Jump to content

Dennerle nano scaper’s 55


\/ag

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος \/ag έγραψε:

Και εγώ στο spectra θα καταλήξω για τους ίδιους λόγους 

 

Εχει κανεις εμπειρία απτον αραγωνιτη της ΑΤΙ Fiji white?

Εγω τετοιο ειχα παρει 9 κιλα, μια χαρα τυπικος αραγωνιτης ειναι

Μονο που οπως ολοι θελει ξεπλυμα πριν μπει στο ενυδρειο

Για την rw4 σε 60 λιτρα οριακα ειναι οκ με min ταχυτητα , εγω θα προτιμουσα το λιγο μικροτερο, εκτος κι αν εχεις την σκεψη αν πας σε μεγαλυτερο να μην παιρνεις αλλο

Το spectra μια χαρα, μονο που οπως εγραψα στο review δεν εχει χρονοδιακοπτη οπως εχει το dsuny

Με 10 ευρω ομως απο eshop παιρνει ενα ψηφιακο χρονοδιακοπτη ρευματος .

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι είναι ο πιο λευκός γιαυτο λέω να τον επιλέξω..όπως επίσης δεν έχει τα ροζ κομματάκια μέσα 

Δεν έχω σκοπό να ανέβω σε λίτρα,γτ όταν το έκανα είδα ότι με κούρασαν!κ αλλωστε την έχω ήδη την rw4!Απλά αναφέρθηκε σχεδόν ως απαγορευτική για αυτά τα λίτρα..ενώ την χρησιμοποιούν κ σε πολύ μικρότερα ενυδρεία χωρίς πρόβλημα 

Για το φωτιστικό ο χρονοδιακόπτης είναι το λιγότερο..το επιλεγω λόγω cree 3w κ λόγω σχεδιασμού!αλλωστε αν θες κάποια στιγμή παρεμβαίνεις για το οτιδήποτε 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που έχω sw-2 σε κύβο 40χ40 το έχω στο min και στο πρόγραμμα που δουλεύει για 2-3 δευτερόλεπτα και σταματάει για άλλο τόσο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος \/ag έγραψε:

Διάβασα ότι είναι ο πιο λευκός γιαυτο λέω να τον επιλέξω..όπως επίσης δεν έχει τα ροζ κομματάκια μέσα 

Δεν έχω σκοπό να ανέβω σε λίτρα,γτ όταν το έκανα είδα ότι με κούρασαν!κ αλλωστε την έχω ήδη την rw4!Απλά αναφέρθηκε σχεδόν ως απαγορευτική για αυτά τα λίτρα..ενώ την χρησιμοποιούν κ σε πολύ μικρότερα ενυδρεία χωρίς πρόβλημα 

Για το φωτιστικό ο χρονοδιακόπτης είναι το λιγότερο..το επιλεγω λόγω cree 3w κ λόγω σχεδιασμού!αλλωστε αν θες κάποια στιγμή παρεμβαίνεις για το οτιδήποτε 

Αν τον εχεις ηδη τον rw4 τοτε εννοειται οτι θα τον βαλεις και βλεπεις..δεν καταλαβα νομιζα οτι θα αγορασεις καποιον

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Kostass1 έγραψε:

Εγώ πάλι που έχω sw-2 σε κύβο 40χ40 το έχω στο min και στο πρόγραμμα που δουλεύει για 2-3 δευτερόλεπτα και σταματάει για άλλο τόσο 


Ίδιο minimum f/r έχουν αν δεν κάνω λαθος στα 500λ/ω..κ εννοειται πως το δουλεύεις σε αυτό το προγραμμα,αλλιως ποιος ο λόγος να τον βάλεις;σκοπός είναι να πετύχεις τον κυματισμό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος \/ag έγραψε:


Ίδιο minimum f/r έχουν αν δεν κάνω λαθος στα 500λ/ω..κ εννοειται πως το δουλεύεις σε αυτό το προγραμμα,αλλιως ποιος ο λόγος να τον βάλεις;σκοπός είναι να πετύχεις τον κυματισμό 

Οπότε θεωρώ θα είσαι εντάξει είναι βέβαια μέχρι να βρεις σε ποιο σημείο να το βάλεις εγώ έκανα και κάνω ακόμα πολλές αλλαγές ώστε να βρω ένα σωστό σημείο 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έχει κ τη χάρη του κ αυτό..να έχεις κάτι να «σκαλίζεις»

Αλλα δεν το θυμάμαι κ τόσο δύσκολο να πιάσεις τον κυματισμό 

Link to comment
Share on other sites

Κυματισμό τον πιάνω απλά προσπαθώ να βρω ένα spot ώστε να έχω όσο το δυνατόν λιγότερα νεκρά σημεία βέβαια αυτό είναι σχετικό καθώς οτιδήποτε βάζω μέσα αλλάζει και την ροή ( πιο πολύ να εδώ να ασχολούμαι είναι χαχα )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όλα έτοιμα..μόνο το φωτιστικό περιμένω να έρθει,να στηθεί ο βράχος κ κάτι λεπτομέρειες!

Μπηκε αλάτι μπήκε special blend κ ξεκινάμε..

Αντλια επιστροφής αυτή τη στιγμή χρησιμοποίησα μια κινεζική 1200λ/ω που είχα,την οποια δουλευω στο τέρμα χαμηλό αν κ το ενυδρείο σηκώνει κ στο τέρμα ανοιχτό αποτι είδα(δεν έχει κ τόση διαφορα από min σε full)..αρα τα 300-500λ/ω που προτάθηκαν για τα λίτρα μου θα ήταν ελάχιστα έως ανεπαρκή νομίζω...

2EAA285B-32D1-427F-8DC9-9FDA61313B42.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Η θολούρα είναι λόγω του αραγωνιτη ή λόγω αλατιού?

 
Απτον αραγωνιτη ήταν 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2021 at 11:05 ΜΜ, το μέλος \/ag έγραψε:

Όλα έτοιμα..μόνο το φωτιστικό περιμένω να έρθει,να στηθεί ο βράχος κ κάτι λεπτομέρειες!

Μπηκε αλάτι μπήκε special blend κ ξεκινάμε..

Αντλια επιστροφής αυτή τη στιγμή χρησιμοποίησα μια κινεζική 1200λ/ω που είχα,την οποια δουλευω στο τέρμα χαμηλό αν κ το ενυδρείο σηκώνει κ στο τέρμα ανοιχτό αποτι είδα(δεν έχει κ τόση διαφορα από min σε full)..αρα τα 300-500λ/ω που προτάθηκαν για τα λίτρα μου θα ήταν ελάχιστα έως ανεπαρκή νομίζω...

2EAA285B-32D1-427F-8DC9-9FDA61313B42.jpeg

Για την αντλια που λες παίζουν πολλά. Αν δεν την υπολογίζεις για κυκλοφορία και εχεις σκοπό να χεις skimmer η fuge πισω 500-600 λιτρα/ωρα είναι μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να προχωράς καλά στο set up!!

Με ενδιαφέρει η πρόοδος σου μιας και εγώ..κάτοχος του συγκεκριμένου ενυδρείου κατέληξα σε nano reef..οι απορία μου είναι για το σαμπ στην πλάτη του.πως το έχεις κάνει..κάποια φωτό θα με βοηθούσε και μένα

Σε ευχαριστώ πολύ Ηλίας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε..αέρατο στήσιμο και μινιμαλ θα έλεγα..

Έχει καλές προοπτικές να γίνει ακόμα ωραιότερο όταν μπουν ψάρια και κοραλια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Το φωτιστικό σε κάλυψε?

Γιατί το ίδιο έχω παραγγείλει και εγώ!!


Αν εξαιρέσεις το ότι δεν έχει χρονοδιακόπτη να μπορείς να φτιάξεις κ προγραμμα,είναι τρομερό!δεν το περίμενα τόσο ωραίο για ούτε 40ε..θα δείξει κ στην πράξη βέβαια

Έγινε επεξεργασία - \/ag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος \/ag έγραψε:


Αν εξαιρέσεις το ότι δεν έχει χρονοδιακόπτη να μπορείς να φτιάξεις κ προγραμμα,είναι τρομερό!δεν το περίμενα τόσο ωραίο για ούτε 40ε..θα δείξει κ στην πράξη βέβαια

? Σε έχω έτοιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2021 at 12:38 ΜΜ, το μέλος michalos έγραψε:

Εγω τετοιο ειχα παρει 9 κιλα, μια χαρα τυπικος αραγωνιτης ειναι

Μονο που οπως ολοι θελει ξεπλυμα πριν μπει στο ενυδρειο

Για την rw4 σε 60 λιτρα οριακα ειναι οκ με min ταχυτητα , εγω θα προτιμουσα το λιγο μικροτερο, εκτος κι αν εχεις την σκεψη αν πας σε μεγαλυτερο να μην παιρνεις αλλο

Το spectra μια χαρα, μονο που οπως εγραψα στο review δεν εχει χρονοδιακοπτη οπως εχει το dsuny

Με 10 ευρω ομως απο eshop παιρνει ενα ψηφιακο χρονοδιακοπτη ρευματος .

Καλημέρα 

Μια απορία έχω...βλέπω τον αραγωνιτη της ati fiji white..να υποθέσω ότι δεν είναι αυτό που λένε..live sand..

Βιαστικά και πήρα τον .. Caribsea Live Sand Seawater Arag-Alive Fiji Pink 9.07kg ...με προβληματίζει βρε φίλοι μου το χρώμα του ...το βλέπω ποιο σκούρο ενώ θα ήθελα σαν του Vag στο τελικό αποτέλεσμα στο ενυδρείο του!!

Τι θα μου προτείνατε να κάνω έστω και αυτήν την ύστατη ώρα??

Γιατί εάν γεμίσω ενυδρείο θα είναι αργά...

Ευχαριστώ φίλοι μου

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποίησα της ΑΤΙ γιατί νομίζω ότι είναι ο πιο λευκός κ αυτό ήθελα..επίσης δεν έχει μέσα τα ροζ κομματάκια που έχουν οι περισσότεροι!

Δεν είναι ζωντανός αυτος όχι..εσυ αν δεν κάνω λαθος έχεις πάρει ζωντανό,έχει κ αυτό τα ωφέλη του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος \/ag έγραψε:

Εγώ χρησιμοποίησα της ΑΤΙ γιατί νομίζω ότι είναι ο πιο λευκός κ αυτό ήθελα..επίσης δεν έχει μέσα τα ροζ κομματάκια που έχουν οι περισσότεροι!

Δεν είναι ζωντανός αυτος όχι..εσυ αν δεν κάνω λαθος έχεις πάρει ζωντανό,έχει κ αυτό τα ωφέλη του..

Τα οφέλη σίγουρα αλλά δεν θα αποκλείσω ότι και ο δικό σου σύν τον χρόνο με τα βακτήρια ζωντανός θα γίνει!!

Απλά το οπτικό αποτέλεσμα είναι σε αυτήν την φάση που με ενδιαφέρει γιατι όλα θέλουν σίγουρα τον χρόνο τους

Έγινε επεξεργασία - Ilias Azimopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι όπως ειπα!

Πιστεύω έχεις βάλει τόσο δυνατά τον κυκλοφορητή προσωρινά και όχι μόνιμα ?

Γιατί διαφορετικά τα ψάρια θα ζοριζονται με τόση κίνηση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...