Jump to content

Μου δένεται λαθος


Recommended Posts

Γεια σας παιδεία σήμερα που εισέλθει η ξαδέρφη μου για τις γιορτεσ μου έφερε σε ένα μπλε πλαστικό ποτηρι με λίγα πετραδάκια γυάλα είναι τι να σας πω ένα χελωνάκια του νερού με κάτι σκουληκάκια για φαΐ  αλλά ζω το νερό κάθε 3 μέρες έτσι είπε το πετ σοπ στην ξαδέρφη μου και είπε ότι θα ζει χαρούμενη για πολλά χρόνια εγώ αλλά βλέπω σημερα και ανησυχώ γιατί όλη μέρα κοιμάται δεν θέλει να φάει και στο ποτήρι τι είναι τέλος πάντων γυάλα ίσα ις κάνει τον γύρω δεν μπορεί να κουνηθεί και πολύ το καημένο σαν να βασανίζεται είμαι άσχετη από αυτά επίσης η αδερφή μου την πήρε προχθές το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν θέλεις διάβασε αυτό σε παρακαλώ 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για την ωρα βρεσ μια στερια και ενα πλαστικο κουτακι για να την βαλεισ μεσα προσπαθησε η στερια να εχει υψοσ για να μπρει να εχει βαθυ νερο αλλα οχι παραπανο απο 10 15 εκ και προσπαθησε να την βαλεισ στον χορο που υπαρχει περισοτερη θερμανση βρεισ ενα φωτιστικο γραφειου και βαλτο στην στερια τουλαχιστον απο το τιποτα κατι εναι ευτυχωσ γιατι μονο απο χελωνεσσ ξερω  αλλα αυτο ειναι προσωρινη λυση καθαρα θα πρεπει να παρεισ αμεσα ενα ενυδρειακι αλλα κανε προτα αυτο και βλεπουμε αμα  μπορεις παρε απο ενα πετ σοπ αντιχλωριο και βακτηρια  μετα θα τουσ πεισ να σου δωσουν συμπληρωματα ασβεστιου ειναι κατι σαν γυψηνα χελωνακια [πυ τα ριχνεισ στο νερο θα βοηθησουν πολυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εκτός από τις συνθήκες που δεν κάνουν για τη χελώνα (ποτηράκι???) πιθανόν να πέφτει σε χειμερία νάρκη.

Χρειάζεσαι τουλάχιστον για αρχή ένα μικρό ενυδρείο, 40-50 πόντους μηκος με στεριά, με θερμοστάτη μέσα γιατί θέλει ζεστό νερό η χελώνα (26-27 βαθμούς) και ένα μικρό φιλτρακι.

Δεν σου λέω ακόμα τα μετά (λάμπες κτλ) πρέπει αρχικά ξεκινήσεις από τα βασικά.

 

Υπολόγισε 40-50 ευρω το ενυδρειο, κάνα 20αρικο ο θερμοστάτης και κάνα 15ευρω ένα μικρό φιλτρακι.

Αν δεν είσαι διατεθειμένη να δώσεις κάποια λεφτά ίσως θα ήταν καλύτερα να την επιστρέψεις τη χελώνα.

 

Διάβασε το ποστ που υπάρχει πάνω πάνω στη κατηγορία σαν οδηγός για νεροχελώνες και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να σε καθοδηγήσουμε.

 

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος xristina panoy έγραψε:

διορθοστεμε αν λεω κατι λαθοσ

 

Πολύ σωστά όλα όσα είπες.:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος carvefish21 έγραψε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Εκτός από τις συνθήκες που δεν κάνουν για τη χελώνα (ποτηράκι???) πιθανόν να πέφτει σε χειμερία νάρκη.

Χρειάζεσαι τουλάχιστον για αρχή ένα μικρό ενυδρείο, 40-50 πόντους μηκος με στεριά, με θερμοστάτη μέσα γιατί θέλει ζεστό νερό η χελώνα (26-27 βαθμούς) και ένα μικρό φιλτρακι.

Δεν σου λέω ακόμα τα μετά (λάμπες κτλ) πρέπει αρχικά ξεκινήσεις από τα βασικά.

 

Υπολόγισε 40-50 ευρω το ενυδρειο, κάνα 20αρικο ο θερμοστάτης και κάνα 15ευρω ένα μικρό φιλτρακι.

Αν δεν είσαι διατεθειμένη να δώσεις κάποια λεφτά ίσως θα ήταν καλύτερα να την επιστρέψεις τη χελώνα.

 

Διάβασε το ποστ που υπάρχει πάνω πάνω στη κατηγορία σαν οδηγός για νεροχελώνες και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να σε καθοδηγήσουμε.

 

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω τον rastaman να μην μου ρίξει μπαν διοτι είχα ένα θέμα με το κινητό σήμερα πήγα στο μόνο ανοιχτό πέτ σοπ πήρα ένα ενυδρείο 16 17 λίτρα περίπου 5 λίτρα καθαρά για να κολυμπάει η χελώνα το ενυδρείο έχει ένα φίλτρο από μόνο του 450L.h μια λάμπα και 10 κιλά χαλίκια για να κάνω ένα νησακι μου είπε και κάτι πλάστικα φυτά μου έδωσε ένα αντιβακτηριακο και είπε να ρίχνω 5 σταγόνες αννα αλλαγή νερού που γίνετε αννα 3 μερες

7C13ADB8-B46F-4CC0-9F61-F9D119B770EE.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Να και η λαμπα. Το πέτ σοπ είπε ότι είναι ενυδρείο για χελώνες το συγκεκριμένο θα είναι μια χαρα μου είπε ελπίζω να είναι καλά τώρα αν και τρώει τώρα και κουνιέται συνέχεια αλλά όσο πάει ο κερος μαλακώνει το καβούκι της δεν ξέρω γιατί αλλά απλά σας το ανέφερα δεν νομίζω να είναι κάτι ανυσηχητικο 

1CDC6618-EC1A-423B-87CC-7F2DC3425846.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Marianthistaurou
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Marianthistaurou έγραψε:

Θα παρακαλέσω τον rastaman να μην μου ρίξει μπαν ...

 

Γιατί να ΜΗΝ σου ρίξω ban ???

Επειδή συνεχίζεις να μας δουλεύεις με άλλο nickname ??

Μήπως γιατί δεν σέβεσαι τον κόπο και το χρόνο που αφιερώνουν κάποιοι για να διαβάσουν και να απαντήσουν

σε αυτά που γράφεις?

Δώσε μου έναν καλό λόγο λοιπόν ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...