Jump to content

Recommended Posts

Μιλησα πριν 5 λεπτα με το Τασο. Εκανε το μπανακι με φοβο ψυχης αλλα θα ποσταρει μετα τα αποτελεσματα γιατι η δουλεια τρεχει... Αλλα μι απρωτη εκτιμηση ειναι καποια διαφορα που μεινανε στο κουβα και ηταν μεσα απο το στρειδακι... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιλησα πριν 5 λεπτα με το Τασο. Εκανε το μπανακι με φοβο ψυχης αλλα θα ποσταρει μετα τα αποτελεσματα γιατι η δουλεια τρεχει... Αλλα μι απρωτη εκτιμηση ειναι καποια διαφορα που μεινανε στο κουβα και ηταν μεσα απο το στρειδακι... :)
΄

Αυτο ηταν το ζητουμενο! Να μεινουν στο κουβα... ευχομαι να πηγε παντου στο νερο και να τα σκοτωσε ολα!

Η εμπειρια λεει οτι για 1-2 μερες το στρειδι θα ειναι στρεσαρισμενο και μετα θα δειξει σημαδια βελτιωσης... ισως χρειαστουν και αλλες 2 μερες μετα για να ανοιξει πληρως... ευχομαι να πανε ολα καλα!

Τασο περιμενουμε νεα οταν μπορεις....λες να τον σωσουμε τον στρειδι ? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα.

Εύχομαι να είναι το επιθυμητό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις ελπίδες που μου δώσατε ..

το clam έμεινε στο κουβά για 18 λεπτά .. το ταρακούνησα αρκετά για πάει το νερό παντού .. τώρα είναι ξανά στη θέση του .. δεν βλέπω κάποια αξιοσημείωτη αλλαγή .. θα περιμένω με την ελπίδα να μην μεταδοθεί κάτι κακό και στα άλλα . :thumbdown: .

..

μέσα στο κουβά έπεσε ένα nasarius και ένα σκουλήκι από αυτά που συνήθως βρίσκουμε κάτω από πέτρες ..

αυτά μπορεί να ήταν κολλημένα στο <πόδι> μαζί με άμμο και όχι μέσα στο clam

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε πρωτοζωα δεν θα τα εβλεπες στον κουβα μετα... αν βρεις χρονο διαβασε το αρθρο παραπανο αλλα και τα post στο clam direct... ισως κανεις και ενα ποστ εκει σχετικα μιας και ειναι η απολυτη αυθεντια για στρειδια...

Μακαρι ολα να πανε καλα....πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.reeffrontiers.com/forums/showthread.php?t=26804

http://www.clamsdirect.com/forum/viewtopic.php?t=2319

όποιος γελάσει με τα αγγλικά μου θα γίνει ban αυτομάτως .. και οι οθόνες έχουν αυτιά μη το ξεχνάτε :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα εγραψες...η δουλεια μας να γινεται :thumbdown::)

Ο ενας που απαντησε ουσιαστικα (ιδιος και στα 2 fora) λεει οτι μαλλον φταει καποιο ψαρι (η το flame angel ή το bicolor)... οταν το δικο μου το τσιμπαγε ο γιατρος δεν ειχε γινει ετσι... ουσιαστικα εκλεινε σχεδον εντελως και οταν τον αφηνε λιγο ησυχο ο γιατρος ανοιγε κανονικα... βεβαια ο τυπος που απανταει ειναι mod στο clam direct οποτε ισως να ξερει κατι παραπανω... απο την αλλη πιστευω οτι εσυ θα ειχες καταφερει να δεις αν καποιο ψαρι τα ενοχλει τοσο πολυ... Σου προτεινει να βαλεις απο πανω κατι το οποιο να εμποδιζει τα ψαρια αλλα να αφηνει το φως να περασει... τι λες ?

Link to comment
Share on other sites

ότι το clam πέθανε :thumbdown::) .. δεν αντιδράει καθόλου πια . :);) .

άσε δεν έχω καμιά αμφιβολία για τις γνώσεις και την εμπειρία του . αλλά δεν μου φαίνεται ότι το χτύπησε ψάρι . ;) .

και όσο δεν υπάρχει επαρκής αιτιολογία .. πάει το μυαλό μου σε διάφορα ..

καθόλου ευχάριστη κατάσταση ..γιατί σε έχει στη μπριζα.. :thumbup:

<έκοψα > το calcium reactor να πέσει το ΚΗ ..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Φίλε και οι απώλειες είναι μέσα στο πρόγραμμα. Το δυσάρεστο είναι ότι πολλές φορές δεν μπορούμε να τις αιτιολογήσουμε και για το λόγο αυτό είμαστε εντελώς ανίκανοι να βοηθήσουμε.

Όσον αφορά τα αγγελάκια, προσωπικά είχα μια παρόμοια εμπειρία. Το Bicolor, ξαφνικά μετά από αρκετά χρόνια συμβίωσης με τα clams, άρχισε ξαφνικά να τα τσιμπάει. Αυτά κλείνανε στιγμιαία και μετά από λίγο άνοιγαν και πάλι. Το χαρακτηριστικό ήταν , ότι στο μανδύα τους, είχαν, σε πολλά σημεία, το αποτύπωμα από τα χείλη του ψαριού. Στη φάση αυτή, δεν άνοιγαν το μανδύα τους εντελώς, αλλά δεν παρουσίαζαν την συρρίκνωση που εμφάνισε το δικό σου.

Όλα τελείωσαν, μόλις το αγγελάκι, απομακρύνθηκε.

Την ίδια εικόνα, όμως με το δικό σου clam, είχα στο nano μου. Ενώ το συγκεκριμένο clam derasa, είχε διπλασιαστεί σε μέγεθος, σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα παραμονής στο nano, σε μία αλλαγή νερού, παρατήρησα ακριβώς την ίδια εικόνα με το δικό σου. Ακριβώς αμέσως μετά την αλλαγή. Σε δύο μέρες το έχασα.

Αναζητώντας την αιτία, διαπίστωσα, ότι κατά την αλλαγή, που χρησιμοποιήθηκε νερό από το μεγάλο ενυδρείο, γύρω στο 30%, έγινε απότομη αύξηση το ΚΗ.

Το nano, επειδή δεν του κάνω συστηματικές αλλαγές νερού, ισορροπεί σε ΚΗ γύρω στους 7 βαθμούς. Το νερό του ενυδρείο μου, όμως, είχε περίπου 11!

Ήταν η μόνη αιτιολογία, που μπόρεσα να αποδώσω, για τον αιφνίδιο θάνατο του τέλεια προσαρμοσμένου οργανισμού.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την εξέλιξη Τάσο.

Σίγουρα είναι πολύ άσχημο να μην είσαι σίγουρος για την αιτία θανάτου.

Σε βάζει σε πολές σκέψεις...

Βέβαια μην πάει το μυαλό σου στο κακό,σίγουρα είναι τυχαίο γεγονός.

Καλή συνέχεια Τάσο

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και τα παιδιά οι απώλειες είναι μέσα στο παιχνίδι.

Μην στεναχοριέσαι και δεν νομίζω ότι είναι γενική ασθένεια.

Αν σιγουρευτείς ότι είναι νεκρό θα έλεγα να το απομακρύνεις..

Η σταθερότητα του KH φαίνεται ότι είναι σημαντικός παράγοντας για clams-acropores.

Παθαίνουμε και μαθαίνουμε όλοι..

Με παρεξένεψε (και με εκνεύρισε :thumbdown: ) η διαφορά στα τεστ καινούργιου-παλιού.

Μπορείς να το ξανατσεκάρεις με καλά καθαρισμένο το δοχείο του τεστ?

Τη salifert την εμπιστευόμαστε όλοι μας, και η διαφορά 0,3 είναι μεγάλη.

Για φωτισέ μας.

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Τασο το θεμα ειναι οτι εκανες οτι μπορουσες...

Αν μιλαμε για θανατο απο το KH δεν νομιζω οτι μπορουσες να κανεις τιποτα αλλο...

Εισαι πολυ εμπειρος και γνωριζεις οτι αυτα συμβαινουν οσο στεναχωρα και αν ειναι..

Κουραγιο φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Με παρεξένεψε (και με εκνεύρισε ;) ) η διαφορά στα τεστ καινούργιου-παλιού.

Μπορείς να το ξανατσεκάρεις με καλά καθαρισμένο το δοχείο του τεστ?

Τη salifert την εμπιστευόμαστε όλοι μας, και η διαφορά 0,3 είναι μεγάλη.

Για φωτισέ μας.

Καλή συνέχεια :thumbup:

λοιπόν το παλιό τεστ SALIFERT μου δίνει σήμερα 8,5 ΚΗ , το καινούριο μου δίνει 11,5 ΚΗ και ένα τεστ της SERA μου δίνει 7 … μου τη δίνει ;) !!

πες μου τι να διαλέξω ? :thumbdown::):)

ανησυχώ και για το άλλο derasa όπως επίσης για το ένα crocea .. <ενός κακού , μύρια έπονται> …. και στο χόμπι μας ίσος να είναι κανόνας ..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το παλιό τεστ SALIFERT μου δίνει σήμερα 8,5 ΚΗ , το καινούριο μου δίνει 11,5 ΚΗ και ένα τεστ της SERA μου δίνει 7 … μου τη δίνει ;) !!

πες μου τι να διαλέξω ? :):);)

ανησυχώ και για το άλλο derasa όπως επίσης για το ένα crocea .. <ενός κακού , μύρια έπονται> …. και στο χόμπι μας ίσος να είναι κανόνας ..

Aπο προσωπικη εμπειρια, τα sera συνηθως ειναι λιγο ποιο κατω απο οτι πραγματικα. Παραδειγμα εαν σου λεει 5,5-6 εχεις σιγουρα 7. Ειναι διασταυρωμενο και με αλλα τεστ. Τωρα εαν το αλλαξε δεν ξερω, αλλα μεχρι και πριν 6 μηνες τα ιδια ηταν.

Μηπως (μηπως σου ξεφυγε αν και χλωμο το κοβω..), λεω μηπως, εχει αλλαξει τιποτα στις οδηγιες, καποια λεπτομερεια αφου συχνα πυκνα αλλαζει τις οδηγιες και τον τροπο που μετραμε στα τεστ της κατα καιρους?

Για αυτο τελικα πολλοι γνωστες του ειδους προτεινουν να μην παιζουμε στα ακρα τις τιμες μας, απλα σε καποιες λιγο ποιο ενδιαμεσες, με σκοπο να μην εχουμε προβλημα εαν φευγει λιγο πανω ή κατω....

Παντως εαν υπαρχει τετοιο θεμα, πιασε το αυγο και κουρευτο. Επεσε και το τελευταιο καστρο......

Υστ. Ερωτηση στα γρηγορα, οταν εστειλες το δειγμα για την μετρηση στο εργαστηριο. Μηπως θυμασαι την ημερομηνια και εχεις και σημειωσεις τι ελεγε στο ενυδρειο σου το τεστ εκεινη την περιοδο? Ειναι λιγο τραβηγμενο, αλλα εαν...λεμε τωρα, εαν... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

να πληρώσω μέτρηση ΚΗ ? .. έψαχνα τα δύσκολα ..

.. έκανα τα τεστ με πολύ προσοχή ..

.. έχω υπόψη μου αυτό που λες αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωση .. οι οδηγίες χρήσεως τουλάχιστον είναι ίδιες .. στα αγγλικά και οι δυο ..

μέτρησα και με aquarium pharmaceuticals .. 8 d KH …

θα το πιστέψω ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εαν πιστεψεις το 8 δεν φταιει αυτο για το clam σου...

Μπερδευει το σηριαλ...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα πλατύς και μεγάλος έρπων οργανισμός στο ενυδρείο μου :thumbdown::) , αντιδράει στο φως του φακού γρήγορα ..

είναι μεγάλο στο χρώμα της άμμου περίπου ,

κάτι σαν αυτό

http://www.elasmodiver.com/BCMarinelife/images/flat-worm.jpg

για το ΚΗ .. τι να πω .. θα πάρω αύριο και ένα ΤΜ να μετρήσω ..

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι flatworm δεν ειναι καλο... πρεπει να το αφαιρεσεις εαν φυσικα τα καταφερεις....

Link to comment
Share on other sites

και τρίτο τεστ ΚΗ salifert .. με άλλη ημερομηνία λήξης … από άλλο προμηθευτή .. ολοκαίνουριο , 11,8 ..

ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ?

εσείς με ποιο τεστ μετράτε ?

Link to comment
Share on other sites

εσείς με ποιο τεστ μετράτε ?

Εγώ χρησιμοποιώ της TMC. Όταν παίρνω ενδείξεις από 9ΚΗ και πάνω, βλέπω ότι τα πάντα λειτουργούν τέλεια, ενώ κάτω από 8ΚΗ διακρίνω κάποιες λεπτομέρειες που δεν μου αρέσουν.

Έτσι πορεύομαι και ας είναι η πραγματική τιμή alkalinity, όποια θέλει.

Παλαιότερα που το είχα συγκρίνει με ένα αντίστοιχο τεστ της Sera, παρατήρησα ότι της Sera, έδειχνε μια μονάδα παραπάνω από της TMC. Έτσι προτίμησα να χρησιμοποιώ το δεύτερο, αφού οι πραγματικές τιμές, μπορεί να είναι μεγαλύτερες, απ' ότι στο πρώτο, που θα μπορούσαν να είναι μικρότερες.

Link to comment
Share on other sites

κάτι γίνεται με τις τελευταίες παρτίδες του τεστ της salifert ..

έχει τρελάνει και άλλους ..

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...hreadid=1133432

η απότομη αύξηση του ΚΗ φεύγει από τα ενδεχόμενα

το στέγνωμα των θρεπτικών συστατικών μετά την αλλαγή νερού .. σχεδόν το μισό νερό άλλαξα ..

η δηλητηρίαση από το φρέσκο αλατόνερο -24 ώρες το άφησα –

η ιοντική ανισορροπία που μπλοκαρε την παραγωγή θρεπτικών που προέρχονται από το υπόστρωμα .. ( μη γελάτε .. μπορεί να είναι δική μου φαντασία .. αλλά έχει θεωρικό υπόβαθρο .. έτσι νομίζω τουλάχιστον )

Link to comment
Share on other sites

Ο Αποστόλης- NAVY, πριν από λίγο μου ανέφερε, ότι το τεστ της TMC του δείχνει 5ΚΗ την ίδια στιγμή το Salifert δείχνει 8,5.

Βγάλτε συμπέρασμα.

Γιατί αποκλείεις τη απότομη μεταβολή της αλκαλικότητας????

Το στέγνωμα των θρεπτικών, κατά τη γνώμη μου, δεν θα προκαλούσε σχεδόν ακαριαίο θάνατο, αλλά σταδιακό.

Το φρέσκο αλατόνερο των 24 ωρών, μου φαίνεται απίθανο. Εγώ πάντα το κρατάω 12 ώρες.

Τέλος η περίπτωση της ιοντικής ανισορροπίας, που προκάλεσε μετάλλαξη της διαχρονικής δομής, της βιομάζας με εσωστρεφή συμπεριφορά των θρεπτικών αποβολών του υποστρωματικού υπόβαθρου.......σίγουρα ανήκει στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αποκλείεις τη απότομη μεταβολή της αλκαλικότητας????

γιατί και πριν την αλλαγή και μετά .. με το ίδιο –το παλιό – τεστ τις salifert μέτρησα και δεν υπήρχε διαφορά

μόλις πήρα το καινούριο και μέτρησα .. νόμιζα ότι το παλιό μπορεί να είχε <μλποκαρει > στο 8,5 και να μην μετρούσε τις διαφορές ..

στο παρελθόν μετά από χρήση σόδας το ΚΗ είχε ανέβει 2,5-3 μονάδες χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

στο παρελθόν μετά από χρήση σόδας το ΚΗ είχε ανέβει 2,5-3 μονάδες χωρίς πρόβλημα

Χμμμ! Δίκιο έχεις όπως τα λες.

Μήπως όμως παίζει ρόλο και η φυσική κατάσταση του οργανισμού???

Μη μας διαφεύγει, ότι τα υπόλοιπα clams, "χαίρουν άκρας υγείας".

Link to comment
Share on other sites

:thumbdown: δυστυχώς έχασα και το άλλο derasa και ετοιμάζεται το ένα crocea ..

..μεγάλη καταστροφή στα clams Νίκο . :) .

παίζει και το ενδεχόμενο να ηρθαν παράσιτα μαζί με καινούρια κοράλλια ..

πριν 3-4 μέρες ηρθαν φίλοι για πρώτη φορά σπίτι .. η

.. το μόνο που τους εντυπωσίασε ήταν τα clams .. και το star polyp ....

.. κάποιοι θα το θεωρήσουν και αυτό πιθανό :) ..

αν κάποιο ψαρί κάνει τη ζημιά .. θα πρέπει να το κάνει σε πολύ αραιά διαστήματα και όταν βλέπει ..να λείπω ..

έπεσε και ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο από κατεψυγμένη τροφή και έμεινε μερικές μέρες στο ενυδρείο .. λες να <άφησε > κάτι κακό στο νερό ?

ο πληθυσμός των trochus έχει ξεφύγει και πρέπει να δώσω πάλι αρκετά , τα άλλα οι μικροί < νεριτες > έχουν κάνει κατάληψη και δεν ελέγχονται λόγω μεγέθους .. σκαρφαλώνουν και πάνω στο κέλυφος των clams ..

πριν μερικές μέρες καθάρισα τα clams με την οδοντόβουρτσα για να φύγουν τα pyramid snails .. τα έβγαλα για λίγο έξω από το νερό .. όπως έχω διαβάσει δεν υπάρχει πρόβλημα … και δεν φάνηκε να υπάρχει γιατί σχεδόν αμέσως άνοιξαν κανονικά ..

το ότι η ζημιές γίνονται στη σειρά .. με κάνει να σκέφτομαι ότι κάτι τα <χτυπάει> .. αλλά τι ?

ότι και να είναι σε λίγο θα πεθάνει από τη πείνα …

θυμάστε τι έλεγε ο καραγκιόζης ?< θα με δείρει , θα ιδρώσει , θα κρυωσει , θα πεθάνει >

να γελάσουμε και λίγο με το πόνο μας ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...