Jump to content

Απορία για Yellow Wrasse.


andy1976

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,  πριν από πέντε μέρες αγόρασα ένα Yellow Wrasse. Μετά την προσαρμογή  ελευθέρωσα το ψαράκι στο ενυδρείο στο οποίο τα φώτα ήταν κλειστά. Μετά από μισή ώρα περίπου που κολυμπούσε μια χαρά, βούτηξε στην άμμο όπως κάνει το συγκεκριμένο είδος για να κοιμηθεί ή αν φοβηθεί και από τότε δεν το έχω ξανά δει. Μέσα στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα ζευγάρι κλόουν , ένα ζευγάρι καρδινάλιοι και τρία chromis, τα οποία είναι όλα μικρότερα σε μέγεθος από το wrasse. Να το θεωρώ χαμένο ή παίζει να είναι ζωντανό κάτω από τον αραγωνίτη μετά από τόσες μέρες χωρίς φαγητό;

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα @andy1976 

 

Εχω ακούσει περιστατικό να εμφανίζεται το wrasse μετα απο 6-7 μέρες.  Θαμμένο ειναι , και σιγουρα θα βγαίνει για παρα πολυ μικρο χρονικό διάστημα που τυχαίνει να μην εισαι μπροστά. 

Γενικά ειναι ανθεκτικά ψάρια, εκτός αν ειχε κατι απο εκει που το πηρες, οποτε , ναι παίζει να απεβίωσε.  Αλλα θα το εβλεπες. Δεν νομιζώ να απεβίωνε κάτω απο την άμμο. 

 

Και ενα αλλο σενάριο ειναι να πήδηξε εξω. 

 

Στην πρώτη περίπτωση άστο λιγες μέρες και αν εχεις κατεψυγμένη γαρίδα (μυσιδα πχ)  ριξε να φανε τα υπολοιπα.  Πιστευω με την πείνα που θα εχει, μολις αντιληφθει την κατεψυγμένη θα βγει να φαει. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, submarine1981 said:

Χρονια πολλα @andy1976 

 

Εχω ακούσει περιστατικό να εμφανίζεται το wrasse μετα απο 6-7 μέρες.  Θαμμένο ειναι , και σιγουρα θα βγαίνει για παρα πολυ μικρο χρονικό διάστημα που τυχαίνει να μην εισαι μπροστά. 

Γενικά ειναι ανθεκτικά ψάρια, εκτός αν ειχε κατι απο εκει που το πηρες, οποτε , ναι παίζει να απεβίωσε.  Αλλα θα το εβλεπες. Δεν νομιζώ να απεβίωνε κάτω απο την άμμο. 

 

Και ενα αλλο σενάριο ειναι να πήδηξε εξω. 

 

Στην πρώτη περίπτωση άστο λιγες μέρες και αν εχεις κατεψυγμένη γαρίδα (μυσιδα πχ)  ριξε να φανε τα υπολοιπα.  Πιστευω με την πείνα που θα εχει, μολις αντιληφθει την κατεψυγμένη θα βγει να φαει. :) 

Δεν έχει πηδήξει σίγουρα γιατί έχω βάλει κάλυμμα από πάνω. Ταΐζω καθημερινά κατεψυγμένη misys αν αυτό εννοείς μυσίδα. (τώρα τα μαθαίνω σιγά σιγά) Ελπίζω η πείνα να το κάνει να εμφανιστεί. Δεν θα ήθελα τώρα στην αρχή, ενώ έχω κάνει τα πάντα για να είναι το ενυδρείο σωστά στημένο και με ιδανικές παραμέτρους στο νερό να χάσω ψαράκια.☹️ Το μόνο που δεν έχω καταφέρει να στήσω ακόμα είναι μια καραντίνα για τα νέα ψάρια και ελπίζω να μην το πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θεωρητικά ειναι μέσα στο ενυδρειο.

 

Ουτε εγω εχω καραντίνα. Απλα οταν θα τυχει να αγοράσω καποιο ψάρι, θα το κοιτάξω απο κοντα στο μαγαζι (και οχι ον λαιν) για αρκετή ωρα για σημάδια, τρόπος συμπεριφοράς, χρώματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θεωρητικά ειναι μέσα στο ενυδρειο.
 
Ουτε εγω εχω καραντίνα. Απλα οταν θα τυχει να αγοράσω καποιο ψάρι, θα το κοιτάξω απο κοντα στο μαγαζι (και οχι ον λαιν) για αρκετή ωρα για σημάδια, τρόπος συμπεριφοράς, χρώματα κλπ.
Τελικά σήμερα έκανε την εμφανιση του το ψαράκι και επεσε με τα μούτρα στο φαί.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...