Jump to content

Recommended Posts

Έκανα μια δοκιμή και έκλεισα τα 2 UPS που εχω μοιράσει στο συστημα και ολα πηγαν καλως εκτός απο τα wave τα οποια οση ωρα επαιρναν ρευμα απο το UPS εκαναν ενα θορυβο και απο οτι παρατηρησα παρολιγο να ξεκουμπωσουν και απο τις βασεις τους! Ουσιαστικά δεν δουλευαν καθόλου απλα εκαναν μπρος πισω οι φτερωτες! κατι τετοιο! Ξερει καποιος γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κάνει αν ντα λεω σωστα με την γραμμική καμπύλη του ρεύματος (οι ηλεκτρονικοί μην με δειρουν) δηλαδή το ρεύμα δεν έρχεται όπως από την παροχή σε καμπυλότητα  αλλα με πιο απότομες διακυμάνσεις... μαλλον αυτο ειναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Parasxos έγραψε:

Εχει να κάνει αν ντα λεω σωστα με την γραμμική καμπύλη του ρεύματος (οι ηλεκτρονικοί μην με δειρουν) δηλαδή το ρεύμα δεν έρχεται όπως από την παροχή σε καμπυλότητα  αλλα με πιο απότομες διακυμάνσεις... μαλλον αυτο ειναι!

Πιθανόν να είναι αυτό. Τα φτηνά UPS και τα μικρά Inverter που μετατρέπουν το DC (συνεχές ρεύμα) σε AC (Εναλλασσόμενο), δεν βγάζουν καθαρό ημίτονο, αλλά τροποποιημενο, το οποίο δεν είναι και οτι καλύτερο για μοτέρ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Πιθανόν να είναι αυτό. Τα φτηνά UPS και τα μικρά Inverter που μετατρέπουν το DC (συνεχές ρεύμα) σε AC (Εναλλασσόμενο), δεν βγάζουν καθαρό ημίτονο, αλλά τροποποιημενο, το οποίο δεν είναι και οτι καλύτερο για μοτέρ. 

Σωστα το λεγόμενο line interactive...

Link to comment
Share on other sites

έχω δυο APC Pro 900 και ουσιαστικα στο ενα εχω τους 2 κυκλοφορητες επιστροφης απο το σαμπ, και στο αλλο εχω τα δυο Wave και τον ATC με τον θερμοστατη. Δλδ υπαρχει κατι να κανω? Φταιει το UPS ή φταινε τα Wave? 

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Parasxos έγραψε:

Σωστα το λεγόμενο line interactive

Αυτό ειναι άλλο πράγμα. Εχει σχέση πάντως με την έξοδο. Αν θες το αναλύω.

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος Anthism έγραψε:

έχω δυο APC Pro 900 και ουσιαστικα στο ενα εχω τους 2 κυκλοφορητες επιστροφης απο το σαμπ, και στο αλλο εχω τα δυο Wave και τον ATC με τον θερμοστατη. Δλδ υπαρχει κατι να κανω? Φταιει το UPS ή φταινε τα Wave? 

Στη σελίδα του κατασκευαστή, αναφέρει οτι η έξοδος είναι τροποποιημενου ημιτονου και μάλλον για αυτό σου παρουσιάζει θέματα στη λειτουργία των wave maker.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι και καλό θα ηταν να τα βγάλεις απο το UPS γιατί σε πολύωρη λειτουργία υπάρχει κίνδυνος να καούν. 

Τώρα θα ρωτήσεις, γιατί η αντλία δουλεύει? Έχει να κάνει με τι κινητήρα εχει η κάθε συσκευή και τι ανοχές έχει σε μη καθαρό εναλλασσόμενο ρεύμα. 

 

Και τον θερμαντήρα θα πρότεινα να βγάλεις. Σε περίπτωση διακοπής θα σου εξαντλήσει την μπαταρία πολύ γρήγορα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Anthism έγραψε:

Δλδ υπαρχει κατι να κανω? Φταιει το UPS ή φταινε τα Wave? 

 

Είναι συνδυασμός και των δύο. Αν αλλάξεις UPS μπορεί να δουλέψουν οι κυκλοφορήτες καθώς και αν αλλάξεις κυκλοφορητές μπορεί να δουλέψουν με το συγκεκριμένο UPS. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις ποιες συσκευές σου δουλεύουν με το συγκεκριμένο UPS και μετά να επιλέξεις ποιες από αυτές θέλεις να συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...