Jump to content

Recommended Posts

Ανακεφαλαίωση : Γεμίζεις και τα δυο φίλτρα με όσο περισσότερο βιολογικό υλικο μπορείς . Να εχουν ένα ή ακομα και μισό σφουγγάρι και το υπόλοιπο ενυδρειακό βαμβάκι οκ ; 

Μετά κανεις αλλαγή καθε μέρα 30% μέχρι να βρείς ή να σου έρθουν τα υγρά τεστ για να δούμε που βρισκόμαστε.

Η συνθεσή των ψαριών σου είναι όλη λάθος άλλα αυτο θα το συζητήσουμε αργότερα . Οπως και η διακόσμηση . 

Δες απλός τα labido που έχεις τι περιβάλον θέλουν . Οι φωτο είναι απο ένα ενυδρείο μου   122331892_376602863478701_6271164504350313601_n.jpg.fb3830e4f8349bd7a7ff929b7c5d6b4e.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 8 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Όχι σίγουρα 100

αυριο αλλαγή και πάλι βιολογία κ αντί χλώριο έτσι;

Ναι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες , Μέτρησα με στικ το ενυδρείο μου (της sera) και μου έδειχνε οτι το ΝΟ3 ηταν 50 το μέτρησα και με υγρά και ήταν 20 . Καταλάβες γιατι σου λεω ότι είναστε στον αέρα ;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν με κατάλαβες , Μέτρησα με στικ το ενυδρείο μου (της sera) και μου έδειχνε οτι το ΝΟ3 ηταν 50 το μέτρησα και με υγρά και ήταν 20 . Καταλάβες γιατι σου λεω ότι είναστε στον αέρα ;

 

Ναι οκ!αυριο θα πάω και σε ένα άλλο μαγαζί εδώ λαρισα που λέει ότι τα έχει διαθεσιμα και βλέπουμε.Έχει αρκετές διάφορες αλλά τελικά ίσως μα μην είναι κ τόσο χάλια το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς την άλλαγη 30%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Σιγά σιγά να φτιάξουμε το νερό και μετά ΨΑΡΙΑ κ διακόσμηση.Κάτι άσχετο πως καθαρίζουμε τις πέτρες από το πράσινο χρωμα;;

Πολυ σωστα το αντιλαμβανεσαι και δεν θα χασεις, μετα απο 5 χρονια μια αλλαγη θα ανανεωσει το ενδιαφερον σου για το χομπυ.

Ποια ειδη απο αυτα που εχεις μεσα σου αρεσουν πιο πολυ και θα θελες να δεις τις πραγματικες τους συμπεριφορες και με  γεννες?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πολυ σωστα το αντιλαμβανεσαι και δεν θα χασεις, μετα απο 5 χρονια μια αλλαγη θα ανανεωσει το ενδιαφερον σου για το χομπυ.

Ποια ειδη απο αυτα που εχεις μεσα σου αρεσουν πιο πολυ και θα θελες να δεις τις πραγματικες τους συμπεριφορες και με  γεννες?

 

Καλησπέρα!

οι αυλονακαρες μου αρέσουν καθώς και λαμπιδοχρωμις κ ντεμασονι.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγή και σήμερα και πάλι το τεστ ο βγήκε το ίδιο...δηλαδή κοντά στο 100..ίσως και 50 δεν μπορώ να καταλάβω καλά.Σίγουρα πρέπει να πάει ποιο κάτω να είμαστε σίγουροι μέχρι να έρθουν τα τεστ τις api

Τεστ τις api θα έχω από βδομάδα.

Συνεχισω και αύριο με αλλαγή;;

Επσις τις άσπρες πέτρες πως τις καθαρίζω;;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Εκανα αλλαγή και σήμερα και πάλι το τεστ ο βγήκε το ίδιο...δηλαδή κοντά στο 100..ίσως και 50 δεν μπορώ να καταλάβω καλά.Σίγουρα πρέπει να πάει ποιο κάτω να είμαστε σίγουροι μέχρι να έρθουν τα τεστ τις api

Τεστ τις api θα έχω από βδομάδα.

Συνεχισω και αύριο με αλλαγή;;

Επσις τις άσπρες πέτρες πως τις καθαρίζω;;

Ευχαριστω!

Δεν μπορεί να γινεται αυτό .κανε ενα τεστ το νερο της βρυσης και πες μου τις τιμες που δειχνει το στικ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...έδειξε λίγο ροζ κανονικά δεν θα έπρεπε έτσι.Να τονίσω ότι αλλάξα σπίτι και από τότε που εκανα μεγάλη αλλαγή λόγο μεταφοράς τότε βρίσκω υψηλές τιμές.Λέτε να φτάιει και το νερό βρύσης;;

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Έχεις δίκιο...έδειξε λίγο ροζ κανονικά δεν θα έπρεπε έτσι.Να τονίσω ότι αλλάξα σπίτι και από τότε που εκανα μεγάλη αλλαγή λόγο μεταφοράς τότε βρίσκω υψηλές τιμές.Λέτε να φτάιει και το νερό βρύσης;;

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος...Αλλάζω νερό βάζω αντί χλώριο και μετά από καμία ώρα βακτήρια και μετά από λίγο μετράω .
Επισις βλέπω ότι το Αντί χλώριο λήγει  σε δυο μήνες.Λέτε μα φταίει και αυτό...Προσπαθώ και εγώ να σκεφτώ τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη μόνο με υγρά θα δούμε τι γίνεται . Ψάξε να βρεις και πάρε 

2 γλαστρακια σίγουρα και βάλτα στις γωνίες . 

Θα γίνω γραφικός άλλα τα στικ πέτα τα θεώρησε οτι δεν έχεις τεστ

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σωκράτη μόνο με υγρά θα δούμε τι γίνεται . Ψάξε να βρεις και πάρε 

2 γλαστρακια σίγουρα και βάλτα στις γωνίες . 

Θα γίνω γραφικός άλλα τα στικ πέτα τα θεώρησε οτι δεν έχεις τεστ

Θα ψάξω να βρω.Πως τα φυτεύεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα βγάζεις απο το γλαστράκι βγάζεις το σφουγγάρι και μέτα οπως ειναι οι ρίζες τις βάζεις στο χαλίκι . Τα τεστ μας καίνε έτσι ; Αν δεν βρείς πάρε απο το μαγαζί αυτα που σου είπα . Ως τώρα θα τα είχες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος  από Λάρισα που θα μπορούσε να κάνει μια μέτρηση με υγρά τεστ σε ΝΟ3 στον φίλο μας τον Σωκράτη ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος...Αλλάζω νερό βάζω αντί χλώριο και μετά από καμία ώρα βακτήρια και μετά από λίγο μετράω .
Επισις βλέπω ότι το Αντί χλώριο λήγει  σε δυο μήνες.Λέτε μα φταίει και αυτό...Προσπαθώ και εγώ να σκεφτώ τι γίνεται.

Βάλε το στικ σε εμφιαλωμένο νερό . Αν είναι πάλι ροζ φταίνε τα στικάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη .

Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη μπορείς με μεγάλη υπομονή να βγάλεις 1 φωτογραφία (όσο καλύτερη γίνεται) από το κάθε είδος και να μου πεις από πόσα ψάρια έχεις  ; πχ Aulonakara (φωτογραφία) 3 ψάρια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σε περιοχές με έντονη γεωργική δραστηριότητα (Όπως ο Θεσσαλικός καμπος), είναι πολύ σύνηθες να εμφανίζονται νιτρικά στο νερό της βρύσης, που μπορεί να φτανουν ακόμα και τα 20ppm! 

Επιπλέον, γιατί αναφέρθηκε, και πολλα εμφιαλωμενα έχουν νιτρικα (πάνω από 5 ppm)

 

Αυτά σαν παρένθεση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Αντώνης αυτό δεν το γνώριζα 

 

<<Επιπλέον, γιατί αναφέρθηκε, και πολλά εμφιαλωμένα έχουν νιτρικά (πάνω από 5 ppm)

Αυτά σαν παρένθεση.>>   

 

Τότε δοκίμασε τα στικ σε απιονισμένο νερό (αν έχεις , είναι αυτό που βάζουμε στο σίδερο) για να δούμε αν εκεί είναι 0 μηδεν η μέτρηση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο απιονισμενο νερό και είναι μηδέν.Λευκό δηλαδή.

σημερα θα κάνω αργότερα ακόμα μια αλλαγή και θα σας ενημερώσω 

Ενδεικτικά να σου πω ότι έχω 3 αυλονακαρες  και αργότερα θα βάλω φωτό και από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα δηλαδή .....?

 

Link to comment
Share on other sites

Ώρα για μελέτη . 

Θα βλέπεις λίτρα  αναλόγια αρσενίκου με θηλυκά διατροφή και τα σχετικά . Αν σου αρέσουν οι Αylonacara πάμε για malawi στα λίτρα σου θα σου πρότεινα απο  1 χαρέμι  (1 αρσενικο +3 θηλυκά)  απο τα Haps

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...