Jump to content

Τα φώτα σας!!


Metpan

Recommended Posts

Σε μεγάλες αλλαγές έπεσα σήμερα.. από φίλτρο μέχρι deko.

Αλλά θέλω τα φώτα σας γιατί κάτι δεν μου αρέσει...

Πως θα μπορούσε να γίνει ποιο ωραίο? 

16093273972854447896239412449648.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)Καλό σου μεσημέρι!

Εμένα με χαλάνε τα "μαρμαρα".

Για να καταλάβεις αυτό που κάνουμε στα ενυδρεία είναι ότι προσπαθούμε να προσομοιάσουμε το φυσικό περιβάλλον των ψαριών. Σε αυτό δεν θα βρεις ψεύτικα διακοσμητικά.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα δύο εύκολα φυτά

πχ μία ανουμπια να την μπλέξεις (δεν φυτεύονται τα συγκεκριμένα) ανάμεσα στο ξύλο ή να βάλεις το ρίζωμα μέσα στην στάμνα και τέρμα πίσω αριστερά να βάλεις μια κρυπτοκορίνα. Στην πλάτη του ενυδρείου τοποθέτησε ένα σκούρο χαρτόνι (καφέ σκούρο πάει με το jbl manado που νομίζω έχεις σαν υπόστρωμα ή μαύρο). Τα ψαράκια σου είναι όμορφα και πολύχρωμα θα αναδειχθεί το χρωμα τους με το σκούρο φόντο.

Το ξύλο και την στάμνα τα αφήνεις εκει που είναι, τα μάρμαρα φεύγουν (sorry).

Το τέρμα αριστερά διακοσμητικό εχει πάνω moss?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλό σου μεσημέρι!

Εμένα με χαλάνε τα "μαρμαρα".

Για να καταλάβεις αυτό που κάνουμε στα ενυδρεία είναι ότι προσπαθούμε να προσομοιάσουμε το φυσικό περιβάλλον των ψαριών. Σε αυτό δεν θα βρεις ψεύτικα διακοσμητικά.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα δύο εύκολα φυτά

πχ μία ανουμπια να την μπλέξεις (δεν φυτεύονται τα συγκεκριμένα) ανάμεσα στο ξύλο ή να βάλεις το ρίζωμα μέσα στην στάμνα και τέρμα πίσω αριστερά να βάλεις μια κρυπτοκορίνα. Στην πλάτη του ενυδρείου τοποθέτησε ένα σκούρο χαρτόνι (καφέ σκούρο πάει με το jbl manado που νομίζω έχεις σαν υπόστρωμα ή μαύρο). Τα ψαράκια σου είναι όμορφα και πολύχρωμα θα αναδειχθεί το χρωμα τους με το σκούρο φόντο.

Το ξύλο και την στάμνα τα αφήνεις εκει που είναι, τα μάρμαρα φεύγουν (sorry).

Το τέρμα αριστερά διακοσμητικό εχει πάνω moss?

 

Καλησπέρα! 

 

Δεν είναι μάρμαρα αλλά κοχύλια. 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! 

16094186939942239828847843628140.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέληξα τώρα νομίζω είμαι καλά! 

Οι αρχαίες κολώνες δεν βγαίνουν μιας και εδώ στην Γερμανία είναι κάτι που μας θυμίζει τον τόπο μας! Πάω για κρυπτοκορίνες!

16094189233647724337721518423200.jpg

Έγινε επεξεργασία - Metpan
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλό σου μεσημέρι!

Εμένα με χαλάνε τα "μαρμαρα".

Για να καταλάβεις αυτό που κάνουμε στα ενυδρεία είναι ότι προσπαθούμε να προσομοιάσουμε το φυσικό περιβάλλον των ψαριών. Σε αυτό δεν θα βρεις ψεύτικα διακοσμητικά.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα δύο εύκολα φυτά

πχ μία ανουμπια να την μπλέξεις (δεν φυτεύονται τα συγκεκριμένα) ανάμεσα στο ξύλο ή να βάλεις το ρίζωμα μέσα στην στάμνα και τέρμα πίσω αριστερά να βάλεις μια κρυπτοκορίνα. Στην πλάτη του ενυδρείου τοποθέτησε ένα σκούρο χαρτόνι (καφέ σκούρο πάει με το jbl manado που νομίζω έχεις σαν υπόστρωμα ή μαύρο). Τα ψαράκια σου είναι όμορφα και πολύχρωμα θα αναδειχθεί το χρωμα τους με το σκούρο φόντο.

Το ξύλο και την στάμνα τα αφήνεις εκει που είναι, τα μάρμαρα φεύγουν (sorry).

Το τέρμα αριστερά διακοσμητικό εχει πάνω moss?

 

Montecarlo έχω δέσει επάνω 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε ολα τα ψευτικα!!!!!

και τα κοχυλια! - κανουν το νερο ακομα πιο σκληρο, απ΄οτι ειναι. Δεν ειναι καλο για τα φυτα.

Τα ψαρια σου ειναι ολα πανω στην επιφανεια, εκανες αλλαγες νερου μετα απο τις αλλαγες στο ενυδρειο; Μετρησε την αμμωνια!!!!! Άμεσα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ασε την διακοσμηση για αργοτερα...το σημαντικο ειναι να κανεις μετρησεις στο νερο με υγρα τεστ για αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα γιατι οπως ειπε η @natateo για τα ψαρακια στην επιφ;νεια ειναι κακο σημαδι.....βαλε και  την εξοδο του φιλτρου  στη επιφανεια για να κανει αναταραξη (κυματισμο)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

ασε την διακοσμηση για αργοτερα...το σημαντικο ειναι να κανεις μετρησεις στο νερο με υγρα τεστ για αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα γιατι οπως ειπε η @natateo για τα ψαρακια στην επιφ;νεια ειναι κακο σημαδι.....βαλε και  την εξοδο του φιλτρου  στη επιφανεια για να κανει αναταραξη (κυματισμο)

Ναι το είδα... έχω ρίξει bactozym και περιμενω...

Έβαλα στο καινούργιο εξωτερικό τα siporax από το παλιό εσωτερικό αλλά φαίνεται δεν έφτασαν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Metpan έγραψε:

Ναι το είδα... έχω ρίξει bactozym και περιμενω...

Έβαλα στο καινούργιο εξωτερικό τα siporax από το παλιό εσωτερικό αλλά φαίνεται δεν έφτασαν...

Έχω κάνει αλλαγή 20 λίτρα...

Screenshot_20201231-190650_Tetra Aquatics 2020.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω σηκώσει έξοδο φίλτρου στην επιφάνεια ψαρακια είναι στον βυθό οκ! Σταματάω τάισμα. Δυστυχώς υγρά τεστ δεν υπάρχουν ακόμα και τίποτα άλλο σε βακτήρια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Metpan έγραψε:

Λοιπόν έχω σηκώσει έξοδο φίλτρου στην επιφάνεια ψαρακια είναι στον βυθό οκ! Σταματάω τάισμα. Δυστυχώς υγρά τεστ δεν υπάρχουν ακόμα και τίποτα άλλο σε βακτήρια...

Τοτε αλλαγες νερου συχνες (και μερα παρα μερα 30%-40%) και ταιζεις  λιγοτερο απο το κανονικο. Μολις πάρεις βακτηρια (δοκιμασε αμπουλες prodibio digest), ριξε στο νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε αλλαγες νερου συχνες (και μερα παρα μερα 30%-40%) και ταιζεις  λιγοτερο απο το κανονικο. Μολις πάρεις βακτηρια (δοκιμασε αμπουλες prodibio digest), ριξε στο νερο.

Ευχαριστώ πολύ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ είμαστε μετά σχεδόν ένα μήνα, ακολουθώντας τις συμβουλές σας και χωρίς καμία απώλεια. 

16114904254862136586318674608345.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...