Jump to content

Ενυδρείο για Σκαλάρια / Altum


Marinelife

Recommended Posts

Να και η πρώτη φορά που ξεκινώ ένα θέμα αρκετά πριν να κάνω κάτι

 

Θέλω να φτιάξω/αγοράσω/... ένα ενυδρείο για τα σκαλάρια και ποιος ξέρει, ίσως και altum αν βρεθούν ?

 

Θέλω να έχει αρκετό ύψος για το είδος των ψαριών, οπότε χειροποίητο θα είναι το πιθανότερο. 
 

θα καλύψει το μέγιστο του διαθέσιμου μήκους (1,65m) του χώρου, αλλά το εσωτερικό καθαρό μήκος θα είναι 1,5 μέτρο. Το πλάτος 0,534 μ για να περνάμε χωρίς φόβο να το χτυπήσουμε. 
 

ακολουθεί σχέδιο από ότι έχω στο μυαλό μου. 
 

 

DB5F9117-2293-448A-B904-5F24FE2DBB85.thumb.jpeg.14bce5fe8eea7ee1ecb03737a363a3e6.jpeg

 

Όσο πιο οικονομική είναι η κατασκευή, τόσο πιο γρήγορα θα μπορεί να γίνει. 
λέγοντας όμως οικονομική όχι σε βάρος του ύψους του ενυδρείου που το βλέπω ήδη χαμηλό αν σκεφτούμε το υπόστρωμα και τον κενό χώρο που μένει ψηλά. 
Μπορεί να σκέφτομαι λάθος αλλά ύψος/κόστος δεν υπολογιστεί. 

Διπλό πάτο, κόντρες πάνω και το φίλτρο δουλεύει και σαν κόντρα σαν κατασκευή. 
 

Θα μπει σε γωνία οπότε 2 τζάμια αρκούν να είναι με χαμηλή περιεκτικότητα σιδήρου. 
 

Το τζάμι του φίλτρου θα είναι μαύρο. Να μην περνά φως στο φίλτρο αλλά και να μην φαίνονται και τα υλικά. 
(δεν θέλω επιστρώσεις για να μπορώ να καθαρίζω με ξύστρα)


Τζάμια ρονταρισμένα. 

 

Θέλω επίσης αυξημένη εφεδρικότητα.  Όλα χ 2 και κανένα άγχος κοπεί ή όχι το ρεύμα. 

θα μπορεί να δουλέψει για στάθμη από 80-85 εκατοστά. 

 

Έχω σκεφτεί να μαζεύονται τα λήμματα επιφάνειας και βυθού και να μην υπάρχει τίποτα μέσα στο ενυδρείο γενικά. 
Οι διαστάσεις του φίλτρου είναι με προϋπόθεση της αντλίας της jewel 1500. (Σύνολο 3000 λίτρα την ώρα σε μικρές διαστάσεις.)

 

Ίσως να είναι καλό να αναφέρω ότι έχω διαβάσει όλα τα DIY άρθρα στο φόρουμ για κατασκευή ενυδρείου. 

Δεν έχω φτιάξει ποτέ ενυδρείο. 
Έχω κάνει όμως πολλές κατασκευές και δουλεύω με συστήματα που διαχειρίζονται πιέσεις (από λίγα mBar έως και 24Bar) σε διάφορες εφαρμογές (αερίων και υγρών)

Αν θα το «φτιάξω» θα είναι με τη βοήθεια κάποιου που ξέρει και το έχει ξανακάνει. 

 

Η βάση αρχικά υποτυπώδης (2φύλλα 30 χιλ έκαστο από ξύλο θαλάσσης και ποδαράκια) πάνω σε πάτωμα γρανίτη. 
Μέχρι να μπορεί να φτιαχτεί μια σωστή. Αλλιώς, το εγχείρημα πάει για αργότερα και γίνεται μαζί με τη βάση. 
Το σχέδιο του ενυδρείου παραμένει το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις. 

(Σωστή όσο αφορά την επένδυση για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα έπιπλα και όχι το μεταλλικό σκελετό που γενικά θα είναι όπως φαίνεται σε προηγούμενες κατασκευές στο φόρουμ)

 

Ελπίζω να έχω βάλει το θέμα στο σωστό χώρο, αλλιώς μπορείτε να το μεταφέρετε. 
 

Στις ιδέες που έχω γράψει σχολιάστε όπως νομίζετε.  Έχω μήνες μπροστά μου...

Αν φτάσω σε κάποιο τελικό στάδιο στο τι θα φτιαχτεί, θα ξεκινήσω να ρωτώ τιμές.

Όταν βγει άκρη στα βασικά θα μπω σε λεπτομέρειες του τρόπου κατασκευής.

 

Καλές γιορτές σε όλους!

?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Εμείς τα έχουμε πει. Θα επιμείνω όμως ότι η βάση- επιπλο πρέπει να γίνει απο την αρχή .

Εγω θα το φανταζόμουν κάπως έτσι 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια και τη πείθουμε τη σύζυγο...!

 

Μη μας σκάσει το τηγάνι στο κεφάλι μόλις ακούσει τη τιμή! ?

 

Επίσης, θέλω αναρρόφηση στον πυθμένα και να μπορεί να μαζεύει τις ακαθαρσίες χωρίς τρύπες στο πάτο.

Γενικά όχι τρύπες στη γυάλα. Αλλά αυτά πιστεύω θα είναι τα εύκολα. 
 

€€€, εδώ να βγαίνουμε ... χαχαχαχα

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε προσφορά για 16αρι γυαλί /τμ , τροχισμένο όχι ρονταρισμενό . Από αυτό θα εξαρτηθούν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Τι μέγεθος (διατομή και πάχος) κοιλοδοκός πιστεύετε ότι χρειάζεται για βάση μ*π*υ 160*70*70.


Ενυδρείο 1008 λίτρα πάνω σε αυτή τη βάση.

(νερό 750, αλλά πιστεύω 1,5 τόνο όλα μαζί τον πιάνουμε...)

 

Παρακάτω μια λίστα που βρήκα στο διαδίκτυο. 
 

http://www.bitros.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=35&lang=el

 

πρόχειρο σχέδιο βάσης (8 ποδαράκια)

1324FC03-8CD6-4C77-9E13-7D30478114FE.thumb.jpeg.602c3a258f82bb64fa89c3bf65cbfd61.jpeg
 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Με πρώτη επαφή όσο αφορά τα τζάμια καταλαβαίνω ότι στο ελληνικό εμπόριο κυκλοφορούν πάχη 14.8 χιλιοστά και 18.8 χιλιοστά και τα μεγάλα πάχη σε «extra clear» μόνο.

 

Η διαφορά του διάφανου είναι ότι θα πρασινίζει (για τα 14.8) αντί του έξτρα που θα είναι πιο καθαρό.

 

On 12/27/2020 at 12:14 AM, marinos said:

τροχισμένο όχι ρονταρισμενό .

Επίσης, η μόνη επιλογή για το 19ρι είναι ρονταρισμένο.

Το ροντάρισμα θα είναι επίπεδο (όχι καμπύλη). Από ότι μου είπαν το περνάνε 8 δίσκοι από το μηχάνημα και το βγάζει ίσιο και καθαρό. Μπορούν να μην χρησιμοποιήσουν γυαλιστικό υλικό για να μην ενοχλεί την κόλληση. 
 

τιμές δεν έχω πάρει ακόμα όμως...?

 

Υπάρχει κάποιος εδώ που ασχολείται με τζάμια και γνωρίζει καλύτερα;

Αν θέλει μπορεί να μου στείλει μήνυμα. 
 

Το 15ρι (χωρίς κόντρες) βγαίνει με safety factor 2, ενώ το 19ρι με 3.3

Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο, αλλά πρακτικά με διπλό πάτο και κόντρες το 15ρι παίζει για υαλοπίνακα 1.6 χ 0.9 μέτρα;

Αν όχι, το 19ρι, χρειάζεται 2πλό πάτο; (Πάνω θα μπουν κόντρες όπως και να έχει)

Μήπως να έβαζα και κάτω κόντρες αντί για 2πλο πάτο;

 

Η συμβουλές των έμπειρων χρειάζονται!

 

Σας ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...