Jump to content

Επιστροφη...


Recommended Posts

Κατοχος ενυδρειου 180λ.Λειτουργουσε για 3 χρονια κ για καποιους λογους αναγκαστηκα να το εγκαταλειψω.τωρα σκεφτομαι να στησω ενα νεο κοινωνικο ενυδρειο με λιγα φυτα,με ελαχιστες απαιτησεις.εχω φιλτρο eheim 2231 ecco.βεβαι χρειαζομαι να αγορασω νεα σωληνακι κ βεντουζες.η προτεινεται να αγορασω ενα νεο εσωτερικο eheim biopower 200;;

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες και πάλι .

Δώσε μας διαστάσεις του ενυδρείου  . Το τι φίλτρο θα έχεις είναι δικιά σου απόφαση , Αν γίνεται κρατάς αυτό που έχεις μειώνεις σφουγγάρια και βάζεις σιροπαζ μίνι .

Link to comment
Share on other sites

100x40x50 ειναι το ενυδρειο.Ρωταω γιατι για να κρατησω το 2231 χρειαζομαι νεα σωληνακια,βεντουζες,σωληνες εξοδου κ υλικα φιλτρα.Οικονομικα αν τα αγορασω αυτα ειναο τα χρηματα να παρω το biopower 200.Απλα δν ξερω αν θα κανει την ιδια δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια μάτια και σε αυτό 

https://aquaclubdesign.com/juwel-filter-bioflow-3.0-600-l-h.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ρίξε μια μάτια και σε αυτό 

https://aquaclubdesign.com/juwel-filter-bioflow-3.0-600-l-h.html

Προσωπικά αυτού του τύπου τα φίλτρα (εσωτερικά sump) τα θεωρώ και τα καλύτερα . 

Link to comment
Share on other sites

οκ Όπως σου είπα και στην αρχή προσπάθησε να φτιάξεις αυτό που έχεις .. θα βγει σίγουρα ποιο οικονομικά απο όλα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον ! 

Απο προσωπική μου εμπείρια biopower ούτε καν για φυτεμένο (εστώ και με λίγα) , ως αναφορά το bioflow καλό χρύσο αλλά όχι σαν τον κάδο από άποψη χωριτικότητας βιολογίας και κάποια βρώμια που κρατάει μέσα και είναι δύσκολο να αφαίρεθει . (πάντα μιλώντας για φυτεμένα low-tech)

 

Σχετικά με το φίλτρο που έχεις με 4ευρώ/μέτρο για το σωλήνα  είσαι ετοίμος  , 

Τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

@Georgis Καλημέρα . 

Θα με ενδιέφερε αν δεν σου κάνει κόπο να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο θεωρείς ότι τα παραπάνω φίλτρα δεν κάνουν και μάλιστα σε φυτεμένα ενυδρεία . 

Γράφεις ότι από προσωπική εμπειρία (για το biopower)  δεν κάνει . Τον λόγο δεν μας λες όμως . Έβλεπες χάλια μετρήσεις και έπρεπε να κάνεις συνέχεια αλλαγές ; μπούκωνε και έπρεπε να το καθαρίσεις ;  Τί είναι αυτό που τα κάνει ανεπαρκή κατά την άποψη σου ;

Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος vaggelis giatsos έγραψε:

.εχω φιλτρο eheim 2231 ecco

Το φιλτρο, που εχεις φτανει μονο για ενυδρειο 60-80λ, οχι παραπανω. Το δικο σου ενυδρειο θελει εξωτερικο φιλτρο με ροη στα 1000λ/ωρα τουλαχιστον (καλυτερα παραπανω.)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ρίξε μια μάτια και σε αυτό 

https://aquaclubdesign.com/juwel-filter-bioflow-3.0-600-l-h.html

Μαρινο, για μενα ειναι απο τα χειροτερα.

1- δεν μπορεις να ρυθμισεις την ροη, οπως θελεις (υψος πχ)

2- πιανει μια γωνια και φαινεται ασχημα αυτο το κουτι

3- θελει ενα συγκεκριμενο υψος νερου στο ενυδρειο

απο τα καλα εχει αρκετο χωρο για βιολογικο υλικο.

Προσοπικα για μεγαλα ενυδρεια - μονο ενα δυνατο εξωτερικο φιλτρο χρειαζεται! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτοχος πολλών παλαιότερα και ενός τώρα εξωτερικών φίλτρων αγαπητή κυρία Ναταλία είμαι κάθετα αντίθετος .

Θεωρώ ότι ναι τα εσωτερικά sump ότι δεν είναι όμορφα και τρώνε ωφέλιμο χώρο από το ενυδρείο αλλά : 1ον διαμορφώνεις το φίλτρο στις ανάγκες σου με όσο σφουγγάρι και όσο μακαρόνι θέλεις εσύ . 2ον δεν έχεις σωλήνες που να τρέχουν έξω από το ενυδρείο με τον όποιο κίνδυνο να γίνει ζημιά  (και εγώ την έπαθα ). 3ον Δεν έχεις το φίλτρο έξω από το ενυδρείο και σε περίπτωση διαρροής δεν τρέχεις με σφουγγαρίστρες . 4ον Βάζεις μέχρι ο,τι  αντλία χωράει αυξάνοντάς ή μειώνοντας την κυκλοφορία του νερού .Λειτουργεί και σαν κρυψώνα θερμαντήρα και χρόνος - ευκολία καθαρισμού δεν μπαίνω καν στην συζήτηση.

Και σε ένα φυτεμένο ενυδρείο το κρύβεις άνετα πίσω από τα φυτά .

Για την ροή υπάρχουν σχετικά βανάκια που μπορούν να την μειώσουν αν και δεν βρίσκω το λόγο .

3- θελει ενα συγκεκριμενο υψος νερου στο ενυδρειο   Αυτό είναι και στα συν του γιατί παίρνει νερό και απο την επιφάνια του ενυδρείου και λειτουργεί και σαν <<skimmer>> και πολύ δύσκολα θα πιάσεις πρωτεινικό φίλμ στην επιφάνια .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, natateo said:

Μαρινο, για μενα ειναι απο τα χειροτερα.

1- δεν μπορεις να ρυθμισεις την ροη, οπως θελεις (υψος πχ)

2- πιανει μια γωνια και φαινεται ασχημα αυτο το κουτι

3- θελει ενα συγκεκριμενο υψος νερου στο ενυδρειο

απο τα καλα εχει αρκετο χωρο για βιολογικο υλικο.

Προσοπικα για μεγαλα ενυδρεια - μονο ενα δυνατο εξωτερικο φιλτρο χρειαζεται! :)

Συμφωνώ και να προσθέσω στα αρνητικά του οτι μαζευει πολύ βρομιά κάτω κάτω και χρειάζεται να βάζεις σκούπα.

Παρόλα αυτά για set up χαμηλών απαιτήσεων μια χαρά κάνει την δουλειά του. Είναι πολύ εύκολο στο καθάρισμα δεν χρειάζεται priming ktl, και όντως έχει αρκετό χώρο για βιολογικό.

Βέβαια για εμένα αν δεν το έxει ήδη το ενυδρείο δεν αξίζει να το αγοράσεις και καλύτερα να πας κατευθείαν σε εξωτερικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

@Georgis Καλημέρα . 

Θα με ενδιέφερε αν δεν σου κάνει κόπο να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο θεωρείς ότι τα παραπάνω φίλτρα δεν κάνουν και μάλιστα σε φυτεμένα ενυδρεία . 

Γράφεις ότι από προσωπική εμπειρία (για το biopower)  δεν κάνει . Τον λόγο δεν μας λες όμως . Έβλεπες χάλια μετρήσεις και έπρεπε να κάνεις συνέχεια αλλαγές ; μπούκωνε και έπρεπε να το καθαρίσεις ;  Τί είναι αυτό που τα κάνει ανεπαρκή κατά την άποψη σου ;

Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός ;

Καλημέρα @marinos :)

 

biopower 200 σε 120λίτρα 61x48x58 (juwel lido 120)  κάθε 2 μέρες ήθελε καθάρισμα το σφουγγάρι του, ήθελε καθάρισμα άμεσα γιατί η ροή του γινόταν κυριολεκτικά βρυσούλας ,

bioflow M (1000l/h αντλία)  σε 240λίτρα 121x41x55 (juwel rio 240) την κάνει τη δουλειά του αλλά κρατάει αρκετή βρωμιά μέσα και πιο συγκεκριμένα στην κάτω εισαγωγή του, όπου για να καθαρίσεις δεν σου δίνει και την ευκολότερη πρόσβαση , η πάνω εισαγωγή του μια χαρά όλα !

 

 Μετρήσεις με το biopower δεν ξέρω γιατί το άλλαξα άμεσα (μέσα σε μια βδομάδα) . Στο bioflow M μια χαρά, αλλά η εικόνα του ενυδρείου δεν μου άρεσε γιατί αιωρούνταν πολλά σωματίδια στο νερό.

 

Αυτό που διαπίστωσα στα δυο ενυδρεία, όπου αρχικά είχαν bioflow Μ, με το που πήγα σε εξωτερικό φίλτρο βρήκαν την υγειά τους

Α) ΠΟΛΥ μεγαλύτερες επιφάνειες μηχανικής φίλτρανσης & ποσότητες βιολογικής φίλτρανσης

Β) 1 φόρα το μήνα άνοιγμα του κάδου για τον καθαρισμό του φίλτρου σε σχέση με biopower κάθε 2 μέρες και bioflow κάθε βδομάδα ( και με αναδιάταξη της μηχανικής φίλτρανσης , με coarse στην κορυφή -> fine στη μέση -> floss -> seachem matrix στο τέλος , η juwel τα έδινε με το  floss στη κορυφή :rolleyes:)

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

biopower 200 σε 120λίτρα 61x48x58 (juwel lido 120)  κάθε 2 μέρες ήθελε καθάρισμα το σφουγγάρι του, ήθελε καθάρισμα άμεσα γιατί η ροή του γινόταν κυριολεκτικά βρυσούλας ,

Ακριβως το ιδιο και στα δικα μου 120λ (οταν ειχα μονο εσωτερικο φιλτρο), καθε δεύτερη μερα καθαρισμα, αν θελεις ροη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...