Jump to content

Πλέκο τρώει ανούμπια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Πριν από 4 μέρες αγόρασα από πετσοπ ένα ψαράκι,ανσιστρους νομίζω λέγεται. Πήρα και την ανάλογη τροφή. Το θέμα είναι πως βεντουζαρει στις ανουμπιες με αποτέλεσμα τη μια να τη διαλύσει τελείως και η άλλη να έχει χάσει αρκετά φύλλα ή με τρυπημένο φύλλα. Διάβασα να του βάζω αγγούρι,αλλά αδιαφορεί τελείως και προτιμά το φυτό. Τι θα μπορούσα να κάνω; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημερα και καλή χρονιά. Για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα του ενυδρείου σου θα ήθελα να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες και κοντινές και πανοραμικές. Επίσης καλό θα ήταν να συμπληρώσεις και την παρακάτω φόρμα για να δούμε λίγο γενικότερα τα του ενυδρείου σου (λίτρα, άλλοι συγκάτοικοι, ρουτίνες αλλαγών νερού και ταισματος, ποιότητα νερού) και μετά εδώ ειμαστε να τα δούμε όλα αναλυτικά.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  Αλκυόνη.

Το προφίλ του ψαριού είναι παρακάτω . Θέλω σε παρακαλώ να δεις αν έχεις τις προυποθέσεις να το φιλοξενήσεις γιατί κάτι μου λέει οτι έχεις μίκρο ενυδρείο και το πρόβλημα δεν θα είναι μόνο ότι σου τρώει την ανούμπια . Πάντος μου προκάλει εντύπωση το γεγονός οτι αδιαφορεί για το αγγούρι . (πιστεύω να το έκοψες στην μέση ωστε να έχει πρόσβασή στο μαλακό μέρος του αγγουριού )

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ανεβάσω και περιγραφή του ενυδρείου. Αλήθεια,πού πρέπει να πάω για βρω αυτήν την φόρμα για το ενυδρείο;Είναι μικρό ναι,στα 20 λίτρα, οπότε θα μιλήσω από Δευτέρα με το μαγαζί ώστε να το δώσω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Για είκοσι λίτρα λίτρα φίλε μου μόνο για μονομάχο σε βλέπω. Επέστρεψε τον πλεκο και να σου δώσουν έναν. Πληροφορίες για τους μονομάχους θα βρεις εδώ 

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/22-λαβυρινθόψαρα/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η φόρμα είναι Φόρμα Παρουσίασης   και καλά θα κάνεις να το πας πίσω .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα είναι να διαβάσεις και αυτά τα άρθρα 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

Link to comment
Share on other sites

Θέλω όμως να μας ανεβάσεις και γραφιες του ενυδρείου σου να δω τι φίλτρο έχεις και τι υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ,για μονομάχο το πήρα και αν και διαβάζω πολύ ,ρώτησα στο πετσοπ και μου είπε ότι δεν θα έχει πρόβλημα να μπει και ο πλέκο στο ενυδρείο. Προφανώς έκανα το πρώτο μου λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Αλκιονη σορυ για το φίλε αλλά καμιά φορά στη βιασύνη μου ξεχνιέμαι?.

Μην εμπιστεύεσαι στο ελάχιστο τα περισσότερα pet shop, πλην των εξειδικευμένων για ψάρια και ενυδρεία. Αλλιώς θα κοιτάξουν να σου πουλήσουν τα πάντα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει!!?θα προσπαθήσω να ανεβασω φωτογραφίες αλλά για κάποιο λόγο δεν με αφήνει από το κινητό. Θα συμπληρώσω και τη φόρμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Alkioni έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ,για μονομάχο το πήρα και αν και διαβάζω πολύ ,ρώτησα στο πετσοπ και μου είπε ότι δεν θα έχει πρόβλημα να μπει και ο πλέκο στο ενυδρείο. Προφανώς έκανα το πρώτο μου λάθος!

Θα σου απαντήσω και εγώ πάνω σε αυτό ποιο πολύ για να το διαβάσουν και  άλλοι .

Τα pet shop όπως και τα εξειδικευμένα ενυδρειακά καταστήματα δεν είναι εχθροί μας . 

ΟΜΩΣ όπως δεν θα πας πότε σε μαγαζί να του πεις να αγοράσω κάτι και θα σου πει όχι ,το ίδιο ισχύει και εδώ .(υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις ).

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάζεις, και να συζητάς με συνχομπίστες, για το τι αγορές θέλεις να κάνεις .

Βλέπεις πόσο εύκολα κατάλαβες διαβάζοντας το προφίλ του ψαριου ότι δεν κάνει για το ενυδρείο σου ;

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο μια παρένθεση. Ξέρεις και συ ότι υπάρχουν καταστήματα που προωθούν τα πάντα χωρίς όριο. Δυστυχώς δε μπορώ να πω ονόματα αλλά και γω σαν αρχάριος το 2007 έτσι την πάτησα και κατέληξα με 7 χρυσόψαρα σε ενυδρείο 60 λίτρων με εσωτερικό φίλτρο?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω και το τονίζω και θέλω να γίνει από όλους αντιληπτό . Είναι η δουλεία τους.......  και όσο ποιο πολλά € μπορούν να σου πάρουν θα το κάνουν χωρίς κανένα φραγμό .  

Αυτό δεν τους κάνει αντιπάλους, εμείς είμαστε οι άσχετοι ή η μη ενημερωμένοι καταναλωτές .

Για να το καταλάβεις .... πήγες ποτέ σε ταβέρνα να παραγγείλεις και σου είπαν μην πάρεις απο αυτό ανεβάζει την χοληστερίνη ; 

Το φόρουμ υπάρχει από το 2005 υπάρχουν εδώ μέλη (μόλις είπες  ότι και εσύ ένα) που έχουν κάνει λάθος αγορές και έμαθαν . 

Οικοσύστημα κάνεις όταν φτιάχνεις ένα ενυδρείο, σου φταίει κάνεις άλλος  όταν εσύ δεν ενημερώνεσαι ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)
ενυδρείο μονομάχου
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):35*22*28
Συνολικά Λίτρα:20
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:rotala spec, anubia,hydrophila polysperma
Ψάρια:(θα μπει μονομάχος)
Άλλα είδη: σαλιγκάρι τιγρέ

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:flourite black
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):λάμπα λεντ
Διάρκεια φωτισμού:12ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:hailea internal filter hl-bt200(είχε άνθρακα που αντικαταστάθηκε στις δύο βδομάδες με σπασμένο μακαρόνι aquacil σε δίχτυ και σφουγγάρι μαύρο που το είχε, το έχει ακόμη)κατέβασα τη ροή με ένα καλαμάκι σιλικόνης που ήταν στη συσκευασία και του άνοιξα τρύπες.
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστάτης sicce jolly mini heater 10w ,έχω 28 βεθμους
Λίπανση:dennerle allinone elixier
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:sera wels- chips nature, αγγούρι


Παράμετροι
pH:>6,2
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):28

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:1 φορά τη βδομάδα το 20%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε άλλη λεκάνη βάζω νερό από φίλτρο με sera aquatan αντιχλωριο και sera nitrivec
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

IMG-63fbea86052fd88173da3b7cc73b05dd-V.jpg

IMG-c9fba0a994a7fe17dfac598fac005555-V.jpg

IMG-cdfd5cbb5da87ce8d6c7994ee423648a-V.jpg

IMG-cdfd5cbb5da87ce8d6c7994ee423648a-V.jpg

IMG-6dacbd8e520d389f051d27d904115220-V.jpg

IMG-3c3856237d8ab0b17175d02f85bf0ec3-V.jpg

IMG-77a903a133e13c4b92dcc3f098f6d170-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα και το ψαράκι για να το δείτε αν και θα το επιστρέψω. Για τις άλλες μετρήσεις,μου είπε ο κύριος που πήγα σε εξειδικευμένο μαγαζί για ενυδρεία και μόνο στο Χαλάνδρι ότι το υπόστρωμα θα κάνει τη δουλειά του μαζί με τα φυτά. Το ενυδρείο τρέχει έναν μήνα και μια βδομάδα. Αυτά!! Για τυχόν λάθη,μη βαρατε!! ???

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ενυδρείο δεν είναι στην τελική του μορφή ,θέλω να βάλω καμία πέτρα ,λίγο χαλίκι και λίγη moss, αλλά σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αν του βάλεις και κάνα ξύλο και καμιά πέτρα θα είναι μια χαρά. Καπάκι δεν έχεις? Φωτισμό? Το ψάρι δεν το βλεπω?. Στο φίλτρο έχεις βιολογικό υλικό? Είναι σαν κεραμικό υλικό η ελαφρόπετρα

Link to comment
Share on other sites

Το πας πίσω σίγουρα . Θα χρειαστείς σίγουρα ενα μικρό φωτιστικό και υγρά τεστ(το μεγάλο έξοδο που τώρα δεν καταλαβαίνεις γιατί να το κάνεις )

Για το στρώσιμο με αυτό το υπόστρωμα υπάρχουν ποιο ειδικοί από εμένα για να σε βοηθήσουν .

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το ψαράκι. Γίνεται πολύ μεγάλο να ξέρεις. Το ενυδρείο είναι κλασσικό του jumbo?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν του βάλεις και κάνα ξύλο και καμιά πέτρα θα είναι μια χαρά. Καπάκι δεν έχεις? Φωτισμό? Το ψάρι δεν το βλεπω?. Στο φίλτρο έχεις βιολογικό υλικό? Είναι σαν κεραμικό υλικό η ελαφρόπετρα

Ναι θα βάλω,λόγω του λοκ ντάουν δεν είχα μεγάλη άνεση.εχω μακαρόνι στο φίλτρο, το έσπασα γιατί ήταν μεγάλο και τι έβαλα σε διχτακι. Φωτισμό έχω παραγγείλει από το λεροι μια λάμπα με κλιπ και θα βάλω λαμπτήρα ανάλογο με τα λίτρα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Το είδα το ψαράκι. Γίνεται πολύ μεγάλο να ξέρεις. Το ενυδρείο είναι κλασσικό του jumbo?

Όχι,από πετ από το πήρα. Έχει καπάκι γυάλινο, αλλά καλύπτει τα δύο τρίτα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Το πας πίσω σίγουρα . Θα χρειαστείς σίγουρα ενα μικρό φωτιστικό και υγρά τεστ(το μεγάλο έξοδο που τώρα δεν καταλαβαίνεις γιατί να το κάνεις )

Για το στρώσιμο με αυτό το υπόστρωμα υπάρχουν ποιο ειδικοί από εμένα για να σε βοηθήσουν .

Πρέπει να πάρω τα τεστ δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Και ναι πάρε και υγρά τεστ για να μετράς το νερό σου. Σου προτείνω το σετ της api

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Και ναι πάρε και υγρά τεστ για να μετράς το νερό σου. Σου προτείνω το σετ της api

 

 

 

 

Οκ,θα το ψάξω. Έχει οδηγίες στη συσκευασία φαντάζομαι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...