Jump to content

Μεταφορα ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!

Εν οψει αλλαγης κατοικίας θα δωρίσω το ενυδρειο μου στον κουμπαρο μου.

Προκειται για ενα rehau 1.50x0.5x0.6m.

Εχει ουκ ολιγους κατοικους, ψαρια και φυτα οπως θα δειτε σε φωτο πιο κατω.

Μενω 5ο οροφο πατησια, ο κουμπαρος Μοσχατο επισης 5ο.

Πως πιστευετε μπορει να γινει η μεταφορά με ασφάλεια κυριως για τα ζωντανα, και οσο το δυνατον λιγοτερη ταλαιπωρια; Αναλαμβανει κανεις τετοιες εργασιες; Λογω υποχρεωσεων δε θα μπορω να εχω ενεργο συμμετοχή στην ολη διαδικασια.

Ευχαριστώ για την οποια ιδεα και πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα & Χρονια πολλα και σε εσενα! :)

Μαλλον πρεπει να ξεστησεις.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Δεν έχω μετακινήσει τόσο μεγάλο ενυδρείο. Αλλά θα συμφωνήσω ότι πρέπει να το ξεστησεις με προϋποθέσεις. Πρέπει να πάρεις σακούλες από πετ σοπ η αν βρεις αλλού (αυτές χωρίς γωνίες) για να βάλεις τα ψάρια. Τόσες όσες να μην είναι στριμωγμένα μέσα στις σακούλες. Βαρέλια πλαστικά για να βάλεις τουλάχιστον το μισό νερό του ενυδρείου αν γίνεται και παραπάνω τόσο το καλύτερο, το υπόλοιπο να το αδειάσεις για να ελαφρύνει. Το πώς να διατηρήθει η βιολογία στο φίλτρο θα σ απαντήσουν οι πιο έμπειροι, δεν θυμάμαι πόση ώρα αντέχουν τα βακτήρια χωρίς οξυγόνο. Και να βάλεις όσο γίνεται περισσότερα διακοσμητικά σε κουβάδες. Το αδειάζεις όσο γίνεται το ενυδρείο και μετά εγώ το είχα βάλει πάνω σε ένα ξύλο (ήταν το 1/6 το δικό μ) το κατέβασα από δεύτερο χωρίς ασανσέρ, πίσω κάθισμα τυλιγμένο με σεντόνια και bubble wrap αλλά πήγα μετά σε ισόγειο. Γενικά αν θες να το στήσεις πάλι πρέπει να διατηρήσεις όσο γίνεται την βιολογία και το νερό (και θερμοκρασίες νερού να μην πάθουν σοκ τα ψάρια δηλαδή αν τα βάλεις και σε ένα κουτί φελιζολ με μια μικρή θερμοφορα για διατήρηση θερμοκρασίας) και όταν στήνετε το ενυδρείο να δουλέψει ο θερμοστάτης για να πάει στην θερμοκρασία που τα έχεις τώρα πριν τα βάλεις μέσα με προσαρμογή σαν να μπαίνουν σε νέο ενυδρείου.

Σ είπα μια γενική εικόνα τι πρέπει να γίνει, κάποιος πιο έμπειρος θα σ πει ότι έχω ξεχάσει ή αν έχω πει κάτι λάθος. Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dinatoskrikos έγραψε:

Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα!

Εν οψει αλλαγης κατοικίας θα δωρίσω το ενυδρειο μου στον κουμπαρο μου.

Προκειται για ενα rehau 1.50x0.5x0.6m.

Εχει ουκ ολιγους κατοικους, ψαρια και φυτα οπως θα δειτε σε φωτο πιο κατω.

Μενω 5ο οροφο πατησια, ο κουμπαρος Μοσχατο επισης 5ο.

Πως πιστευετε μπορει να γινει η μεταφορά με ασφάλεια κυριως για τα ζωντανα, και οσο το δυνατον λιγοτερη ταλαιπωρια; Αναλαμβανει κανεις τετοιες εργασιες; Λογω υποχρεωσεων δε θα μπορω να εχω ενεργο συμμετοχή στην ολη διαδικασια.

Ευχαριστώ για την οποια ιδεα και πληροφορια.

Καλημέρα . 

Φωτογραφία δεν έβαλες . Σε κάθε περίπτωση θα μετακινηθεί με το τρόπο που ήρθε . Με τις διαστάσεις που δίνεις το ενυδρείο άδειο είναι 98 κιλά με 10αρι τζάμι. Ελπίζω να μπαίνει στον ανελκυστήρα . Την μέρα που θα κάνεις την μετακόμιση θα ψαρ;eψεις με μια απόχη τα ψαρια σου και θα τα βάλεις σε κουβάδες με νερ;o του ενυδρείου σου και πoλύ αντιστρές. Θα χρειαστείς άτομα και δεν ξέρω αν μπορεί και ξέρει να σε κατευθύνει ο 

Aquarium Creations

@Nidal.Rezeq  · Ενυδρείο

698 582 0398

http://www.aquariumcreations.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...