Jump to content

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Σίγα σίγα . 

Όταν λες ότι αλλάζεις το χαλίκι με τι θα το αλλάξεις ; 

Πόθο βρήκες ; Βακτήρια έχεις πάρει ; 

Βακτήρια έχω ναι!

ποθο δεν βρήκα  μικρό...αλλά θα έχω δυο βαλισερνια φυτά την Δευτέρα.Βάζω άμμο ψιλή γιατί τώρα είναι αρκετά χοντρό και όντως έχει πολύ βρώμα από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 9 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Εγω στο τηλεφωνο που μιλησαμε του προτεινα να κανει μετρησειε στην βρυση και ολες τις μετρησεις στο ενυδρειο. Επιπλεον σιγουρα εχει θεματα ιχθυοφορτωσης και επειδη εχει και μεγαλα ψαρια θα επιβαρυνεται το συστημα και απο την τροφη. Τωρα επειδη παρηγγειλε μικρο χαλικακι και πρεπει να φυγει το χοντρο που εχει τωρα, αλλα υποψιαζομαι οτι εκει μεσα πρεπει να εχει μεινει πολυ μπιχλα και αν το βγαλει ολο θα βγει στην στηλη νερου πολλη βρωμια με φοβιζει για πολυ αυξηση αμμωνιας νιτρικα. Οποτε του προτεινα 2 τροπους. 1ον Μιας και εχει και αθξημενα νιτρικα και πρεπει να κανει αλλαγη, να βαλει τα ψαρια σε λεκανες και να κανει μια πολυ μεγαλη αλλαγη νερου και να προσθεσει βακτηρια και πριμε. 2ο τροπο. Να βγαζει σιγα σιγα το βυθο σε καθε αλλαγη καθε 2 με 3 μερες.

 

Εσεις τι λετε?

Χρήστο χαλίκι σε Αφρικανές ; 

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει . Δείτε το link στην υπογραφή και πείτε πια λίμνη έχει χαλίκι .

Σωκράτη μην τυχόν και κάνεις αλλαγή βυθού και ξαναβάλεις τα ψάρια που έχεις τώρα θα έχεις πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Χρήστο χαλίκι σε Αφρικανές ; 

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει . Δείτε το link στην υπογραφή και πείτε πια λίμνη έχει χαλίκι .

Σωκράτη μην τυχόν και κάνεις αλλαγή βυθού και ξαναβάλεις τα ψάρια που έχεις τώρα θα έχεις πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:
πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Χρήστο χαλίκι σε Αφρικανές ; 

Θα πέσει φωτιά να μας κάψει . Δείτε το link στην υπογραφή και πείτε πια λίμνη έχει χαλίκι .

Σωκράτη μην τυχόν και κάνεις αλλαγή βυθού και ξαναβάλεις τα ψάρια που έχεις τώρα θα έχεις πρόβλημα 

Expand  

Όταν λέμε χαλίκι εννοώ άμμο λευκή ψιλή...Χαλίκι σχετικά χοντρό είχα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Βακτήρια έχω ναι!

ποθο δεν βρήκα  μικρό...αλλά θα έχω δυο βαλισερνια φυτά την Δευτέρα.Βάζω άμμο ψιλή γιατί τώρα είναι αρκετά χοντρό και όντως έχει πολύ βρώμα από κάτω.

Σωκράτη έχεις πολλά ψάρια σε αυτήν την φάση και γνώμη μου είναι να μην πειράξεις ακόμα τον βυθό .

Αλλά επειδή μάλλον σε έχω μάθει και τα το κάνεις ?  πρόσεξε το πως .

1ον πλένεις καλά την άμμο που αγόρασες τόσο μεχρί το νερο που θα βλέπεις να είναι διάφανο.

2ον θέλω να έχεις όσους περισσότερους κουβάδες και λεκάνες που ΔΕΝ εχουν χρησιμοποιηθεί με απορυπαντικά γίνεται . 

3ον κλείνεις φίλτρο και απομακρύνεις τα μπαστουνια απο το ενυδρείο .

4ον χωρίς να κουνήσεις το βυθό βγαζεις πέτρες

5ον βγάζεις όσο ποιο πόλυ νερό μπορείς απο το ενυδρείο στους κουβάδες λεκανες και ότι άλλο βρεις 

6ον αφαιρείς τα ψάρια και τα βάζεις στους κουβάδες 

7ον αφαιρείς όλο το νερό

8ον βγαζεις το χαλίκι και μετά πλένεις καλά απο τις ακαθαρσίες το τζαμι απο κάτω.

9ον τοποθετείς την πλυμένη άμμο και γεμίζεις με νερό μέχρι την μέση το ενυδρείο . 

10ον βάζεις ότι άλλο νερό μπορείς απο αυτό που κράτησες .

11ον φέρνεις την θερμοκρασία στους 22-23 βαθμους και τοποθετείς τα ψάρια μαζι με το υπολοιπο νερο που θα έχεις στους κουβάδες

12ον βάζεις βακτηρια και αντιχλώριο 

Κάλο κουράγιο

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχει τρελή διαδικασία...έχω έτοιμους μεγάλους κουβάδες όποτε θα βάλω αρκετό νερό και τα ΨΑΡΙΑ εκεί.Πιστεύω ότι από κάτω έχει αρκετή βρωμια.Θα βάλω και τα φάρμακα μετά και θα κάνω ένα τεστ να δούμε τι γίνεται.Δευτέρα μάλλον θα πάω να αφήσω και τα μεγάλα ΨΑΡΙΑ όποτε θα στρώσει σιγά σιγά.Μαρινο σε ευχαριστώ για τις έξτρα πληροφορίες!

καμια πληροφορία πως καθαρίζουμε τος πέτρες δεν είπες ?

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Το ξέρω ότι έχει τρελή διαδικασία...έχω έτοιμους μεγάλους κουβάδες όποτε θα βάλω αρκετό νερό και τα ΨΑΡΙΑ εκεί.Πιστεύω ότι από κάτω έχει αρκετή βρωμια.Θα βάλω και τα φάρμακα μετά και θα κάνω ένα τεστ να δούμε τι γίνεται.Δευτέρα μάλλον θα πάω να αφήσω και τα μεγάλα ΨΑΡΙΑ όποτε θα στρώσει σιγά σιγά.Μαρινο σε ευχαριστώ για τις έξτρα πληροφορίες!

Βοηθό να βρεις........ μόνος σου θα τα παίξεις .

Με τόσα ψάρια σίγουρα θα έχει και θα θέλει τρελό καθάρισμα .

Την άμμο την πλένεις ως εξής : 

Βάζουμε άμμο μέχρι την μέση του κουβά και τοποθετούμε το λάστιχο του ποτίσματός μέσα . Το αφηνουμε να υπερχειλίσει και ανακατέβουμε συνέχεια την άμμο .Μόλις δούμε ότι το νερό που πέφτει απο τον κουβά είναι καθαρό (δεν έχει θολούρα )τότε είναι έτοιμο .

Προσοχή μην κάνεις το λάθος να γεμίζεις το κουβά με νερό να ανακατέβεις την άμμο και μετά να αδειάζεις τον κούβα γιατί έτσι δεν θα τελειώσεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μου έβαλες ιδέες με την διακόσμηση.....έχω λευκή κ μαύρη  από έναν φίλο που δεν την έβαλε ποτέ....θα τις δω αύριο και θα διαλέξω..λέω να πάω στην μαύρη με άσπρες πέτρες που έχω.λογικά μαζί με τα φυτά θα δείξει ωραία!

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες φορές έχω αλλάξει πέτρες ; 

Πάρε ιδέες απο εδω Set Up(Ιδέες Στησίματος) Αφρικάνικων Ενυδρείων  

και έμενα μου αρεσει και αυτό που είναι το αντίθετο απο αυτό που λες εσύ, Θέλω να ξέρεις ότι άσπρη πέτρα και πρασινάδα πάνε μαζί .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 ώρες μόνος μου το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό!!Στην θέση από τα πλαστικά φυτά θα πάρουν αύριο οι βαλισερνια καθώς και μεγαλύτερες πέτρες στο μέλλον.

Τα νιτρικά μετά από 30% χθες και περίπου 40% σήμερα πέσανε λίγο αλλά πάλι είναι αυξημένα νομίζω.

Αυξήθηκε και η σκληρότητα του νερού 

Τα στικάκια παντός μετράνε σχεδόν όπως τα υγρά!

Ακουω γνώμες.

99DD62B4-9654-49DD-A133-98D44B23CF7C.jpeg

788A6C97-DBCC-4D6F-9DAB-BC3A1BEAC7F4.jpeg

F2607B12-1B6C-4C4D-80DE-0EEB6FE42F05.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Sokratis Megas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και απο τις δύο ντάνες κατέβασε τις δυο πάνω πέτρες μην κλάψεις με μαύρο κλάμα . 

Τα υπόλοιπά σε λίγο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Μετά από 5 ώρες μόνος μου το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό!!Στην θέση από τα πλαστικά φυτά θα πάρουν αύριο οι βαλισερνια καθώς και μεγαλύτερες πέτρες στο μέλλον.

Τα νιτρικά μετά από 30% χθες και περίπου 40% σήμερα πέσανε λίγο αλλά πάλι είναι αυξημένα νομίζω.

Αυξήθηκε και η σκληρότητα του νερού 

Τα στικάκια παντός μετράνε σχεδόν όπως τα υγρά!

Ακουω γνώμες.

99DD62B4-9654-49DD-A133-98D44B23CF7C.jpeg

 

Παει να γινει ωραια δουλιτσα απο οτι βλεπω:thumbup:.......τι φοντο θα βαλεις στη πλατη?.εγω θα εβαζα κατι που να τονιζει τα χρωματα των ψαριων,

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και απο τις δύο ντάνες κατέβασε τις δυο πάνω πέτρες μην κλάψεις με μαύρο κλάμα . 

 

Συμφωνω με Μαρινο....μη σου πω κανε το τωρα αμεσως.....τις ειδα και τρομαξα:bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη αν σου αρέσει εσένα μην δώσεις καμια σημασία στα παρακάτω .

Η μαύρη άμμος μου φαίνεται σαν χαλίκι . 

Βγάλε ότι έχεις στην μέση και βάλε τις 2+2 πέτρες από τις κορυφές σου . 

Προσωπικά θεωρώ ποιο όμορφο όταν ενα ενυδρείο είναι ποιο κοντα στον βιότοπο . 

Και στα πρακτικά . Οταν θα κάνεις χαρέμι τα labido θα ρίξουν τρελό σκάψιμο για να κάνουν φωλίες στις πέτρες . 

Και για τα Aulonacara και όποιο άλλο haps κρατήσεις θέλεις χώρο ψηλά για να κολυμπούν .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Λοιπόν αυτό είναι το τεστ από το νερό στο σπίτι....Νομίζω από εκεί ξεκινάνε όλα!

62857971-E4B1-40A8-8649-903A5BB9AA7A.jpeg

Δηλαδή ξεκινάμε με 20 ppm όταν κάνεις αλλαγή νερού , Μάλιστα ......... βρες έναν μη σου πω δυο  πόθους και να τους βάλεις στο νερό(τις ρίζες. )

Θα ήθελα και μια συμβουλή από κάποιον  ποιο εξειδικευμένο σε αυτό το θέμα,

Link to comment
Share on other sites

@marinos εχει 20 ppm στα NO3 πριν ή μετα την αλλαγη του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία άρα θα πάρω πόθο και βαλισερνια και ίσως πέσουν σιγά σιγά...Τι πέτρες τις εβγαλα ήταν όντως υπερβολή.

Τον πόθο τον βάζω από κάτω και τον θάβω;;πως ακριβώς γίνεται γιατί εγώ βρήκα μεγάλους με αρκετή ρίζα.

Περιμένω να δούμε τι θα κάνουμε με τα νιτρικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

@marinos εχει 20 ppm στα NO3 πριν ή μετα την αλλαγη του νερου?

Στο νερο της βρύσης

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

@marinos εχει 20 ppm στα NO3 πριν ή μετα την αλλαγη του νερου?

20 είναι το νερό βρύσης...?

μετα γίνεται 40 περίπου 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

Ωραία άρα θα πάρω πόθο και βαλισερνια και ίσως πέσουν σιγά σιγά...Τι πέτρες τις εβγαλα ήταν όντως υπερβολή.

Τον πόθο τον βάζω από κάτω και τον θάβω;;πως ακριβώς γίνεται γιατί εγώ βρήκα μεγάλους με αρκετή ρίζα.

Περιμένω να δούμε τι θα κάνουμε με τα νιτρικά!

Σωκράτη τον πόθο θα βάλεις μόνο της ρίζες μέσα στο νερό και το υπόλοιπο φυτό έξω . Σε κανενα τρίμηνο προβλέπω με τα NO3 που έχεις  ότι θα έχει φτάσει στην κουζίνα .

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sokratis Megas έγραψε:

20 είναι το νερό βρύσης...?

μετα γίνεται 40 περίπου 

Εισαι πολυ ατυχος ρε φιλε.....εκτος απο ποθο και το κερατοφυλο βοηθαει αλλα δεν ξερω αν επιβιωσει με τα Λαμπιδο..ο Μαρινος ξερει να πει!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εισαι πολυ ατυχος ρε φιλε.....εκτος απο ποθο και το κερατοφυλο βοηθαει αλλα δεν ξερω αν επιβιωσει με τα Λαμπιδο..ο Μαρινος ξερει να πει!!!

Αν και δεν το συμπαθώ καθολου αυτό το φυτό αν βρείς βάλε  . Είναι ενυδρειακό 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πόθος θα κάνει δουλειά και το κέρατοφύλλο, που φοβάμαι όμως ότι θα το φάνε.

Ίσως γλυτώσει και ανουμπια, αλλά δεν θα κάνει τόση δουλειά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...