Jump to content

Το δώρο έφερε εισαγωγή στο χώρο


Μιχάλης Μπατζιόλας

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες και όλους,

 

Πριν ένα μήνα έκαναν δώρο οι παππούδες στη μικρή μου ένα σουμπούνκνν σε μια γυάλα. Βλέποντας το ψάρι να ανεβαίνει συνέχεια στην επιφάνεια και να ανοιγοκλείνει το στόμα είπα να ψάξω να δω τι και πως όντας άσχετος με το χώρο. Τότε διάβασα για αμμωνίες κλπ. Μέχρι τώρα το αλλάζουμε το νερό σχεδόν τα 3/4 κάθε τρίτη μέρα και ξεπλένουμε τη γυάλα και τα βοτσαλάκια συμπληρώνουμε νερό και ρίχνουμε 3 σταγόνες αντιχλώριο.

 

Επειδή ξέρω πως αν το αφήσουμε εκεί θα το χάσουμε σύντομα έκατσα διάβασα με την ευκαιρία των ημερών και κατέληξα βάση και του χώρου που έχουμε να μπούμε στο χώρο των ενυδρείων με το JUWEL PRIMO 70 (ακόμα δεν έχει γίνει αγορά ένεκα και των ημερών). Και εδώ ξεκινάνε οι ερωτήσεις. Τι είναι προτιμότερο να αφήσω το σουμπούνκιν στη γυάλα και κάνω το στρώσιμο σε άδειο ενυδρείο ή να βάλω σουμπούνκιν μόνο του μέσα στο νέο ενυδρείο εξ αρχής για να κάνει κ το στρώσιμο με αυτό;

 

Επίσης αγοράζοντα το πακέτο έχει μέσα ένα Bioflow One και έναν θερμαντήρα 50 watt. Είμαι καλυμμένος με αυτά για αρχή; Τι θερμοκρασία πρέπει να έχω ιδανικά για το σουμπούνκικ. Και κάτι τελευταίο, ξέρω πως θα μου πείτε πως το ενυδρείο δεν είναι κατάλληλο για το ψάρι μου. Προς το παρόν θα το κρατήσω καθότι είναι μικρό ακόμα αν δω ότι μεγαλώνει και δυσκολεύει η κατάσταση θα το δώσω. 

 

Μπορούμε να βάλουμε μέσα μαζί με το ήδη υπάρχον και άλλα ψάρια; διαβάζω για γκάπι που γεννάνε κιόλας ή κανένα ξιφοφόρο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά. Να ξεκινήσουμε ότι τα χρυσόψαρα δεν πάνε με άλλα είδη ψαριών. Το ενυδρείο που προτείνεις είναι μικρό για το τελικό μέγεθος του ψαριού, και ς θα πρέπει να έχει ένα μέτρο μήκος τουλάχιστον για να είναι οκ το ψάρι. Πάντως προσωρινά θα είναι οκ και μπορείς να πάρεις και ένα fancy (αυτά τα χοντρούλα χρυσόψαρα) και θα είσαι οκ για ένα διάστημα. Αν μπορείς να πας σε ενυδρείο με  μήκος ένα μέτρο τότε ακόμη καλύτερα!!!! Για ότι θες εδώ είμαι. Σε λίγο θα σου στείλω και δύο άρθρα για το στήσιμο του ενυδρειου και τη συντήρηση των χρυσόψαρων

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να πάμε σε μεγαλύτερο. Σκέφτομαι αν επιχείρησω να το αλλάξω εντελώς και να αποκτήσω καινούργια για να μην είναι μόνο ένα. Προτιμώ να πάω σε πιο μικρά είδη που θα είναι περισσότερο. 

 

Για το στήσιμο τι προτείνεις; Να το κάνω με το σουμπουνκιν μέσα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Μιχάλης Μπατζιόλας έγραψε:

Δε γίνεται να πάμε σε μεγαλύτερο. Σκέφτομαι αν επιχείρησω να το αλλάξω εντελώς και να αποκτήσω καινούργια για να μην είναι μόνο ένα. Προτιμώ να πάω σε πιο μικρά είδη που θα είναι περισσότερο. 

 

Για το στήσιμο τι προτείνεις; Να το κάνω με το σουμπουνκιν μέσα;

Καλησπέρα, κρατά το ψαράκι εκεί που το έχεις και να αλλάζεις κάθε μέρα 30% νερό μέχρι να στρώσει το καινούργιο γιατί αν το στρώσεις με το ψαράκι μέσα θα δηλητηριάζεται από την αμμωνία 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόθεσή μου να παρέμβω στην συζήτηση αλλά πραγματικά θα παρακαλούσα να μου εξηγήσεις το σκεπτικο σου για να καταλάβω και εγώ.

Η ποσότητα αμμωνίας που αποβάλλει το ψάρι είναι συγκεκριμένη. Στην μικρότερη γυάλα η αμμωνία διαλύεται σε λιγότερο νερό άρα η τιμή της είναι υψηλότερη. Αντίθετα στο ενυδρείο η τιμή παραμένει χαμηλότερη. Αν και εφόσον ακολουθηθει η ίδια ρουτίνα στο ενυδρείο (καθημερινές μεγάλες αλλαγές νερού) γιατί είναι προτιμότερο το ψαράκι να παραμείνει στην γυάλα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος CptMario έγραψε:

Δεν είναι πρόθεσή μου να παρέμβω στην συζήτηση αλλά πραγματικά θα παρακαλούσα να μου εξηγήσεις το σκεπτικο σου για να καταλάβω και εγώ.

Η ποσότητα αμμωνίας που αποβάλλει το ψάρι είναι συγκεκριμένη. Στην μικρότερη γυάλα η αμμωνία διαλύεται σε λιγότερο νερό άρα η τιμή της είναι υψηλότερη. Αντίθετα στο ενυδρείο η τιμή παραμένει χαμηλότερη. Αν και εφόσον ακολουθηθει η ίδια ρουτίνα στο ενυδρείο (καθημερινές μεγάλες αλλαγές νερού) γιατί είναι προτιμότερο το ψαράκι να παραμείνει στην γυάλα?

Από την πλευρά που το βλέπεις θα είχες απόλυτο δίκιο αν δεν είχαμε μια σημαντική παράμετρο . Το στρώσιμο του ενυδρείου με τους ποιο γρήγορους τρόπους δεν θέλει αλλαγές νερού . Μπορεί να γίνει στρώσιμο του ενυδρείου και με ψάρι άλλα απαιτεί γνώση και εμπειρία . Για εμένα το καλύτερο θα ήταν εφόσον υπάρχει ψαράκι ή να το δώσει πίσω ή να βρει μπόλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...