Jump to content

Ψαρωμενος- απορίες


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά! μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει αν το. German blue Rami είναι αρσενικό?κ τό κυριότερο.. έχει 3 μέρες που εμφάνισαν κάτι άσπρο σαν βαμβάκι στα πάνω του πτερύγια... έκανα θεραπεία με Esha 2000 3 μέρες τώρα.. χωρίς να δω κάποια αλλαγή... τό ενυδρείο τρέχει 2 μήνες τώρα... αγωγημοτητα 500 -νιτρικα no  κ αμμωνία όλα 0 ανεβασμένο μόνο τό ph στο 8,2..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτά μου τά χάρισε ένας φίλος.. μου είπε ότι είναι Helena.. υπάρχει περίπτωση να είναι κ επειδή είναι μικρά να είναι άσπρο χρώμα?η αλήθεια είναι ότι μόλις τά βγάζω από το νερό.. γίνονται ψιλό καφετιά...

IMG_20201228_092834.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καί τέλος στο κέντρο του ενυδρείου που έχω το άσπρο χαλίκι.. μαζεύονται κάτι μπαλάκια μαύρα.. κάποιες φορές αρκετά μεγάλα σάν μπίλιες μοιάζει με κολλημένο μαύρο υπόστρωμα.. αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω από τί δημιουργούνται.. είναι από ακαθαρσίες ψαριών? ευχαριστώ εκ των προτέρων κ σορυ για την μορφή του ποστ.. αλλά δεν σκαμπαζω πολλά από τεχνολογία..

IMG_20201224_192804.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα !

Στη 1η φωτογραφια που ανεβασες υπαρχει ενα helena το αλλο που διχνεις σαν rabbit snail μαζι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Μπορείς να μου πεις αν έχεις ΝΟ3 =0 ; 

Το σαλιγκαρι ποιο πόλυ με αυτό μου μοιάζει 

το ραμιρέζι  Διαχωρισμός φύλου: Τα άγριου τύπου Mikrogeophagus ramirezi έχουν μια πράσινο κίτρινη περιοχή στο πρώτο τρίτο του σώματος ξεκινώντας από τη μύτη, με τα τελευταία δύο τρίτα να είναι υπόλευκο μπλε με το γαλάζιο φόντο να είναι τονισμένο με μπλε κουκκίδες που εκτείνονται μέσα στο ραχιαίο, πρωκτικό και ουραίο πτερύγιο. Επίσης έχουν μία λωρίδα κάθετη, σκούρου μελανού χρώματος, η οποία βρίσκεται στη περιοχή του κεφαλιού και διασχίζει κάθετα το μάτι του. Η κατακόρυφη λωρίδα από το μάτι μέχρι την άκρη και η δεύτερη γραμμή στην πλευρά είναι συχνά η πιο έντονες και εμφανίζονται ως σκούρες και μελανές γραμμές. Τα θηλυκά είναι μικρότερα σε μέγεθος, με περισσότερο ροζ χρωματισμό στη κοιλιακή περιοχή τους (σε αναπαραγωγική περίοδο) και έχουν λιγότερο ανεπτυγμένο το ραχιαίο πτερύγιο.

 

 

Επίσης το πιθανότερο είναι ότι έχει κάποιο μύκητα (χνούδι)και θέλει θεραπεία με melafix.

Θα σε παρακαλέσω αν δεν βαριέσαι με την μέθοδο αντιγραφή επικόλληση να συμπληρώσεις αυτήν την λίστα (ότι γνωρίζεις έτσι ) γιατί μας βοηθάει να δουμέ πως θα σε βοηθήσουμε 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο του φίλου μου είναι γεμάτο σαλιγκάρια... από ότι λέει έχει μόνο Helena.. έβαλε το χέρι κ μου έδωσε μια χούφτα.. από αυτά τά μεγάλα πού είναι σίγουρα Helena ήταν όλα ψωφια σάν αυτό τής πρώτης φωτογραφίας.. τά υπόλοιπα πού ήταν πολύ μικρά.. ήταν άσπρα.. περίπου στα 8 ΤΜΧ.. κ μου είπε ότι θα αλλάξουν χρώμα μόλις μεγαλώσουν.. αλλά δεν τό βλέπω για την ώρα..

Link to comment
Share on other sites

No3=0

Νο2=0

Αμμωνία=0

Κ γω για melanoides τά βλέπω..κ από ότι διάβασα δεν τά τρώνε τά Helena.. κ για αυτό ανησυχώ

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς ;  με υγρα τεστ η με χαρτάκια ; 

Κάτι δεν πάει καλά στις μετρήσεις σου .(χωρίς να θέλω να σε τρομάξω)

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μία αλλαγή νερού για την ώρα..κ χρησιμοποίησα τής tropical :

bacto active 1 καπάκι

Antychlor 1.5 καπάκι

Sanital 1κοφτη κουταλιά

επίσης έβαζα 3 ml flourish Excel κάθε 2 μέρες..(τό έκοψα τώρα στην αγωγή..) 

κ ταιζω:

Tetra min flakes-tetra min granules-tropical dafnia-artemia brine shrimp (καταψυγμενη) εναλλάξ μία φορά την ημέρα..

τό ενυδρείο είναι 150 λίτρα κ μου είπαν από εδώ κ πέρα να κάνω αλλαγές κάθε 15 μέρες τό 30% εφόσον είναι φυτεμένο κ δεν αλλάξουν οι μετρήσεις μου..

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα είπαν .

Το <<πρόβλημα >>  είναι γιατί 0 τα νιτρικά σου  έκτος και αν μου λες την μέτρηση αμέσως μετα την άλλαγη του νερού. 

 Τα φυτά είναι οκ ή τα βλέπεις να έχουν πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις κάνω εδώ κ ένα μήνα.. όπου έβαλα κ τά πρώτα ψαράκια.. ανά 3 μέρες.. είναι πάντα 0..το μόνο που πέφτει είναι τό ph πού ήταν 8.6 στην αρχή.. είχα άσπρο χνούδι στην ρίζα κ καφέ νερό.. που με τον καιρό έφυγε.. φυσιολογικό μου είπαν.. στα φύλλα από τά φυτά βγαίνει μία ελαφριά καφέ άλγη.. που την εξαφάνισαν τά 2 γλυφτρακια πού έβαλα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Vag Dim έγραψε:

Μετρήσεις κάνω εδώ κ ένα μήνα.. όπου έβαλα κ τά πρώτα ψαράκια.. ανά 3 μέρες.. είναι πάντα 0..το μόνο που πέφτει είναι τό ph πού ήταν 8.6 στην αρχή.. είχα άσπρο χνούδι στην ρίζα κ καφέ νερό.. που με τον καιρό έφυγε.. φυσιολογικό μου είπαν.. στα φύλλα από τά φυτά βγαίνει μία ελαφριά καφέ άλγη.. που την εξαφάνισαν τά 2 γλυφτρακια πού έβαλα..

Πια περιοχή μένεις και έχει ph 8,6 ; 

Ξέρεις δεν μου κολλάει να έχεις τα ψαράκια μέσα  1 μήνα και να μην έχεις NO3 .

Σε παρακαλώ πολύ συμπλήρωσε την φόρμα που σου έστειλα και βάλε μια φωτογραφία όλου του ενυδρείου αν θέλεις .

Να φανταστώ ότι έχεις κάνει στρώσιμο του ενυδρείου .

 

Link to comment
Share on other sites

Πολίχνη Θεσσαλονίκης 7.4ph έχει η βρύση..7.6 έχω τώρα εγώ που το μέτρησα..8 είχε όταν πήρα τά τέστ.. συγνώμη μπερδεύτηκα.. μία αλλαγή έχω κάνει ως τώρα.. καί στρώσιμο με bacto active.. κοντά στις τρεις βδομάδες έβαλα 9 καρδινάλιους..τί εννοείς φόρμα? γιατί δεν μου ήρθε κάτι.. εκτός αν είναι μέσα στο επάνω λινκ κ δεν το είδα..

IMG_20201228_171305.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό, Αμαζόνιος

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80x40x50
Συνολικά Λίτρα:156
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:lilaeopsis novae-zelandiae, cryptocoryne lucens, cryptocoryne beckettii, micranthemum Monte Carlo, microsorium minor, microsorium windelov,anubia petite,alternanthera reinechii mini, echinodorus ozelot red, pogistemon octopus, ludwigia sp red κ.α.που δεν θυμάμαι
Ψάρια:14καρδινάλιους,12ροδοστομα,7danio zebra,3ramirezi,1 ancystrous sp orange,1 Borneo sucker,2corydoras(μου τά έφεραν δώρο.. θά πάρω άλλα 4 μόλις στρώσει ο βυθός
Άλλα είδη:2 γαρίδεςbaboo,2aple snails 2rabbit snails,1red Tiger snail κ.α?

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: λευκό με πέτρες και βλάστηση
Πέτρες: dragon stone
Ξύλα: red swamp
Άλλα διακοσμητικά :1 ναυάγιο
Υπόστρωμα: aquaforest natural substtate 7.5 l
Βυθός: μαύρο χαλίκι 1-3mm 10kg, λευκό χαλίκι 2-4mm 2kg

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2xT8-18watt(λευκή-ροζ)
Διάρκεια φωτισμού:10ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: eheim 150 εσωτερικό
Θέρμανση/ Ψύξη: jager 100wat
Λίπανση: flourish Excel
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:Tetra min flakes-tetra min granules-tropical dafnia-artemia brine shrimp (καταψυγμενη) εναλλάξ μία φορά την ημέρα..


Παράμετροι
pH:7,6
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):26-27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: λέω να κάνω ανά 15 μέρες τό 25-30%(μέχρι στιγμής έχω κάνει 1 φορά την προηγούμενη εβδομάδα που είχα κλείσει 1,5 μήνα και κάτι)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:bacto active ,Antychlor ,Sanital

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: ψαρεύω τά moss πού είχα φυτέψει ?

Link to comment
Share on other sites

SOS.. μετά το Esha 2000 μου πρωτειναν να δοκιμάσω κ τό exit τής ίδιας εταιρείας.. καί μάλιστα μέσα γράφει ότι μπορώ νά τά χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα.. σήμερα είναι κανονικά νά βάλω την 3η δόση..κ πριν λίγο πού άναψαν τά φώτα.. είδα το μεγαλύτερο αρσενικό Ράμι νά είναι κοντά στο βυθό κ ίσα ίσα νά σέρνεται..τά τέστ μου δείχνουν τό νερό νορμάλ...πλιζζζ χελπππ

IMG_20201230_174242.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ.. συνεχίζω νά βρίσκω αυτά τα μαύρα σάν κάρβουνακια..

IMG_20201230_174209.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vag Dim said:

συνεχίζω νά βρίσκω αυτά τα μαύρα σάν κάρβουνακια..

Μήπως είναι όντως καρβουνάκια; δηλ. άνθρακας; Εχεις κάπου σε κάποιο φίλτρο ίσως, άνθρακα και στον πετάει στο νερό; Αν έχεις άνθρακα αναστέλλει και την ισχυ του φαρμάκου. Δεν βλέπω fungus στο ραμιρεζάκι, φταίει η φωτογραφία; εσύ το βλέπεις;

 

On 12/28/2020 at 9:32 AM, Vag Dim said:

Επίσης αυτά μου τά χάρισε ένας φίλος.. μου είπε ότι είναι Helena.. υπάρχει περίπτωση να είναι κ επειδή είναι μικρά να είναι άσπρο χρώμα?η αλήθεια είναι ότι μόλις τά βγάζω από το νερό.. γίνονται ψιλό καφετιά...

Τα λευκά όπως ήδη σου είπαν δεν είναι helena και σύντομα θα γεμίσεις. Ταπεινή μου άποψη τα συγκεκριμένα αφαίρεσέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρο έχω μόνο σφουγγάρι μέσα..το μπαλάκι πού έσπασα έμοιαζε να είναι σάν χώμα Με πολλά μικρά ριζακια.. τελικά τό Ράμι δεν την πάλεψε ? ελπίζω να γλιτώσουν τά υπόλοιπα γιατί τά έχω αγαπήσει πολύ.. fungus δεν γνωρίζω τί είναι.. έχουν βγάλει σάν άσπρη μούχλα.. βαμβάκι..στα επάνω πτερύγια τους.. και τώρα που το έβγαλα κ το είδα από κοντά είχε κ κάτι μικρά κόκκινα στίγματα στο σώμα του..

IMG_20201230_185149.jpg

IMG_20201230_180154.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τά σαλιγκάρακια μόλις βγουν από το νερό γίνονται καφέ.. έχω βρει τά 2 καλού κακού.. μένουν άλλα 6..τά υπόλοιπα σαλιγκάρια τά έχω βάλει σέ ένα μικρό ενυδριακι λόγο της θεραπείας..25c με μία αεραντλία κ λίγο μαρούλι.. χρειάζονται κάτι άλλο μέχρι νά τελειώσω με το φάρμακο κ νά κάνω αλλαγή νερού?

IMG_20201231_020216.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σέ όλους με υγεία αγάπη ευτυχία και ότι άλλο επιθυμείς ο καθένας σας για σάς κ τίς οικογένειες σας.. θά ήθελα πραγματικά λίγη βοήθεια γιατί έχω πελαγωσει.. έκανα θεραπεία πρώτα Με Esha 2000 κ μετά σέ συνδιασμό με exit.. έχω χάσει τό ένα ραμιρεζι κ τά άλλα 2 εξακολουθούν κ έχουν άσπρο στίγμα μπροστά στο επάνω πτερύγιο... δεν μπορώ να πω ότι τά στίγματα έφυγαν.. μπορεί πολύ λίγο νά μειώθηκαν... καί τό Borneo sucer αγνοείται μέσα στο ενυδρείο... κατά τά άλλα όλα κολυμπούν κ τρώνε φυσιολογικά.. νά σταματήσω την αγωγή? νά κάνω αλλαγή νερού...?κ αν ναι πότε? νά δοκιμάσω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2020 at 9:39 ΠΜ, το μέλος Vag Dim έγραψε:

Καί τέλος στο κέντρο του ενυδρείου που έχω το άσπρο χαλίκι.. μαζεύονται κάτι μπαλάκια μαύρα.. κάποιες φορές αρκετά μεγάλα σάν μπίλιες μοιάζει με κολλημένο μαύρο υπόστρωμα.. αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω από τί δημιουργούνται.. είναι από ακαθαρσίες ψαριών? ευχαριστώ εκ των προτέρων κ σορυ για την μορφή του ποστ.. αλλά δεν σκαμπαζω πολλά από τεχνολογία..

IMG_20201224_192804.jpg

Εχεις και ασπρο και μαυρο χαλικι, απλα ανακατευονται (ψαρια, ροη νερου)τα καρβουνακια ειναι απο Υπόστρωμα: aquaforest natural substtate 7.5 l

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vag Dim έγραψε:

Καλησπέρα κ καλή χρονιά σέ όλους με υγεία αγάπη ευτυχία και ότι άλλο επιθυμείς ο καθένας σας για σάς κ τίς οικογένειες σας.. θά ήθελα πραγματικά λίγη βοήθεια γιατί έχω πελαγωσει.. έκανα θεραπεία πρώτα Με Esha 2000 κ μετά σέ συνδιασμό με exit.. έχω χάσει τό ένα ραμιρεζι κ τά άλλα 2 εξακολουθούν κ έχουν άσπρο στίγμα μπροστά στο επάνω πτερύγιο... δεν μπορώ να πω ότι τά στίγματα έφυγαν.. μπορεί πολύ λίγο νά μειώθηκαν... καί τό Borneo sucer αγνοείται μέσα στο ενυδρείο... κατά τά άλλα όλα κολυμπούν κ τρώνε φυσιολογικά.. νά σταματήσω την αγωγή? νά κάνω αλλαγή νερού...?κ αν ναι πότε? νά δοκιμάσω κάτι άλλο?

Βλαλε καλη φωτο με το λευκο σημαδακι, δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις..

Αν τελειωσες με τ πρωτο κυκλο της θεραπειας, πρεπει να κάνεις αλλαγη νερου. και βρες το χαμενο ψαρι, μπορει να σου ανεβασει την αμμωνια αν "εφυγε".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...