Jump to content

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕΛΩΝ ΚΡΥΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ


killerknight

Recommended Posts

Χρυσοψαραδες και λιμναδες καλή χρονιά!!! Και για να σπαμαρω και γω λίγο (γιατί υφίσταται αθέμιτος ανταγωνισμός κύριοι?) που έχετε χαθει και μας έχουν φτάσει μεχρι και οι χελώνες!!!?. Άμεσα μπαίνουμε εδώ 

 

και δηλώνουμε τις υπέροχες ο λίμνες μας με κοι και χρυσόψαρα, όπως επίσης και τα ενυδρεία μας με τα χρυσόψαρα! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το λέω για να το γνωρίζεται όλοι .

Εμείς της Αφρικής είμαστε 43 (μετρηθήκαμε πρόσφατα) 

Αυτον τον αριθμό καλείστε να περάσετε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά ας μην είμαστε στον πάτο πρώτα και μετά βλέπουμε.....πάντως μου κάνει εντύπωση ότι παρόλο που σχεδόν όλοι ξεκινούν την ενασχόληση με το χόμπυ με το κρύο νερό, δεν υπάρχουν μόνιμοι αρκετοί....

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλά ας μην είμαστε στον πάτο πρώτα και μετά βλέπουμε.....πάντως μου κάνει εντύπωση ότι παρόλο που σχεδόν όλοι ξεκινούν την ενασχόληση με το χόμπυ με το κρύο νερό, δεν υπάρχουν μόνιμοι αρκετοί....

το ότι αρχίζουν με κρύο νερό είναι γιατί νομίζουν ότι τα χρυσόψαρα μπορούν να ζουν σε 20 λίτρα ενυδρείο. Μόλις το καταλάβουν ότι δεν μπορούν αναγκαστικά πιάνε στο ζεστουλικο νερό. Πίστεψε με αν είχαμε χώρο και χρήμα το κρύο νερό θα ήταν πολύ ποιο πάνω μην πω ότι θα ήταν 50-50 κρύο ζεστό.  Και ποιος δεν θα ήθελε να είχε μια λιμνούλα στο σπίτι με όμορφα φυτά περιμετρικά της λίμνης.

Κάποτε είχα γράψει κάπου εδώ στο φόρουμ και κάποια ψάρια κρύου νερού εκτός απο τα χρυσόψαρα, αλλά δεν το βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο στα κουνούποψαρα αναφέρεσαι?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

όχι όχι δυο θυμήθηκα το δεύτερο το είχα κιόλας, Notropis chrosomus και το πανέμορφο Macropodus opercularis. Σίγουρα έχει κι άλλα ψάρια αλλά δυσεύρετα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν τα ξέρω καθόλου αυτά. Έχεις καμία φωτό?

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο απο το ιντερνετ το δεύτερο απο τα δικά μου που είχα.

 

93372185_2812508758834898_18728408089110

 

large.58838749e6c5a_macropodusoperculari

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια Χρήστο. Δεν τα είχα ξαναδεί

Link to comment
Share on other sites

ακομα Tanichthys albonubes - κρυου νερου.

Link to comment
Share on other sites

Και αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και τα Tanichthys albonubes (White Cloud Mountain minnow), τα οποία είναι μικρά και πολύ όμορφα. Κάποιοι τα βάζουν και με χρυσόψαρα μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.155d15f68ec5a23062e41ff1e1d55159.pngimage.thumb.png.4917fa952f3e4552e60f9f9f5272a9de.png

Link to comment
Share on other sites

έχει αρκετά ψαράκια που αντέχουν απο τους 15-16 βαθμούς, έως και 26-27. Δεν πιστεύω πως κάποιος στο σπίτι του θα έχει τον χειμώνα κάτω απο 15 βαθμούς.

Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο και να γίνει μια όμορφη λίστα απο ψάρια κρύου νερού, να ξεφύγουμε βρε αδερφέ απο τα χρυσόψαρα γιατί κατάντησαν συνώνυμο του κρύου νερού. Θέλει διαφήμιση το όλο θέμα γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο άσε μου λίγο καιρό να το ψάξω και να το δούμε. Είναι αλήθεια ότι έχουν γίνει συνώνυμο, γιατί ως γνωστόν, the bigger the better ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...