Jump to content

ΝΕΟ Reefακι(Τα κατάφερα τελικά!)


Anthism

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά στην ενυδρείοπαρεα! Τελικά τα κατάφερα και το έστησα το ρηφακι! Πέρασαν μόλις 5 χρόνια αλλά δεν πειράζει, κάλιο αργά παρά ποτέ λέει και το σοφό ρητό!

Τελικά βγήκε 178 λίτρα το DT και το Sump δεν το εχω μετρησει να πω την αληθεια αλλα πρεπει να ειναι γυρω στα 45 λιτρα. Ειναι τα παντα DIY και μου πηρε στο πολυ χαλαρο γυρω στον χρονο. Αν καποιος θυμαται το ποστ μου για τα Led, τελικα πηγα σε BridgeLux και το παρακανα μπορω να πω αλλα ειναι σε 5 καναλια ο αριθμος των 50 Led οποτε μπορω να τα ανοιγω οπως θελω και φυσικα απο την στιγμη που ειναι DIY μπορω και να επεμβω αναλογως των απαιτησεων...

Χρησιμοποίησα νεκρό βράχο D-D και το συνολικο βαρος που τοποθετησα ειναι 22 κιλα, αραγονιτη για υποστρωμα 0.8-1.0 κοκκομετρια λευκο.

Δεν ξέρω τι άλλο θέλετε να γράψω μιας και είναι το πρώτο μου αλάτι, ότι είναι πείτε μου!

Το ρηφακι λειτουργεί από τις 25/12 και περιμένω την συνέχεια των γεγονότων... Θα σας κρατάω ενήμερους....

Ρίχνω και μερικές φωτό για να πάρετε "μάτι"! Ότι θετέ ρωτάτε!

 

https://imgbox.com/vAZqVAIM#

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η νέα προσπάθεια!

 

Άν μπορείς ανέβασε τις φωτό εδώ, γιατί το site που τις έχεις βγάει certificate error και προσωπικά εμένα (και φαντάζομαι και σε άλλους που μπαίνουν από εταιρικούς υπολογιστές) δέν με αφήνει να τς δώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά! Μονή ένσταση στο φάσμα του φωτιστικού, τα κόκκινα λευκά μωβ δεν χρειάζονται γιατί δεν προσφέρουν τίποτα στα κοραλια. Εγώ θα τα έβγαζα κ θα έβαζα το πολύ 1-2 λευκά κ όλα τα άλλα uv - royal blue- blue που χρειάζονται για την ανάπτυξη τους.. τα αλλά μόνο καλό που δεν κάνουν..

Δεν μας ενδιαφέρει τόσο το par όσο το pur , η ακτινοβολία που είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί από τα κοραλια

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Μιχάλη για το πολύ κατατοπιστικό βίντεο στην απάντηση σου, το καλό με τον φωτισμό που έφτιαξα είναι ότι μπορώ ανά πάσα στιγμή και με πολύ μεγάλη ευκολία να αλλάξω ότι θέλω πάνω του, δεν κόλλησα τα led με θερμοεπαγωγικη κολλα, τα εχω βιδωσει με Α4 βιδες 3 χιλιοστων με θερμοεπαγωγικη παστα φυσικα, οποτε στην πορεια οτι θελω βγαζω και το αντικαθιστω με αυτο που πρεπει. Παντως το βιντεο, το οποιο δεν ειχε ερθει στην υποληψη μου απο το απειρο ψαξιμο που εχω κανει, εχει πραγματικά πολλες πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο για την δουλειά σου!

Όντως έχεις πολλά άσπρο μωβ.!

Είναι φάσμα για αλγες !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδες!

Σήμερα είμαι στην 23η μέρα και εχθές μέτρησα νιτρικά!

Βέβαια μέτρησα και αμμωνία στα 0.5 από το 1.5 που είχα με την εισαγωγή της στο νερό.

Τα νιτρικά είναι στο 15 αυτή την στιγμή, όποτε περιμένω να ανέβουν και άλλο και ουσιαστικά

να μηδενίσει η αμμωνία, σωστά μέχρι εδώ?

 

Αφού μηδενίσει η αμμωνία και ανέβουν τα νιτρικά ακόμα παραπάνω, κάνω αλλαγή νερού για να ρίξω τα νιτρικά

και μετά προσθέτω αμμωνία για να δω να μηδενίζεται ξανά σε ένα 24ωρο?

Ή ρίχνω αμμωνία χωρίς αλλαγή νερού, τσεκάρω να δω εάν έχει μηδενίσει σε ένα 24ωρο και μετά κάνω αλλαγή νερού?

 

Επίσης έκανα μέτρηση και σε alkalinity και calcium με διαθλασιμετρο της Hanna τα οποια ειναι :

Alkalinity : 8.12

Calcium : 409

 

Δεν έχω ιδεα που ειμαι στο PH γιατι δεν εχω κιτ μετρησης, αυριο θα μετρησω και PH για να δω που βρισκομαι...

Το θέμα που έχω και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι η θολωτητα στο νερό μου, ποσό θα κρατήσει? Είναι φυσιολογικό να υπάρχει ακομα

θολωτητα?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος ολοκληρώνεται όταν μηδενισουν αμμωνία και νιτρώδη. 

Καλό θα είναι να μην ξεκινήσεις με πολλά νιτρικά. 

Καταλαβαίνεις ότι όσο προσθέτεις ζωντανά αυτά θα αυξάνονται. 

Όταν θα στρώσει το ενυδρείο θα μετράς νιτρικά και kh. Μετα ασβέστιο και μαγνήσιο αν πας σε reef. Αν θες να επενδύσεις και άλλο θα δώσεις κάποια λεφτά σε φωτόμετρο της Hanna για φωσφορικα. 

Επίσης καλο θα ήταν να πάρεις ένα ηλεκτρονικό ph metro και ένα tds που είναι πάρα πολύ φθηνά. 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν είπα για ρεφρακτομετρο γιατί το θεωρώ δεδομένο στο θαλασσινό!

Link to comment
Share on other sites

tds εχω inline στην οσμωση, πριν την εισοδο του νερου και κατα την εξοδο στην δεξαμενη, phμετρο θα υπαρξει και αυτο καποια στιγμη σιγουρα οπως και για τον φωσφορο, τα εχω υποψιν μου και τα 2!

 

Όποτε κάνω αλλαγή νερού πριν ξανά εισάγω αμμωνία για να δω εάν θα ολοκληρωθεί ο κύκλος της εντός 24ωρου???

 

Επίσης να αναφέρω ότι ρίχνοντας μια μάτια στο sump ειδα οτι δεν ειχα κλεισει την ροη στους 2 κυκλοφορητες επιστροφης που εχω, αυτο σημαινει οτι για τα 194 λιτρα συνολο τανκ+σαμπ ειχα ροη 2400 λιτρα/ωρα, ενω τωρα που τους κατεβασα ειμαι στα 1600-1700 λιτρα/ωρα.

Υπάρχει περίπτωση αυτό να έχει να κάνει με την θολωτητα του νερού? Επίσης από αυτή την αλλαγή γέμισε το ενυδρείο από κάποιου είδους φιλμ ημιδιαφανο, αυτό τώρα τι είναι? Κάποιο κατάλοιπο? Του αλατιού ίσως?

Έγινε επεξεργασία - Anthism
Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2 κυκλοφοριτές για επιστροφή νερού απο το σαμπ προς το ενυδρειο?   Συνήθως βάζουμε εναν.  Πως και έβαλες 2?   

 

Για την θολερότητα αν μέσα γινόταν πλυντήριο ναι παίζει ρόλο. Αν οχι, ισως δεν εχει πλυθει καλά ο αραγωνίτης ή εχει πιάσει στο τζάμι βακτηριδιακό φίλμ και θελει μαγνήτη. 

 

Για το φιλμ στην επιφάνεια είναι σύνολο παραγόντων που ανέφερες και εσυ.  Και εμενα μου το κάνει αυτο. 

 

Σχετικά με τον κύκλο σου: 

Εχεις υδατικό διάλλειμα ΝΗ3 και ρίχνεις στο ενυδρειο για να στρώσει?    Γιατι δεν το εκανες με τον παραδοσιακό τρόπο με την τροφή? 

 

Μην κάνεις αλλαγή. Όπως είσαι ριξε ΝΗ3 ή τροφή και δες πως θα κυμανθούν οι μετρήσεις. 

 

Αν εχει στρώσει και δεν δεις κάτι περίεργο θα πρότεινα το εξής: 

-Αν χρησιμοποιείς καθαρή ΝΗ3, σταμάτα την και ριξε λίγο τροφούλα μήπως αναπτυχθεί και κανένα άλλο βακτηριδιακό στέλεχος που ενδεχομένως με την καθαρή ΝΗ3 είτε δεν εχει αναπτυχθεί είτε ειναι σε χαμηλό πληθυσμό. (Αυτή ειναι δική μου θεωρεία. Μπορει και να μην ισχύει) 

- Επίσης αφου διαπιστώσεις οτι έχει στρώσει, δώστου + 10 μέρες. 

 

- Και τέλος....αλλαγή νερού, κάνε 1-2 μέρες πριν βάλεις ψάρια- σαλιγκάρια κλπ. 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, submarine1981 said:

Εχεις 2 κυκλοφοριτές για επιστροφή νερού απο το σαμπ προς το ενυδρειο?   Συνήθως βάζουμε εναν.  Πως και έβαλες 2?   

 

Η λογικη μου στο να βαλω 2 κυκλοφορητες επιστροφης ηταν 1ον να εχω 2 εισαγωγες στο ενυδρειο για καλυτερη διασπορα του "φιλτραριμενου" νερου και 2ον εαν τυχον "μεινω" απο εναν κυκλοφορητη να εχω τον αλλο μεχρι να παρω χαμπαρι οτι δεν λειτουργει και να τον αντικαταστησω.

48 minutes ago, submarine1981 said:

Για την θολερότητα αν μέσα γινόταν πλυντήριο ναι παίζει ρόλο. Αν οχι, ισως δεν εχει πλυθει καλά ο αραγωνίτης ή εχει πιάσει στο τζάμι βακτηριδιακό φίλμ και θελει μαγνήτη. 

 

Ο αραγωνίτης πλύθηκε κατ'εμε πολυ καλα, φαντασου δηλαδη οτι επλυνα μιαμιση σακουλα ανα 1 λιτρο καθε φορα με νερο οσμωσης το οποιο το αλλαξα 12 με 13 φορες για το καθε λιτρο που επλενα! Το τελευταιο νερο εβγαινε αν οχι κρυσταλλινο, σιγουρα καθαρο! Το νερο τις πρωτες 3-4 μερες ηταν πεντακαθαρο μεσα στο ενυδρειο. Την 5η ημερα αρχισε να θολωνει οπου μετα απο 3-4 ημερες θολωσε καργα, μετα απο μια εβδομαδα και αφου εριξα το Special Blend ξεθολωσε μεσα σε 2 μερες και μετα απο 2-3 ημερες θόλωσε και παλι. Βεβαια επαιζα πολυ με τα wavemakers για να δω που θα καταληξω στην θεση τους... Αν και δεν νομιζω οτι ειναι sandstorm η θολουρα...

48 minutes ago, submarine1981 said:

 

Για το φιλμ στην επιφάνεια είναι σύνολο παραγόντων που ανέφερες και εσυ.  Και εμενα μου το κάνει αυτο. 

 

Φιλμ δεν εχω στην επιφανεια του νερου, εχω μεσα στους 2 σωληνες της επιστροφης απο το σαμπ, μαλιστα αφου ειδα απο που προερχονται με παρατηση πιεσα λιγο τους σωληνες και το εβγαλα ολο το φιλμ μεσα στο ενυδρειο σδ κομματια μικρα και μεγαλα οπου μετα απο κανενα 2ωρο καθαρισε και λογικα ειναι στην καλτσα...

48 minutes ago, submarine1981 said:

Σχετικά με τον κύκλο σου: 

Εχεις υδατικό διάλλειμα ΝΗ3 και ρίχνεις στο ενυδρειο για να στρώσει?    Γιατι δεν το εκανες με τον παραδοσιακό τρόπο με την τροφή? 

 

Ναι εχω καθαρη αμμωνια απο το φαρμακειο, ο λογος που το εκανα ετσι ειναι γιατι οσα ενυδρεια ειχα φτιαξει μεχρι και αυτο το ενυδρειο (γλυκου νερου ολα) τα ξεκινουσα με τον ιδιο ακριβως τροπο με αριστα αποτελεσματα. Ξεκινησα στην αρχη με γαριδα ολοκληρη αλλα μετα απο 3 ημερες εβγαλε βρωμα και την πεταξα...

48 minutes ago, submarine1981 said:

Μην κάνεις αλλαγή. Όπως είσαι ριξε ΝΗ3 ή τροφή και δες πως θα κυμανθούν οι μετρήσεις. 

 

Αν εχει στρώσει και δεν δεις κάτι περίεργο θα πρότεινα το εξής: 

-Αν χρησιμοποιείς καθαρή ΝΗ3, σταμάτα την και ριξε λίγο τροφούλα μήπως αναπτυχθεί και κανένα άλλο βακτηριδιακό στέλεχος που ενδεχομένως με την καθαρή ΝΗ3 είτε δεν εχει αναπτυχθεί είτε ειναι σε χαμηλό πληθυσμό. (Αυτή ειναι δική μου θεωρεία. Μπορει και να μην ισχύει) 

 

Αμμωνια εριξα την πρωτη ημερα και την 10η, δεν εχω ριξει αλλη αμμωνια, δεν ριχνω συνεχεια δηλαδη... Μπορω να ξεκινησω να βαζω λιγη τροφουλα σε τουλι...

48 minutes ago, submarine1981 said:

- Επίσης αφου διαπιστώσεις οτι έχει στρώσει, δώστου + 10 μέρες. 

 

- Και τέλος....αλλαγή νερού, κάνε 1-2 μέρες πριν βάλεις ψάρια- σαλιγκάρια κλπ. 

 

Κατανοητα ολα φιλε sub, σε ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πάει το μυαλό μου για το φιλμ στους σωλήνες αλλα και για το νερο, ειναι οτι γίνεται κάποιο βακτηριδιακό "πάρτι" στο νερο που θα φύγει σε 5-6 μερες λογικα.

Εγω δεν θα ανησυχούσα προς το παρόν.

 

Για τους 2ους κυκλοφορητές οκ. Εισαι προνοητικός :) 

Απλά να συμπληρώσω οτι αν ειχαμε 2  συστήματαστηματα και το νερό κυλάει στα φίλτρα με γρήγορο ρυθμό στο ενα, και με αργό στο αλλό, ενδέχεται σε αυτό με την αργή κυκλοφορία (εντός φιλτρου) να ειναι καλύτερα για το νερό. Δινεις περισσότερο χρόνο παραμονής του νερού στα βιολογικά/χημικά/ κλπ υλικά και εκμεταλλεύεται το νερό το μέγιστο των δυνατοτήτων τους, σε σχέση με το αλλο που θα πηγαίνει το νερό σφαίρα.

θελει μια χρυσή τομή που ούτε εγω δεν την ξερω επακριβώς για αυτό το θεμα.  (Στα δικά μου φίλτρα ρυθμίζω με το μάτι - εμπειρία - ένστικτό) 

 

Με ΝΗ3 μονο και μονο για την εμπειρία θα ήθελα να στρώσω ενα ενυδρειο. Αλλά η μυρωδιά της δεν παλεύεται. :) 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω θελω να ανησυχω αλλα δεν ξερω κιολλα οποτε ανησυχω! ΛΟΛ!

Οσο αναφορα για τα 2 συστηματα που λες το μελετησα παρα πολυ γιατι διαδικτυο υπαρχουν πολλες αποψεις επανω στο θεμα

και στον καθε ενα χομπιστα εχουν δουλεψει και διαφορετικα μεεταξυ τους σεταρισματα απο οτι εχω καταλαβει, αναλογα τους

παραγοντες που υπαρχουν, στο δικο μου αυτη την στιγμη με τους 2 πανομοιοτυπους κυκλοφορητες εχω 2 Χ 800 λιτρα την ωρα

μειον την απωλεια βαση υψους αν και ονομαστικα δινουν 1,75 μετρα και εγω ειμαι στο 1,20.

Οποτε υποθετω/πιστευω οτι για τα 199 λιτρα συνολο τανκ+σαμπ, ειμαι στο Χ 8.

Καλα δεν ειμαι?

Οσο αναφορά την αμμωνια δεν ενοχλει η μυρωδια της τουλαχιστον οταν την εισαγεις στο συστημα και μετα, φυσικα εαν την μυρισεις

απευθειας απο την συσκευασια της θα ειναι σαν να κανεις 4πλο τεστ covid!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...