σταση των leleupi ?

 

 

Lamprologus stappersi/meleagris

 

7.thumb.jpg.7c29ed6aca69b025928c81d9babaa594.jpg

 

 

Το μεγαλυτερο απο τα λελεουπι:

 

6.thumb.jpg.801521ed20ffd8f156aadee4b3e7652a.jpg

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

1.thumb.jpg.fc58e19e0e2229da6d7ab9cc123e5a95.jpg

 

 

 

2.thumb.jpg.21f4a9798754c26fb1271c84bc19aa2b.jpg

 

 

 

4.thumb.jpg.02d4389d4be3614211dadcfb7ddcd8ca.jpg

 

Περιμενωντας υπομονετικα για τροφη:

 

3.thumb.jpg.ae0ac2b46c1765c9c9e71c7dab283241.jpg

  • Like 1
  • love 5
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο .:bigemo_harabe_net-122:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

πολύ όμορφο .:bigemo_harabe_net-122:

Να 'σε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Και ωραίες φωτογραφίες . @corto maltese τι λες να την χρησιμοποιήσουμε αυτή ;

 

2.jpg.f08a81a4236ab57d51e78249f12664e0.jpg

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Ορέστη. Ερώτηση κρίσεως. Αφού είσαι Αφρικανός, την asian arowana γιατί την έχεις στο προφίλ??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πολύ ωραίο Ορέστη. Ερώτηση κρίσεως. Αφού είσαι Αφρικανός, την asian arowana γιατί την έχεις στο προφίλ??

 

Ήμουν μικρός και άμαθος?. Μη με βαζετε σε καμια κλικα, εγω αγαπαω ολες τις ηπειρους:bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε τις φωτογραφίες των ψαριών τις ανεβάζετε και εδώ https://www.aquazone.gr/forums/topic/113200-φωτογραφίες-κιχλίδων-αφρικής/  και των ενυδρείων  της ανεβάζετε εδώ  https://www.aquazone.gr/forums/topic/98282-set-upιδέες-στησίματος-αφρικάνικων-ενυδρείων/ για να είναι μαζεμένες σε ένα αρχείο .

 

Link to comment
Share on other sites

Οχαχαχαχα? μόνο Σωτήρη αν πάρεις μην τη βάλεις μαζί με αυτά που έχεις τώρα γιατί τα βλέπω πρώτο πρωινό ούτε καν μεσημεριανό ?

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2021 at 7:46 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Και ωραίες φωτογραφίες . @corto maltese τι λες να την χρησιμοποιήσουμε αυτή ;

 

2.jpg.f08a81a4236ab57d51e78249f12664e0.jpg

Εννοείτε ότι συμφωνώ......:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2021 at 7:27 ΜΜ, το μέλος Oresths_S έγραψε:

    Γεια σας συμφορουμιτες/σες. Ενα update, με φωτογραφιες περισσοτερο, μιας και δεν εχουν αλλαξει και πολλα στο ενυδρειο. Τα stappersi κλασσικα εχουν τις δικες τους περιοχες και αρχιζω να πιστευω οτι εχω 3 αρσενικα. Τα λελεουπι εχουν αρχισει και αυτα να δειχνουν σημαδια επιθετικοτητας και ιεραρχιων. Εχω ενα κυριαρχο ψαρι, πιθανον αρσενικο, το οποιο ειναι το μεγαλυτερο και τους βαζει ολους στην θεση τους. Απο εκει και περα τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα, κανα κυνηγι που και που μεταξυ των υπολοιπων 5 ψαριων αλλα λιγα πραγματα. Οπως θα δειτε επισης, το ενυδρειο ειναι πιο καθαρο απο ποτε και οι αλγες εχουν φυγει απο το βυθο και τις πετρες. Εχω μονο λιγη πρασινη στα τζαμια προς το παρον

 

     Δυο αστειες αλλα παραλληλα τρομακτικες στιγμες για μενα: 

    1) Πριν δυο εβδομαδες, καθως ανοιγα το καπακι να ταισω, ενα πεταχτηκε και επεσε στο πατωμα. Το εβαλα μεσα, ηταν για λιγα δευτερα με βαριες ανασες και ψιλοαναποδα. Λεω παει για καλο παραδεισο... Μετα απο 5 λεπτα πηγαινε πυραυλος να προλαβει την τροφη.....:wub:

    2)  Προχθες νομιζα οτι ενα απο τα μικροτερα ηταν νεκρο, καθως ηταν καθετα ακριβως στην εισοδο του φιλτρου. Οχι ρε π@#%σ# λεω, το εχασα το ψαρακι. Τελικα απλα καθοταν στην κλασσικη ορθια σταση των leleupi ?

 

Ορέστη σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση που έκανες και τις ωραίες φώτο που ανέβασες...... εκτός ότι μαθαίνουμε πολλα για την συμπεριφορά των συγκεκριμένων ψαριών, ειναι και μεγαλη βοήθεια για κάποιον αρχάριο που θελει να  φιλοξενησει, αν οχι τα ιδια ψαρια, καποιο ειδος απο ''πετροψαρα'' της Τανγκανικα να ξερει τι να περιμενει και τι πρεπει να κανει.

:thumbup: Thanks mate!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ορέστη σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση που έκανες και τις ωραίες φώτο που ανέβασες...... εκτός ότι μαθαίνουμε πολλα για την συμπεριφορά των συγκεκριμένων ψαριών, ειναι και μεγαλη βοήθεια για κάποιον αρχάριο που θελει να  φιλοξενησει, αν οχι τα ιδια ψαρια, καποιο ειδος απο ''πετροψαρα'' της Τανγκανικα να ξερει τι να περιμενει και τι πρεπει να κανει.

:thumbup: Thanks mate!!!! 

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση/απορία ενός άσχετου με την Αφρική. Στα φυτεμένα την άλγη την αντιμετωπίζουμε με τα φυτά, στα Αφρικάνικα πώς διαχειριζεστε την άλγη??

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό είναι ωραία στην Αφρική . Δεν την αντιμετωπίζουμε εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (κυανοβακτήριο) γιατί δεν μας πειράζει .

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ερώτηση/απορία ενός άσχετου με την Αφρική. Στα φυτεμένα την άλγη την αντιμετωπίζουμε με τα φυτά, στα Αφρικάνικα πώς διαχειριζεστε την άλγη??

   Κοιτα, και στα αφρικανικα μπορεις να βαλεις καποια φυτα. Αν δεν εχεις φυτοφαγα η ψαρια που ανακατευουν βυθου αλλα ακομα και εκει, φυτα οπως ανουμπιες και βαλισνεριες δεν ειναι κατι σπανιο. Απο εκει και περα πρεπει να πειραματιστεις και να βρεις μια χρυση τομη αναμεσα στα νιτρικα/ φωσφορικα (θρεπτικα στοιχεια γενικοτερα) και τον φωτισμο. Σε ενυδρεια που δεν εχεις φυτα, καλο ειναι να μην εχεις εντονο φωτισμο και να εχεις μικρη φωτοπεριοδο. Επισης, εμενα μου αρεσουν τα αραιοκατοικημενα ενυδρεια με χαμηλη ιχθυοφορτωση. Αυτο σημαινει οτι, σε συνδυασμο με σωστο ταισμα χωρις υπερβολες ωστε να μη μενει τροφη και σαπιζει, δεν θα εχω πολλα αποβλητα και αρα μειωνω την διαθεσιμη τροφη και για τις αλγες. Η προσωπικη μου παρατηρηση ειναι οτι σε καθε ενυδρειο που ειχα, με φυτα και χωρις, πρεπει να εχεις υπομονη. Μετα απο ενα χρονο κατα 90% οι αλγες θα εχουν κανει τον κυκλο τους και θα εχεις μεν καποια αλγη αλλα σε νορμαλ επιπεδα.

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μα για αυτό είναι ωραία στην Αφρική . Δεν την αντιμετωπίζουμε εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (κυανοβακτήριο) γιατί δεν μας πειράζει .

 

θα προσθέσω και την bba (μαύρη τριχοειδής) μαζί με αυτήν που είπες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

θα προσθέσω και την bba (μαύρη τριχοειδής) μαζί με αυτήν που είπες.

Εμένα μου αρέσει και αν αναπτυχθεί και πάνω στις πέτρες είναι σαν θαλασσινο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετω το φορουμ. Πηρα την αποφαση, αναγκάστικα μαλλον δεδεομενου των συνθηκων, να αλλαξω φωτισμο. Εχω εινα μπαλαστ Hi Lite rio 180 με τ5 και εχθες δεν αναψε. Ειναι πραγματικα ενα φωτιστικο ευκολα μισης χιλιετιας και μαλλον ηρθε η ωρα του. Υποθετω πως περασε υγρασια γιατι ενα στεγανο ακροφυσιο ειχε χαλασει. Δεν το εχω καθολου με τα ηλεκτρολογικα και ουτε εχω ορεξη να ψαχτω, ισως το παω σε κανα ηλεκτρολογιο αργοτερα. Θα αλλαξω λοιπον και θα φτιαξω σε ενα κοντρα πλακε σποτ λεντ. Παντα μου αρεσαν τα σποτ σε ενυδρειο, νομιζω το κανει να φαινεται πολυ φυσικο. Οταν και αν με το καλο ολοκληρωθει η κατασκευη θα ανεβασω υλικο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2021 at 7:46 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

 

2.jpg.f08a81a4236ab57d51e78249f12664e0.jpg

Πολύ όμορφο, μπράβο σου... Ερωτήσει: πού το βρήκες το νταμάρι; Μου αρέσει πολύ

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Πολύ όμορφο, μπράβο σου... Ερωτήσει: πού το βρήκες το νταμάρι; Μου αρέσει πολύ

Σε ευχαριστω πολυ! Απο το χωριο ειναι οι πετρες, Αγραφα κοντα στη λιμνη Πλαστηρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμορφες πέτρες, εγώ συνήθως "ψωνίζω" από την παραλία μαύρο λιθάρι στο Λαγονήσι, αλλά δεν βρίσκω μεγάλα κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Χαιρετω το φορουμ. Πηρα την αποφαση, αναγκάστικα μαλλον δεδεομενου των συνθηκων, να αλλαξω φωτισμο. Εχω εινα μπαλαστ Hi Lite rio 180 με τ5 και εχθες δεν αναψε. Ειναι πραγματικα ενα φωτιστικο ευκολα μισης χιλιετιας και μαλλον ηρθε η ωρα του. Υποθετω πως περασε υγρασια γιατι ενα στεγανο ακροφυσιο ειχε χαλασει. Δεν το εχω καθολου με τα ηλεκτρολογικα και ουτε εχω ορεξη να ψαχτω, ισως το παω σε κανα ηλεκτρολογιο αργοτερα. Θα αλλαξω λοιπον και θα φτιαξω σε ενα κοντρα πλακε σποτ λεντ. Παντα μου αρεσαν τα σποτ σε ενυδρειο, νομιζω το κανει να φαινεται πολυ φυσικο. Οταν και αν με το καλο ολοκληρωθει η κατασκευη θα ανεβασω υλικο! 

Ευχαριστουμε και περιμενουμε ενημερωση οταν θα εισαι ετοιμος:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

 

 

Ενα μικρο (και προχειρο teaserακι). Ερχεται αναλυτικοτερο απντειτ με περισσοτερες λεπτομερειες και φωτογραφιες 😇

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπον ας κανω ενα απντειτ μετα απο καιρο. Στο ενυδρειο δεν εχει αλλαξει κατι τραγικο. Υπαρχουν ακομα 5 leleupi και 2 L.stappersi. Χθες εκανα μια μεγαλη επιχειρηση καθαριοτητας. Εξυσα αλγες απο τα τζαμια, καθαρισα το φιλτρο και τα σφουγγαρια του, την εισοδο/ εξοδο και τους σωληνες του φιλτρου καθως επισης εκανα και μια καλη σκουπα βυθου. Σημερα λοιπον εβγαλα μερικες φωτο ακομα.

 

Εχει δημιουργηθει ενα ζευγαρι στα leleupi. Την περασμενη λοιπον εβδομαδα ειχα ενα φανταστικο νεο, μιας και ειχα γεννητουρια :wub::wub::wub:

Μετα απο 4 μερες που αφησα τα μικρουλια με τους γονεις αποφασισα να τα βαλω σε ενα δικο τους 20λιτρο ενυδρειακι ωστε να επιβιωσουν μιας και δεν το εβλεπα πολυ πιθανο με τα υπολοιπα ψαρια. 

 

Εχω επισης κανει μια πατεντα με τα φωτα. Το παλιο μπαλαστ τα επαιξε. Επειδη ομως εχω εναν γνωστο ξυλουργο, εφτιαχα στη θεση του παλιου μπαλαστ ενα ξυλινο καπακι με τρυπες και πανω εβαλα απλα λεντακια. 2 των 5 βαττ και ενα των 10. Τα εχω βαλει σε ξεχωριστους χρονοδιακοπτες ωστε να ανοιγει πρωτα το μεγαλο για μια ωρα, μετα τα 2, και μια ωρα πριν κλεισουν ολα για βραδυ μενει παλι το μεγαλο, σαν να ειναι ανατολη και δυση. Θα δειτε καλυτερα απο τις φωτο.

 

ΑΝΟΙΧΤΗ Η ΛΕΝΤ ΤΩΝ 10 ΒΑΤΤ 

ΑΝΑΤΟΛΗ-ΔΥΣΗ:

 

ee.thumb.jpg.25596fc15dd6cf1407a9e8024decf8bf.jpg

 

 

ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΟΛΕΣ

 

er.jpg.948317d1ba18941b0e86ae283062f686.jpg

 

 

eeee.thumb.jpg.7d77fa7f8cf0c1759680cff263e2e0c6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη μέση βλέπετε το ξύλινο καπάκι με τις τρύπες για τον φωτισμό. Το έχω βάψει απλά με τρείς στρώσεις βερνίκι οικολογικο νερού. Επίσης έκοψα το μπροστινό φύλο και με μεντεσέδες και super glue έφτιαξα ένα καπάκι για να ανοίγει.

 

IMG_20221001_2050382_15.thumb.jpg.3770861fa399dbcb1db3118b956a1765.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...