Jump to content

Λάμπα uvb επικίνδυνη?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω μια απορία που δεν έχει συζητηθεί όσο και αν έχω ψάξει. Βλέπω πολλά ενυδρεία για χελώνες με λάμπες uv αρκετά εκτεθειμένες.

Δεν είναι επικίνδυνες όταν τις κοιτάς? 

Έχω πάρει μια για το δικό μου, σε φωτιστικό γραφείου, αλλά όπως και αν τη στήσω από κάποια πλευρά θα είναι λίγο εκτεθειμένη και επειδή έχω μικρό  παιδί φοβάμαι μήπως τη κοιτάει...

 

Η λάμπα uva/heat είναι πολύ πιο μικρή και κρύβεται μέσα στο φωτιστικό, εκεί δεν έχω θέμα...

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Διόρθωση τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία UV θεωρείται επιβλαβής. Η UV-A θεωρείται ότι προκαλεί γήρανση του δέρματος, η UV-B έγκαυματα του δέρματος και πλέον επικίνδυνη θεωρείται η UV-C η οποία πρέπει να αποφεύγεται τελείως.

Εδώ ανάλυση απότο Ιδρύμα Καρκίνου του Δερματος (αγγλικά)

https://www.skincancer.org/risk-factors/uv-radiation/

Link to comment
Share on other sites

Σε επαφή με δέρμα δεν θα έρχεται. Απλά από κάποια απόσταση μπορεί να τη κοιτάξουμε, με πέσει το μάτι πάνω που λέμε. Εσείς πώς τις έχετε καλύψει τελείως ?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έβγαζαν κάτι για τα ζώα που να είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο, σίγουρα η ακτινοβολία θα είναι μικρή ίσα ίσα τόσο όσο χρειάζονται τα ζώα. Παλιότερα είχα χαμαιλέοντα και είχα uv λάμπα όταν ο γιός μου ήταν 8 έτων τώρα είναι κοντά 28 και ζει ακόμη :) 

 

Όπως όταν είχα και τα βατραχάκια πάλι είχα uv και εγώ ακόμη ζω μόνο το δέρμα μου δεν είναι σφριγηλό όπως παλιά ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έβγαζαν κάτι για τα ζώα που να είναι επικίνδυνο για τον άνθρωπο, σίγουρα η ακτινοβολία θα είναι μικρή ίσα ίσα τόσο όσο χρειάζονται τα ζώα. Παλιότερα είχα χαμαιλέοντα και είχα uv λάμπα όταν ο γιός μου ήταν 8 έτων τώρα είναι κοντά 28 και ζει ακόμη :) 

 

Όπως όταν είχα και τα βατραχάκια πάλι είχα uv και εγώ ακόμη ζω μόνο το δέρμα μου δεν είναι σφριγηλό όπως παλιά ?

 

Το ελπίζω, έκανα τώρα μια πατέντα για να μη φαίνονται οι λάμπες... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...