Jump to content

Αναταραξη βίθου


Gmm

Recommended Posts

Έχω ένα κύβο 40L είχα βάλει λίγο χαλικι και ότι κλαδεματα περίσεβαν από το μεγάλο ενυδρείο και αποφασισα να το φτιάξω από την αρχή.

Έχω βγάλει τα φυτά και τα εβαλα σε κουβα με νερό από το ενυδρείο.

Το θέμα είναι ότι θέλω να προσθέσω χαλίκι Γιατί δεν έχει πολύ και δεν μπορώ να φυτέψω. Θέλω να σπρώξω το παλιό χαλικι πίσω και να βάλω καινούρια μπροστά αλλά αν ανακατεψω το βιθο τι θα γίνει με την αμονια? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Φαντάζομαι το φίλτρο είναι στρωμένο έτσι ; 

Ψαράκια έχεις ;  Αν όχι βγάλε το φίλτρο και βάλε το σε έναν κουβά με γεμάτο νερό του ενυδρείου . 

Αφού αδειάσεις όλο το υπόλοιπο νερό στρώσε όπως θέλεις και πρόσθεσε όσο χαλίκι θέλεις ή και υπόστρωμα . .

Αν έχεις κρατήσει περίπου 20 λίτρα απο το νερό του ενυδρείου συν το στρωμένο φίλτρο είσαι εντάξει .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

Φαντάζομαι το φίλτρο είναι στρωμένο έτσι ; 

Ψαράκια έχεις ;  Αν όχι βγάλε το φίλτρο και βάλε το σε έναν κουβά με γεμάτο νερό του ενυδρείου . 

Αφού αδειάσεις όλο το υπόλοιπο νερό στρώσε όπως θέλεις και πρόσθεσε όσο χαλίκι θέλεις ή και υπόστρωμα . .

Αν έχεις κρατήσει περίπου 20 λίτρα απο το νερό του ενυδρείου συν το στρωμένο φίλτρο είσαι εντάξει .

Έχω ψαρακια Ναι είναι στρομενο τρέχει 1 Χρωνο. Να συμπληρώσω από πάνω καλετερα χαλικι και να μην πράξω των βιθο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος ποιο ειδικός γιατί εγώ απο χαλίκι δεν ..... μόνο άμμο .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω ψαρακια Ναι είναι στρομενο τρέχει 1 Χρωνο. Να συμπληρώσω από πάνω καλετερα χαλικι και να μην πράξω των βιθο?

Ακριβως!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Έχω ψαρακια Ναι είναι στρομενο τρέχει 1 Χρωνο. Να συμπληρώσω από πάνω καλετερα χαλικι και να μην πράξω των βιθο?

Ξεπλύνε και συμπλήρωσε 

Η αναταραξη του βυθού δεν  σηκώνει αναγκαστικά αμμωνία αλλά μπορεί να ξεθαψει ουσιες ποιο επικίνδυνες. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ξεπλύνε και συμπλήρωσε 

Η αναταραξη του βυθού δεν  σηκώνει αναγκαστικά αμμωνία αλλά μπορεί να ξεθαψει ουσιες ποιο επικίνδυνες. 

Τώρα ότι είναι να γίνει θα γίνει τον ανακατεψα των βιθο το γεμισα νερο αποχλοριομενο και εβαλα ένα μικρό φυλτρακι για να καθαρισει ποιο γρήγορα το νερό 

Τώρα λέω να κάνω μια αλαγη 50% και μετά να βαλω τα ψάρια.

Αλλά στην Αλαγη να μάλων καινούρια νερο η το νερό που έχω κρατήσει από πριν μαζί με τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Τώρα λέω να κάνω μια αλαγη 50% και μετά να βαλω τα ψάρια.

καλη σκεψη. Βαλε και νερο, που κράτησες και καθαρο με αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 8:26 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

καλη σκεψη. Βαλε και νερο, που κράτησες και καθαρο με αντιχλωριο.

Έχουν περάσει περιπου 48 ώρες από τότε που εβαλα τα ψάρια, χθες τους έδωσα λίγο τροφη έκανα τεστ χθες σήμερα και χθες  η αμονια είναι 0. Υπάρχει περίπτωση να ανέβει αύριο π.χ ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είναι στρωμένο όχι . Απο την στιγμή που δεν παρουσίασε στην αρχή τώρα θα πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν το ενυδρείο είναι στρωμένο όχι . Απο την στιγμή που δεν παρουσίασε στην αρχή τώρα θα πάνε όλα καλά.

Στρωμένο τρέχει 1 Χρωνο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες ακομα και αυριο (τεστ) ... και τροφη με το μετρο. Πιστευω ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...