Jump to content

ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ EHIEM


calpinos

Recommended Posts

Εχω θερμαντήρα eheim jager 100w 

και κάποια στιγμή είδα την θερμοκρασία στους 23

και ενώ γύρισα 4 φορές  συνολικά μέσα σε 3 ημέρες

την μπλέ ρόδα και έφτασα σχεδόν στο τέρμα έχει πάει στους 24

και δεν λέει να ανεβεί εντωμεταξύ το πίσω έμβολο είναι τερματισμένο

υπάρχει κάτι να δοκιμάσω γιατί το έχω βγάλει από την πρίζα 2-3 φορές

μήπως αλλάξει κάτι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος calpinos έγραψε:

Εχω θερμαντήρα eheim jager 100w 

και κάποια στιγμή είδα την θερμοκρασία στους 23

και ενώ γύρισα 4 φορές  συνολικά μέσα σε 3 ημέρες

την μπλέ ρόδα και έφτασα σχεδόν στο τέρμα έχει πάει στους 24

και δεν λέει να ανεβεί εντωμεταξύ το πίσω έμβολο είναι τερματισμένο

υπάρχει κάτι να δοκιμάσω γιατί το έχω βγάλει από την πρίζα 2-3 φορές

μήπως αλλάξει κάτι 

 

Καλησπέρα, δοκίμασε να κάνεις αυτό που γράφω, βάλε το κόκκινο στην θερμοκρασία του νερού και μετά το μπλέ στην θερμοκρασία που θέλεις χωρίς να πειράξεις το κόκκινο ξανά, ακολούθησε τα βήματα με την σειρά

 

 

1. Υπάρχουν 2 δαχτυλίδια - μπλε δαχτυλίδι (ρύθμιση θερμοκρασίας) και κόκκινο δείκτη (σήμα βαθμονόμησης).

2. Αν δεν παίζουμε με τη ρύθμιση του δείκτη redi, εργοστασιακή βαθμονόμηση πρέπει να είναι κοντά.

3. Περιστρέψτε το μπλε δαχτυλίδι στη θερμοκρασία ρύθμιση που θέλετε - στο κόκκινο σημάδι σημείο.

4. Παρακολούθηση της θερμοκρασίας της δεξαμενής για ένα χρονικό διάστημα 24 ώρες.

5. Ελέγξτε τη θερμοκρασία της δεξαμενής - εάν δεν είναι η ίδια όπως η θερμοκρασία στον καθορισμό θερμάστρα σας, τότε

6: Μετακινήστε το κόκκινο δείκτη (χωρίς να διαταραχθεί το μπλε δαχτυλίδι) στον αριθμό θερμοκρασίας στην μπλε καντράν. Αυτή είναι τώρα η βαθμονομημένη ρύθμιση της θερμοκρασίας.

7. Τώρα περιστρέψτε το μπλε καντράν σας στο align η θερμοκρασία που θέλετε στον κόκκινο δείκτη.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω αυτά αλλά άσχετα από αυτό που δείχνει δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία γυρνώντας το μπλέ

και εκτός αυτού το κόκκινο είναι τερματισμένο από την κόντρα που έχει στο πίσω μέρος

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος calpinos έγραψε:

το ξέρω αυτά αλλά άσχετα από αυτό που δείχνει δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία γυρνώντας το μπλέ

και εκτός αυτού το κόκκινο είναι τερματισμένο από την κόντρα που έχει στο πίσω μέρος

Κάνε μια δοκιμή δεν έχεις να χάσεις κάτι, αν δεν στρώσει τότε πάρε έναν καινούριο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον θερμαντήρα το έβαλα σε ενα κουβά για να τον τσεκάρω και δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι ενώ ειναι σχεδόν συνέχεια αναμένο το λαμπάκι 

δεν ανεβάζει πάνω από 22 - 23 αν και το ανεβάζω σταδιακά ευτυχώς που είχα ρεζέρβα και έχω απορία όταν λέμε χάλασε εννοούμε δεν ανάβει καθόλου

ή 'όπως συμβαίνει σε εμένα δηλ. δεν ανεβάζει??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Βάλτο σε ένα κοντολερ να είσαι ξένοιαστος!

φίλε τον πέταξα γιατί μόνο το λαμπάκι ανάβει τίποτα μηδέν ζέσταμα

το θέμα είναι τώρα να πάρω τον ίδιο ή άλλη μάρκα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ. Εντάξει επειδή βγήκε ελλατωματικος  ο ένας δεν σημαίνει ότι είναι όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...