Jump to content

Recommended Posts

Τάσο λυπάμαι για αυτή την εξέλιξη...

αυτό που ανέφερες για τα παράσιτα, αν και δεν έχω φιλοξενήσει clams, νομίζω με το μπάνιο που έκανες με γλυκό νερό θα τα εξουδετέρωνες.

Ίσως κάποια ασθένεια? Έχεις διαβάσει κάτι γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα πράγματα λοιπόν είναι περισσότερο άσχημα, απ' όσο φανταζόμουν.

Πρέπει πάση θυσία να εντοπίσουμε την αιτία ώστε να αποφύγουμε όλοι μας, κάτι τέτοιο στο μέλλον.

Υπάρχει δυνατότητα καραντίνας???

Θα μπορούσες να τα βάλεις εκεί με φρέσκο νερό, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν μεταφέρεις κάτι από το ενυδρείο σου και κατόπιν να τα παρατηρήσεις επισταμένα.

Αν δεν διαθέτεις, σκέψου τι μπορείς να φτιάξεις προσωρινά. Μια πλαστική και σχετικά ρηχή δεξαμενή, ας πούμε, με οξυγόνωση, κυκλοφορία και μια λάμπα ή έστω ηλιακό φως?

Κάποιος Φίλος να βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

...πριν μερικές μέρες καθάρισα τα clams με την οδοντόβουρτσα για να φύγουν τα pyramid snails ....

Νομίζω ότι αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καθόλου. Αν βλέπεις μερικά...πόσα άλλα δεν θα βλέπεις, που ίσως βρίσκονται εσωτερικά στα clam.

Link to comment
Share on other sites

γι αυτό που λέει ο Νίκος ίσως μία ορθογώνια γλάστρα έκανε δουλειά.

Μπορείς να τη βρεις εύκολα και σε πολλά μεγέθη

Link to comment
Share on other sites

συνονόματοι φίλοι .. δεν υπάρχει πια άρρωστος για θεραπεία .. και το crocea μας άφησε χρόνους . :) .

με τα piramyd μεγάλωσαν τα clam μου Νίκο .. για περισσότερο από ένα χρόνο .. αυτή τη περίοδο είχαν λιγότερα από κάθε άλλη φορά ..

.θα ξαναμιλήσω για αυτό το θέμα την επόμενη εβδομάδα ..

.. ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και το ενδιαφέρον :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε συ Τάσο...

Όποτε νιώσεις οκ, ξαναψάχνουμε τα αίτια.

Εύχομαι υγεία απο εδώ και πέρα...

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μου πραγματικά λυπάμαι για τις απωλειες. :thumbdown:

Ειναι πολύ μπερδεμένη η ιστορία σου μιας και αν μιλάγαμε για αλλαγή συνθηκών και στρες το πρώτο clam που θα πέθαινε θα ήταν το croccea λόγω level.

Για εμένα δυο περιπτώσεις μπορεί να συμβαίνουν με πιο πιθανή την τελευταία.

Είτε ο πληθυσμός τον pyramid έχει ξεφύγει παρόλο που δεν φαίνεται οπτικά είτε κάποιο ψάρι (πιθανά centropyge) αποφάσισε να κάνει πανάκριβα γεύματα.

Αν μου πεις ότι δεν βλέπεις κάτι τέτοιο θα σου απαντήσω ότι έχω δει πανέξυπνα ψάρια που σαν να καταλάβουνε την παρουσία μας και όταν γυρίσουμε την πλάτη συνεχίζουν την ζημιά τους..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε Τασο... πολυ ασχημη η εξελιξη...

Μηπως να εκανες ακομα ενα post στο Clams direct να δουμε αν εχουν καμια αλλη ιδεα ?

Τι αλλο να πω... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

περιμένω να περάσουν μερικές μέρες .. και ίσος μπούνε κάποια νέα δεδομένα στη κουβέντα ..

Link to comment
Share on other sites

άφησα μια εβδομάδα να περάσει επίτηδες για να παρακολουθήσω τη πορεία του τέταρτου και τελευταίου clam :thumbdown: .

αυτό δεν έδειξε να επηρεάζεται από το κακό που έπεσε στα υπόλοιπα ..

.. είναι ένα crocea λίγο μικρότερο από το άλλο που έχασα ..

νομίζω ότι μπορούμε να αποκλίσουμε τώρα και την περίπτωση τα υπόλοιπα να τα χτύπησε ψάρι ..

ποιο άλλο ενδεχόμενο βλέπετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω την πληροφορία ότι κάτι τέτοιο ( ανεξήγητος θάνατος ) μπορεί να συμβεί αν το clam μπει σε διαδικασία αναπαραγωγής … αναπαράγονται και μετά πεθαίνουν φυσιολογικά ..

πως σας φαίνεται ?

η πληροφορία; είναι από Ολλανδία , από το μαγαζί που αγόρασα τα clams πριν ενάμιση χρόνο …

.. μόλις ο καλός μου φίλος Jan Teunissen έμαθε ότι έχασα τα clams .. πήγε στο μαγαζί που τα είχαμε αγοράσει και περίγραψε τη κατάσταση ..

.. δυο είναι οι πιθανές αιτίες – του είπαν- υπερβολικά νιτρικά η αναπαραγωγή ..

αν τα clams έχουν αυτό το <κακό συνήθειο> να πεθαίνουν δηλ μετά τη προσπάθεια τους να αναπαραχθούν .. δεν θα το ξέραμε ? μου μοιάζει πολύ βασικό χαρακτηριστικό .. για να περνάει στα <ψιλά> :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο η πληροφορία αυτή είναι σημαντική αλλά παράλληλα και πολύ πολύ γενική!!!!

Είναι συχνό φαινόμενο σε υδρόβιους οργανισμούς να πεθαίνουν μετά από την αναπαραγωγή. Βέβαια αυτό είναι γενικό και δεν μπορείς να στηριχτείς σε αυτό έτσι ώστε να αποδώσεις τον θάνατο των clams σε αυτή την αιτία.

Όπως προανέφερα, μπορεί να είναι συχνό φαινόμενο αλλά δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι όλα τα clams πεθαίνουν μετά από αναπαραγωγή. Εννοώ ότι η γνώση αυτή πρέπει να συγκεκριμενοποιείται σε επίπεδο είδους. Κάθε είδος έχει τη δική του ηθολογία και δεν μπορούμε να γενικολογούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά ..

.. εδώ όμως έχουμε κάτι αρκετά συγκεκριμένο νομίζω .. το clam derasa και crocea.. αν έχουν τέτοια συμπεριφορά .. στα derasa αναφέρονται και οι πληροφορίες μου

Link to comment
Share on other sites

Οk τότε... έτσι πως το έγραψες στο πρώτο post άλλο κατάλαβα.

Βρήκα ένα αρθρο σχετικό με την αναπαραγωγή του clam derasa (Tridacna derasa). Με μια γρήγορη ματιά δεν είδα κάτι για θάνατο μετά απο την αναπαραγωγή... checkαρε και εσύ λίγο :wootwoot:

fulltext.pdf

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Νίκο

από όσα διάβασα .. δεν προκύπτει κάτι τέτοιο ..

.. μάλλον είναι μπαρούφα :wootwoot: ..

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν τα τόσα clams, που βρίσκονται επί πολλά χρόνια στη θάλασσα και έχουν γίνει τεράστια σε μέγεθος, να μην έχουν μπει στη διαδικασία αναπαραγωγής????

Εκτός αν σε ένα κλειστό σύστημα ισχύουν άλλοι κανόνες.

Μήπως τα προϊόντα της αναπαραγωγής τους, γίνονται κατόπιν τοξικά για αυτά, αν δεν απομακρυνθούν εγκαίρως???

Πάντως από ότι έχω διαβάσει, σε περίπτωση αναπαραγωγής Tridachna σε ενυδρείο, το νερό μετατρέπεται σύντομα σε "γάλα", πράγμα που πιστεύω ότι θα το είχες αντιληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ο θανατος τους προηλθε λογο αναπαραγωγικης διαδικασιας. Καταρχην για να ελθει ενα clam σε ατην αναπαραγωγικη ηλικια πρεπει να ειναι αναλογως το ειδος, τουλαχιστον 10 ετων αν οχι παραπανω. Συν, οτι δεν εχω ξαναδιαβασει για θανατο λογο αυτης της διαδικασιας, για ζωντανα που ζουνε για πανω απο 200 χρονια.... Μαλλον μουφα το πορισμα που σου ειπανε και κομματι βιαστικο θα ελεγα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

είναι όμως μια πολύ βολική και ωραία αιτιολόγηση για τον μαγαζάτορα που σε αφήνει να ελπίζεις ότι θα δεις νεογέννητα clams .. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι έχω λύσει το μυστήριο …

και θεωρώ πιθανότερη αιτία την έλλειψη φωτισμού ..

από τις 3 ΜΗ που έχω οι δυο ακριανές είναι 14000 Κ HAMILTON και η μεσαία ποιο άσπρη και πιο καινούρια ..

τα άτυχα clams ήταν κάτω από τις ακριανές …

όπως διαβάζω οι 14000 έχουν χάλια PAR.. και μετά από 6 μήνες που τις έχω .. μοιραία <έπεσαν> κι άλλο … το μικρό τη γλύτωσε γιατί είναι κάτω από την <άσπρη> …

μου μοιάζει λογική εξήγηση ..

ΤΑΝ πως σου φαίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρουσα η σκέψη σου Τάσο...

Αν και δεν είμαι ο ΤΑΝ, βρίσκω το λόγο αυτό περισσότρο εφικτό απο την προηγούμενη αιτιολογία

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι έχω λύσει το μυστήριο …

και θεωρώ πιθανότερη αιτία την έλλειψη φωτισμού ..

από τις 3 ΜΗ που έχω οι δυο ακριανές είναι 14000 Κ HAMILTON και η μεσαία ποιο άσπρη και πιο καινούρια ..

τα άτυχα clams ήταν κάτω από τις ακριανές …

όπως διαβάζω οι 14000 έχουν χάλια PAR.. και μετά από 6 μήνες που τις έχω .. μοιραία <έπεσαν> κι άλλο … το μικρό τη γλύτωσε γιατί είναι κάτω από την <άσπρη> …

μου μοιάζει λογική εξήγηση ..

ΤΑΝ πως σου φαίνεται ?

Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση Τασο. Τις ιδιες λαμπες εχω τα τελευταια 3,5 χρονια. Δεν θα ειχα προσεξει κατι τετοιο? Δεν εχουν χαλια PAR. Απλα σε σχεση με τις 6αρες ναι, δεν εχουν το ιδιο PAR. Ειναι περιπου το 1/2 με τα 2/3 σε ενταση. Ουτε λογος για 20αρες που ειναι το 1/3... Αλλα πιστεψε με, ΔΕΝ θελεις 6αρες. Ειναι σαν να εχεις βιοτοπικο δισκων απο την κιτρινιλα. Απαισιο χρωμα για θαλασσινο, διοτι δεν βλεπεις ουτε σωστα χρωματα, αλλα ουτε και απολαμβανεις το ενυδρειο σου.

Ενω εαν ηταν ο λογος ο φωτισμος, δεν θα ειχαν φυγει ταυτοχρονα με τετοιο τροπο. Ουτε για αστειο. Ενω θα ειχες απιστευτες απωλειες σε αλλα κοραλια. Τα στρειδια χανουν πρωτα τα χρωματα τους εαν δεν εχουν επαρκη φωρισμο και σκουραινουν σταδιακα και μετα αρχιζουν τα προβληματα.

Και στα λεω ολα αυτα εχοντας δοκιμασει σχεδον τις περισοτερες λαμπες τις αγορας...και ολα τα φασματα.... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

σίγουρος βέβαια δεν είμαι …

.. αλλά κοίτα εδώ τι τιμές δίνουν οι 10000Κ και τι όσες είναι παραπάνω ..

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...threadid=624185

.. αυτές τις μέρες βλέπω πολλά ενυδρεία .. βλέπω οτι έχει επιτυχία το 10000 Κ μαζί με πολύ ακτινικό

.. δεν μιλάω για 65000 Κ ..

συμφωνώ σε αυτό που λες για τον τρόπο που τα έχασα .. έγινε σε σύντομο χρονικό διάστημα .. και μπερδεύει τη κατάσταση ..

Link to comment
Share on other sites

Βρε Τασο, ο φωτισμος στην δικη σου περιπτωση δεν εχει καμοια σχεση με τις απωλειες σου. Ενω υπαρχουν ενυδρεια του μηνα στο RC τρομερα ομορφα με φωτισμο 20.000κεβιν ή Radium. Αλλου να ριξεις τις ερευνες σου σχετικα με τις απωλειες που ειχες. :) Δεν υπαρχει κανενα θεμα φωτισμου διοτι εαν οι λαμπες σου θα ειχαν πεσει θα ειχες αλλα πολλα προβληματα. Απο αλγες, κοραλια στρεσσαρισμενα και το μπλε θα ειχε πεσει τοσο πολυ, που θα εβλεπες και μια κιτρινιλα ποια στις λαμπες.

Αφησα 14αρα Hamilton επητιδες για 17-18 μηνες και παρολο που τα κοραλια πηγαιναν καλα, ειχαν χασει σε αναπτυξη, το χρομα ειχε πεσει σε κελβιν καπου σε 11αρα κτλ ενω η μικροαλγη εκανε στο ματι την διαφορα. Τοσο απλα. Και τα ιδια ακριβως λενε σε ολο ολα τα βιβλια αμα πεσει η λαμπα.

Πιστευω να σου λυθηκε η απορια... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

τι να πω φίλε μου .. προσπαθώ να δω τι μπορεί να φταίει .. πριν βάλω την υπόθεση στο <αρχείο >

..έχεις καμιά άλλη ιδέα ?

για να δοκιμάσω αν φταίει ο φωτισμός … πρέπει να βάλω αυτό που ζει κάτω από τις 14αρες …

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ευχαριστώ Νίκο

από όσα διάβασα .. δεν προκύπτει κάτι τέτοιο ..

.. μάλλον είναι μπαρούφα :thumbup: ..

έλα όμως που προκύπτει …

όχι πάντα αλλά έχει παρατηρηθεί εκεί όπου πολλά clams είναι σε διαδικασία γονιμοποίησης ταυτόχρονα

.. μερικά πεθαίνουν μετά από αυτό .

. η περίπτωση που ανέφερε ο Mitrizakis πιο πάνω

επαναφέρω το θέμα έχοντας καλύτερη πληροφόρηση για το τι μπορεί να συνέβη στα clams

τα clams είναι απαιτητικά σε ασβέστιο .. 410+

είχα κάνει αλλαγή σχεδόν 50%

το αλάτι μου είχε λιγότερο ασβέστιο από αυτό του ενυδρείου ..

τα μεγάλα clams δεν τα κατάφεραν …

το μικρό τη γλύτωσε ..

αυτό το ενδεχόμενο βλέπω σαν πιθανότερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...