Jump to content

Sweet Salt Symphony


Giwrgos Fragoulis

Recommended Posts

Όλη η κατασκευή είναι πραγματικά καλλιτεχνική! Τι έχεις βάλει και πέτυχες αυτό το λευκό ιριδίζον; Ανυπομονώ να το δω γεμάτο!
Σε ευχαριστώ. Όταν λες λευκό ιριδίζον;

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Giwrgos Fragoulis said:

Σε ευχαριστώ. Όταν λες λευκό ιριδίζον;

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Αναφέρομαι στο μπαλκόνι της υπερχείλισης, έχει πανέμορφο χρώμα, εκτός αν το δείχνει έτσι ο φωτισμός. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποσο ωραίο :bigemo_harabe_net-160:!!!!!
Ευχαριστώ Διονύση. Σιγά σιγά ελπίζω να το φέρω εκεί που θέλω. Αγάλι αγάλι να έχουμε δρόμο [emoji16]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Η αρμονία που βγάζει στο μάτι είναι απίστευτη. Omedetou λοιπόν από εμένα. 

Ps. Η τέταρτη φώτο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίος Γιώργο...ωραίος!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα να γράψω ένα απλό με αρέσει αλλά θα αναλύσω λίγο γιατί με αρέσει.

Μπορεί να μην έχω θαλασσινό αλλά μόνο γλυκό, ξέρω όμως καλά τον βιότοπο της θάλασσας καθώς ψαροντουφεκας και δύτης  δυο φορές και σε τροπικές θάλασσες.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η φύση δεν είναι μπουκωμένη δεν έχει 30 διαφορετικά κοράλλια μαλακά ή σκληρά και ζοανθους και και και σε ένα τεραγονικό μέτρο (τουλάχιστον στο μάτι όχι κριμένα), υπάρχει μια αρμονία χρωμάτων και σχημάτων. 

Στην τρέλα που μας δέρνει όλους γύρω απο το χομπι (και όλοι το περάσαμε) θέλουμε στο ενυδρείο μας όσο περισσότερα είδη γίνεται. Το αποτέλεσμα πολλά ασυμβίβαστα χρώματα και δυσαρμονία σχημάτων.

 

Τώρα βλέπω απο τα λίγα ενυδρεία που παραπέμπει σε αυτήν την αρμονία που γνωρίζω απο την φύση, λυτό σχήμα και συνάμα περίτεχνο, χρώματα που δεν βγάζουν μάτι, και one species tank κάτι που συμβαδίζει με την δικιά μου φιλοσοφία ενυδρείων  και στο γλυκό νερό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Η αρμονία που βγάζει στο μάτι είναι απίστευτη. Omedetou λοιπόν από εμένα. 
Ps. Η τέταρτη φώτο :thumbsu:
[emoji1317] έχει ακόμα δρόμο αλλά τουλάχιστον είναι στο σωστό [emoji23]

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσα να γράψω ένα απλό με αρέσει αλλά θα αναλύσω λίγο γιατί με αρέσει.
Μπορεί να μην έχω θαλασσινό αλλά μόνο γλυκό, ξέρω όμως καλά τον βιότοπο της θάλασσας καθώς ψαροντουφεκας και δύτης  δυο φορές και σε τροπικές θάλασσες.
 
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η φύση δεν είναι μπουκωμένη δεν έχει 30 διαφορετικά κοράλλια μαλακά ή σκληρά και ζοανθους και και και σε ένα τεραγονικό μέτρο (τουλάχιστον στο μάτι όχι κριμένα), υπάρχει μια αρμονία χρωμάτων και σχημάτων. 
Στην τρέλα που μας δέρνει όλους γύρω απο το χομπι (και όλοι το περάσαμε) θέλουμε στο ενυδρείο μας όσο περισσότερα είδη γίνεται. Το αποτέλεσμα πολλά ασυμβίβαστα χρώματα και δυσαρμονία σχημάτων.
 
Τώρα βλέπω απο τα λίγα ενυδρεία που παραπέμπει σε αυτήν την αρμονία που γνωρίζω απο την φύση, λυτό σχήμα και συνάμα περίτεχνο, χρώματα που δεν βγάζουν μάτι, και one species tank κάτι που συμβαδίζει με την δικιά μου φιλοσοφία ενυδρείων  και στο γλυκό νερό.
Για αυτό Χρήστο έχω βάλει πολλούς "κανόνες" στο στήσιμο και τη δημιουργία. Βέβαια έγινε κάτι που μου χάλασε τα σχέδια γιατί σκοπό είχα το κάθε νησί να έχει ένα είδος ακροπορας, την ίδια παντού. Όμως η Ακροπορα που είχα φτιάξει στο προηγούμενο μου σύστημα (40εκ) την οποία θα έκοβα και θα έβαζα στις θέσεις μου, δυστυχώς χάθηκε, εκεί που τη φιλοξενούσαν, κατά 90%+ οπότε έμεινα με κάτι ζορισμένα φραγκακια και αυτή η προοπτική του στησίματος πάει χρονικά πίσω. Σε ευχαριστώ για τη στήριξη.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητά πολύ ιδιαίτερο. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ την οπτική του ολοκληρωμένο. Αυτά τα πλακάκια μόνο εμένα δεν μου κάθονται καλά στο μάτι και νιώθω ότι αλλοιώνουν λίγο την φυσικότητα; 

 

Πάντως ένα μεγάλο μπράβο για το εγχείρημα! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αναμφισβήτητά πολύ ιδιαίτερο. Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ την οπτική του ολοκληρωμένο. Αυτά τα πλακάκια μόνο εμένα δεν μου κάθονται καλά στο μάτι και νιώθω ότι αλλοιώνουν λίγο την φυσικότητα; 
 
Πάντως ένα μεγάλο μπράβο για το εγχείρημα! :bigemo_harabe_net-122:
Τα πλαγκάκια εν καιρώ θα καλυφθούν από τα κοράλλια. Καθίστε ντε 1.5 μήνα τρέχει!!!

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε να reefαρουμε!!! Έχω αυξήσει πολύ τα τάισματα και προσπαθώ να βρω τη ρουτίνα μου γιατί οι τιμές των θρεπτικών μου είναι πάτο. Βασική μου μέριμνα είναι τα φωσφορικά μου που θέλω να κλειδώσουν στο 0.04. Οι καταναλώσεις ανεβαίνουν και η παρατήρηση του συστήματος δίνει και παίρνει13a46d8f46bbd531e72217d634cb58d5.jpg097fe080bdd6c5afa504fe9fe49eb2e9.jpg0425a2176915dd8a4c66ab7c4014ef78.jpg87cbb6af13a3acabac53858bb79b0ee2.jpg23d08a2711b274193df06a940c90dd44.jpg3792b252ca8cb3b43fb37bc3ffdd2624.jpg7b36cfc555872c38aec99dd3d61d8771.jpgb4370e725d235ddb2fb0c3b1382029b5.jpg7e8e2d9457bc0cc79a013728368b5216.jpgbfaeb25cbd546ad01813fbf425eeb3cb.jpg915e440982c5aa9bb77346f32265e867.jpgf378d58fd79d43be6039d68867f05298.jpgc4a3d9425328654cefdaa2896f5a9237.jpg730793069f7b13992adec44bfe67de21.jpg860b1ac95d15b191f000c6f43cedd64d.jpg33fa3ac35b9bcf90bb169b9e2b9318e5.jpg

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 3
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε τελευταία νέα είναι ένα μήνα που προσπαθώ να διαβάσω Νιτρικά και Φωσφορικα. Όσο και να προσπαθούσα να λερώσω τη στήλη του νερού μου τίποτα, σκιμμερ σε λειτουργία αεραντλιας clarisea εκτός λειτουργίας τροφές με το τσουβαλι, προσθήκη φωσφορικων και νιτρικών μάταια. Έφτανα μετα από προσθήκη φωσφορικων και νιτρικών άμεσα διαβάσματα με hanna φωτομετρα 0.05 και 2 και σε 4 ώρες διάβαζα πάλι μηδέν. Έβαλα και ένα ψαράκι να λερώνει περισσότερο αλλά τίποτα. Τελικά τα νέας γενιάς βιολογικά υλικά είναι απόλυτα λειτουργικά. Αφαίρεσα μέρος της βιολογίας μου περί το 80% προ εβδομάδας. Όπως ήταν αναμενόμενο σήκωσα λίγη διατομική άλγη, και τώρα περιμένω να πατήσει εκ νέου. Πλέον μπορώ και παίρνω μετρήσεις. Keep reefing [emoji223] Ιδού και ο νέος ψάρης Acanthurus chronixise442a903e986cf6b1f15a75c3f65379a.jpgec267761e11ad1f83db7558073227f5a.jpg5f0013cbf73bba09e843703c237c183b.jpg

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 5
  • Agree 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ποια έριχνες; NeoNitro & Neophos;
Ναι Neonitro Neophosy, μαζί με υγρές τροφές (δεν υπολογίζω τα τάισματα στα ψάρια με κατεψυγμένη και flakes) plus NP και Pohl's Xtra special. Τώρα που ξεκίνησα να μην παίρνω μηδενικές τιμές τα έχω σταματήσει όλα. Ότι κάνουν τα ψάρια και κάποια ταργκετ τάισματα στα lps.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που βρήκες αυτήν την ομορφιά?

Δεν νομίζω να το έχω ξαναδεί. 

Link to comment
Share on other sites

Που βρήκες αυτήν την ομορφιά?
Δεν νομίζω να το έχω ξαναδεί. 
Πραγματικά πανέμορφο και τώρα που χαλάρωσε και βολταρει το ενυδρείο είναι φοβερό

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανενα νεο απο το ενυδρειο (φωτο δηλαδη:bigemo_harabe_net-66:) εχουμε?

Για πες μας και γνωμες απο το σκιμερ??

Παει καλα? σε σχεση με deltec ποια ειναι η γνωμη σου?

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2021 at 4:56 ΜΜ, το μέλος bblov έγραψε:

Κανενα νεο απο το ενυδρειο (φωτο δηλαδη:bigemo_harabe_net-66:) εχουμε?

Για πες μας και γνωμες απο το σκιμερ??

Παει καλα? σε σχεση με deltec ποια ειναι η γνωμη σου?

Θα έρθει και φωτο απο το ενυδρειο :) Πέρασε μια δύσκολη κατάσταση στην οποία στέγνωναν τα θρεπτικά υπερβολικά γρηγορά. Διατομα κάναν το σεργιάνι τους και έφυγαν. Και τωρα σηκώνω φιλμ αλγη εξαιρετικά εύκολα. Εχω ανεβάσει τον αριθμό των ψαριών. Εχω 11 καρδιναλιους, 7ανθιες, 1 χρονιξις, 1 εξκουισιτους. Με προθήκη νιτρικών και φωσφορικών αλλα και 5-6 δυνατά ταΐσματα στα ψαρια την ημέρα καταφέρνω και παίρνω διαβάσματα σε ΝΟ3 και PO4 Σιγά σιγά θα έρθει και η ισορροπία. Το σκιμμερ ειναι οτι καλύτερο εχω δουλέψει προσωπικά και για τα λεφτά του ειναι μονόδρομος κατ'εμε. Πολυ εύκολο δέσιμο και λύσιμο επίσης που κανει τη συντήρηση παιχνίδι ειδικά αν έχεις εύκολη πρόσβαση στο σκιμμερ στο σαμπ. Όλα κουμπωτά ούτε βίδες ούτε τίποτα. Δεν μπορώ να κανω τη σύγκριση για πρακτικούς λογους.  Μπορω να πω ομως οτι το ιμπελερ της Maxspect δεν νομιζω οτι το πιανει οσο καλα και να δουλευει. Το SK 400 φερει 2 ιμπελερ τα οποια κινουνται αναμεσα σε ενα σταθερο το καθε ενα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...