Jump to content

Θολούρα στο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα και χρόνια πολλά. Έχω ένα χρυσοψαραδικο το οποίο την τελευταία βδομάδα έχει θολώσει πολύ το νερό. Όλες οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές με υγρά τεστ. Το ενυδρείο τρέχει 1,5 χρόνο χωρίς προβλήματα. 125λιτρα μέσα έχει 2 βαλισνεριες 2 ανουμπιες 1 Java fern και 2 χρυσόψαρα. Εξωτερικό φίλτρο aquanova ncf 800. Τι μπορεί να φταίει για την θολούρα; Επισης πριν περίπου ένα μήνα καθάρισα το φίλτρο όπως πρέπει και άλλαξα βαμβακι( εννοείται με νερό του ενυδρείου κλπ)

882E34FC-0117-4EAA-ABBE-6BB3F5F064D9.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!!

Τι χαλικι εχει βαλει?? Βαζεις σκουπα βυθου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Κυριακος Κων έγραψε:

Έχω άμμο και φυσικό χαλικακι μικρό πολύ. Αλλά το ενυδρείο τρέχει 1,5 χρόνο 

Βαζεις σκουπα βυθου?

Link to comment
Share on other sites

Κυριάκο καλησπέρα και απο το forum.

Δεν σου απάντησα απο το FB γιατί εκεί απο ένα σημείο και μετά πέφτει η άποψη  του ενός πανω στην άλλη και γίνεται καφενείο.

Προτιμώ εδώ λοιπόν να συζητάμε τα λίγο ποιο σοβαρά θέματα.

Με μια πρώτη μάτια και εφόσον όλες οι μετρήσεις είναι καλές τότε έχουμε bacteria bloom. 

Υπάρχει όμως και περίπτωση η θολουρα να έχει προκληθεί και από την σκούπα βυθού εαν έκανες....

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να κάνεις μια μικρή ανανέωση του βιολογικού σου υλικού.

Μην κάνεις αλλαγή νερου μαζι με σκούπα βυθού και κάνε υπομονή τρείς μέρες.

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κυριάκο καλησπέρα και απο το forum.

Δεν σου απάντησα απο το FB γιατί εκεί απο ένα σημείο και μετά πέφτει η άποψη  του ενός πανω στην άλλη και γίνεται καφενείο.

Προτιμώ εδώ λοιπόν να συζητάμε τα λίγο ποιο σοβαρά θέματα.

Με μια πρώτη μάτια και εφόσον όλες οι μετρήσεις είναι καλές τότε έχουμε bacteria bloom. 

Υπάρχει όμως και περίπτωση η θολουρα να έχει προκληθεί και από την σκούπα βυθού εαν έκανες....

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να κάνεις μια μικρή ανανέωση του βιολογικού σου υλικού.

Μην κάνεις αλλαγή νερου μαζι με σκούπα βυθού και κάνε υπομονή τρείς μέρες.

Συμφωνώ με τον @marinos κανε αλλες τρείς μέρες υπομονή και αν δεν αλλαξει κατι θα σου προτείνω μια λύση που μου ειχε τυχει και σε μενα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Την Τρίτη μέρα να ταΐσω έστω λίγο; Έχω κάνει ήδη μια μέρα σήμερα νηστεία και μια αύριο σίγουρα

Έγινε επεξεργασία - Κυριακος Κων
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Κυριακος Κων έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ. Την Τρίτη μέρα να ταΐσω έστω λίγο; Έχω κάνει ήδη μια μέρα σήμερα νηστεία και μια αύριο σίγουρα

Ναι αλλά λίγο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...