Jump to content

Πτήση στα τυφλάάάάά


Typographos

Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους ευχόμαι Υγεία και Χαρά, και στα ψαράκια μας φυσικά!!! 

Εδώ και μια εβδομάδα κάτοχος ενυδρείου 60lt με 2χρυσοψαρα και 1 γλείφτης, με 2 αλλαγές νερού 35%, χωρίς καμία μέτρηση και μπαίνοντας εδώ σήμερα και διαβάζοντας..... νιώθω ότι ξυπνησα μέσα στο πιλοτηριο ενός αεροπλάνου με τα ψαράκια μου μέσα ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΑ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑΣ ΜΕ ΟΜΙΧΛΗ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΟΣ ΜΕΤΡΟΥ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΜΕΤΡΗΤΗ ΚΑΥΣΙΜΩΝ βρίσκοντας να δουλευει μόνο ο ασυρμάτος........... 

(εκτός του ότι νομίζω ότι βρίσκομαι στην Κίνα με όλα αυτά που διαβάζω) 

 θα ήθελα να ρωτήσω παρά πολλα πραγματα αλλά μέχρι να παρω μετρητές κλπ, ήθελα αν μπορουσε κάποιος σε πρωτη φάση να με βοηθήσει στο εξής: στο φίλτρο υπάρχει το σφουγγαρακι του και η στην πανω θέση εβαλα το φίλτρο άνθρακα συμφωνα με τις οδηγίες που μου εδωσαν (οδηγίες αποτυχίας). 

-το φίλτρο άνθρακα επαρκεί;;; μήπως χρειάζεται κάτι άλλο εκεί;;;; και διάβασα πλενονται αυτά μέσα σε νερό ενυδρείου και ΠΟΤΕ βρύσης, ισχυει;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Καλή Χρονιά και παλι σε όλους!!!!!!! 

(Μαρίνο σε ευχαριστώ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα κάνεις λίγο υπόμονη σήμερα λόγω της ημέρας .

Αλλά θέλουμε οπωσδήποτε φώτο με το ενυδρείο (γενική) φώτο του φίλτρου και φώτο των ψαριών,

Και στην παρακάτω λίστα συμπλήρωσε ότι και άμα γνωρίζεις κάτι (Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ)  )  , θα μας βοηθήσει πολύ στο να μην σου κάνουμε πολλές ερωτήσεις  με την μέθοδο αντιγραφή επικόλληση .

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Typographos έγραψε:

στο φίλτρο υπάρχει το σφουγγαρακι του και η στην πανω θέση εβαλα το φίλτρο άνθρακα συμφωνα με τις οδηγίες που μου εδωσαν (οδηγίες αποτυχίας). 

Τον ανθρακα δεν χρειαζεσαι, βαλε στο φιλτρο σφουγγαρι (υπαρχει) και οσο παιρνει βιολογικο υλικο (αν το φιλτρο ειναι εσωτερικο, χωραει μονο sera siporax mini.

πριν 6 ώρες, το μέλος Typographos έγραψε:

και διάβασα πλενονται αυτά μέσα σε νερό ενυδρείου και ΠΟΤΕ βρύσης, ισχυει;;;

Ισχυει.

Ακομα... πρεπει να πάρεις βακτηρια για το ενυδρει (πχ Prodibio BioDigest),  αν μπορεις, παρε τεστ νερου για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα.

Αλλαγες νερου κάνε συχνες (και μερα παρα μερα 30%). Παρε αντιχλωριο για αλλαγες νερου πχ seachem prime.

βγαλε μια φωτο απο το ενυδρειο σου και αρχισε το διαβασμα. Καλη αρχη!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και καλή χρονιά και από εμένα φίλε μου. Να ξεκινήσω από τα πολύ βασικά λέγοντας σου ότι πλεκο και χρυσόψαρα μαζί δεν πάνε. Επίσης τι είδους χρυσόψαρα έχεις? Γιατί αν είναι fancy είσαι οριακά στα εξήντα λίτρα. Αν είναι μονοουρα όμως θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο. Όπως είπε και ο Μαρίνος όμως χρειαζόμαστε περαιτέρω πληροφορίες και φωτογραφίες για να δούμε ακριβώς τι γίνεται και να μην μιλάμε στον αέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...