Jump to content

Silent reef's nano cube


Silent reef

Recommended Posts

Σένιο το βρίσκω. Ίσως να το αδυνατιζα λίγο προς τα πάνω για εξτρα χώρο. Τα βράχια θα τα κολλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια τα κόλλησα με εποξικη και κυανοκρυλικη με επιταχυντή.  Έκανα και κάποιες μικροαλλαγές στο πανω τμήμα. Τελική μορφή: 

16123716647575649647909555642218.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Silent reef έγραψε:

Τα κομμάτια τα κόλλησα με εποξικη και κυανοκρυλικη με επιταχυντή.  Έκανα και κάποιες μικροαλλαγές στο πανω τμήμα. Τελική μορφή: 

16123716647575649647909555642218.jpg

Πολύ καλό. Δεν ρίχνεις και κάνα τσιμέντο καλού κακού να σαι 100% σίγουρος για μακροχρόνια;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχτηκε ντουλάπι - αντίγραφο του αντίστοιχου της WB σε κατάστημα diy του Γέρακα.

Τοποθετήθηκε ένα προσωρινό (?) diy καπάκι από πλέξι το οποίο στηρίχτηκε σε 6 πλαστικές βάσεις.

Μπήκε καπάκι στο sump πλάτης (InTank) και άλλαξα τη θήκη για κάλτσες του πρώτου διαμερίσματος με ραφιέρα υλικών φίλτρου (επίσης από InTank).

Συνδέθηκε ελεγκτής θερμοκρασίας (Inkbird) και σεταρίστηκε.

Επόμενη προσθήκη η αυτόματη αναπλήρωση ύστερα από μερικές μέρες και αφού ελέγξω τον όγκο εξάτμισης τον οποίο υπολογίζω σε 0,5 - 1 lt/μέρα. 

 

Επόμενο στάδιο το στρώσιμο με βακτήρια.

 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα έβαζα λιγότερο αραγωνίτη κυρίως για το θέμα καθαρισμού του....καλή αρχή με πολύ υπομονή....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2021 at 6:32 ΜΜ, το μέλος Silent reef έγραψε:

Το πρώτο upgrade έγινε στην RO του σπιτιού η οποία μου έβγαζε 7 ppm μετά την μεμβράνη από 135 ppm της βρύσης. Δεν πολυπίστευα ότι με φίλτρο DI θα κατέβαινε στο μηδέν, αλλά αποφάσισα να βάλω. Η έπληξη ήρθε αμέσως αφού η τιμή μηδένισε, άρα είμαστε έτοιμοι από νερά.

 

Στο μεταξύ έχουν αρχίσει οι παραλαβές, και κυρίως του κύβου τον οποίο είχα αγοράσει από Βουλγαρία και είχα κάποια ανησυχία για την κατάσταση που θα ερχόταν. Όμως ο πωλητής είχε κάνει πολύ καλή δουλειά βάζοντας δεύτερο σκληρό χαρτοκιβώτιο και όλα ήρθαν μια χαρά. Άρα, θετική η πρώτη συναλλαγή με τον reef.bg 

 

Σιγά-σιγά αρχίζει ο σχεδιασμός aquascape και στησίματος. Περιμένω 10 κιλά βράχο, αν δεν γίνουν κομματάκια στη μεταφορά πιστεύω θα είμαι εντάξει. 

 

 

Καλορίζικο και όλα να σου πάνε καλά!!

Σε έχασα με το φίλτρο DI που λες..ποιο είναι γιατί και εμένα είναι κοντά στα 5ppm

Σε ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

πολύ όμορφο και κομψό.  

Αλλα συνήθως στα θαλασσινά εχουμε ανοιχτά καπάκια για το ΡΗ.  

 

 

 

Thank you.

 

Έχεις δίκιο για το καπάκι. Υπάρχει έτοιμη επιλογή Β καπάκι με πλέγμα, αλλά θέλω να μετρήσω εξαέρωση με κλειστό καπάκι πριν το αλλάξω. Είναι και μία καλή ευκαιρία αφού δεν υπάρχει τίποτα ζωντανό μέσα. Καθώς δεν είναι τελείως κλειστό τανκ (υπάρχει το sump, επιστροφή, κλπ) θα πάω έτσι για το πρώτο διάστημα και θα δω τι παίζει με CO2, PH κλπ.

 

 

πριν 18 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

προσωπικά θα έβαζα λιγότερο αραγωνίτη κυρίως για το θέμα καθαρισμού του....καλή αρχή με πολύ υπομονή....

 

Έχεις δίκιο, η σακούλα είχε ποσότητα μέσα και ο βράχος (ακουμπάει κάτω) πήρε αρκετό χώρο από το υπόστρωμα. Θα δούμε πως θα πάει, ίσως αφαιρέσω κάποια ποσότητα. Thanks για τις ευχές.?

 

 

πριν 14 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Καλορίζικο και όλα να σου πάνε καλά!!

Σε έχασα με το φίλτρο DI που λες..ποιο είναι γιατί και εμένα είναι κοντά στα 5ppm

Σε ευχαριστώ

 

Thanks. Νερό φτιάχνω από την Α/Ο του σπιτιού με μια μικρή πατέντα, αφού οι Α/Ο για σπιτια έχουν πρόσθετα στάδια για εμπλουτισμό που δεν τα χρειάζεσαι για να φτιάξεις θαλασσινό. Μετά τα προφίλτρα και τη μεμβράνη (εκεί εγώ έχω 7ppm), έβαλα ένα ταυ με βανάκι επιλογής και πρόσθεσα ένα ακόμα στάδιο (δοχείο) που γέμισα με ρητίνη DI. Έτσι μηδένισα τα ppm και δεν χρειάστηκε να πάρω δεύτερη Α/Ο. Όλο το επιπλέον υλικό (βανάκι, ταυ, ρητίνη, δοχείο, κλπ) το έχει μαγαζί με Α/Ο στη Ραφήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2021 at 12:29 ΜΜ, το μέλος Silent reef έγραψε:

 

 

Thank you.

 

Έχεις δίκιο για το καπάκι. Υπάρχει έτοιμη επιλογή Β καπάκι με πλέγμα, αλλά θέλω να μετρήσω εξαέρωση με κλειστό καπάκι πριν το αλλάξω. Είναι και μία καλή ευκαιρία αφού δεν υπάρχει τίποτα ζωντανό μέσα. Καθώς δεν είναι τελείως κλειστό τανκ (υπάρχει το sump, επιστροφή, κλπ) θα πάω έτσι για το πρώτο διάστημα και θα δω τι παίζει με CO2, PH κλπ.

 

 

 

Έχεις δίκιο, η σακούλα είχε ποσότητα μέσα και ο βράχος (ακουμπάει κάτω) πήρε αρκετό χώρο από το υπόστρωμα. Θα δούμε πως θα πάει, ίσως αφαιρέσω κάποια ποσότητα. Thanks για τις ευχές.?

 

 

 

Thanks. Νερό φτιάχνω από την Α/Ο του σπιτιού με μια μικρή πατέντα, αφού οι Α/Ο για σπιτια έχουν πρόσθετα στάδια για εμπλουτισμό που δεν τα χρειάζεσαι για να φτιάξεις θαλασσινό. Μετά τα προφίλτρα και τη μεμβράνη (εκεί εγώ έχω 7ppm), έβαλα ένα ταυ με βανάκι επιλογής και πρόσθεσα ένα ακόμα στάδιο (δοχείο) που γέμισα με ρητίνη DI. Έτσι μηδένισα τα ppm και δεν χρειάστηκε να πάρω δεύτερη Α/Ο. Όλο το επιπλέον υλικό (βανάκι, ταυ, ρητίνη, δοχείο, κλπ) το έχει μαγαζί με Α/Ο στη Ραφήνα.

Μπορεί να γίνομαι σπαστικός αλλά μια διευκρίνιση περισσότερο θα ήθελα σχετικά με την αντίστροφη όσμωσης που λέμε..έχω την Α/Ο 3 σταδίων ..μπορώ να την προσαρμόσω στην δική μου ?

Σίγουρα και κάποια φωτό θα με βοηθούσε αρκετά μιας και βρίσκομαι στην περιφέρεια και τα προϊόντα είναι λίγο πολύ δυσεύρετα...

Αυτήν έχω εγώ και εάν μπορώ να την προσαρμόσω στην ήδη υπάρχουσα α/ο

Screenshot_20210212-180225~2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Μπορεί να γίνομαι σπαστικός αλλά μια διευκρίνιση περισσότερο θα ήθελα σχετικά με την αντίστροφη όσμωσης που λέμε..έχω την Α/Ο 3 σταδίων ..μπορώ να την προσαρμόσω στην δική μου ?

Σίγουρα και κάποια φωτό θα με βοηθούσε αρκετά μιας και βρίσκομαι στην περιφέρεια και τα προϊόντα είναι λίγο πολύ δυσεύρετα...

Αυτήν έχω εγώ και εάν μπορώ να την προσαρμόσω στην ήδη υπάρχουσα α/ο 

Σε ευχαριστώ και εάν σου είναι εύκολο απάντησε μου

Screenshot_20210212-180225~2.png

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν κατάλαβα καλά, έχεις RO αποκλειστικά για το ενυδρείο, σωστά; Στην περίπτωσή σου τα πράγματα είναι πολύ απλά, απλώς προσθέτεις ένα στάδιο με ρητίνη DI. Εγώ χρειάστηκε να φτιάξω διακλάδωση για να αποκλείσω τα στάδια εμπλουτισμού.

 

Πάρε τηλ. στο μαγαζί που σου έγραψα (waterwaves .gr), θα του πεις τι έχεις και τι θέλεις να κάνεις και θα σου στείλει αυτά που χρειάζεσαι. Υπολόγισε ~ € 25 κόστος και αν.

 

 

20210213_110834.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οι παράμετροι του νερού σταθεροποιήθηκαν και το ριφάκι ξεκίνησε... μπήκε συνεργείο με 2 ερημίτες και 2 σαλιγκάρια, 1 γαρίδα, 1 six-line wrasse και ένα goby. Από κοράλλια 5-6 zoa, μία favia και ένα green cup (Turbinaria peltata) τα οποία προς το παρόν είναι χύμα στο υπόστρωμα.

 

Το goby ξεκίνησε να φτιάξει περίμετρο και την πλήρωσαν τα φραγκάκια.


 

 

 

20210325_152338.jpg

20210304_163421.jpg

20210325_152354.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι ερημίτες πεινάνε, ίσως τους ρίξω 1-2 φύλλα άλγης.

 

20210325_152641.thumb.jpg.393de6c3ecf4a5e65b7b0464ba4c099d.jpg

 

 

 

 

20210325_152447.thumb.jpg.14bbf8594a408bfea98996fdd72831b5.jpg

 

Κάποιοι προσαρμόζονται ακόμα.

 

20210325_152659.thumb.jpg.7f479f8ce63a417dba096cf92095c285.jpg

 

Προς το παρόν όλα τα ζωντανά φαίνονται ΟΚ.

 

20210325_200246.thumb.jpg.248a1ac46635dd82e4e10f5af38769b3.jpg

 

 

Ανέβασα και ένα μικρό βιντεάκι.

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό είναι τραγικές, μάλλον χρειάζομαι καλύτερο κινητό... Είναι τραβηγμένες με φίλτρο αλλά δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

 

Καμμία συμβουλή; 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ όμορφο και το goby ..όλα τα λεφτά με την συμπεριφορά του!!!

Παρατηρώ το θέμα σου από την αρχή του στησίματος και βλέπω ότι τον αραγωνιτη τον άλλαξες σε σπασμένο κοράλλι?

Πράγμα που στο δικό μου το μετάνιωσα...έπρεπε να πάω σε χοντροκοκο αλλά την πάτησα με την κυκλοφορία ..όλο μετατοπίσεις είναι στο δικό μου..όπως και να βάζω τους κυκλοφορητες..την πάτησα..

IMG_20210325_194252~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αλλάξει υπόστρωμα, αυτό που γράφω παραπάνω έβαλα.

 

Το υπόστρωμα έχει διάφορες κατηγορίες μεγέθους κόκκου. Αυτό που έβαλα είναι σχετικά χοντρό (1-2 χιλ) ακριβώς για να μη γίνεται αμμοθύελα αφού έχω δυνατή κυκλοφορία.

 

image.png.f20d046a87631843c3039c1d8b74ad34.png

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2021 at 12:00 ΠΜ, το μέλος Silent reef έγραψε:

Οι φωτό είναι τραγικές, μάλλον χρειάζομαι καλύτερο κινητό... Είναι τραβηγμένες με φίλτρο αλλά δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

 

Καμμία συμβουλή; 

Το χω παλέψει αρκετά με το κινητό και δεν γίνεται να βγει κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα ακόμα και με τελείως high end κινητά.

Είναι δύσκολο κυρίως λόγο διάθλασης και ανάκλασης του τζαμιού αλλά και λόγω λάθους περιμετρικού φωτισμού.

Η λύση είναι μια απλή dslr με τρίποδο μεταχειρισμένη και ένας καλός macro φακός μιας διάστασης π.χ 105mm.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Το χω παλέψει αρκετά με το κινητό και δεν γίνεται να βγει κάποιο αξιόλογο αποτέλεσμα ακόμα και με τελείως high end κινητά.

Είναι δύσκολο κυρίως λόγο διάθλασης και ανάκλασης του τζαμιού αλλά και λόγω λάθους περιμετρικού φωτισμού.

Η λύση είναι μια απλή dslr με τρίποδο μεταχειρισμένη και ένας καλός macro φακός μιας διάστασης π.χ 105mm.

 

 

Για κάπου εκεί με βλέπω... τρίποδο υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει πορτοκαλί η κίτρινο φίλτρο στο κινητο για τις φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

Πορτοκαλί. Η ποιότητα βελτιώθηκε κάπως αλλάζοντας την αντίθεση και την έκθεση.

 

 

20210401_172438.thumb.jpg.4ff6ec908c7bfb59ea463c043034bc5e.jpg

 

 

 

20210401_172100.thumb.jpg.d78514998c3bdef406ef500da84759fe.jpg

 

 

 

 

20210401_171715.thumb.jpg.4364528b146a83c6b2c09d752ba7ceb3.jpg

 

 

20210401_173045.thumb.jpg.14b8a7ad4b8dfba10baa31d1be5dd06b.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Silent reef
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχώς είχαμε και την πρώτη απώλεια αφού το goby πέρασε από το άνοιγμα ανάμεσα στο καπάκι και το τζάμι και το βρήκα την άλλη μέρα στο πάτωμα... το άνοιγμα ήταν ακριβώς 1εκ. Είναι ανεξήγητο γιατί αποφάσισε να σαλτάρει. Φαινόταν να είχε εγκλιματιστεί, είχε φτιάξει καταφύγιο και έτρωγε κανονικά. Ποτέ δεν το είχα δει να αφήνει το υπόστρωμα. Κρίμα. 

 

Σε μια άλλη φάση νόμισα ότι και η γαρίδα μας την έκανε, αλλά έκανε απλώς αλλαγή στο κέλυφος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για την απωλεια, μηπως φοβηθηκε πολυ και σαλταρε?

Το six line wrasse που εχεις μηπως ειναι λιγο τραμπουκος ? εχεις δει τετοια συμπεριφορα που θα μπορουσε να το φοβηθει το goby?

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, το goby ήταν (ψιλο) τσαμπουκάς, κυκλοφορούσε σε όλο το υπόστρωμα, έτρωγε πάντα πρώτο, δεν άφηνε κανέναν να πλησιάσει την είσοδο στο καταφύγιό του. Τον είχα δει να σπρώχνει έναν ερημίτη που είχε πλησιάσει επικίνδυνα στην είσοδο. Σε σύγκριση μαζί του το wrasse είναι Παναγία. Ατυχία... 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...