Jump to content

Fluval spec V pico reef

Recommended Posts

Όπως είπαμε 1-2 εκ ύψος. 

Η κοκομετρια είναι μικρή αλλά τώρα τι να κάνουμε!!!

Προχώρα το !

Και όπως σου είπα άνοιξε ένα θέμα δικό σου .

• Thanks 1
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλή αρχή και από εμένα τα περισσότερα έχουν ήδη απαντηθεί. Φυσικός αραγωνιτης εξαιρετικός της prodibio (μην ξεχνάμε και ο βράχος αραγωνιτης είναι σε συμπαγή μορφή) το παραθέτω λόγω της αναφοράς στη βιολογία με καλες αναερόβιες ζώνες για απονιτροποίηση. Ο βράχος σου (πέρα του scape που είναι πολύ ωραίος ) παρέχει βιολογία άσχετα αν είναι συνθετικός. Extra και τα βιολογικά σου υλικά είσαι υπέρ πλήρης. Keep reefing

Sent from my GM1913 using Tapatalk

• Like 1

Καλησπέρα με update.

Μπήκε αραγωνίτης στο ενυδρείο και είναι η μέρα με τη νύχτα. Επίσης μηδένισα από αμμονία και νιτρώδη και έβαλα τα πρώτα ζωντανά. Μία lysmata amboinensis, ένα babylonia και ένα trochus. 

IMG-20210220-225628.jpg

IMG-20210220-205411.jpg

IMG-20210220-205524.jpg

IMG-20210220-210143.jpg

IMG-20210220-231104.jpg

IMG-20210220-231046.jpg

IMG-20210220-230504.jpg

IMG-20210220-225743.jpg

• love 1

Πολύ ωραίο!!!

• Like 1

Τώρα είμαι στο ψάξιμο για ενα μαγνήτη της προκοπής. Ψάχνω να βρω κάτι με πολύ μικρό εσωτερικό πάχος για τα δύσκολα σημεία και νομίζω ότι μόνο ο flipper pico είναι αρκετά μικροκαμομένος για την περίπτωση. Επίσης έχω πάρει και μια συσκευασία chemipure. Ούτε το elite ούτε το blue, το κλασσικό πήρα. Να το βάλω από τώρα ή να περιμένω να "χρειαστεί"; (άλγες κλπ)

On 21/2/2021 at 4:27 ΜΜ, το μέλος sarados έγραψε:

Τώρα είμαι στο ψάξιμο για ενα μαγνήτη της προκοπής. Ψάχνω να βρω κάτι με πολύ μικρό εσωτερικό πάχος για τα δύσκολα σημεία και νομίζω ότι μόνο ο flipper pico είναι αρκετά μικροκαμομένος για την περίπτωση. Επίσης έχω πάρει και μια συσκευασία chemipure. Ούτε το elite ούτε το blue, το κλασσικό πήρα. Να το βάλω από τώρα ή να περιμένω να "χρειαστεί"; (άλγες κλπ)

Μην λυπηθείς τα λεφτά για τον μαγνήτη.  Είναι κάτι τόσο χρήσιμο!

Γενικά αποφεύγετε τα σκευάσματα. 

Προσπαθήστε πρώτα με φυσικούς τρόπους.  Και μόνο στο τέλος αν δεν έχει αποτέλεσμα , καταλήξετε στα χημικά!

• Like 1

Κατα προτίμηση βρες μαγνήτη που να επιπλέει. Θα σε βοηθήσει όσο δεν φαντάζεσαι :) 

Λέω να πάρω έναν tunze. Δεν επιπλέει αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο γρατζουνίες.

οι tunze είναι πάρα πολύ καλοί όντως

Οι μαγνήτης δεν γρατζουνάει το τζάμι αλλά όταν δεν προσέχουμε. 

Να προτιμήσεις που να επιπλέει για θέμα ασφάλειας.  Δηλαδή όταν πάρει ένα πετραδάκι τον τραβάς και ανεβαίνει χωρίς να βάλεις χέρι μέσα αλλά και χωρίς γρατζουνιά!

Βασικά ο τουνζ δεν έχει πανάκι σαν τους mag float. Είναι 2 πλαστικές λεπίδες που μόνο αυτές έρχονται σε επαφή με το τζάμι οπότε δεν μπορείς να παγιδεύσεις πετραδάκια κλπ ενδιάμεσα. Το εσωτερικό σώμα του μαγνήτη απέχει 3-4 χιλιοστά απτο τζάμι οπότε περνάνε όλα ενδιάμεσα. Επίσης το θέμα του να πέσει μέσα το εσωτερικό ναι είναι πιθανό αλλά στους 20-25 πόντους νερό που έχω τον πίανεις απλά με μια λαβίδα. 

Άλλο θέμα τώρα. Πήρα μια συσκευασία κοπίποδα τα οποία είναι σε άριστη κατάσταση. Τα χω βάλει ψυγείο. Τα ρίχνω λέτε; Θα βοηθήσει κάπου πέρα απτο να τρώνε τα ασπόνδυλα; 

πριν 2 ώρες, το μέλος sarados έγραψε:

Βασικά ο τουνζ δεν έχει πανάκι σαν τους mag float. Είναι 2 πλαστικές λεπίδες που μόνο αυτές έρχονται σε επαφή με το τζάμι οπότε δεν μπορείς να παγιδεύσεις πετραδάκια κλπ ενδιάμεσα. Το εσωτερικό σώμα του μαγνήτη απέχει 3-4 χιλιοστά απτο τζάμι οπότε περνάνε όλα ενδιάμεσα. Επίσης το θέμα του να πέσει μέσα το εσωτερικό ναι είναι πιθανό αλλά στους 20-25 πόντους νερό που έχω τον πίανεις απλά με μια λαβίδα. 

Άλλο θέμα τώρα. Πήρα μια συσκευασία κοπίποδα τα οποία είναι σε άριστη κατάσταση. Τα χω βάλει ψυγείο. Τα ρίχνω λέτε; Θα βοηθήσει κάπου πέρα απτο να τρώνε τα ασπόνδυλα; 

Ωραίος.

Δεν ήξερα για τους tunze.

Τα κοπιποδα είναι ζωντανά?

Αν ναι .

Αύριο τα βγάζεις από ψυγείο Και τα βάζεις μέσα σε δοχείο και τους κάνεις προσαρμογή κανονικά. 

Αν δεν έχεις ψάρια τα ρίχνεις. 

Αν έχεις τότε περίμενε το βράδυ που θα κοιμούνται. 

Τα έριξα. Ντάξει μιλάμε για χαμό απο ζωή. Ωστόσο τωρα δεν τα βλέπω καθόλου σε σχέση με χτες. Θα τσεκάρω και αργότερα με κανα φακό τι γίνεται.

Ο μαγνήτης μπορώ να πω είναι πολύ καλός εκ πρώτης όψεως. Κάνει τη δουλεία του άριστα στο 4άρι τζάμι και αυτό που κάνουν claim για τον αραγωνίτη όντως ισχύει. Τουλάχιστον στο 1-2 mm κοκκομετρία.

Επίσης έβαλα και μια pistol σήμερα παρέα με 2 νασάριους και κάπου εδώ τελειώνουν οι προσθήκες απο συνεργείο καθαρισμού. 

Περιμένω πως και πως και να βρω κάποιο ιδιαίτερο μίνι goby sand-shifting (κατά προτίμηση yasha) για να ανοίξει σπιτικό με την pistol.