Jump to content

Παρουσίαση Χελωνιέρας


Recommended Posts

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
Δεν γνωρίζω το είδος 

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (55x20x20):
Καθαρά λίτρα: 13

Οργανισμοί:
Χελώνες: 2
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: Αφίσα με πέτρες 
Πέτρες: 1
Ξύλα: 0
Ψεύτικα Φυτά: 3
Στεριά: Ναι
Άλλα διακοσμητικά : 2
Βυθός: χαλικι

Φωτισμός:
Μια λάμπα heat/uva και μια λάμπα uvb
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες 
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: 10-15 πόντους 

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: Haila εσωτερικό φίλτρο  με σφουγγάρι και "μακαρόνι"
Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμαντηρας στους 26-27  βαθμούς 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Έχω κάνει ότι μπορώ στη τοποθέτηση των λαμπων ώστε να μη έρχεται σε επαφή ανθρώπινο μάτι.
Διατροφή: Σκουληκακια  προς το παρόν θα πάρω και γαρίδες 


Παράμετροι:

Δεν κάνω μετρήσεις

Μέση Θερμοκρασία (°C): 27.

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: Εβδομαδιαία το 1/3
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλωριο, βιταμίνες , ταμπλέτα ασβεστιου μέσα στο ενυδρείο 
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθαρισμός βυθού με σκούπα εβδομαδιαία, καθαρισμός φίλτρου με ξέπλυμα από νερό αλλαγής κάθε 15 μέρες 

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

IMG_20201230_192720.jpg

IMG_20201230_195705.jpg

IMG_20201230_195655.jpg

IMG_20201226_211034.jpg

IMG_20201220_181536.jpg

IMG_20201230_195948.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, το γυαλί που έχει για πάνω από τη στεριά, να το αφήσω ή επηρεάζει αρνητικά τον φωτισμό (uv κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια.....Πολυ καλη προσπαθεια εχεις κανει για να δωσεις ενα καλο σπιτι για τις χελωνες σου, δειχνεις οτι το εχεις ψαξει αρκετα και μπραβο σου......σε λιγο καιρο ομως θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο......οτι αποριες εχεις θα τις συζητησουμε παρεα, και θα βοηθησουμε οσο μπορουμε.....καλη χρονια και παλι!!

πριν 19 ώρες, το μέλος carvefish21 έγραψε:

Ερώτηση, το γυαλί που έχει για πάνω από τη στεριά, να το αφήσω ή επηρεάζει αρνητικά τον φωτισμό (uv κτλ)?

 

καλυτερα να το βγαλεις γιατι ''κοβει'' κατα πολυ την ακτινοβολια της uvb..... οσον αφορα την λαμπα θερμανσης καλο ειναι να παρεις ενα εξωτ, θερμομετρο για terrarium ωστε να δεις αν εχεις σωστη θερμοκρασια στη στερια (31-34c).....

Η αποσταση που εχεις την uvb (10-15ek) ειναι πολυ κοντινη νομιζω....τι μαρκα ειναι οι λαμπες?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και καλη χρονια.....Πολυ καλη προσπαθεια εχεις κανει για να δωσεις ενα καλο σπιτι για τις χελωνες σου, δειχνεις οτι το εχεις ψαξει αρκετα και μπραβο σου......σε λιγο καιρο ομως θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο......οτι αποριες εχεις θα τις συζητησουμε παρεα, και θα βοηθησουμε οσο μπορουμε.....καλη χρονια και παλι!!

 

καλυτερα να το βγαλεις γιατι ''κοβει'' κατα πολυ την ακτινοβολια της uvb..... οσον αφορα την λαμπα θερμανσης καλο ειναι να παρεις ενα εξωτ, θερμομετρο για terrarium ωστε να δεις αν εχεις σωστη θερμοκρασια στη στερια (31-34c).....

Η αποσταση που εχεις την uvb (10-15ek) ειναι πολυ κοντινη νομιζω....τι μαρκα ειναι οι λαμπες?

 

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Αν όλα πάνε καλά του χρόνου θα δούμε για μεγαλύτερη ενυδρείο αν και έχω την αίσθηση ότι θέλω νωρίτερα και μεγαλύτερο φίλτρο.

Είχα ενυδρεία στο παρελθόν οπότε ξέρω κάτι ψιλά.

Η απόσταση διάβασα 10 με 20 εκατοστά για αυτό το έβαλα στα 15, θα πάρω την άλλη εβδομάδα ένα θερμόμετρο. 

Το γυαλί το έβαλα από την άλλη πλευρά μακριά από τις λάμπες  απλά και μόνο γιατί δεν ξέρω τι να το κάνω... ?

Ευχαριστήθηκαν πολύ τις λάμπες πάντως, πάνω στις πέτρες τις βγάλανε όλη μέρα και μετά βουτιά από ψηλά...

Η heat/uva είναι η jbl reptilday 35w και η uvb είναι η exoterra reptile uvb100 (tropical).

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2020 at 3:47 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και καλη χρονια.....Πολυ καλη προσπαθεια εχεις κανει για να δωσεις ενα καλο σπιτι για τις χελωνες σου, δειχνεις οτι το εχεις ψαξει αρκετα και μπραβο σου......σε λιγο καιρο ομως θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο......οτι αποριες εχεις θα τις συζητησουμε παρεα, και θα βοηθησουμε οσο μπορουμε.....καλη χρονια και παλι!!

 

καλυτερα να το βγαλεις γιατι ''κοβει'' κατα πολυ την ακτινοβολια της uvb..... οσον αφορα την λαμπα θερμανσης καλο ειναι να παρεις ενα εξωτ, θερμομετρο για terrarium ωστε να δεις αν εχεις σωστη θερμοκρασια στη στερια (31-34c).....

Η αποσταση που εχεις την uvb (10-15ek) ειναι πολυ κοντινη νομιζω....τι μαρκα ειναι οι λαμπες?

 

On 31/12/2020 at 3:47 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και καλη χρονια.....Πολυ καλη προσπαθεια εχεις κανει για να δωσεις ενα καλο σπιτι για τις χελωνες σου, δειχνεις οτι το εχεις ψαξει αρκετα και μπραβο σου......σε λιγο καιρο ομως θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο......οτι αποριες εχεις θα τις συζητησουμε παρεα, και θα βοηθησουμε οσο μπορουμε.....καλη χρονια και παλι!!

 

καλυτερα να το βγαλεις γιατι ''κοβει'' κατα πολυ την ακτινοβολια της uvb..... οσον αφορα την λαμπα θερμανσης καλο ειναι να παρεις ενα εξωτ, θερμομετρο για terrarium ωστε να δεις αν εχεις σωστη θερμοκρασια στη στερια (31-34c).....

Η αποσταση που εχεις την uvb (10-15ek) ειναι πολυ κοντινη νομιζω....τι μαρκα ειναι οι λαμπες?

 

 

Φίλε corto 2 γρήγορες ερωτήσεις ρουτίνας για σένα.

1) Καθαρίζω το βυθό με σκούπα με μπαταρίες που "φιλτράρει" το νερο στο γνωστό καλτσακι και το ξαναπεταει μέσα.

Δεν βρίσκω βρώμα, μου μένει καθαρό το καλτσακι. Λες το φίλτρο να αρκεί? Και με έναν καθαρισμό του να είμαι οκ?

2) Οι σταγόνες ασβεστίου που πρέπει να βάζω, να τις βάζω κάθε εβδομάδα στο νερό που αλλάζω μόνο  ή αφού το αλλάξω σε όλο του νερό του ενυδρειου? Στις αντίστοιχες αναλογίες πάντα 

 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20210101_211525.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος carvefish21 έγραψε:

 

1) Καθαρίζω το βυθό με σκούπα με μπαταρίες που "φιλτράρει" το νερο στο γνωστό καλτσακι και το ξαναπεταει μέσα.

Δεν βρίσκω βρώμα, μου μένει καθαρό το καλτσακι. Λες το φίλτρο να αρκεί? Και με έναν καθαρισμό του να είμαι οκ?

2) Οι σταγόνες ασβεστίου που πρέπει να βάζω, να τις βάζω κάθε εβδομάδα στο νερό που αλλάζω μόνο  ή αφού το αλλάξω σε όλο του νερό του ενυδρειου? Στις αντίστοιχες αναλογίες πάντα 

1) κατα πασα πιθανοτητα η ''βρωμα'' εγκλωβίζεται στο χαλικι, αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη σκουπα για να σου πω συγουρα.... παντως το χαλικι δεν συνιστάτε σε χελωνοενυδρεια, και θα σου προτεινα να το βγαλεις απο τη στιγμη που ειναι και ''βαμμένο''  γιατι θα σου βγαλει τοξινες μετα απο καιρο. Η καλυτερη λυση για το βυθο ειναι bare bottom και αμεσως μετα η χονδροκοκκη αμμος.

2) οι σταγόνες που ρίχνουμε στο νερό τις θεωρώ πετάμενα λεφτα..... πολυ καλη δουλεια μου ειχαν κανει αυτες που ριχνουμε στο καβουκι (taber aqua caparazon)...επισης προτεινω πιο συχνες αλλαγες στο νερο σε ποσοστο 50%.

πριν 4 ώρες, το μέλος carvefish21 έγραψε:

Φίλε corto 2 γρήγορες ερωτήσεις ρουτίνας για σένα.

''εκεί που ήσουν ήμουν και εκεί που είμαι θα 'σαι'' λεει η παροιμία.....,,αργα ή γρηγορα ερωτήσεις ρουτίνας θα ναι και για σενα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

1) κατα πασα πιθανοτητα η ''βρωμα'' εγκλωβίζεται στο χαλικι, αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη σκουπα για να σου πω συγουρα.... παντως το χαλικι δεν συνιστάτε σε χελωνοενυδρεια, και θα σου προτεινα να το βγαλεις απο τη στιγμη που ειναι και ''βαμμένο''  γιατι θα σου βγαλει τοξινες μετα απο καιρο. Η καλυτερη λυση για το βυθο ειναι bare bottom και αμεσως μετα η χονδροκοκκη αμμος.

2) οι σταγόνες που ρίχνουμε στο νερό τις θεωρώ πετάμενα λεφτα..... πολυ καλη δουλεια μου ειχαν κανει αυτες που ριχνουμε στο καβουκι (taber aqua caparazon)...επισης προτεινω πιο συχνες αλλαγες στο νερο σε ποσοστο 50%.

''εκεί που ήσουν ήμουν και εκεί που είμαι θα 'σαι'' λεει η παροιμία.....,,αργα ή γρηγορα ερωτήσεις ρουτίνας θα ναι και για σενα?

Thank u! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...