Jump to content

Μπορώ να φιλοξενήσω και δεύτερο κλόουν;


Recommended Posts

Καλησπέρα χομπίστες και Χρόνια Πολλά! Εδώ και δύο εβδομάδες έχω ένα ψάρι κλόουν στο ενυδρείο μου (50λ) και θέλω να αγοράσω και ένα δεύτερο από το ίδιο ενυδρείο που πείρα και το πρώτο.Η ερώτηση μου είναι η έξεις: Επειδή το δεύτερο δεν το αγόρασα μαζί με το πρώτο, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα μεταξύ τους;

 

ΥΓ: Ο κλόουν που έχω αυτή τι στιγμή είναι ακόμα μωρό όπως και αυτός που σκέφτομαι να παρω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Παναγιώτη. 

Φυσικά και μπορεις να πάρεις, απλα θα πέσει ξυλο για να πάρει κάποιο τον ρόλο του αρσενικου και το αλλο του θηλυκού.  

Να περιμένεις όμως πραγματικό ξύλο. Σε φίλο εχει φτάσει σε σημείο μηπως να τα χωρίσει. Μολις ομως διαμορφωθεί το φύλλο τους, μετά θα ειναι αγαπημένα , και πιθανόν αν ολα πανε καλα να εχεις και γέννες. :)  

 

Υ.Γ. Αν ειναι πολύ αδύναμο το ενα που θα τις τρώει, υπάρχει περίπτωση και να το χάσεις.

Καλό τάισμα για να προλαβαίνει να τρώει και ο αδύναμος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν βάλει 2 θηλυκά, τοτε θα πρέπει το ενα να πάρει τον ρόλο του αρσενικού. Σε αυτή την φάση τσακώνονται μέχρι να δημιουργηθεί το ζευγάρι. 

Στην φύση εχουν καθορισμένο φύλλο. Αλλά οταν ενηλικιωθούν πάντα υπάρχει ενα ζευγάρι που δινει απογόνους, και μια ομάδα κοντά στο ζευγάρι που παραμένουν σεξουαλικά ανενεργά.  

Οταν χαθεί ενας απο τους 2 πρωταγωνιστές του ζευγαριού , τότε απο την ομάδα ενα παίρνει τον ρόλο του ατόμου που χάθηκε και δημιουργείται ξανά ζευγάρι. 

Με λιγα λόγια τα κλοουν μπορουν και αλλάζουν φύλλο κατα την διάρκεια της ζωής τους με σκοπό την συνεχή διαιώνιση του είδους τους. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...