Jump to content

Με τι ξεκινάμε ? Co2 ή φωτισμό


Georgis

Recommended Posts

Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά σε όλους !

Έχει καιρό τωρα που μου τριγυρνάει στο μυαλό ενα high-tech φυτεμένο ενυδρείο , με τι να ξεκινήσω ? συστημα με μπουκαλα Co2 ή κάποιο φωτιστικό ? 

Ο τρέχον φωτισμός είναι:

1x21watts day & 1x21watts nature

kelvin 9000/6500

lumens 6670

 

Ξέρω ότι με έντονο φωτισμό χωρίς Co2 θα έχω θέματα με άλγες , με το Co2 25-30ppm και τον μέτριο φωτισμό που υπάρχει θα έχω πάλι θέμα ?

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε φωτιστικά & Co2 συστηματα ολοκληρομένα ή και custom

το ενυδρείο ειναι το juwel rio 240 πλάτος 120cm υψος 55cm, budget για Co2 350-400ευρω & φωτιστικό 400ευρω

 

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι απο την στιγμή που θες να αναβαθμιστείς θα έχεις αρκετές καλές γνώσεις στο φυτεμένο γιατί ένα high-tech δεν είναι μόνο το φώς και το co2 αλλά και η επιλογή των λιπασμάτων σε συνδυασμό με την επιλογή των φυτών. Βέβαια με τον όρος high-tech μπορεί να έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, πάντως όπως και να έχει σε ένα high-tech ενυδρείο είναι απαραίτητο να συνυπάρχει ο επαρκείς φωτισμός με το co2, για αυτό θα ξεκινήσεις και με τα δυο ταυτόχρονα. Αλλιώς δεν είναι high-tech.

 

Πάντος με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να κάνεις άνετα ένα πολύ καλό high-tech ενυδρείο.

Σκέψου και πες μας πως το σκέφτεσαι τη φυτά θές να έχεις κτλ και μιλάμε αύριο γιατί τώρα τσούζουν τα μάτια μου :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Να υποθέσω ότι απο την στιγμή που θες να αναβαθμιστείς θα έχεις αρκετές καλές γνώσεις στο φυτεμένο γιατί ένα high-tech δεν είναι μόνο το φώς και το co2 αλλά και η επιλογή των λιπασμάτων σε συνδυασμό με την επιλογή των φυτών. Βέβαια με τον όρος high-tech μπορεί να έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, πάντως όπως και να έχει σε ένα high-tech ενυδρείο είναι απαραίτητο να συνυπάρχει ο επαρκείς φωτισμός με το co2, για αυτό θα ξεκινήσεις και με τα δυο ταυτόχρονα. Αλλιώς δεν είναι high-tech.

 

Πάντος με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να κάνεις άνετα ένα πολύ καλό high-tech ενυδρείο.

Σκέψου και πες μας πως το σκέφτεσαι τη φυτά θές να έχεις κτλ και μιλάμε αύριο γιατί τώρα τσούζουν τα μάτια μου :) 

 

Ναι έχω κάνει την θεωριά & πρακτική μου στα φυτεμένα , οπότε το εγκεφαλικό θα είναι μονοκομματο :hehe: φωτα &  co2

τώρα από φυτά έχουμε και λέμε 

κάτι σε reineckii σίγουρα , blyxa japonica  & monte carlo χαλιά παντού αυτα εχω σαν αποθημένα..

 

ΥΣ. Τώρα με τα lockdown Septobore ! εγω σώθηκα :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!   Συνοπτικά θέλεις

Πλήρες σύστημα CO2

Iσος και Ph controler

Drop checker co2

Φωτισμό 10000-13000 λούμεν. T5 ποιο φτηνή επιλογή, Led ποιο ακριβή επιλογή, και με τα δυο κάνεις εξαιρετική δουλειά.

Λιπάσματα καλύτεραι σε σειρά και όχι ένα γενικό λίπασμα

Καλό υπόστρωμα ιδανικότερα κάτι σε εμπλουτισμένο soil 

Καλή μελέτη των φυτών που θα μπουν μεταξύ αργής και γρήγορης ανάπτυξης για να υπάρχει μια καλή ισοροποία.

Αν δεν κατέχεις τόσο καλά το θέμα λίπανση-ισορροπία κάτι που όντος δεν είναι εύκολο τότε ποιο καλά αλλά και ποιο σπάταλα πας στην μέθοδο Estimative Index.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ωραία!   Συνοπτικά θέλεις

Πλήρες σύστημα CO2

Iσος και Ph controler

Drop checker co2

Φωτισμό 10000-13000 λούμεν. T5 ποιο φτηνή επιλογή, Led ποιο ακριβή επιλογή, και με τα δυο κάνεις εξαιρετική δουλειά.

Λιπάσματα καλύτεραι σε σειρά και όχι ένα γενικό λίπασμα

Καλό υπόστρωμα ιδανικότερα κάτι σε εμπλουτισμένο soil 

Καλή μελέτη των φυτών που θα μπουν μεταξύ αργής και γρήγορης ανάπτυξης για να υπάρχει μια καλή ισοροποία.

Αν δεν κατέχεις τόσο καλά το θέμα λίπανση-ισορροπία κάτι που όντος δεν είναι εύκολο τότε ποιο καλά αλλά και ποιο σπάταλα πας στην μέθοδο Estimative Index.

 

 

 

 

Για co2 : Να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο κατασκευάστη ?  Μου έχουν γυαλίσει της CO2ART

Για το εαν θα χρειαστει ph controller έχει να κάνει με τη kh και το ph του ενυδρειου ?

Προτάσεις για led υπάρχουν ?

Υπόστρωμα έχω seachem flourite black (8εκ βάθος)

Απο λιπάσματα χρησιμοποιώ όλη τη σειρά της seachem πλην του advance & ταμπλετες υποστρώματος καθε 2 μήνες

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας αργής & γρήγορης ανάπτυξης ? ή βαση φυτομάζας ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Για co2 : Να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο κατασκευάστη ?  Μου έχουν γυαλίσει της CO2ART 

πάνω κάτω όλες η επώνυμες εταιρίες είναι μια χαρά και αξιόπιστες οπότε πάρε όποια σου γυάλισε εγώ πχ έχω της Dennerle

 

Για το εαν θα χρειαστει ph controller έχει να κάνει με τη kh και το ph του ενυδρειου ? 

Σωστά, γιατί σε ενυδρεία τέτοιου τύπου θέλουμε μπόλικο CO2 και αν έχεις ψάρια μπορεί (όχι απαραίτητα) να έχεις κάποιο πρόβλημα με αυξομείωση του Ph

 

Προτάσεις για led υπάρχουν ?

Προσωπικά έχω Diy, αλλά έχω  ακούσει τα καλύτερα για τα chihiros και τα chihiros wrgb

 

Υπόστρωμα έχω seachem flourite black (8εκ βάθος)

Μια χαρά

 

Απο λιπάσματα χρησιμοποιώ όλη τη σειρά της seachem πλην του advance & ταμπλετες υποστρώματος καθε 2 μήνες

και εδώ οκ είσαι

 

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας αργής & γρήγορης ανάπτυξης ? ή βαση φυτομάζας ?

Δυστυχώς ο κάθε χομπιστας έχει την δικιά του θεωρεία και το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό αυτό που κάνω εγώ στο δικό μου μπορεί στο δικό σου να μην κάνει το κάθε είδος φυτού έχει διαφορετικές ανάγκες. Αυτό το βλέπεις μόνος σου, αρχίζεις με λίγο λίπασμα βλέπεις παρατηρείς πως πάνε τα φυτά κοιτάς αν δείχνουν σημάδια έλλειψης κάποιου στοιχείο και προσαρμόζεις την λίπανση. Όταν βρεις τον σωστό συνδυασμό κοιτάς να έχεις σταθερή την φυτομαζα πχ αν αυξομειωθεί κατά 10% δεν τρέχει τίποτα αλλά μην έχεις αυξομειώσεις της τάξεως 30-40%. Αν χρειαστεί να κάνεις μια τέτοια αυξομείωση τότε θα πρέπει να προσαρμόσεις και την λίπανση αλλιώς δεν θα καταλάβεις για πότε θα εμφανιστούν η αλγες.

Αυτά δεν ξέρω αν σε κάλυψα, ίσος να σε απαντήσει κάποιος για το CO2 και για το φώς που έχει τα συγκεκριμένα μοντέλα για να σε πει την εμπειρία του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

blyxa japonica 

Για να κρατας blyxa, πρεπει να εχεις μαλακο νερο στο ενυδρειο, αλλά........ φιλτρο Α/Ο θα χρειαστεις. Αν στην περιοχη σας εχετε μαλακο νερο, τοτε και χωρις Α/Ο θα εισαι μια χαρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 chihiros wrgb

καλη επιλογη, τα χρωματα σε συγκριση με Τ5 και απλα ασπρα λεντ ειναι γη και ουρανος....πολυ πιο ομορφα θα φαινονται τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για να κρατας blyxa, πρεπει να εχεις μαλακο νερο στο ενυδρειο, αλλά........ φιλτρο Α/Ο θα χρειαστεις. Αν στην περιοχη σας εχετε μαλακο νερο, τοτε και χωρις Α/Ο θα εισαι μια χαρα.

Όχι σε αυτά τα λημέρια δεν θα μπώ (Α/Ο) :) έχουμε σκληρό νερό από εδώ ..

 

πριν 51 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

καλη επιλογη, τα χρωματα σε συγκριση με Τ5 και απλα ασπρα λεντ ειναι γη και ουρανος....πολυ πιο ομορφα θα φαινονται τα φυτα.

 chihiros wrgb λοιπόν !!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Όχι σε αυτά τα λημέρια δεν θα μπώ (Α/Ο) :) έχουμε σκληρό νερό από εδώ ..

 όταν λες σκληρό πόσο τη Kh, Gh, Ph, γιατί σε πολύ σκληρό νερό αρκετά φυτά δεν πιάνε καλά 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 όταν λες σκληρό πόσο τη Kh, Gh, Ph, γιατί σε πολύ σκληρό νερό αρκετά φυτά δεν πιάνε καλά 

θα σου πω τα νούμερα το απόγευμα να ξανά μετρήσω γιατί κάπου τα είχα αλλα δεν τα βρίσκω τώρα.. :hehe:

 

Ως αναφορά τα φώτα μια απορία παρακαλώ

της juwel τα multilux led 120 1x day 31watt , 1x nature 31watt στο σύνολο 62watt  και στο site τα έχει 6670 lumen

τα chihiros led system 120 wrgh 135watt 6800 lumen 

λογικά δεν θα έπρεπε να είναι τα διπλά lumen ? μιας και είναι σχεδόν τα διπλά watt ?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν συμβαδίζει η λογική με τα βατ. :bigemo_harabe_net-169:

 

Τα απλά τα chihiros στο αντίστοιχο μέγεθος βγάζουν 9700 σε καλύπτουν, αλλά είναι απλά και ολίγον ψυχρά.

Τα wrgb λόγο κατασκευής γιατί έχουν άσπρα κόκκινα, πράσινα, μπλε led δεν μπορούν να βγάλουν πολλά λουμεν. Παρόλο αυτά λόγο το ότι προσπαθούν να μιμηθούν το πλήρες φάσμα το οπτικό αποτέλεσμα είναι κλάσεις ανώτερο και σε κάποιους επαρκή ο φωτισμός αυτός γιατί (υποθετικά τώρα) αποδίδουν περισσότερα par, φυσικά δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει κάνει μετρήσεις par στα chihiros.

 

Γνώμη μου πας σε ποιο ακριβά μοντέλα ή μάλλον  σε πολύ ποιο ακριβά ή δοκιμάζεις αυτά. Η βάζεις δυο chihiros αλλά θα ανέβει το κόστος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα αφού έχεις το ριο 240 μπορείς να πάρεις και της αντίστοιχες λάμπες που βγάζουν σίγουρα πάνω απο 8500 lumen και καταναλώνουν τα μισά watt

 HeliaLux Spectrum 1200 60 Watt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Χρήστος said:

Εδώ δεν συμβαδίζει η λογική με τα βατ. :bigemo_harabe_net-169:

 

Τα απλά τα chihiros στο αντίστοιχο μέγεθος βγάζουν 9700 σε καλύπτουν, αλλά είναι απλά και ολίγον ψυχρά.

Τα wrgb λόγο κατασκευής γιατί έχουν άσπρα κόκκινα, πράσινα, μπλε led δεν μπορούν να βγάλουν πολλά λουμεν. Παρόλο αυτά λόγο το ότι προσπαθούν να μιμηθούν το πλήρες φάσμα το οπτικό αποτέλεσμα είναι κλάσεις ανώτερο και σε κάποιους επαρκή ο φωτισμός αυτός γιατί (υποθετικά τώρα) αποδίδουν περισσότερα par, φυσικά δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει κάνει μετρήσεις par στα chihiros.

 

Γνώμη μου πας σε ποιο ακριβά μοντέλα ή μάλλον  σε πολύ ποιο ακριβά ή δοκιμάζεις αυτά. Η βάζεις δυο chihiros αλλά θα ανέβει το κόστος.

 

 

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο τοπικ, αλλά κι εγώ έχω μια παρόμοια απορία. Δηλαδή σε φως rgb δεν βλέπουμε απλώς τα lumen? Εγώ έχω το chihiros wrgb II. Η χρωματική απόδοση είναι απίστευτη αλλά τα lumen είναι 34/l που είναι μεσαίος φωτισμός, και σκεφτόμουν μήπως να βάλω κι άλλο φως συμπληρωματικά για μερικές ώρες την μέρα 

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη. που τα φυτα δεν δειχνουν ελλειψη φωτισμου, δεν νομιζω, οτι χρειαζεται παραπανω φως.

On 29/12/2020 at 1:23 ΠΜ, το μέλος Georgis έγραψε:

κάτι σε reineckii σίγουρα , blyxa japonica  & monte carlo χαλιά παντού αυτα εχω σαν αποθημένα..

Αυτα τα φυτα δεν θα χrειαστουν παραπανω φως απ οτι βγαζει η chihiros. Στην Κατερινα και macrandra μεγαλωνει καλα με το chihiros wrgb.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο τοπικ, αλλά κι εγώ έχω μια παρόμοια απορία. Δηλαδή σε φως rgb δεν βλέπουμε απλώς τα lumen? Εγώ έχω το chihiros wrgb II. Η χρωματική απόδοση είναι απίστευτη αλλά τα lumen είναι 34/l που είναι μεσαίος φωτισμός, και σκεφτόμουν μήπως να βάλω κι άλλο φως συμπληρωματικά για μερικές ώρες την μέρα 

Ούτε για πλάκα μη σκέφτεσαι να βάλεις και άλλο φως! Τα λουμεν είναι ένας τρόπος να μετράμε το ποσό φως έχει το ενυδρείο και τον υιοθέτησε η τροπικα σαν μια καλύτερη λύση από τα watt.

Στην πραγματικότητα όμως πολλές φορές τα λουμεν φαίνονται μόνο στο μάτι. Η πιο σωστή μέτρηση στα led είναι το par Αλλά χρειάζεται par meter.

Με το led που έχεις μεγαλώνεις τα πάντα εφόσον δεν έχεις ελειψη στα αλλά 2 βασικά στοιχεία (λίπανση,  co2). Ακόμα και dimmed είναι αρκετό εκτός αν έχεις πολύ μεγάλο ύψος ενυδρείου. Όλα τα γνωστά led (twinstar,  ada κλπ ) αν τα μετρήσεις σε λουμεν 15 με 30 περίπου ανα λίτρο είναι.

Αν σου φαίνεται στο μάτι πιο σκοτεινό το ενυδρείο αποτι θα ήθελες ( αμφιβάλλω ) και βάλεις φως θα πρέπει να αυξήσεις και το co2 και την λίπανση. Είναι όμως overkill για οποιοδήποτε φυτό και μόνο κακο μπορεί να κάνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο τοπικ, αλλά κι εγώ έχω μια παρόμοια απορία. Δηλαδή σε φως rgb δεν βλέπουμε απλώς τα lumen? Εγώ έχω το chihiros wrgb II. Η χρωματική απόδοση είναι απίστευτη αλλά τα lumen είναι 34/l που είναι μεσαίος φωτισμός, και σκεφτόμουν μήπως να βάλω κι άλλο φως συμπληρωματικά για μερικές ώρες την μέρα 

Απο την στιγμή που τα φυτά σου πάνε καλά γιατί να βάλεις και άλλο φως, εκτός αν γουστάρεις να γεμίσεις αλγες.

Η θεωρεία πάντοτε είναι ο μέσος όρος και ένας μπούσουλας, προσωπικά αν τα φυτά μου πάνε καλά και με γλόμπο δεν αλλάζω τίποτα. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Fred13 @ΧρήστοςΣτο μάτι σε καμία περίπτωση δεν φαίνεται σκοτεινό το αντίθετο μάλιστα πολύ χρώμα και φως. Τα φυτά πάνε καλούτσικα αλλά όχι τέλεια, είχα και κάτι θεματακια με αλγες και για αυτο σκεφτόμουν για έξτρα φως, αλλά τελικά μετά απο έρευνα και ανάλυση τελικά η συντηρητική λίπανση που ακολουθώ μάλλον δεν συμβαδίζει με το συγκεκριμένο φωτιστικό ?. @natateohas spoken :P @Georgis Συγνώμη και πάλι για την παρεμβολή ?

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικά δεν επιδιώκω το τέλειο, δεν θέλω να μεγαλώνουν τα φυτά φορτσάτα για να μην τα κλαδεύω :) 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

@Fred13 @ΧρήστοςΣτο μάτι σε καμία περίπτωση δεν φαίνεται σκοτεινό το αντίθετο μάλιστα πολύ χρώμα και φως. Τα φυτά πάνε καλούτσικα αλλά όχι τέλεια, είχα και κάτι θεματακια με αλγες και για αυτο σκεφτόμουν για έξτρα φως, αλλά τελικά μετά απο έρευνα και ανάλυση τελικά η συντηρητική λίπανση που ακολουθώ μάλλον δεν συμβαδίζει με το συγκεκριμένο φωτιστικό ?. @natateohas spoken :P @Georgis Συγνώμη και πάλι για την παρεμβολή ?

 

 

 

Το τελευταίο συνήθως που παίζει ρόλο στην σωστή ανάπτυξη είναι το φως.  Το φως μπορείς να το παρομοιώσεις με το γκάζι.  Όσο φως δίνεις τόσο αυξάνεται η ταχύτητα ανάπτυξης. Αυτό όμως συνεπάγεται ότι οι ανάγκες σε διοξείδιο και λίπανση αυξάνονται κλιμακωτά. Οι άλγες που βλέπεις οφείλονται σε ανισορροπία αυτών των 3 και όπως φαίνεται έχεις περισσότερο φως απ'όσο χρειάζεσαι και για να είμαι πιο ακριβής περισσότερο φως απ'όσο είναι το διοξείδιο και η λίπανση που παρέχεις στο ενυδρείο.

Για εμένα , μια πιο συντηρητική προσέγγιση με τακτική λίπανση, διοξείδιο και λιγότερο φως απ'όσο πάντα νομίζουμε ότι χρειαζόμαστε είναι κλειδί στην επιτυχία. 

Σκέψου το και λίγο διαφορετικά.

Το πολύ διοξείδιο ( έως 30 ppm ή και παραπάνω σε ενυδρεία με μεγάλες ανταλλαγές αερίων στην επιφάνεια) δεν φέρνει άλγες. Η λίπανση ακόμα και όταν είναι περισσότερη για τα λίτρα,  πάλι δεν έχει αποδειχθεί ότι φέρνει άλγες. Ακόμα και τα φωσφωρικα που ήταν πάντα ένας υποψήφιος φταιχτης "παίζεται" για το αν μας φέρνουν άλγες στο ενυδρείο.

Το φως όμως θα φέρει. Όταν "γκαζωνεις" χωρίς να δίνεις το απαραίτητο διοξείδιο και την λίπανση από την στήλη του νερού τα φυτά δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν το γκάζι που δίνεις.  Οι άλγες όμως μπορούν.

Αν σου αρέσουν τα φυτεμένα μπορείς να ψάχνεις και να δεις λίγο και τα ADA ενυδρεία. Ανέκαθεν είχαν το λιγότερο δυνατό φως. Μεγάλωναν στα ενυδρεία τους κάθε είδος φυτού χωρίς απαραίτητα να το βομβαρδίζουν με άπειρα λουμεν.

Έχοντας λιγότερο φως θα έχεις μια πιο αργή ανάπτυξη η οποία δεν σημαίνει κακή ανάπτυξη. Θα έχεις πολύ μεγαλύτερο περιθωριο λάθους και οι πιο αργές ταχύτητες θα σε βοηθήσουν να πειραματιστείς. 

Μου θυμίζεις εμένα όταν έκανα το πρώτο high tech το οποίο και βομβάρδιζα με φως και όταν έβγαλα άλγες νόμιζα ότι θέλω περισσότερο φως!

Έβαλα λοιπόν άλλη μια λάμπα και μέτα ξεστησα  ?

less is more ! Επικεντρώσου στο σταθερό διοξείδιο,  σε ένα σωστό πρόγραμμα λίπανσης και μην ξεχνάς ποτέ την αναταραξη της επιφάνειας. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2020 at 3:23 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 όταν λες σκληρό πόσο τη Kh, Gh, Ph, γιατί σε πολύ σκληρό νερό αρκετά φυτά δεν πιάνε καλά 

 Gh 10 , Kh 5 , Ph 7,4

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας @Fred13 @Χρήστος @Katrin @natateo για τις απαντήσεις σας , 

wave maker , Co2,  αντίστοιχη λύπανση λοιπόν και βλέπουμε

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ καλά είσαι με το νερό μόνο κάποια λίγα φυτά δεν θα μπορείς να βάλεις που θέλουν μαλακό νερό κάτω απο 7.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...