Jump to content

Fluval spec V pico reef


sarados

Recommended Posts

Καλησπέρα στους θαλασσινούς. Επιτέλους βρήκα το χρόνο να τελειώσω το media basket και να του βάλω το ράφι του. Επειδή τελικά ο βυθός θα μείνει γυμνός, γέμισα όλο το τελευταίο διαμέρισμα με microbe lift ceramic rings για να αυξήσω κάπως το χώρο για βακτήρια. Από μετρήσεις μετράω 0.50 αμμονία και 0.25 νιτρώδη οπότε ακόμα έχω δρόμο. Το microbacter 7 λέει για 2 βδομάδες κάθε μέρα μια ποσότητα οπότε πλέον βάζω μόνο όταν κάνω αλλαγή τη μισή συνιστόμενη. Κατά τα άλλα έβαλα controller θερμοκρασίας και το κρατάω 25.5 με 25.8.  Τώρα μόνο υπομονή γιατί τελικά το στρώσιμο σε ενυδρείο χωρίς αραγωνίτη είναι τελείως διαφορετική ιστορία. 

 

148740431-163276938741607-14713759373676
148822818-471861443811696-30156635262675
149075150-1104606203295386-4808153754696

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίες κατασκευές !!

Να το χαρείς!!

Υπάρχει περίπτωση μιας και έχω ήδη το ενυδρείο..45χ36χ36 της dennerle φίλτρο και το σκιμμερ πρωτεϊνών..

Τι θα μου προτείνατε γιατί κλείνω στην περίπτωση του sub πλάτης αλλά μέχρι εκεί..είμαι μπλοκαρισμενος στο τι να προτιμήσω και πως να το καταφέρω εάν είναι να κάνω τι sub και πως..

Πλήρη μεσάνυχτα μιας και έχουν περάσει ήδη 3ο χρονακια από το πρώτο reef που είχα φτιάξει..

Πάλι στα αλατια έμπλεξα..

Πιστεύω για καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Πολύ ωραίες κατασκευές !!

Να το χαρείς!!

Υπάρχει περίπτωση μιας και έχω ήδη το ενυδρείο..45χ36χ36 της dennerle φίλτρο και το σκιμμερ πρωτεϊνών..

Τι θα μου προτείνατε γιατί κλείνω στην περίπτωση του sub πλάτης αλλά μέχρι εκεί..είμαι μπλοκαρισμενος στο τι να προτιμήσω και πως να το καταφέρω εάν είναι να κάνω τι sub και πως..

Πλήρη μεσάνυχτα μιας και έχουν περάσει ήδη 3ο χρονακια από το πρώτο reef που είχα φτιάξει..

Πάλι στα αλατια έμπλεξα..

Πιστεύω για καλό!!!

Άμα ψάξεις στην κατηγορία νανοριφ κάποιος φίλος έχει κάνει παρόμοια κατασκευή σε ντενερλε νομίζω. Έφτιαξε μόνος του το χώρισμα της πλάτης με πλέξι μαύρο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Πολύ ωραίες κατασκευές !!

Να το χαρείς!!

Υπάρχει περίπτωση μιας και έχω ήδη το ενυδρείο..45χ36χ36 της dennerle φίλτρο και το σκιμμερ πρωτεϊνών..

Τι θα μου προτείνατε γιατί κλείνω στην περίπτωση του sub πλάτης αλλά μέχρι εκεί..είμαι μπλοκαρισμενος στο τι να προτιμήσω και πως να το καταφέρω εάν είναι να κάνω τι sub και πως..

Πλήρη μεσάνυχτα μιας και έχουν περάσει ήδη 3ο χρονακια από το πρώτο reef που είχα φτιάξει..

Πάλι στα αλατια έμπλεξα..

Πιστεύω για καλό!!!

Ηλία άνοιξε ένα άλλο θέμα να συζητήσουμε ότι θες για τις σκέψεις σου.

Απλά εδώ είναι το θέμα του saradou και δεν είναι πολύ σωστό να του το χαλάσουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Άμα ψάξεις στην κατηγορία νανοριφ κάποιος φίλος έχει κάνει παρόμοια κατασκευή σε ντενερλε νομίζω. Έφτιαξε μόνος του το χώρισμα της πλάτης με πλέξι μαύρο. 

Το είχα δει και εγώ κάποια στιγμή αλλά μάταια οσο και εάν προσπάθησα να το βρω..δεν το ξαναβρήκα πάλι..εάν μπορεί κάποιος και το βρει.. υπόχρεος!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Το είχα δει και εγώ κάποια στιγμή αλλά μάταια οσο και εάν προσπάθησα να το βρω..δεν το ξαναβρήκα πάλι..εάν μπορεί κάποιος και το βρει.. υπόχρεος!!!

Εδώ είσαι! 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ηλία άνοιξε ένα άλλο θέμα να συζητήσουμε ότι θες για τις σκέψεις σου.

Απλά εδώ είναι το θέμα του saradou και δεν είναι πολύ σωστό να του το χαλάσουμε. 

Fishbone μήπως έχεις καθόλου ιδέα από κεραμικά βιολογικά; Εν τέλει δε μπόρεσα να κάτσω ήσυχος και σήμερα και πήγα και πήρα και microbacter letice που είναι σε μορφή πετρώματος full στους πόρους. Έβαλα 75% από αυτό και το υπόλοιπο microbe lift rings που ισχυρίζεται η microbe οτι βοηθάνε και με το ασβέστιο/kh. Πιστεύεις υπάρχει φόβος να κάνουν outcompete τα υλικά το βράχο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ηλία άνοιξε ένα άλλο θέμα να συζητήσουμε ότι θες για τις σκέψεις σου.

Απλά εδώ είναι το θέμα του saradou και δεν είναι πολύ σωστό να του το χαλάσουμε. 

Αφορμή ότι είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου ρώτησα και δεν είχα καμμία πρόθεση να χαλάσω κανένα θέμα Σαράντο μου απλά....μιας και δεν είναι και πολύ εξοικειωμενος με το site...πελαγοδρομω στο πέρα δώθε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Fishbone μήπως έχεις καθόλου ιδέα από κεραμικά βιολογικά; Εν τέλει δε μπόρεσα να κάτσω ήσυχος και σήμερα και πήγα και πήρα και microbacter letice που είναι σε μορφή πετρώματος full στους πόρους. Έβαλα 75% από αυτό και το υπόλοιπο microbe lift rings που ισχυρίζεται η microbe οτι βοηθάνε και με το ασβέστιο/kh. Πιστεύεις υπάρχει φόβος να κάνουν outcompete τα υλικά το βράχο; 

 

Γενικά δεν πολύ εμπιστεύομαι τα κεραμικά.  Έχω πάντα στο σαμπ 1-2 λίτρα για την καραντίνα αλλά....ως εκεί.

Να κάνει compete τον βράχο όχι.

Ο βράχος θα κάνει την δικιά του αποικία απονιτροποιησης και τα κεραμικά την δικιά τους .

Στην θέση σου θα έβαζα λίγο ζωντανό καθαρό βράχο στο σαμπακι. 

 

Δεν θυμάμαι να στο έχω πει αλλά το aquascape σου μ αρέσει πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Αφορμή ότι είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου ρώτησα και δεν είχα καμμία πρόθεση να χαλάσω κανένα θέμα Σαράντο μου απλά....μιας και δεν είναι και πολύ εξοικειωμενος με το site...πελαγοδρομω στο πέρα δώθε...

 

Μην σ ανησυχεί τίποτα.

Στο δικό σου θέμα θα ασχοληθούμε με τις δικιες σου ανάγκες. 

Μην ξεχνάμε ότι ΚΑΘΕ ΕΝΥΔΡΕΊΟ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΌ!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Fishbone μήπως έχεις καθόλου ιδέα από κεραμικά βιολογικά; Εν τέλει δε μπόρεσα να κάτσω ήσυχος και σήμερα και πήγα και πήρα και microbacter letice που είναι σε μορφή πετρώματος full στους πόρους. Έβαλα 75% από αυτό και το υπόλοιπο microbe lift rings που ισχυρίζεται η microbe οτι βοηθάνε και με το ασβέστιο/kh. Πιστεύεις υπάρχει φόβος να κάνουν outcompete τα υλικά το βράχο; 

 Εγώ θα χρησιμοποιήσω τις bio-spheres για πρώτη φορά στο σαμπ..έχω διαβάσει ότι δεν έχουν καμία επαφή με κανενα άλλο υλικό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος \/ag έγραψε:

 Εγώ θα χρησιμοποιήσω τις bio-spheres για πρώτη φορά στο σαμπ..έχω διαβάσει ότι δεν έχουν καμία επαφή με κανενα άλλο υλικό 

Τις είδα και αυτές. Ενδιαφέρουσα κατασκευή απλά πρέπει να ναι σχετικά σφιχτά τοποθετημένες για να περνάει το νερό από μέσα και να έχεις και αναερόβια βακτήρια. Αν σου περισσέψει καμία στείλε κανα π.μ μήπως σου αγοράσω γιατί ολόκληρη συσκευασία για τις 2-3 που μπορώ να χωρέσω δεν παίρνω ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος sarados έγραψε:

Τις είδα και αυτές. Ενδιαφέρουσα κατασκευή απλά πρέπει να ναι σχετικά σφιχτά τοποθετημένες για να περνάει το νερό από μέσα και να έχεις και αναερόβια βακτήρια. Αν σου περισσέψει καμία στείλε κανα π.μ μήπως σου αγοράσω γιατί ολόκληρη συσκευασία για τις 2-3 που μπορώ να χωρέσω δεν παίρνω ?


για 2 στείλε να σου δώσω!

Εγω φαντάσου στα 65λ καθαρά που μου βγήκαν έχω βάλει 10 σφαίρες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Γενικά δεν πολύ εμπιστεύομαι τα κεραμικά.  Έχω πάντα στο σαμπ 1-2 λίτρα για την καραντίνα αλλά....ως εκεί.

Να κάνει compete τον βράχο όχι.

Ο βράχος θα κάνει την δικιά του αποικία απονιτροποιησης και τα κεραμικά την δικιά τους .

Στην θέση σου θα έβαζα λίγο ζωντανό καθαρό βράχο στο σαμπακι. 

 

Δεν θυμάμαι να στο έχω πει αλλά το aquascape σου μ αρέσει πολύ. 

 

Βασικά το brightwell είναι πιο νατουραλ προϊόν, κάτι σαν ελαφρόπετρα. Και ναι συμφωνω 100% για τον βράχο που λες απλα το πρόβλημα μου είναι οτι όλα τα συνθετικά βράχια που παίζουν έχουν πολύ μικρότερη επιφάνεια για βιολογία σε σχέση με τα υλικά φιλτραρίσματος(τούβλα-πέτρες-μπάλες). 

Eυχαριστώ πολύ! Μου πήρε 2-3 απογεύματα χτισίματος αλλα σε τελική και γώ έχω αρχίσει να το κάνω κέφι το aquascape μιας και είναι και το μόνο πράγμα που μπορώ να παρατηρήσω για την ώρα ?

Να και μερικές σημερινές 

150131883-452425449270221-55662217357647
150774982-708121799886982-68039790088096
150116296-163853002017478-10132286825703

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος \/ag έγραψε:


για 2 στείλε να σου δώσω!

Εγω φαντάσου στα 65λ καθαρά που μου βγήκαν έχω βάλει 10 σφαίρες?

Οβερκιλλ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Οβερκιλλ!


Κακό δεν νομίζω να κανει...απτό να είναι στο ντουλάπι καλύτερα στο ενυδρείο 

 

Πολύ μου αρέσει το στήσιμο σου...ωραίος!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος \/ag έγραψε:


Κακό δεν νομίζω να κανει...απτό να είναι στο ντουλάπι καλύτερα στο ενυδρείο 

 

Πολύ μου αρέσει το στήσιμο σου...ωραίος!!!

Αυτό να λέγεται. Η απάντηση όλων στο πόσο είναι όσο μπορείς να χωρέσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά την προσθήκη αραγωνίτη. Έχει κανείς υπόψην κάποιον σε κοκκομετρία σαν τον special grade της caribsea;

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι μιας μέτριας κοκομετριας. Όχι πολύ λεπτός να το παίρνει η ροή αλλά ούτε και χοντροκοκκο να πιάνει αλγες .

Το ιδανικό για μένα είναι 1-2 mm.

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Η άποψη μου είναι μιας μέτριας κοκομετριας. Όχι πολύ λεπτός να το παίρνει η ροή αλλά ούτε και χοντροκοκκο να πιάνει αλγες .

Το ιδανικό για μένα είναι 1-2 mm.

Και γω για τέτοια κοκκομετρία έλεγα. Ο special grade είναι έτσι αλλά δεν μπορώ να βρω με τίποτα κάτι σε νορμάλ ποσότητα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Και γω για τέτοια κοκκομετρία έλεγα. Ο special grade είναι έτσι αλλά δεν μπορώ να βρω με τίποτα κάτι σε νορμάλ ποσότητα. 

Θα υπολογίσεις 1με 2 εκ βάθος.  Όχι παραπάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Θα υπολογίσεις 1με 2 εκ βάθος.  Όχι παραπάνω. 

Μετά ξεκινάνε τα προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος sarados έγραψε:

Μετά ξεκινάνε τα προβλήματα. 

Δεν υπάρχουν προβλήματα αρκεί να είσαι λίγο τυπικός. 

Κάνοντας σκούπα στις αλλαγές έχεις μια χαρά καθαρό ενυδρείο και έναν βακτήριακο πληθυσμό που κάνει απονιτροποιησει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγγνώμη για την σφήνα που μπαίνω...

Παρέλαβα αυτόν τον αραγωνιτη στα 10 κιλά..οκ θα βάλω και τα βακτήρια αλλά αυτό που δεν είχα υπόψη μου είναι η κοκομετρια ..από ότι είδα είναι σε 08mm/1 mm 

Τι μου προτείνεται να κάνω τώρα σε εμβαδόν ενυδρείου .45χ.36 cmευχαριστω παίδες

 

 

 

 

 

 

received_1672350242955935.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ilias Azimopoulos έγραψε:

Καλησπέρα και συγγνώμη για την σφήνα που μπαίνω...

Παρέλαβα αυτόν τον αραγωνιτη στα 10 κιλά..οκ θα βάλω και τα βακτήρια αλλά αυτό που δεν είχα υπόψη μου είναι η κοκομετρια ..από ότι είδα είναι σε 08mm/1 mm 

Τι μου προτείνεται να κάνω τώρα σε εμβαδόν ενυδρείου .45χ.36 cmευχαριστω παίδες

 

 

 

 

 

 

received_1672350242955935.jpeg

Μην απορειτε με το ροζ της λήψης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...