Jump to content

Καλησπέρα καλή χρονιά είμαι καινουργιο μέλος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω με τον πατέρα μου να στήσουμε από την αρχή το ενυδρείο μας. Είναι 120Lt και σκεφτόμαστε μελλοντικά να αρχίσουμε να το στήνουμε με την βοήθεια σας. Έχουμε ήδη προμηθευτεί Θερμοστάτη τον:Klima 200Watt της Amtra , χώμα για τον βυθό και λευκά βότσαλα. Γνωρίζω ότι χρειαζόμαστε αντλια, φυτά, διακοσμητικά, οξυγόνο και ότι άλλο χρειάζεται για τον καθαρισμό του πχ. Σκουπα βυθου. Τι άλλο θα χρειαστώ? Με ποια σειρά θα μπουν? Τι μου προτείνεται να αγοράσω? (Το στήσιμο θα γίνει με αργους ρυθμούς λόγω οικονομικών και έλλειψη χρόνου. Αλλά έχουμε την όρεξη και την διάθεση έτσι ώστε να έχουμε ένα όμορφο αποτέλεσμα με την βοήθεια σας φυσικά). Σας ευχαριστω πολυ ?

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε ένα ένα διάβασε πρώτα λίγο το παρακάτω και ότι δεν καταλάβεις ρώτα ξανά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά!

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

χώμα για τον βυθό και λευκά βότσαλα.

Χωμα;;; Δεν βαζουμε χωμα στο ενυδρειο. Και ......λευκα βοτσαλα - 100% θα βγουν ασβεστολιθικα και δεν κάνουν για ενυδρειο (υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλαζιας βεβαια, να κάνει δοκιμη με aqua forte ο πατερας σου, οχι εσυ!)

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Γνωρίζω ότι χρειαζόμαστε αντλια

Αντλια δεν χρειαζεται, να παρεις ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.

Διάβασε καλα πρωτα τα αρθρα (λινκ στο ποστ #2) και τα λεμε! Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλη χρονιά!

Χωμα;;; Δεν βαζουμε χωμα στο ενυδρειο. Και ......λευκα βοτσαλα - 100% θα βγουν ασβεστολιθικα και δεν κάνουν για ενυδρειο (υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλαζιας βεβαια, να κάνει δοκιμη με aqua forte ο πατερας σου, οχι εσυ!)

 

Αντλια δεν χρειαζεται, να παρεις ενα καλο εξωτερικο φιλτρο.

Διάβασε καλα πρωτα τα αρθρα (λινκ στο ποστ #2) και τα λεμε! Καλη αρχη!

Το χώμα μας το πρότειναν διότι θέλαμε να βάλουμε αληθινά φυτά και για την επιλογή του χρωματος του χαλικιου δε το ήξερα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ας τα πάρουμε ένα ένα διάβασε πρώτα λίγο το παρακάτω και ότι δεν καταλάβεις ρώτα ξανά.

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες! Διαβάζοντας αυτά κατάλαβα ότι τελικά έχω υποστρωμα και όχι χώμα άρα θα βάλω αυτό +τα χαλίκια που έχω από πάνω στον βυθό. 

Από εξοπλισμό τι χρειάζομαι?(Να πω ότι ήδη έχω θερμοστάτη και έχει από μόνο του το ενυδρείο φως) 

Και επειδή θέλω να φτιάξω ενα κοινωνικό ενυδρείο τι ψάρια μπορουν να συνηρπαξουν? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Και επειδή θέλω να φτιάξω ενα κοινωνικό ενυδρείο τι ψάρια μπορουν να συνηρπαξουν? 

Εχεις αρκετες επιλογες. Πες ποια σ΄αρεσουν και θα δουμε, αν θα μπορεσεις να τα βαλεις μαζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις αρκετες επιλογες. Πες ποια σ΄αρεσουν και θα δουμε, αν θα μπορεσεις να τα βαλεις μαζι.

Μας αρέσουν πολυ τα Jewel και τα silver Bala Shark αυτά έχουμε σκεφτεί μέχρι στιγμης. Εμένα αυτό που επείγει είναι το τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να αρχίσω το στήσιμο

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Μας αρέσουν πολυ τα Jewel και τα silver Bala Shark αυτά έχουμε σκεφτεί μέχρι στιγμης. Εμένα αυτό που επείγει είναι το τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να αρχίσω το στήσιμο

 Τα silver Bala Shark ουτε να το σκέφτεσαι, αυτα γινονται 35-40εκ. ........αναφορικα με τα Jewel αν εννοεις Hemichromis bimaculatus (african jewel cichlid), αυτο το ειδος μπαινει σε 120λ. και μπορεις να βαλεις μαζι και Τετρα (ισως και ενα ειδος βυθοψαρου,) αλλα κοιτα εκτος απο 120λ. το ενυδρειο που θα παρεις να εχει μηκος90-100εκ.......αν κανω σε κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσουν οι πιο εμπειροι!

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια σου πολλά.

Για να μην παιδεύεσαι εσύ με ερωτήσεις θα σου μάθω ένα εργαλείο που θα σε βοηθήσει πιστεύω αρκετά στο να κάνεις την σωστή επιλογή των ψαριών σου. 

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να διαλέξεις πως να κάνεις ένα κοινωνικό ενυδρείο όπως είπες άλλα τώρα θα πάμε στον ποιο απλό . 

Τι κάνεις λοιπόν ; Από τον παρακάτω σύνδεσμο θα διαλέξεις μια ήπειρο και θα μπαίνεις στα προφίλ των ψαριών που σου αρέσουνε .

Εκει θα βρεις πολλές πληροφορίες για το ψάρι άλλα εσυ θα πρέπει να επικεντρωθείς σε:

1ον . Τα λίτρα που χρειάζεται το ψάρι και αν μπαίνει κατά μονάδα, χαρέμι ,ή ομάδα  2ον .συνθήκες νερού (πχ PH ) 3ον διατροφή (δεν μπορείς να βάλεις χορτοφάγα μάζι με φυτοφάγα ) 4ον Ιδανικοί συγκάτοικοι και τέλος 5ον διακόσμηση ενυδρείου . 

Αν είσαι οκ με αυτά τότε θα έχεις κάνει ένα όμορφο και λειτουργικό ενυδρείο .

Σε περίπτωση οποιασδήποτε απορίας ρωτάς και δεν μαντεύεις . Εδώ είμαστε και θα βοηθήσουμε να ευχαριστηθείτε  το χόμπι 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και Χρόνια σου πολλά.

Για να μην παιδεύεσαι εσύ με ερωτήσεις θα σου μάθω ένα εργαλείο που θα σε βοηθήσει πιστεύω αρκετά στο να κάνεις την σωστή επιλογή των ψαριών σου. 

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να διαλέξεις πως να κάνεις ένα κοινωνικό ενυδρείο όπως είπες άλλα τώρα θα πάμε στον ποιο απλό . 

Τι κάνεις λοιπόν ; Από τον παρακάτω σύνδεσμο θα διαλέξεις μια ήπειρο και θα μπαίνεις στα προφίλ των ψαριών που σου αρέσουνε .

Εκει θα βρεις πολλές πληροφορίες για το ψάρι άλλα εσυ θα πρέπει να επικεντρωθείς σε:

1ον . Τα λίτρα που χρειάζεται το ψάρι και αν μπαίνει κατά μονάδα, χαρέμι ,ή ομάδα  2ον .συνθήκες νερού (πχ PH ) 3ον διατροφή (δεν μπορείς να βάλεις χορτοφάγα μάζι με φυτοφάγα ) 4ον Ιδανικοί συγκάτοικοι και τέλος 5ον διακόσμηση ενυδρείου . 

Αν είσαι οκ με αυτά τότε θα έχεις κάνει ένα όμορφο και λειτουργικό ενυδρείο .

Σε περίπτωση οποιασδήποτε απορίας ρωτάς και δεν μαντεύεις . Εδώ είμαστε και θα βοηθήσουμε να ευχαριστηθείτε  το χόμπι 

 

 

Τελεια σας ευχαριστώ πολυ όλους για την βοήθεια!! Ότι απορία έχω θα σας ρωτήσω φυσικα. Όσο για τον εξοπλισμό τι μου προτείνετε? Έχω ήδη θερμοστάτη μόνο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Τα silver Bala Shark ουτε να το σκέφτεσαι, αυτα γινονται 35-40εκ. ........αναφορικα με τα Jewel αν εννοεις Hemichromis bimaculatus (african jewel cichlid), αυτο το ειδος μπαινει σε 120λ. και μπορεις να βαλεις μαζι και Τετρα (ισως και ενα ειδος βυθοψαρου,) αλλα κοιτα εκτος απο 120λ. το ενυδρειο που θα παρεις να εχει μηκος90-100εκ.......αν κανω σε κατι λαθος παρακαλω να με διορθωσουν οι πιο εμπειροι!

 

Σε ευχαριστώ δεν το γνώριζα ότι μεγαλώνουν τόσο πολυ θα παρω πληροφορίες από το άρθρο κάτω που μου έδωσαν 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς ενα φίλτρο (εξωτερικό ή εσωτερικό εσείς και το μπάτζετ σας το ξέρετε) και ένα φωτιστικό. 

Στο πόσο καλό πρέπει να είναι ενα φωτιστικό θα εξαρτηθεί αν το κάνεις φυτεμένο ή όχι και με τι δυσκολίας φυτά. 

Ξέρεις στο φόρουμ υπάρχουν πολλά άρθρα που θα σε βοηθήσουν στην επιλογή . Μπορεις αν θέλεις να διαβάσεις το παρακάτω 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Είναι 120Lt και σκεφτόμαστε μελλοντικά να αρχίσουμε να το στήνουμε με την βοήθεια σας

Πες τι μαρκα ειναι το ενυδρειο, να δουμε τις διαστασεις και τι φωτιστικο φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και κάτι τελευταίο αλλά σημαντικότατο .

ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ απο το pet shop τελείωσαν και να το πεις και στον πατέρα σου. 

Τα μαγαζιά που πουλάνε τα ψάρια δεν είναι και δεν θα έπρεπε να είναι ειδικοί. 

Είναι μαγαζιά με στόχο το κέρδος .

Τώρα ξέρεις και δεν υπάρχει πλέον στην συζήτηση μας η φράση απο το pet shop μου είπαν .......

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Θα χρειαστείς ενα φίλτρο (εξωτερικό ή εσωτερικό εσείς και το μπάτζετ σας το ξέρετε) και ένα φωτιστικό. 

Στο πόσο καλό πρέπει να είναι ενα φωτιστικό θα εξαρτηθεί αν το κάνεις φυτεμένο ή όχι και με τι δυσκολίας φυτά. 

Ξέρεις στο φόρουμ υπάρχουν πολλά άρθρα που θα σε βοηθήσουν στην επιλογή . Μπορεις αν θέλεις να διαβάσεις το παρακάτω 

 

Τελεια ναι θα δουμε και ανάλογα τα ψάρια ποσα και τι φυτά θα βάλουμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πες τι μαρκα ειναι το ενυδρειο, να δουμε τις διαστασεις και τι φωτιστικο φοραει.

Δυστυχώς μάρκα δεν γράφει κάπου αλλά επειδή το μέτρησα είναι 1μ. Πλάτος και 40εκ. Υψος και φορά μια Sylvania θα στείλω μια φωτογραφία τι γράφει πάνω η λάμπα 

IMG_20210107_171802.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Τώρα ξέρεις και δεν υπάρχει πλέον στην συζήτηση μας η φράση απο το pet shop μου είπαν .......

Λιγο σκληρο ακουγεται.... αλλά οποιος ακουγε τον πετ σοπα, μονο προβληματα ειχε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιάννη και κάτι τελευταίο αλλά σημαντικότατο .

ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ απο το pet shop τελείωσαν και να το πεις και στον πατέρα σου. 

Τα μαγαζιά που πουλάνε τα ψάρια δεν είναι και δεν θα έπρεπε να είναι ειδικοί. 

Είναι μαγαζιά με στόχο το κέρδος .

Τώρα ξέρεις και δεν υπάρχει πλέον στην συζήτηση μας η φράση απο το pet shop μου είπαν .......

 

 

Ναι το έχω καταλάβει αυτό και έχετε δίκιο για αυτό άλλωστε είμαι και εδώ περα να παίρνω συμβουλες ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Δυστυχώς μάρκα δεν γράφει κάπου αλλά επειδή το μέτρησα είναι 1μ. Πλάτος και 40εκ. Υψος και φορά μια Sylvania θα στείλω μια φωτογραφία τι γράφει πάνω η λάμπα 

 

1μ. μηκος εννοεις  αντι πλατος?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Λιγο σκληρο ακουγεται.... αλλά οποιος ακουγε τον πετ σοπα, μονο προβληματα ειχε....

Ναι ναι για αυτό σας ρωτάω απάντησα κιόλας στις ερωτήσεις που μου κάνατε (μέγεθος και λάμπα) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

φορά μια Sylvania θα στείλω μια φωτογραφία τι γράφει πάνω η λάμπα 

μονο με μια λαμπα γινεται να βαλεις μονο καποια συγκεκριμενα φυτα - anubias, java moss, microsorum pteropus, cryptocoryne.

η λαμπα εχει ανακλαστηρα;

κανονικα πρεπει να φοραει 2 τετοιες λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μονο με μια λαμπα γινεται να βαλεις μονο καποια συγκεκριμενα φυτα - anubias, java moss, microsorum pteropus, cryptocoryne.

η λαμπα εχει ανακλαστηρα;

κανονικα πρεπει να φοραει 2 τετοιες λαμπες.

Οχι δεν έχει αλλά ανακλαστηρα είναι μόνη από ότι βλέπω αλλά θα μπορέσω να περασω led ταινία λογικά . Τώρα που το κοιτάω έχει θέση για 2η λάμπα όμως 

Έγινε επεξεργασία - Γιαννης Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν γινεται βαλε δευτερη λαμπα.

Θα το δω αλλιώς θα βάλω led 

Έχετε να μου προτείνετε εξοπλισμό? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...