Jump to content

Hailea rp 200 φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα ενυδρείο 60λτ με ένα φίλτρο hailea rp 200 , ποια είναι η σωστή τοποθέτηση του? Το έχω στην στον πάτο του ενυδρείου με το στόμιο προς τα πάνω, είναι σωστό ?

IMG_20201227_215614.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωνσταντίνε .

Βάλε το φίλτρο ψηλά με την έξοδο του να δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνια του ενυδρείου

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Κωστας Γιαννακακης έγραψε:

Το στόμιο να είναι έξω από το νερό δηλαδή η μέσα κοντά στην επιφάνεια?

Καλησπέρα, βάλτω στην ίδια ευθεία με την επιφάνεια το στόμιο να δημιουργεί ανατάραξη

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι ειναι μικρο το φιλτρο αυτο για τα 60λ ......αν και δειχνει μόνο την μια ακρη του ενυδρειου, .απο τη φωτο βλεπω εχεις αρκετα φυτα, εχεις και ψαρια μεσα?, αν ναι, τι &πόσα?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω 10 νέον τετρα , 5 serpae tetra και 4 corydoras albino , οι προδιαγραφές του φίλτρου έλεγαν από 50 μέχρι 100 λίτρα για αυτό το πήρα 

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Γιαννακακης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Μια χαρά είναι εφόσον έχεις και αρκετά φυτά .

Φαντάζομαι οτι το ενυδρείο το έχεις στρώσει έτσι ;

Αυτό δεν είναι ; 

IMG_20200706_200635.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι αυτό είναι το πρώτο που είχα και έχω φτιάξει ένα πιο μικρό τώρα , αυτό στην φωτογραφία που έβαλα από κάτω έχω τώρα 

IMG_20201228_091536.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ . Σήκωσε το φίλτρο ψηλά και συμπλήρωσε με νέρο μεχρι επάνω το ενυδρείο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Κωστας Γιαννακακης έγραψε:

Έχω 10 νέον τετρα , 5 serpae tetra και 4 corydoras albino , οι προδιαγραφές του φίλτρου έλεγαν από 50 μέχρι 100 λίτρα για αυτό το πήρα 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

οκ . Σήκωσε το φίλτρο ψηλά και συμπλήρωσε με νέρο μεχρι επάνω το ενυδρείο.

Εγω  επιμενω παντως οτι το παρακατω φιλτρο δεν ειναι επαρκες,,,,,,,,,,προσωρινα ισως, σε λιγο καιρο ομως  οχι

 

20200720152147_hailea_rp_200_esoteriko_filtro_me_sfouggari.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και χρόνια πολλά! 

Επειδή τυχαίνει εδώ και χρόνια να δουλεύω όλη την σειρά... Στα 60λτ θα έβαζα ( και είχα) το RP400. Το 200 το έχω σε 20λτ και 35λτ.  

Το ενυδρείο σου είναι καταπράσινο! 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις βιολογία απο το φίλτρο που έχεις , Αυτό λέγετε μπόλι 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Κωστας Γιαννακακης said:

Οπότε να πάω στο 400? Δεν θα πρέπει να φτιάξει βιολογία το φίλτρο από την αρχή ?

To 400 είναι απαραίτητο. Στο 200αρι είχε ένα σφουγγάρι με άνθρακα, το έχεις κρατήσει όπως είναι ή είχες αντικαταστήσει τον άνθρακα με βιολογικό υλικο; πχ mini siporax?

Αν δεν το έχεις κάνει στο 200αρι κάνε το στο 400αρι. Πάρε δηλ. ένα μικρό κουτάκι mini siporax (την μικρότερη συσκευασία) και τοποθέτησέ το μέσα στο σφουγγάρι αντί του άνθρακα. Εκεί θα διαμένει πληθώρα βακτηρίων που θα σε βοηθήσουν στον κύκλο του αζώτου και θα στηρίζουν ουσιαστικά την βιολογία σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι τίμιο φίλτρο και δεν θα σε απογοητεύσει. Ψαξου διαδικτυακά γιατί είναι πολύ οικονομικό αλλά το είχα δει και ακριβό κατα καιρούς.

Πχ δες εδώ έχει και ένα RP500 που είναι το μόνο που μου έχει ξεφύγει αλλά δεν θα το έπαιρνα. Ακόμα και το 600 να βάλεις θα είσαι ΟΚ με το spraybar.

Επείγον είναι να τοποθετήσεις στο φίλτρο (έστω το υπάρχον) mini siporax μέχρι να παραλάβεις το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει mini siporax όχι , οπότε στο 400 που θα πάρω θα το αδειάσω από μέσα και θα το γεμίσω με αυτό ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κωστας Γιαννακακης said:

Δεν έχω βάλει mini siporax όχι , οπότε στο 400 που θα πάρω θα το αδειάσω από μέσα και θα το γεμίσω με αυτό ?

Ναι, θα δεις όχι έχει άνθρακα μέσα (σου είναι άχρηστος επί του παρόντος αν θέλεις κράτησέ τον σε ένα σακουλάκι για πιθανή μελλοντική χρήση), τον αφαιρείς και τοποθετείς το mini siporax.

Mini siporax μπορείς να βάλεις και στο RP200 να αποικίζεται από βακτήρια μέχρι να έρθει το νέο φίλτρο και όταν έρθει βάλεις το siporax (και μαζί και την βιολογία του) από το παλιό φίλτρο στο καινούργιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...