Jump to content

Nano Reef 81lt


Yannis M.

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

Μετά από λίγους μήνες, σε nano ενυδρείου φυτεμένου γλυκού, είπα να δοκιμάσω και στα αλάτια (πάλι) σε nano. 

Αρκετό διάβασμα και 3 μήνες μετά την απόφαση είμαι στην τελική ευθεία για να κάνω τα εγκαίνια. 

 

Παρουσιάζω συνοπτικά τον εξοπλισμό:

Ενυδρείο cube 450x450x40mm (MxΠxΥ) DIY (made by Νιδάλ) σύνολο 80 λίτρων

Sump (φίλτρο) πλάτης 450x140x400mm (MxΠxΥ) σύνολο 25 λίτρων. Το φίλτρο έχει 4 θαλάμους και σκέφτομαι να βάλω τα παρακάτω μέσα (1ο - Φυσική υπερχείλιση, θερμαντήρας, αυτόματη αναπλήρωση - 2ο φυσικό φιλτράρισμα (χαέτο?), κάλτσες ενεργού άνθρακα και αντιφώσφορο - 3ο skimmer - 4ο Θερμαντήρας νο2, αντλία επιστροφής)

Έπιπλο/βάση ενυδρείου: DIY με βοήθεια από φίλο ξυλουργό

Φως: Fluval 14541 Nano Marine Led 20W (με application ρύθμισης από κινητό)

Σκίμερ: Tunze 9004

Wavemaker: Jebao SW-2

Θερμαντήρες: No1- Eheim Jagger 100W, No2- Dennerle 150W

Controller Θερμοκρασίας: STC-1000

Αυτόματη αναπλήρωση: Wavereef Auto top off system

Κυκλοφορητής (αντλία επιστροφής): Sicce Syncra Silent 1000lt/h

Βακτήρια: Brightwell Microbacter7

Τεστ: Salifert υγρά για NH3, NO2 και ΝΟ3

Ρεφρακτόμετρο: 1 κινέζικο από ebay και ένα για επαλήθευση από Amazon (Amazon Choice)

Θερμόμετρα: 1 αναλογικό και 1 ψηφιακό από Amazon

PH meter: Πάλι 2 ψηφιακά (...με συνταγή ebay και Amazon)

Όσμωση: Haquoss Pure Life Water System 150lt/day

 

Το ενυδρείο σκοπεύει να ξεκινήσει σε 10-15 μέρες όταν και ολοκληρωθούν και οι τελευταίες ενέργειες. 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τον υπάρχων εξοπλισμό αν πιστεύετε ότι το σύστημα που στήνω κάπου υστερεί..  μιας και είμαι της άποψης ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. 

Επίσης τι αλάτι θα προτείνατε?

Αραγωνίτη σκέφτομαι για κοκκομετρίας 0.8-1.2mm, 2-3 πόντους ύψος αλλά δεν έχω αποφασίσει ζωντανό ή νεκρό και μάρκα..

Επίσης για βράχο, να πάρω μόνο ζωντανό ή μισό μισό?  Έχετε εικόνα επίσης για τον real reef rock?

Φωσφορικά και ασβεστιτικά τεστ θα ακολουθλησουν Hana ψηφιακά μετά τον πρώτο μήνα.

 

Επισυνάπτω και 2 φωτογραφίες από το στήσιμο αν κάποιος έχει κάποιο σχόλιο βελτίωσης θα βοηθούσε πολύ...

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα , και καλώς ήρθες στο θαλασσινο.

Στο φιλτρο πισω μπορεις να βάλεις και ζωντανό βράχο εκτός απο χαετο.( αν βαλεις χαετο πως σκεφτεσαι να την φωτίσεις? )

Αλάτι πάρε κάτι οικονομικό για αρχή. Μετά βλέπεις, αναλόγως και το τι θα βαλεις μεσα. Εγω χρησιμοποιώ Tropic Marine Pro και δεν το αλλάζω.

Για βράχο αν σε παίρνει οικονομικά βάλε μονο ζωντανο. διαφορετικά μισό μισο. Για real reef rock δεν εχω εμπειρία και δεν ξερω να σου απαντησω. 

Για τον αραγωνίτη μπορείς να πάρεις ενα τσουβαλάκι ζωντανό, και τα υπόλοιπα νεκρό. Εκτός και αν σε παίρνει σε Budget και πάρεις μονο ζωντανο. (Εγω ειχα βαλει 1 ζωντανο και το υπολοιπο που δεν θυμαμαι ποσότητα νεκρο) 

 

Γιατι θες να βαλεις 2 αντιστάσεις ?  νομιζω ο 150 αρης θα σε καλύψει. (Θα το δεις και στην πράξη φυσικα) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Σε ευχαριστώ submarine 8 (Ευβοιώτης και εγώ).

Αν έβαζα χαέτο σκεφτόμουν να βάλω υποβρύχιο led με άσπρο απλό φωτισμό. Αλλά θα κοιτάξω ζωντανό βράχο μ αρέσει πιο πολύ η ιδέα.

Θα κάνω μια έρευνα αυτή την εβδομάδα για αραγωνίτη και βράχο να δω τι υπάρχει και θα κάνω update.

Λέω να χρησιμοποιήσω 2 αντιστάσεις για χειμώνα στον STC για ασφάλεια, και το καλοκαίρι θα αλλάξω τον ένα με ανεμιστηράκια.

 

Ο wave maker σε τι ύψος μπαίνει στο ενυδρείο? Ψηλά ή πιο χαμηλά είναι προτιμότερο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια με υγεια( απο ποιο μερος της Ευβοιας?) 

 

Τον Wave maker στην μεση περιπου και τον στρέφεις να κοιτάζει ελαφρός (20 μοιρες πχ) την επιφάνεια. 

 

Βαλε ζωντανο βράχο.  Εγω παλια ειχα ξυσει το χρωμα της πλάτης του ενυδρειου στο ενα διαμέρισμα του φιλτρου και ειχα βαλει λαμπα οικονομίας 6400 Κ. Την ειχα σφραγίσει με αλουμινόχαρτο (για καθρέπτη) και επίσης ειχα βαλει γυάλινο σωλήνα (οπως ειναι οι θερμοστάτες) με Τ5 στα 8 βαττ.   Η χαετο πηγενε σφαιρα. Αλλά να ξερεις θα μπλέξεις γιατι δεν βολεύει ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Αλιβέρι μεγάλωσα, Χαλκίδα δουλεύω, Αθήνα μένω πλέον..

 

Θα πάω στη λύση του ζωντανού βράχου..θέλω πολύ ψωμί ακόμα από ότι αντιλαμβάνομαι για να πάω στη λύση της χαέτο. 

Ένας wave maker είναι αρκετός?

Σκεφτόμουν να πάρω και ένα φθηνό ακόμα πχ sicce voyager 1000 για back up (φημίζομαι για την τύχη μου ? ) αλλά να έχει ουσία αλλιώς να μαζέψω να πάρω κάτι πιο χρήσιμο..

Αλάτι λέω να ξεκινήσω με Aquaforest reef salt και να συνεχίσω με tropic marine pro.

Αραγωνίτη θα χρειαστώ 30x43x3cm περίπου δηλαδή 4 λίτρα. Οπότε θα ξεκινήσω λέω όπως μου είπες με ζωντανό 10Kg (Red Sea live base white aragonite 0.5 - 1.5mm). Αν δεν με φτάσει θα προσθέσω νεκρό.

Για βράχο λέω να ξεκινήσω με real reef (να το δοκιμάσω κιόλας) μιας και δεν έχω γνωστό για ζωντανό.

 

Στόχος μου είναι soft και LPS κοράλια με 2 ψαράκια (1 clown & 1 royal). 

Θα χρειαστώ κάτι άλλο πιστεύετε για ξεκίνημα;  

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Το ενυδρείο το ξεκίνησα χθες να το γεμίζω νερό σιγά σιγά και σήμερα γέμισε και ξεκίνησα το να βάζω τα πρώτα βακτήρια.

Πήρα αρχικά νεκρό αραγωνίτη (λεπτόκοκκο 0.5 - 1.2mm) και βράχο 3.5 κιλά real reef.

 

Πριν το ξεκίνημα έπλυνα τον βράχο με νερό όσμωσης και οδοντόβουρτσα. Τον αραγωνίτη τον έβαλα χωρίς πλύσιμο 3 εκατοστά ύψος. Έφτιαξα το scape και ξεκίνησα να προσθέτω σιγά σιγά νερό όσμωσης με αλάτι (aquaforest reef pro) στις αναλογίες που αναγραφόταν στη συσκευασία (το ρεφρακτόμετρο μου έρχεται μέσα στην εβδομάδα οπότε θα το ελέγξω κιόλας).

 

Συνολικά πρόσθεσα 62 λίτρα νερό και κομμάτια βράχου σε θήκη στο δεύτερο θάλαμο του φίλτρου πλάτης.

Κατά το ξεκίνημα είδα ότι οι 2 wavemaker που είχα (jebao SW2 και Tunze nano 6015) σε συνδυασμό με την αντλία επιστροφής (sicce syncra 1000lt/h) δημιουργούσαν υπερβολική ροή οπότε έσβησα τον jebao και άλλαξα αντλία με την εφεδρική μου Aquarium systems 400lt/h.

Το skimmer προς το παρών δεν το χρησιμοποιώ όπως δεν χρησιμοποιώ άνθρακα και αντιφόσφωρο.

Είδα όμως ότι τον αραγωνίτη μου τον "αδειάζει" λίγο στη γωνία απέναντι από εκεί που βαράει η αντλία επιστροφής. Να προσθέσω λίγο ζωντανό χοντρόκοκκο ή να παίξω με την κυκλοφορία?

 

Ανεβάζω και λίγες φωτό όποιος έχει κάποιο σχόλιο καλοδεχούμενο... μιας και ακόμα είναι νωρίς...

1.jpg

5.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει ο χονδρόκοκκος τοτε βάλε. Διαφορετικά ή θα στρίψεις αλλού τον κυκλοφοριτη ετσι ώστε να μην στο κανει αυτο αλλα να εχεις και κυκλοφορία σε ολα τα σημεία (πχ να τον στρίψεις ακομα ποιο πολύ να κοιτάει την επιφάνεια)  ή θα βαλεις μικρότερο. 

 

Τον αραγωνίτη δεν τον ξέβγαλες καθολου? ανοιξες του τσουβαλάκι και τον έριξες μέσα αμέσως?  Καλό θα ηταν να τον ειχες.  Ισως σου βγάλει θολούρα. 

 

Για τον βράχο αν τον έσπαγες με ενα σφυράκι , μηπως μπορουσες να φτιάξεις κανενα ποιο αεράτο τοπιο εκει.  Λιγο μπουκωμένο μου φαινεται ετσι. Αλλα αν σου αρέσει εσενα τοτε no problem :) 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Το μετάνιωσα που δεν τον ξέπλυνα τον αραγωνίτη.. έτσι μου είπαν από το ενυδρειάδικο και λέω ας μην κάνω του κεφαλιού μου..

Ευτυχώς επειδή πρόσθετα νερό λίγο λίγο (λόγο ότι η όσμωση μου βγάζει 5 λίτρα την ώρα) δεν θόλωσε.

 

Σκέφτομαι να προσθέσω ένα κομμάτι βράχου (πλάκα) και να το κολλήσω στην οροφή αυτών των 2 για να ανοίξω λίγο χώρο. 

Τι κόλλα να πάρω? κάνει αυτή που έχω για το γλυκό (κολλάω τα moss στα βράχια).

Επίσης μπορώ να βάλω dimmer στο wavemaker γιατί μου αρέσει πολύ αυτός ο τούνζε..

Link to comment
Share on other sites

Εποξικη αν παρεις εισαι μια χαρα. Λογικα και αυτη που εχεις ηδη κανει. Σημασια εχει να μην ειναι τοξικη οποτε ολα καλα.

Τι εννοεις να βαλεις dimmer στον κυκλοφορητη; Για να μειωσεις τη δυναμη του;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μάνο, για να μειώσω την ένταση..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει για dimmer σε κυκλοφορητή.  

Εγω θα εσπαγα τον 1 βράχο σε 2 το πολυ 3 κομμάτια μικρότερα.  τα 2 μικρότερα ισως τα εβαζα μπροστα μπροστα για lps/zoanthus και το 3ο για βάση για το plate  που λες. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα γιατί στον jebao ότι έχει δυνατότητα αυξομείωσης ταχύτητας άρα λέω κάτι τέτοιο θα παίζει (dimmer).. λέω να το ρισκάρω και αν δεν βγει το ξανά κολλάω το καλώδιο με μονωτική. 

Σχετικά με το βράχο θέλω να πάρω ιδέες, και εμένα μου λέει κάτι μέσα μου ότι θέλει αλλαγή αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς... λέω να πάρω ένα κομμάτι 1 κιλό ακόμα και να πειραματιστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και θέμα τι σου αρέσει εσένα οπτικά. 

Γενικά πάντως καλό θα ειναι να ειναι αεράτο το aquascape σου και να περνάει το νερό απο παντου. 

 Μπορείς να φτιάξεις πχ 3 νησάκια, μπορείς να τα βάλεις μονοκόμματα με πολλές τρύπες για να περνάει το νερο και τα ψάρια κλπ.  Μπορείς να φτιάξεις ενα μονοκόμματο και ενα νησάκι μπροστά κλπ.  

 

Υπάρχουν πάρα πολλοι συνδυασμοί :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω το τρίτο κομμάτι βράχου, και θα πειραματιστώ..

Μου έδωσες ιδέα με τα νησάκια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση, 

 

Μία εβδομάδα μετά την πρώτη χρήση βακτηριδίων στο ενυδρείο, έκανα τα πρώτα τεστάκια.

NH3 = 0

NO2 = 0

NO3 = 0

Αλάτότητα = 1024 (ρεφρακτόμετρο καλυμπραρισμένο με διάλυμα της Brightwell)

 

Επειδή δεν έχω ρίξει καθόλου τροφή ή κάποια πηγή αμμωνίας είναι φυσιολογικό που είναι όλα στο μηδέν? 

θεωρητικά έχω άλλη μία εβδομάδα να βάζω βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες (Brightwell Microbacter7). Το επόμενο βήμα πιο είναι? (συνεχίζω να προσθέτω μέχρι να δω κάποια σημάδια στα τεστ?) 

 

Επίσης σήμερα πείραξα το scape. Έβγαλα και έσπασα με σφυράκι κομμάτι από τους βράχους αγόρασα και άλλο ένα κομμάτι (500γρ) το έσπασα και αυτό και τα κόλλησα με εποξική κόλλα της D-D (2 κομμάτια πλαστελίνη). 

Το νέο αποτέλεσμα μ αρέσει και δείχνει και πιο όμορφο στο χώρο (πρόσθεσα ύψος).

Όμως από την κόλλα λογικά βγήκε θολούρα (ευτυχώς τη βλέπω να φεύγει όσο περνάει ο χρόνος).

 

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις λίγο τροφή 1-2 φυλλαράκια   και τα βακτήρια για να κάνουν δουλειά θέλουν φαγητό (αμμωνία),μπορείς να τα βάλεις στην απόχη η σε ένα τούλι και να τα αλλάζεις ανά 2-3 μερες

Έγινε επεξεργασία - Kostass1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία προσπάθεια.μπράβο από εμένα. η γνώμη μου είναι να μην προσθεσείς άλλο ύψος στο aquascape και αν μπορείς να απομακρύνεις τα βραχάκια ώστε να έιναι σε μια απόσταση και να μη ακουμπάνε. μη βιάζεσαι να δώσεις ύψος αυτό θα το κάνουν τα κοράλια μεγαλώνοντας. να θυμάσαι οτι το βασικό στοιχειο ομορφιάς σε αυτό που πας να κάνεις ειναι ο άσπρος καθαρός αραγωνίτης, η δυνατότητα καθαρισμού γενικά χωρίς να σε δυσκολεύουν οι πέτρες και τα αραιά βραχάκια με κοραλια έντονου χρώματος. πολύ καλή επιλογή στα ψαράκια που λές είναι μια χαρα. επίσης έχει η tunze ένα κυκλοφορητάκι κατακόρυφο πλάτης νομίζω 6020 ιδανικό για αυτό που ψάχνεις.καλή επιτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα στο " ΜΕΤΑ" 

 

Πρέπει να ρίξεις τροφή , για να επιβαρύνεις το ενυδρείο με ΝΗ3 για να δουλέψει η αλυσίδα βακτηριδίων που επιθυμούμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια παιδιά ευχαριστώ.

Έβαλα σε ένα τούλι 5-6 φυλλαράκια τροφής και το κρέμασα πάνω από το βράχο και θα τα αλλάζω κάθε 3 μέρες.

Θα συνεχίσω τα βακτήρια μέχρι να ξεκινήσω να βλέπω αποτελέσματα..

 

Skimmer, ενεργό άνθρακα και αντιφόσφορο τα ξεκινάω αφού πιάσω μια πρωτη βιολογία σωστα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2021 at 7:23 ΜΜ, το μέλος Yannis M. έγραψε:

Τέλεια παιδιά ευχαριστώ.

Έβαλα σε ένα τούλι 5-6 φυλλαράκια τροφής και το κρέμασα πάνω από το βράχο και θα τα αλλάζω κάθε 3 μέρες.

Θα συνεχίσω τα βακτήρια μέχρι να ξεκινήσω να βλέπω αποτελέσματα..

 

Skimmer, ενεργό άνθρακα και αντιφόσφορο τα ξεκινάω αφού πιάσω μια πρωτη βιολογία σωστα?

Θα δεις τις τιμές να ανεβαίνουν σταδιακα πρώτα αμμωνία μετά νιτρώδη και τέλος νιτρικά. 

Μόλις μηδενισουν τα πρώτα δύο τότε θα έχει κάνει τον κύκλο του αζώτου. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, 

 

Σήμερα πήρα τις πρώτες μετρήσεις από νιτρώδη και λίγα νιτρικά οπότε είμαστε σε καλό δρόμο.

 

Ερώτηση: Έφτιαξα συνδεσμολογία και έστησα το STC1000. Τώρα το θερμαντικό σώμα το βάζω να λειτουργεί στο max και το συνδέω με το STC? 

(Το STC το ρύθμισα ως εξής: F1=25, F2=1.0, F3=01)

STC1000.jpg

Έγινε επεξεργασία - Yannis M.
Link to comment
Share on other sites

Μην τα βάλεις στο max .

Βαλε την θερμοκρασία στους 26 max 27. Αν κάτι συμβεί με τον stc να σταματήσουν σε ανεκτές θερμοκρασίες. 

Εγώ την εκκίνηση θα την έβαζα στους  0,5 βαθμούς!

Link to comment
Share on other sites

@fishbone! Σε ευχαριστώ πολύ Διονύση. 

Το ρύθμισα όπως θα έκανες εσύ..

Συνεχίζουμε το στρώσιμο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ομάδα, είμαι στην τρίτη εβδομάδα πλέον στρωσίματος, και έχω τις παρακάτω μετρήσεις:

23/1/21:

NH3: 0,25

NO2: 0,25

NO3: 5

PH: 7.84 (καλιμπραρισμένο ηλεκτρονικό PHμετρο)

Salinity: 1024 (ρεφρακτόμετρο καλιμπραρισμένο)

(Το αλάτι που έχω χρησιμοποιήσει είναι Aquaforest Reef pro)

 

Το PH ανέβηκε από 7.2 σε 7.84 σε 4 μέρες. Οπότε θεωρώ ότι είμαι σε καλό δρόμο. 

Άρχισε επίσης να κάνει την εμφάνιση της η καφέ άλγη, στα σπασμένα κομμάτια του βράχου και στον αραγωνίτη έχει αρχίσει να φαίνεται.

Σκέφτομαι τέλος της εβδομάδας που θα κλείνω 20 μέρες βακτήρια αν μου το επιτρέψουν οι μετρήσεις να προχωρήσω με συνεργείο καθαρισμού:

Σκέφτομαι για:

2x trochus (έχω βρει στοκ)

2x tectus (δεν έχω βρει στοκ)

2x nassarιus (έχω βρει στοκ)

1x κόκκινο ερημίτη (δεν έχω βρει διαθέσιμο)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...