Jump to content

πωσ καταλαβαινουμε γαι ποσο μεγαλο ενυδρειο ειναι το φιλτρο μασ


Recommended Posts

δεν εχω καταλαβει πωσ καταλαβαινετε αναλογα τα λιτρα που φιλτραρει την ωρα για ποσα λιτρα ειναι το φιλτρο μας μπορειτε να μου εξηγησετε

Έγινε επεξεργασία - giorgos pastayroy
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

δεν εχω καταλαβει πωσ καταλαβαινετε αναλογα τα λιτρα που φιλτραρει την ωρα για ποσα λιτρα ειναι το φιλτρο μας μπορειτε να μου εξηγησετε

Καλησπέρα, όταν έχεις ένα φίλτρο π.χ με αντλία 1000 λίτρα την ώρα και ένα ενυδρείο 100 λίτρα τότε θεωρητικά φιλτράρει το νερό 10 φορές την ώρα, η ροή βέβαια πέφτει με τα υλικά που βάζουμε μέσα στο φίλτρο, αναλόγως τα ψάρια που έχουμε και την ποσότητα επιλέγουμε και φίλτρο κατάλληλο, καλά είναι να φιλτράρει τουλάχιστον 6-7 φορές την ώρα το νερό του ενυδρείου.

Αν έκανα κάτι λάθος η ξέχασα κάτι με διορθώνεται ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Καλησπέρα, όταν έχεις ένα φίλτρο π.χ με αντλία 1000 λίτρα την ώρα και ένα ενυδρείο 100 λίτρα τότε θεωρητικά φιλτράρει το νερό 10 φορές την ώρα, η ροή βέβαια πέφτει με τα υλικά που βάζουμε μέσα στο φίλτρο, αναλόγως τα ψάρια που έχουμε και την ποσότητα επιλέγουμε και φίλτρο κατάλληλο,

?

 

Συμφωνω μεχρι αυτο το σημειο .....

πριν 28 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

 καλά είναι να φιλτράρει τουλάχιστον 6-7 φορές την ώρα το νερό του ενυδρείου.

Αν έκανα κάτι λάθος η ξέχασα κάτι με διορθώνεται ?

 

Αποψη μου και ίσως κανω λαθος, αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 6-7 φορες......καποια ειδη θελουν πολυ ροη και καποια ειδη θελουν λιγη ροη.......εξίσου σημαντικο, και κατ εμε ισως πιο σημαντικό , ειναι ο ογκος του καδου για το βιολογικο υλικο που χρειαζομαστε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Συμφωνω μεχρι αυτο το σημειο .....

Αποψη μου και ίσως κανω λαθος, αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 6-7 φορες......καποια ειδη θελουν πολυ ροη και καποια ειδη θελουν λιγη ροη.......εξίσου σημαντικο, και κατ εμε ισως πιο σημαντικό , ειναι ο ογκος του καδου για το βιολογικο υλικο που χρειαζομαστε.

Έχεις δίκιο είναι και τι απαιτήσεις έχει το κάθε είδος ψαριού και ο κάδος για το βιολογικό, πολλά πέζουν ρόλο 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Καλή χρονιά.

 

Πιστεύω ότι το θέμα με την ροή κάθε φίλτρου είναι υποκειμενικό.

Σημαντικό ρόλο παίζει η χωρητικότητα και όχι τόσο η ροή.

 

Πχ.

Εάν έχεις ένα φίλτρο το οποίο έχει βιολογικό υλικό δέκα λίτρα και κυκλοφορία 300 λίτρα, σε ένα ενυδρείο 200αρη, θα σε καλύψει.

 

Η ροή έχει να κάνει περισσότερο με τις νεκρές ζώνες που μπορεί να υπάρχουν. Γι'αυτό λέμε 3-4 φορές τα λίτρα του ενυδρείου σε κυκλοφορία.

 

Αυτό το λέω εκ πείρας.

Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν ένα 110 λίτρα με 4 χρυσόψαρα,

Φίλτρο 2213 με ελαττωματική αντλία που γυρναγε το νερό μία φορά και αυτό με το ζόρι, ήταν γεμάτο με σιποραξ και δεν είχα κανένα θέμα αμμωνίας.

 

Τώρα στο θέμα αγοράς καινούργιου.

Ο κανόνας πιστεύω είναι, διαλέγουμε ένα φίλτρο το οποίο να έχει ονομαστική δύναμη τουλάχιστον 4 φορές τα λίτρα του ενυδρείου. Μανομετρικο ικανό να σηκώσει τό νερό στο ύψος που επιθυμούμε. Και το σημαντικότερο να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κάδο. 

 

Εάν έχεις ψάρια τ οποία επιθυμούν μεγάλη ροή, ποιο πολύ συμφέρει από οικονομικής άποψης να μπει ένας έξτρα κυκλοφοριτης πάρα ένα εξωτερικό φίλτρο με τεράστια αντλία.. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για φυτεμενο high tech μεχρι και Χ10 τα λιτρα του ενυδρειου μια χαρα ειναι. Βαζεις ετην εξοδο μια lily pipe και ολα καλα.

Τωρα εχω DoPhin ASTRO 2212 (1300λ/ωρα) στο 120λ ενυδρειο, που τα καθαρα λιτρα ειναι 90 περιπου. Και δεν ειναι πλυντηριο, μια χαρα μου ειναι. :)

Με το φιλτρο παντα εξαρταται απο πολλα πραγματα. Ο μπουσουλας ειναι Χ4 τα λιτρα του ενυδρειου την ωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...