Jump to content

Πρόβλημα με ψάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα πριν μια εβδομάδα έχασα ένα gabby. Διπλωσε στην μέση για κανα δυο μερες και μετά έφυγε. Από εχθές παρατηρω το ένα moly είναι υποτονικό και σήμερα το βλέπω να σέρνεται. Τα άλλα ψάρια (gabby, moly, platy, ξιφοι) κολυμπούν καλά. Μέτρησα νερό για NH3&NH4 και είναι 0.Τι μπορεί να γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας; Αλλες μετρησεις εχεις κάνει;

Εβαλες προσφατα καινουρια ψαρια (φυτα, άλλο) στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με τι τεστ μετρας; Αλλες μετρησεις εχεις κάνει;

Εβαλες προσφατα καινουρια ψαρια (φυτα, άλλο) στο ενυδρειο σου.

Με υγρό τεστ sera. Δεν έχω κάνει άλλες μέτρησης. Έχασα το πρωτο , μετά από 2 μέρες έβαλα 3 platy και σήμερα έχασα το moly. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζουμε καινουρια ψαρια στο ενυδρειο χωρις καραντινα. Μπορει να εχον μπουκετο απο αρρωστιες.....

Πρεπει να παρακολουθεις τα ψαρια, να δεις αν ξυνονται, αν εχουν λευκα σημαδακια στο δερμα και γενικος κατι περιεργο. φωτο θα βοηθουσε.

Νιτρικα εχεις μετρησει ποτέ;

Δες λιγο εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν βαζουμε καινουρια ψαρια στο ενυδρειο χωρις καραντινα. Μπορει να εχον μπουκετο απο αρρωστιες.....

Πρεπει να παρακολουθεις τα ψαρια, να δεις αν ξυνονται, αν εχουν λευκα σημαδακια στο δερμα και γενικος κατι περιεργο. φωτο θα βοηθουσε.

Νιτρικα εχεις μετρησει ποτέ;

Δες λιγο εδω - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

Τα ψάρια δεν έχουν κανένα σημάδι και δεν παρατηρω να ξύνονται πουθενα. Ουτε αυτά που έχασα εμφάνιζαν κανένα σημάδι. Την μια μέρα δεν κολυμπουσαν και την άλλη έφυγαν. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gagou έγραψε:

Τα ψάρια δεν έχουν κανένα σημάδι και δεν παρατηρω να ξύνονται πουθενα. Ουτε αυτά που έχασα εμφάνιζαν κανένα σημάδι. Την μια μέρα δεν κολυμπουσαν και την άλλη έφυγαν. 

Με τον πετσοπα που το συζήτησα μου είπε ότι είναι μια αρρώστια μυοσκελετικη η οποία δεν είναι κολλητικη αλλά μου έφυγε και δευτερο ψάρι. Θα δουμε. Ευχαριστώ Νατάσα

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2021 at 8:40 ΜΜ, το μέλος Gagou έγραψε:

Με τον πετσοπα που το συζήτησα μου είπε ότι είναι μια αρρώστια μυοσκελετικη η οποία δεν είναι κολλητικη αλλά μου έφυγε και δευτερο ψάρι. Θα δουμε. Ευχαριστώ Νατάσα

Κοιταξε, δεν υπαρχει ρευματοειδη αρθρίτιδα  στα ψαρια...........τι μπορει να προκαλει τετοια συμπτωματα...

1- φυματιωση - κανονικα δεν  γιατρευεται, αλλά με χρηση πχ KanaPlex seachem με τροφη, δεν θα πεθαινουν.... ομως θα παραμενουν ασυμπτωματικοι φορεις της νοσου.

2- φταιει δηλητηριαση απο καποιες ουσιες (τις περισσοτερες φορες μακροχρονια απο αμμωνια)

3 - φταιει τροφη, που δεν ειναι καλης ποιοτητας, δεν περιεχει ολα τα απαραιτητα στοιχεια για τα ψαρακια.

Το θεμα ειναι , οτι ολα αυτα δεν εμφανιζονται μεσα σε μια μερα, θελουν χρόνο για να εμφανιστουν τα συμπτωματα και τα ψαρια φαινονται αρρωστα για μερες.

Κάνε συχνες αλλαγες νερου, μετρησεις νερου καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...